Máte
otázku?

Skončenie pracovného pomeru


Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Prešov

Otázka: Skončenie pracovného pomeru

Dobrý deň, pracujem pre farmaceutickú spoločnosť 5 mesiacov. Mojou náplňou práce je obsluhovať lekárenský softvér (hospodárstvo, príjmy a výdaje tovaru), na ktorý však nemám odbornú spôsobilosť (nemám lekárenské vzdelanie ani nepracujem v lekárni, mám len gymnázium). To, že na obsluhu je pravdepodobne potrebná kvalifikácia a vzdelanie, som zistil až teraz. Neviem, kde sa niečo také dá na 100% overiť. Chcel by som so spoločnosťou rozviazať pracovný pomer, no som už po skúšobnej dobe. Aké mám v tomto smere možnosti? V zmluve mám ako druh práce uvedené len: "podpora nákupu a predaja". Obsluha spomínaného lekárenského softvéru v nej nie je uvedená. Zároveň je v zmluve uvedená stará adresa spoločnosti, či už v hlavičke alebo v mieste môjho výkonu práce. Spoločnosť sa totiž medzičasom presťahovala. Jediný dodatok, ktorý som podpísal, bolo zvýšenie platu, kde je už adresa sídla spoločnosti aktuálna. Píšem to preto, lebo sa chcem chytiť akejkoľvek slamky, pretože si myslím, že to, že mojou úlohou je obsluhovať softvér, na ktorý nemám kvalifikáciu a ani som neprešiel žiadnym oficiálnym školením (len školenie typu, toto spravíš tak a tamto onak), nie je podľa môjho presvedčenia pred zákonom v úplnom poriadku a mám obavy, že by som mohol neodborným zaobchádzaním spôsobiť spoločnosti finančné škody. Vopred Vám ďakujem za Vašu reakciu. Peter

Odpoveď: Skončenie pracovného pomeru

Dobrý deň,
v zmysle ust. § 43 Zákonníka práce platí, že v samotnej pracovnej zmluve je zamestnávateľ povinný so zamestnancom dohodnúť podstatné náležitosti, ktorými sú, okrem iných, aj druh práce, na ktorý sa zamestnanec prijíma a jeho stručná charakteristika, miesto výkonu príce, deň, nástupu do práce a mzdové podmienky, ak nie sú dohodnuté v kolektívnej zmluve.

V otázke uvádzate, že v pracovnej zmluve máte uvedené, že druhom práce je podpora nákupu a predaja. Sme názoru, že ak v prac. zmluve nie je uvedený skutočný výkon práce, ktorú vykonávate /obsluha softvéru/, túto prácu ani nemáte dôvod vykonávať. Samotnáé dosiahnuté vzdelanie /gymnázium/ nie je zrejme postačujúce, aj keď máte v uvedenej práci resp. s  týmto druhom práce skúsenosti.

Riešenie pre vás je také, že napíšete zamestnávateľovi žiadosť o skončenie pracovného pomeru dohodou, pričom môžete uviesť dôvod návrhu predmetnej dohody ako uvádzate dôvody v otázke. Dohoda o skončení prac. pomeru sa uzatvára podľa ust. § 60 Zákonníka práce, pričom v návrhu dohody o skončení prac. pomeru uvediete dátum ku ktorému chcete skončiť prac. pomer. Uvádzame, že zamestnávateľ nie je povinný na váš návrh dohody nijako reagovať.

Ak by však v dohľadnom čase nijako nereagoval a neuzatvorili by ste dohodu o skončení  prac. pomeru, potom musíte dať výpoveď z prac. pomeru v súlade s ust. § 67 Zákonníka práce. Výpovedná doba je jeden mesiac a plynie od prvého dňa mesiaca nasledujúceho po doručení výpovede, takže váš pracovný pomer sa môže skončiť k 31.5. 2022. Súhlas zamestnávateľa k podaniu výpovede nepotrebujete. Výpoveď doručte zamestnávateľovi osobne a nechajte si jej prevzatie potvrdiť, aby ste mali doklad o jej doručení zamestnávateľovi, prípadne pošlite doporučeným listom, aby ste mali doklad o jej zaslaní. Výpoveď z prac. pomeru doručte zamestnávateľovi do konca mesiaca apríl 2022 tak, aby výpovedná doba začala plynúť dňom 1.5.2022 a prac. pomer skončí dňom 31.5.2022.

