Môže ma zamestnávateľ prepustiť?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Prešov

Otázka: Môže ma zamestnávateľ prepustiť?

Dobrý deň, rada by som sa informovala ohľadom výpovede, keďže mám zmluvu na dobu neurčitú. Už 17 rokov pracujem v školstve, konkrétne na jednej vidieckej škole s 4 ročníkmi, kde sme celkovo 5 zamestnancov: 3 učitelia, 1 vychovávateľka a riaditeľ školy. Momentálne prebieha proces spájania ročníkov a dostalo sa mi k ušiam, že by ma mohli prepustiť. Z nás učiteľov mám jediná zmluvu na dobu neurčitú. Dve kolegyne majú zmluvy na dobu určitú a jedna vychovávateľka odchádza na materskú dovolenku. Jedna kolegyňa je náhrada za bývalého učiteľa, ktorý sa stal starostom, zatiaľ čo druhá zastupuje kolegyňu vo výkone neplateného voľna. Kolegyňa, ktorú zastupuje, je nekvalifikovaná. Riaditeľ si ma vybral za cieľ, pretože následne po incidente, kedy som vyjadrila svoj názor, na mňa vyvíja nátlak. Má právo ma prepustiť aj keď mám jako jediná zmluvu na dobu neurčitú? Povedal, že jeho nemožnosť pohnúť s ostatnými dvoma nemení nič. Ďakujem.

Odpoveď: Môže ma zamestnávateľ prepustiť?

Dobrý deň, zamestnávateľ s Vami môže jednostranne ukončiť pracovný pomer len výpoveďou alebo okamžitým skončením pracovného pomeru, avšak len zo zákonných dôvodov. Podľa § 63 ods. 1 Zákonníka práce, zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak

a) sa zamestnávateľ alebo jeho časť zrušuje alebo premiestňuje a zamestnanec nesúhlasí so zmenou dohodnutého miesta výkonu práce,

b) sa zamestnanec stane nadbytočný vzhľadom na písomné rozhodnutie zamestnávateľa alebo príslušného orgánu o zmene jeho úloh, technického vybavenia alebo o znížení stavu zamestnancov s cieľom zabezpečiť efektívnosť práce alebo o iných organizačných zmenách a zamestnávateľ, ktorý je agentúrou dočasného zamestnávania, aj ak sa zamestnanec stane nadbytočným vzhľadom na skončenie dočasného pridelenia pred uplynutím doby, na ktorú bol dohodnutý pracovný pomer na určitú dobu,

c) zamestnanec vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo stratil spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, alebo ak ju nesmie vykonávať pre chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak na pracovisku dosiahol najvyššiu prípustnú expozíciu určenú rozhodnutím príslušného orgánu verejného zdravotníctva,

d) zamestnanec nespĺňa predpoklady ustanovené právnymi predpismi na výkon dohodnutej práce, alebo prestal spĺňať požiadavky na vymenovanie do funkcie alebo nespĺňa bez zavinenia zamestnávateľa požiadavky na riadny výkon dohodnutej práce určené zamestnávateľom vo vnútornom predpise alebo neuspokojivo plní pracovné úlohy a zamestnávateľ ho v posledných šiestich mesiacoch písomne vyzval na odstránenie nedostatkov a zamestnanec ich v primeranom čase neodstránil,

e) sú u zamestnanca dôvody, pre ktoré by s ním zamestnávateľ mohol okamžite skončiť pracovný pomer, alebo pre menej závažné porušenie pracovnej disciplíny; pre menej závažné porušenie pracovnej disciplíny možno dať zamestnancovi výpoveď, ak bol v posledných šiestich mesiacoch v súvislosti s porušením pracovnej disciplíny písomne upozornený na možnosť výpovede.

Okamžite skončiť pracovný pomer môže zamestnávateľ výnimočne a to iba vtedy, ak zamestnanec

a) bol právoplatne odsúdený pre úmyselný trestný čin,

b) porušil závažne pracovnú disciplínu.

Obe formy skončenia pracovného pomeru sa musia urobiť písomne, musí sa v ňom skutkovo vymedziť jeho dôvod tak, aby ho nebolo možné zameniť s iným dôvodom, a musí byť úkon v ustanovenej lehote doručený druhému účastníkovi, inak je neplatný. Dovoľujem si Vás taktiež upozorniť, že ak zamestnávateľ dal zamestnancovi výpoveď pre nadbytočnosť, nesmie počas dvoch mesiacov znovu utvoriť zrušené pracovné miesto a prijať po skončení pracovného pomeru na toto pracovné miesto iného zamestnanca.