Dobrý deň,
pokiaľ priateľ v práci podpísal nejaký zápis o konkr. okolnostiach krádeže resp. iného porušovania zák. predpisov, ktoré spísal pod nátlakom, je takáto listina neplatná v zmysle ust. § 39 Obč. zákoníka. Ak by priateľovi bolo doručené upozornenie na porušenie pracovnej dosciplíny na základe záznamu podpísaného pod nátlakom, má v podstate dve možnosti : buď na upozornenie na porušenie pracovnej disciplíny reagovať a napísať zamestnávateľovi, že on sa žiadneho konania, ktoré je uvedené v upozornení na porušenie prac. disciplíny neporušil. Právny prostriedok ochrany ten, aby súd zrušil predmetné upozornenie na porušenie rpac. disciplíny nie je.
Druhou možnosťou je na upozornenie prac. disciplíny je nereagovať nijako.
Ak by malo dôjsť ku skončeniu rpac. pomeru zo strany zamesntávateľa na základe tohto upozornenia pracovnej disciplíny, potom možnosťou na strane Vášho priateľa je podanie žaloby na súd o neplatnosť skončenia prac. pomeru v zmysle ust. § 77 zákonníka práce :
"Neplatnosť skončenia pracovného pomeru výpoveďou, okamžitým skončením, skončením v skúšobnej dobe alebo dohodou môže zamestnanec, ako aj zamestnávateľ uplatniť na súde najneskôr v lehote dvoch mesiacov odo dňa, keď sa mal pracovný pomer skončiť."
Žaloba o neplatnosť skončenia prac. pomeru musí byť podaná v lehote do dvoch mesiacov odo dňa, kedy sa mal prac. pomer skončiť - v uvedenej lehote musí byť žaloba podaná už na súde, nepostačuje jej zaslanie cestou pošt. podniku /ide o hmotnoprávnu lehotu/.
Uvádzame súčasne, že v prípade súdneho konania o neplatnosť skončenia prac. pomeru, konajúci súd nie je viazaný právnym názorom zamestnávateľa na dôvod skončenia prac. pomeru a právny názor si súd urobí sám.
V prípade problémov kontaktujte našu advokátsku kanceláriu.