K samotnej obsluhe lekár. softvéru uvádzame, že ak v pracovnej zmluve nemáte uvedený druh práce - oblsluha lekár. softvéru, sme názoru, že túto prácu ani nemáte vykonávať. V zmysle ust. § 154 Zákonník práce :

"(1) Zamestnancovi, ktorý vstupuje do pracovného pomeru bez kvalifikácie, zabezpečuje zamestnávateľ získanie kvalifikácie zaškolením alebo zaučením. Po skončení zaškolenia alebo zaučenia vydá o tom zamestnávateľ zamestnancovi potvrdenie."

Trápi vás "Skončenie pracovného pomeru" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Skončenie pracovného pomeru (Pracovné právo)

Dobrý deň, môžem žiadať od zamestnávateľa písomné stanovisko alebo dôvod nepredĺženia pracovnej zmluvy na dobu určitú, ešte pred skončením pracovného pomeru? Zamestnávateľ tvrdí, že je spokojný s mojou prácou, ale dôvodom nepredĺženia je, že som podstúpila umelé oplodnenie a chcela by som ísť na materskú dovolenku. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Skončenie pracovného pomeru

(odpoveď odoslaná: 28.11.2024)

Dobrý deň,
Z ust. Zákonníka práce nevyplýva, že by zamestnávateľ bol povinný Vám zdôvodniť písomne svoje rozhodnutie o nepredĺžení prac. pomeru na dobu určitú.

Odporúčam vo veci podať žiadosť o predĺženie prac. pomeru písomne a uviesť Vaše pracovné úspechy resp. spokojnosť nadriadené s výsledkami Vašej práce.  Uvádzame však, že zamestnávateľ nie je povinný Vám odpovedať, lebo ak pracovná zmluva bola uzatvorená na dobu určitú, pracovný pomer sa v zmysle ust. Zákonníka práce končí uplynutím dohodnutej doby.


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Skončenie pracovného pomeru (Pracovné právo)

Dobrý deň, chcem sa spýtať: Keď som dostala výpoveď, koľko dní mám na to, aby som išla na PN?

Odpoveď: Skončenie pracovného pomeru

(odpoveď odoslaná: 04.11.2024)

Dobrý deň, z otázky predpokladáme, že ste dostali výpoveď z pracovného pomeru z organizačných dôvodov /to len usudzujeme, lebo ste dôvod výpovede v otázke neuviedli/. Ak je to tak, potom samotná výpoveď z pracovného pomeru nemôže určiť či môžete alebo nemôže byť práceneschopná.

O práceneschopnosti rozhoduje ošetrujúci lekár bez ohľadu na to, či ste alebo nie ste vo výpovednej dobe.


Podotázka: Skončenie pracovného pomeru (Pracovné právo)

Dobrý deň, pracovala som na HPP, dohodli sme sa na skončení pracovného vzťahu dohodou s 2-mesačnou výpovednou lehotou. Pracovný vzťah skončil 30.9.2024. Zostalo mi 8 dní dovolenky, vyrátali mi len alikvotnú časť dovolenky do konca 9/2024. Od 1.10 som zaevidovaná na úrade práce s tým, že budem na podpore. Do konca roka 2024 sa nezamestnám a dovolenku za rok 2024 si nevyčerpám. Sú povinní mi dovolenku preplatiť alebo nie? Alebo je to na dobrej vôli zamestnávateľa? Ďakujem.

Odpoveď: Skončenie pracovného pomeru

(odpoveď odoslaná: 14.10.2024)

Dobrý deň, nie je to na vôli zamestnávateľa.

Vo Vašom prípade platí ust. § 116 ods. 3 Zákonníka práce :

"Za nevyčerpané štyri týždne základnej výmery dovolenky nemôže byť zamestnancovi vyplatená náhrada mzdy, s výnimkou, ak si túto dovolenku nemohol vyčerpať z dôvodu skončenia pracovného pomeru."

