Overenaspolocnost.sk Maroš Hrubčina

Online právna poradňa
Oblasť práva: Obchodné právo, Košice

Otázka: Overenaspolocnost.sk Maroš Hrubčina

Dobrý deň, som konateľom obchodnej spoločnosti a dostal som správu od spoločnosti OverenaSpolocnost.sk. V tejto správe ma vyzývajú na uhradenie faktúr za "údajne" nimi vykonaný audit, ktorý sa však nikdy neuskutočnil. Taktiež mi účtujú certifikát, ktorý mi na základe daného auditu udelili. Cena za uvedené služby je 119 eur, pričom na faktúre je uvedené, že ide o zľavu z pôvodnej sumy 799 eur. Faktúru podpísal Ing. Maroš Hrubčina, M. B. A., ktorý je uvedený ako zodpovedná osoba. Medzi faktúrami som našiel aj návrh na vydanie platobného rozkazu, čo ma veľmi vystrašilo. Nie som ochotný riskovať problémy so zákonom, preto by som Vás rád poprosil o právnu radu a riešenie tejto situácie. Ako mám postupovať? Čo bude nasledovať, ak bude platobný rozkaz vydávaný?

Odpoveď: Overenaspolocnost.sk Maroš Hrubčina

Dobrý deň,
podobných situácii s predmetnou spoločnosťou evidujeme v poslednej dobe viacero. Určite dané sumy neuhrádzajte, pretože v tomto prípade ide o pokus o podvodné vylákanie finančných prostriedkov.

Ak sa nato pozrieme z právneho hľadiska: Vo Vašom prípade od Vás požadujú zaplatenie sumy, teda určitého dlhu, ktorý Vám údajne vznikol na základe poskytnutia služby z ich strany, resp. vykonania auditu a vystavenia certifikátu. Tento postup sa opakuje, uvedená spoločnosť používa dané formulácie, aby osoby vystrašila a tie pod domnelým tlakom zaplatili uvedené sumy.

Spolu s faktúrou je osobám doručený aj návrh na vydanie platobného rozkazu, čím chce daná spoločnosť pravdepodobne ešte podčiarknuť údajnú naliehavosť celej situácie.

Nie je to náhoda, prečo to takto formulujú a podčiarkuje to ich úmysel donútiť iného, aby zaplatil za niečo, na čo nemajú nárok.

V tejto situácií však netreba panikáriť. Záväzky vznikajú rôznymi spôsobmi. Jedným zo spôsobov je napríklad zmluva. Zmluva je určitou formou dohody. Zmluva môže byť uzatvorená písomne alebo ústne. Zmluva predstavuje tzv. právny dôvod. V praxi to znamená, že ak by bola platne a účinne uzatvorená kúpna zmluva, tak predávajúcemu a kupujúcemu vznikajú z tejto zmluvy určité práva a povinnosti a právnym dôvodom ich vzniku je práve kúpna zmluva, prípadne iná zmluva.

Ak som napríklad ako predávajúci uzatvoril kúpnu zmluvu a splnil som si svoju zmluvnú povinnosť a predmet kúpy som odovzdal kupujúcemu, tak mám právo požadovať od kupujúceho zaplatenie kúpnej ceny na základe uvedenej zmluvy. To isté je napríklad aj pri zmluve o dielo.

Mojej povinnosti a právu zodpovedá opačná povinnosť a právo kupujúceho (objednávateľa). Takýto charakter má väčšina zmlúv, ide o tzv. synalagmatické zmluvy, kde majú zmluvné strany vzájomné práva a povinnosti.

Ak by som, ale napríklad predmet kúpy odovzdal osobe, s ktorou som kúpnu zmluvu, prípadne inú zmluvu neuzatvoril, tak potom by išlo o plnenie bez právneho dôvodu. Kupujúci by v tomto prípade nemal právo odo mňa požadovať odovzdanie predmetu kúpy a ja by som nemal povinnosť danú vec odovzdať a tiež by som nemal právo požadovať kúpnu cenu nakoľko medzi nami nebola uzatvorená žiadna kúpna zmluva a teda kupujúci nemal na takéto plnenie žiadny dôvod. To isté platí aj vo vzťahu k ostatným zmluvám.

