POZOR na PODVODNÝ EMAIL: Dostali ste z akoby našej mailovej adresy "kancelaria@ficek.sk" mail s predmetom "URGENTNÉ, OZNÁMENIE O EMBARGU" s nezmyslami o úveroch a dlhoch? Je to podvodná správa, neklikajte na link a ani prílohu. Problém intenzívne riešime.
Máte
otázku?

Skončenie pracovného pomeru

Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Prešov

Otázka: Skončenie pracovného pomeru

Dobrý deň,
pracujem pre farmaceutickú spoločnosť 5 mesiacov. Mojou náplňou práce je obsluhovať lekárenský software (hospodárstvo, príjmy a výdaje tovaru), na ktorý však nemám odbornú spôsobilosť (nemám lekárenské vzdelanie ani nepracujem v lekárni, mám len gymnázium). To, že na obsluhu je pravdepodobne potrebná kvalifikácia a vzdelanie som zistil až teraz. Neviem, kde sa niečo také dá na 100% overiť.
Chcel by som so spoločnosťou rozviazať pracovný pomer, no som už po skúšobnej dobe.
Aké mám v tomto smere možnosti?
V zmluve mám ako druh práce uvedené len: "podpora nákupu a predaja".
Obsluha spomínaného lekarenského softwaru v nej nie je uvedená.
Zároveň je v zmluve uvedená stará adresa spoločnosti, či už v hlavičke
alebo v mieste môjho výkonu práce. Spoločnosť sa totiž medzičasom presťahovala. Jediný dodatok, ktorý som podpísal bolo zvýšenie platu, kde je už adresa sídla spoločnosti aktuálna.
Píšem to preto, lebo sa chcem chytiť akejkoľvek slamky, pretože si myslím, že to, že mojou úlohou je obsluhovať software, na ktorý nemám kvalifikáciu a ani som neprešiel žiadnym oficiálnym školením (len školenie typu, toto spravíš tak a tamto onak), nie je podľa môjho presvedčenia pred zákonom v úplnom poriadku a mám obavy, že by som mohol neodborným zaobchádzaním spôsobiť spoločnosti finančne škody.
Vopred Vám ďakujem za Vašu reakciu. Peter

Odpoveď: Skončenie pracovného pomeru

Dobrý deň,
v zmysle ust. § 43 Zákonníka práce platí, že v samotnej pracovnej zmluve je zamestnávateľ povinný so zamestnancom dohodnúť podstatné náležitosti, ktorými sú, okrem iných, aj druh práce, na ktorý sa zamestnanec prijíma a jeho stručná charakteristika, miesto výkonu príce, deň, nástupu do práce a mzdové podmienky, ak nie sú dohodnuté v kolektívnej zmluve.

V otázke uvádzate, že v pracovnej zmluve máte uvedené, že druhom práce je podpora nákupu a predaja. Sme názoru, že ak v prac. zmluve nie je uvedený skutočný výkon práce, ktorú vykonávate /obsluha softvéru/, túto prácu ani nemáte dôvod vykonávať. Samotnáé dosiahnuté vzdelanie /gymnázium/ nie je zrejme postačujúce, aj keď máte v uvedenej práci resp. s  týmto druhom práce skúsenosti.

Riešenie pre vás je také, že napíšete zamestnávateľovi žiadosť o skončenie pracovného pomeru dohodou, pričom môžete uviesť dôvod návrhu predmetnej dohody ako uvádzate dôvody v otázke. Dohoda o skončení prac. pomeru sa uzatvára podľa ust. § 60 Zákonníka práce, pričom v návrhu dohody o skončení prac. pomeru uvediete dátum ku ktorému chcete skončiť prac. pomer. Uvádzame, že zamestnávateľ nie je povinný na váš návrh dohody nijako reagovať.

Ak by však v dohľadnom čase nijako nereagoval a neuzatvorili by ste dohodu o skončení  prac. pomeru, potom musíte dať výpoveď z prac. pomeru v súlade s ust. § 67 Zákonníka práce. Výpovedná doba je jeden mesiac a plynie od prvého dňa mesiaca nasledujúceho po doručení výpovede, takže váš pracovný pomer sa môže skončiť k 31.5. 2022. Súhlas zamestnávateľa k podaniu výpovede nepotrebujete. Výpoveď doručte zamestnávateľovi osobne a nechajte si jej prevzatie potvrdiť, aby ste mali doklad o jej doručení zamestnávateľovi, prípadne pošlite doporučeným listom, aby ste mali doklad o jej zaslaní. Výpoveď z prac. pomeru doručte zamestnávateľovi do konca mesiaca apríl 2022 tak, aby výpovedná doba začala plynúť dňom 1.5.2022 a prac. pomer skončí dňom 31.5.2022.

K samotnej obsluhe lekár. softvéru uvádzame, že ak v pracovnej zmluve nemáte uvedený druh práce - oblsluha lekár. softvéru, sme názoru, že túto prácu ani nemáte vykonávať. V zmysle ust. § 154 Zákonník práce :

"(1) Zamestnancovi, ktorý vstupuje do pracovného pomeru bez kvalifikácie, zabezpečuje zamestnávateľ získanie kvalifikácie zaškolením alebo zaučením. Po skončení zaškolenia alebo zaučenia vydá o tom zamestnávateľ zamestnancovi potvrdenie."