Záver 

Požiadajte zamestnávateľa o preplatenie nevyčerpanej dovolenky, k čomu usodzujeme že dôjde pri výplate mzdy za mesiac septeber 2024 podľa výplatného termínu u zamestnávateľa. AK by k preplateniue zostatku nevyčerpanej dovolenky nedošlo, požiadajte zamestnávateĺa o jej preplatenie vo Vami uvedenom termíne s poukazom na ust. § 116 ods. 3 Zákonníka práce. Ak k preplateniu dovolenky nedôjde, budete sa musieť obrátiť na súd.

Vo veci v prípade potreby kontaktujte našu advokátsku kanceláriu.

 


Trápi vás "Skončenie pracovného pomeru" a chcete pomôcť?

Podotázka: Skončenie pracovného pomeru (Pracovné právo)

Dobrý deň, môj zamestnávateľ mi po 2 rokoch oznámil, zo dňa na deň, že nesmiem prísť do práce. V pondelok mi oznámil, že nakoľko som vo štvrtok neprišla podpísať dohodu o ukončení pracovného pomeru, on čakal, že prídem do práce a dal mi absenciu. Cez sms správy som mu v ten istý deň oznámila, že podpíšem dohodu o ukončení pracovného pomeru, ale v prípade, že pripraví novú dohodu, kde bude napísané, že mi vyplatí mzdu a nevyčerpanú dovolenku z tohto a minulého roka, s dátumom ku dňu podpisania dohody a že mi v ten istý deň vyplatí všetko, čo treba. Zamestnávateľ neodpisuje na sms. Čo sa môže stať ďalej? Je možné, že podnikne kroky, pri ktorých nebude povinný mi vyplatiť to, čo požadujem? Aké kroky môžem ja ďalej podniknúť? Ďakujem.

Odpoveď: Skončenie pracovného pomeru

(odpoveď odoslaná: 14.09.2024)

Dobrý deň,
pri skončení pracovného pomeru sa akékoľvek nároky zamestnanca (odstupné, odchodné, dovolenka..) vyplácajú vo výplatnom termíne spolu s poslednou mzdou. Nevyplácajú sa v deň podpisu dohody. 

Podľa § 76 ods. 6 Zákonníka práce, "Odstupné vypláca zamestnávateľ po skončení pracovného pomeru v najbližšom výplatnom termíne určenom u zamestnávateľa na výplatu mzdy, ak sa zamestnávateľ nedohodne so zamestnancom inak."

Absencia nárokov v samotnej dohode, nespôsobuje túto dohodou neplatnou a rovnako to ani neznamená, že by Vám ich zamestnávateľ neplánoval vyplatiť. V dohode sa nezvykne uvádzať, že zamestnávateľ preplatí zamestnancovi zostávajúcu dovolenku. Nejde o podstatnú obsahovú náležitosť dohody o skončení pracovného pomeru. 

Bežný postup pri skončení parcovného pomeru dohodou je nasledovný:

1. Zamestnávateľ sa so zamestnancom dohodnú ústne na skončení (spôsobe ako aj dátume skončenia) pracovného pomeru a na všetkých nárokoch zamestnanca.

2. Potom zamestnávateľ pripraví návrh dohody, ktorý by sa mal po odsúhlasení obsahu oboma zmluvnými stranami, podpísať. Dátum podpisu dohody a dátum skončenia pracovného uvedeného v dohode, nemusí byť totožný.

3. Po odsúhlasení obsahu dohody, sa zmluvné strany dohodnú na dátume podpisu dohody. Ak zamestnanec stále chodí do práce, zamestnávateľ počíta s jeho prítomnosťou aby mu mohol dať podpísať dohodu. 

4. Po podpise dohody a uplynutím posledného pracovného dňa (počas ktorého ešte je zamestnanec normálne v práci), skončí pracovný pomer. 

5. Vo výplatný termín na výplatu mzdy, sú zamestnancovi s poslednou mzdou vyplatené nároky zamestnanca dohodnuté pri skončení pracovného pomeru a vyplývajúce mu zo zákona (nevyčerpaná dovolenka...).

Z vyššie uvedeného postupu sa dá predpokladať, že v ten deň, keď ste neprišli do práce a Vám zamestnávateľ chcel dať podpísať pripravenú (možno aj na Vašu žiadosť zmenenú) dohodu o skončení pracovné pomeru. Vo Vašej dochádzke sa tiež v ten deň muselo niečo uviesť a preto pre Vašu neospravedlnenú neprítromnosť, Vám bola uvedená absencia. 

