Dobrý deň,
pri skončení pracovného pomeru sa akékoľvek nároky zamestnanca (odstupné, odchodné, dovolenka..) vyplácajú vo výplatnom termíne spolu s poslednou mzdou. Nevyplácajú sa v deň podpisu dohody.
Podľa § 76 ods. 6 Zákonníka práce, "Odstupné vypláca zamestnávateľ po skončení pracovného pomeru v najbližšom výplatnom termíne určenom u zamestnávateľa na výplatu mzdy, ak sa zamestnávateľ nedohodne so zamestnancom inak."
Absencia nárokov v samotnej dohode, nespôsobuje túto dohodou neplatnou a rovnako to ani neznamená, že by Vám ich zamestnávateľ neplánoval vyplatiť. V dohode sa nezvykne uvádzať, že zamestnávateľ preplatí zamestnancovi zostávajúcu dovolenku. Nejde o podstatnú obsahovú náležitosť dohody o skončení pracovného pomeru.
Bežný postup pri skončení parcovného pomeru dohodou je nasledovný:
1. Zamestnávateľ sa so zamestnancom dohodnú ústne na skončení (spôsobe ako aj dátume skončenia) pracovného pomeru a na všetkých nárokoch zamestnanca.
2. Potom zamestnávateľ pripraví návrh dohody, ktorý by sa mal po odsúhlasení obsahu oboma zmluvnými stranami, podpísať. Dátum podpisu dohody a dátum skončenia pracovného uvedeného v dohode, nemusí byť totožný.
3. Po odsúhlasení obsahu dohody, sa zmluvné strany dohodnú na dátume podpisu dohody. Ak zamestnanec stále chodí do práce, zamestnávateľ počíta s jeho prítomnosťou aby mu mohol dať podpísať dohodu.
4. Po podpise dohody a uplynutím posledného pracovného dňa (počas ktorého ešte je zamestnanec normálne v práci), skončí pracovný pomer.
5. Vo výplatný termín na výplatu mzdy, sú zamestnancovi s poslednou mzdou vyplatené nároky zamestnanca dohodnuté pri skončení pracovného pomeru a vyplývajúce mu zo zákona (nevyčerpaná dovolenka...).
Z vyššie uvedeného postupu sa dá predpokladať, že v ten deň, keď ste neprišli do práce a Vám zamestnávateľ chcel dať podpísať pripravenú (možno aj na Vašu žiadosť zmenenú) dohodu o skončení pracovné pomeru. Vo Vašej dochádzke sa tiež v ten deň muselo niečo uviesť a preto pre Vašu neospravedlnenú neprítromnosť, Vám bola uvedená absencia.
Odporúčame preto, čo najskôr ísť naspäť do zamestnania, keďže nemáte platne skončený pracovný pomer. S narastajúcim sa počtom dní absencie s Vami môže zamestnávateľ skončiť pracovný pomer aj okamžite, keďže takúto absenciu možno považovať za závažné porušenie pracovnej disciplíny.
Podľa § 68 ods. 1 písm. b) Zákonníka práce, "Zamestnávateľ môže okamžite skončiť pracovný pomer výnimočne a to iba vtedy, ak zamestnanec porušil závažne pracovnú disciplínu."
Ak by Vám zamestnávateľ po skončení pracovného pomeru nevyplatil Vaše zákonné nároky, môžete si ich uplatňovať súdnou cestou.