Výnimkou by bola situácia, ak by som chcel kupujúcemu nejakú vec darovať. Darovanie však musí byť úmyselné a teda na platný vznik darovacej zmluvy by som musel mať vôľu určitej osobe poskytnúť predmet daru bezodplatne. Ak by som, ale takúto vôľu nemal, tak by potom o darovanie nešlo.

Vo Vašom prípade, daná spoločnosť požaduje, aby ste jej zaplatili za vykonanie služieb, teda auditu, vyhotovenie certifikátu atď. V tomto prípade nedošlo k uzatvoreniu žiadnej zmluvy, čo znamená, že na dané plnenie nemajú žiadne právo, resp. právny dôvod a ani vy nemáte takú povinnosť.

Ak by ste aj náhodou už tento domnelý dlh splnili, napr. z dôvodu, že ste sa zľakli, nemusíte sa obávať, pretože môžete zaplatenú sumu požadovať naspäť v zmysle zásad o bezdôvodnom obohatení podľa § 451 Občianskeho zákonníka:

(1) Kto sa na úkor iného bezdôvodne obohatí, musí obohatenie vydať.

(2) Bezdôvodným obohatením je majetkový prospech získaný plnením bez právneho dôvodu, plnením z neplatného právneho úkonu alebo plnením z právneho dôvodu, ktorý odpadol, ako aj majetkový prospech získaný z nepoctivých zdrojov.

Návrh na vydanie platobného rozkazu zo strany danej spoločnosti treba brať skôr ako prostriedok na zvýšenie tlaku, avšak ak by aj došlo k návrhu na vydanie platobného rozkazu a súd by takejto žiadosti vyhovel a vydal platobný rozkaz, tak v tejto veci treba podať odpor a bude nasledovať riadne konanie, kde by žalobca musel preukázať, že z jeho strany došlo k vykonaniu daných služieb, takže sa nemáte čoho obávať.

Do úvahy by prichádzalo aj podanie trestného oznámenia. V tomto prípade by mohlo ísť o trestný čin podvodu a keďže nejde o ojedinelý prípad, ale práve naopak, zdá sa, že podobné faktúry došli väčšiemu počtu ľudí, tak by sa takéto konanie mohlo považovať za pokračovací trestný čin, čo by znamenalo, že jednotlivé konania by sa považovali za čiastkové útoky a všetky by sa posudzovali ako jeden trestný čin, čo by v praxi znamenalo, že osobe zodpovednej za tieto konania by mohol byť uložený vysoký trest odňatia slobody.

Tu by bolo najlepšie, aby sa spojili viacerí ľudia a podalo sa hromadné trestné oznámenie, pretože pre účely trestného stíhania je dôležitá aj výška škody, ktorá je viac ako 266 eur. Preto jednotlivo požadujú 119 €, pretože táto suma nedosahuje hranicu trestnej stíhateľnosti. Ak sa však spoja už 3 osoby, suma by už presahovala 266 eur.

Treba si uvedomiť, že trestné nie je len to, ak by bola spôsobená škoda ale aj to ak sa niekto pokúsi iného uviesť do omylu. Pokus je rovnako stíhateľný ako dokonaný trestný čin.
V celom konaní spoločnosti overenaspolocnost.sk vidieť znaky, že nejde o reálne funkčnú spoločnosť - sídlo majú na adrese, kde je niekoľko ďalších desiatok iných firiem, recenzie vyzerajú, že sú fiktívne. Aj znenie recenzii je podivné (javí znaky toho, že si ich niekto vymyslel). Tiež zaslanie vyplneného tlačiva na upomínacie konanie - to je ďalší znak nátlakového konania. Bežný človek, ktorému takéto niečo príde sa môže zľaknúť.

Určite teda nič neplaťte a nenechajte sa oklamať. Žiadny platobný rozkaz Vám nepríde.