Odporúčame preto, čo najskôr ísť naspäť do zamestnania, keďže nemáte platne skončený pracovný pomer. S narastajúcim sa počtom dní absencie s Vami môže zamestnávateľ skončiť pracovný pomer aj okamžite, keďže takúto absenciu možno považovať za závažné porušenie pracovnej disciplíny

Podľa § 68 ods. 1 písm. b) Zákonníka práce, "Zamestnávateľ môže okamžite skončiť pracovný pomer výnimočne a to iba vtedy, ak zamestnanec porušil závažne pracovnú disciplínu."

Ak by Vám zamestnávateľ po skončení pracovného pomeru nevyplatil Vaše zákonné nároky, môžete si ich uplatňovať súdnou cestou. 


Podotázka: Skončenie pracovného pomeru (Pracovné právo)

Dobrý deň, mám pracovnú zmluvu na skrátený úväzok na 28,5 hodiny týždenne a k zmluve mám dodatky, že môžem navyše urobiť ešte 100 hodín ročne a ďalší, že 150-400 hodín ročne. Ide o to, že chcem dať výpoveď dohodou a zamestnávateľ nechce o tom ani počuť a dal mi rozpis už na september, v ktorom mám 10 služieb 24-hodinových, čo je 240 hodín. Ako ho donútiť, aby mi dal výpoveď z dôvodu nedodržiavania pracovnej zmluvy? Ďakujem.

Odpoveď: Skončenie pracovného pomeru

(odpoveď odoslaná: 29.08.2024)

Dobrý deň,
nikto Vás nemôže nútiť zotrvať v pracovnom pomere a preto môžete kedykoľvek, bez uvedenia dôvodu podať výpoveď. Nie výpoveď dohodou, ale klasickú výpoveď s plynutím výpovednej doby. Počas výpovednej doby si môže zamestnávateľ za Vás nájsť náhradu.  

Ide o jeden zo spôsobov skončenia pracovného podľa § 67 Zákonníka práce, kedy nemusíte uvádzať žiadny dôvod a zamestnávateľ sa s tým musí zmieriť.

Podľa § 67 Zákonníka práce, "Zamestnanec môže dať zamestnávateľovi výpoveď z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu." 

S výpoveďou je však spojené plynutie výpovednej doby, ktorá môže byť jeden mesiac, alebo ak Váš pracovný pomer bude ku dňu doručenia výpovede trvať viac, ako jeden rok, tak výpovedná doba bude dva mesiace. Výpovedná doba vždy začína plynúť prvý deň mesiaca, nasledujúceho po mesiaci doručenia výpovede a končí sa posledným dňom príslušného mesiaca. Napríklad, ak by ste písomnú výpoveď doručili zamestnávateľovi do konca augusta, tak počas septembra a októbra bude plynúť výpovedná doba a 30 októbra skončí Váš pracovný pomer. 

Podľa § 62 ods. 6 Zákonníka práce, "Ak výpoveď dáva zamestnanec, ktorého pracovný pomer u zamestnávateľa ku dňu doručenia výpovede trval najmenej jeden rok, výpovedná doba je najmenej dva mesiace."

Podľa § 62 ods. 7 Zákonníka práce, "Výpovedná doba začína plynúť od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po doručení výpovede a skončí sa uplynutím posledného dňa príslušného kalendárneho mesiaca, ak tento zákon neustanovuje inak."


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál



Podotázka: Skončenie pracovného pomeru (Pracovné právo)

Dobrý deň, pracujem momentálne ako zástup na MD za kolegyňu. Avšak medzičasom som otehotnela aj ja. V čase, keď sa kolegyňa vráti z RD, môj pracovný pomer sa automaticky skončí. Ovplyvní to nejako výšku môjho rodičovského príspevku v tom čase, prípadne budúceho rodičovského príspevku alebo materskej dávky? Bude to mať nejaký vplyv na dávku v nezamestnanosti, prípadne iné dávky v budúcnosti v prípade ďalšieho tehotenstva? Vopred ďakujem.

Odpoveď: Skončenie pracovného pomeru

(odpoveď odoslaná: 19.08.2024)

Dobrý deň,

ak máte uzatvorenú pracovnú zmluvu na dobu určitú, Váš pracovný pomer sa skončí uplynutím tejto doby. Konkrétne vo Vašom prípade je ohraničený návratom zastupovanej kolegyne z materskej dovolenky. Po skončení pracovného pomeru je potrebné sa evidovať na úrad práce. 

Podľa § 71 ods. 1 Zákonníka práce, "Pracovný pomer uzatvorený na určitú dobu sa skončí uplynutím tejto doby."

Rodičovský príspevok je jednotne určená suma pre všetkých. To znamená, že Vaša situácia neovplyvní jeho výšku. Skončenie Vášho pracovného pomeru neovplyví Vašu terajšiu aktuálnu materskú. Na splnenie materskej dávky v prípade ďalšieho tehotenstva, je potrebné aby ste predtým boli v posledných dvoch rokoch nemocensky poistená aspoň 270 dní. 


Trápi vás "Skončenie pracovného pomeru" a chcete pomôcť?

Podotázka: Skončenie pracovného pomeru (Pracovné právo)

Dobrý deň, ako mám postupovať, keď v pracovnej zmluve nemám žiaden odsek ani nikde spomenuté podmienky ukončenia pracovného pomeru? Ako funguje proces, keby som chcel skončiť z dôvodu nájdenia nového zamestnania? Ďakujem.

Odpoveď: Skončenie pracovného pomeru

(odpoveď odoslaná: 26.07.2024)

Dobrý deň, ak chcete ukončiť pracovný pomer u terajšieho zamestnávateľa, treba mu poslať výpoveď z pracovného pomeru. Dôvod výpovede nemusíte uviesť, lebo to zo Zákonníka práce nevyplýva. Výpovedná doba je jeden mesiac ak pracovný pomer ku dńu doručenia výpovede trval menej ako jeden rok. Ak pracovný pomer trval viac ako jeden rok, potom výpovedná doba je dva mesiace. Výpovedná doba začína plynúť prvým dňom mesiaca nasledujúceho po doručení výpovede.

Výpoveď pošlite zamestnávateľovi doporučeným listom, prípadne mu ju doručte osobne proti podpisu. Súhlas zamestnávateľa na podanie výpovede z pracovného pomeru nepotrebujete.

 


Podotázka: Skončenie pracovného pomeru (Pracovné právo)

Dobrý deň, chcem sa spýtať, či počas dlhodobej OČR, t.j. do 90 dní, v prípade môjho podania výpovede v súčasnom zamestnaní mi bude plynúť výpovedná doba 2 mesiace, alebo sa predĺži o dobu ukončenia dlhodobej OČR. Vopred ďakujem za odpoveď. S pozdravom, K.

Odpoveď: Skončenie pracovného pomeru

(odpoveď odoslaná: 24.06.2024)

Dobrý deň, vo veci vami položenej otázky uvádzame, že výpoveď z pracovného pomeru mpžete podať s uvedením alebo aj bez uvedenia dôvodov. Výpovedná doba začína plynúť prvým dňom mesiaca nasledujúceho po doručení výpovede. Výpovedná doba je jeden mesiac ak váš pracovný pomer ku dňu dručenia výpovede trvá menej ako jeden rok. Ak pracovný pomer trvá viac ako jeden rok, potom výpovedná doba je dva mesiace. Výpoveď z pracovného pomeru pošlite zamestnávateľovi doporučeným listom prípadne doručte osobne proti podpisu, aby ste mali doklad o jej prevzatí.

Otázka tá, že ste na OČR, prípadne táto už skončila nemá žiadny vplyv na výpoveď a na povinnosť OČR odpracovať naviac popri výpovedenej dobe.


Podotázka: Skončenie pracovného pomeru (Pracovné právo)

Dobrý deň, som vychovávateľka na ZŠ a mám pracovnú zmluvu na dobu určitú do 31. 8. 2024. Momentálne som na PN. Ak sa vrátim z PN, môžu mi dať výpoveď? A aká je dĺžka výpovednej doby? Budem môcť nastúpiť do novej práce 1. 9. 2024? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Skončenie pracovného pomeru

(odpoveď odoslaná: 28.05.2024)

Dobrý deň,
ak ste nateraz práceneschopná, a máte uzatvorený pracovný pomer na dobu určitú do 31.8.2024, potom pracovný pomer končí uvedneým dňom. Nie je preto právny dôvod, aby došlo k výpovedi zo strany zamestnávateľa, ibaže by boli splnené podmienky na danie výpovede. Vzľadom na skutočnosť, že dnes máme 28.5.2024, aj keby vám zamestnávateľ doručil výpoveď napr dnešným dňom, výpovedná doba je dva mesiace ak pracovný pomer trvá viac ako 2 roky a výpovedná doba by začala plynúť dňom 1.6.2024 a skunčila by 31.7.2024. Ak váš pracovný pomer k dnešnému dňu trvá menej ako jeden rok, potom výpovedná doba je jeden mesiac. Zo strany zamestnávateľa by však museli byť splnené zákonné podmienky na danie výpovede /napr. organizačné zmeny a podobne/.

Ak nemáte záujem u uvedeného zamestnávateľa naďalej pracovať a to aj v prípade, že by vám predložili dohodu o predlžení prac. pomeru prípadne pracovný pomer na dobu neurčitú, vy môžete nastúpiť do nového zamestnania 1.9.2024. Nik vás nemôže donútiť, aby ste po 31.8.20924 pracovali pre súčasného zamestnávateľa, lebo prac. pomer končí dňom 31.8.2024 a na predĺžení pracovného pomeru zrejme záujem nemáte.

 


Trápi vás "Skončenie pracovného pomeru" a chcete pomôcť?

Podotázka: Skončenie pracovného pomeru (Pracovné právo)

Dobrý deň, chcela by som vás požiadať o radu, ako správne a odôvodnene ukončiť pracovný pomer dohodou z mojej strany ako zamestnanca. V našej spoločnosti pracujem od roku 2016 a pred pár dňami nám bolo oznámené, že naša prevádzka sa bude zatvárať. Aj napriek tomu, že v meste sú ďalšie dve prevádzky, tieto mi nevyhovujú pre dochádzanie z môjho miesta pobytu, a preto nemám záujem o prácu v týchto prevádzkach. Rada by som požiadala o ukončenie pracovného pomeru dohodou a prosím vás o radu, ako túto žiadosť správne napísať. Ďakujem.

Odpoveď: Skončenie pracovného pomeru

(odpoveď odoslaná: 26.05.2024)

Dobrý deň,
ak by ste Vy požiadali o skončenie pracovného pomeru dohodou, tak by ste prišli o odstupné.

Dôvod skončenia pracovného pomeru je na strane zamestnávateľa a je teda povinný Vám, v podobe odstupného, nahradiť to, že musíte skončiť Váš pracovný pomer. 

Nežiadajte teda o skončenie Vášho pracovného pomeru dohodou ale pekne si počkajte na zatvorenie prevádzky a na splnenie si ponukovej povinnosti zamestnávateľa. Ak Vám zamestnávateľ neponúkne iné miesto, musí Vám dať výpoveď z dôvodu jeho zrušenia podľa § 63 ods. 1 písm. a) bod. 1 Zákonníka práce, s nárokom na odstupné minimálne vo výške dvojnásobku Vášho priemerného mesačného zárobku (§ 76 ods. 1 písm. b) Zákonníka práce). 

Podľa § 63 ods. 1 písm. b) bod 1 Zákonníka práce, "Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak sa zamestnávateľ alebo jeho časť zrušuje."

Podľa § 76 ods. 1 písm. b) Zákonníka práce, "Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a)b) alebo písm. f) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné najmenej v sume dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej päť rokov a menej ako desať rokov."

Ak by ste predsalen chceli skončiť Váš pracovný pomer dohodou, tak len do Vašej žiadosti napíšte, že chcete skončiť pracovný pomer dohodou z dôvodu zrušenia zamestnávateľa podľa § 63 ods. 1 písm. a) bod 1. ZP a že žiadate dvojmesačné odstupné podľa § 76 ods. 2 písm. c) Zákonníka práce. V žiadosti musíte uviesť aj dátum, ku ktorému chcete skončiť Váš pracovný pomer, ktorý by mal sedieť s dátumom zatvorenia prevádzky.  

Podľa § 76 ods. 2 písm. c) Zákonníka práce, "Zamestnancovi patrí pri skončení pracovného pomeru dohodou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a)b) alebo písm. f) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, odstupné najmenej v sume trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej päť rokov a menej ako desať rokov."


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál




V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Skončenie pracovného pomeru" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.