Podmienečné prepustenie z výkonu trestu odňatia slobody

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Žilina

Otázka: Podmienečné prepustenie z výkonu trestu odňatia slobody

Čo je podmienečné prepustenie z výkonu trestu odňatia slobody?

Kedy súd rozhoduje o podmienečnom prepustení z výkonu trestu odňatia slobody?

Môžem ovplyvniť rozhodnutie o podmienečnom prepustení z výkonu trestu odňatia slobody?

Odpoveď: Podmienečné prepustenie z výkonu trestu odňatia slobody

Podmienečné prepustenie z výkonu trestu odňatia slobody:

Podľa § 66 TZ:

(1) Súd môže odsúdeného podmienečne prepustiť na slobodu, ak odsúdený vo výkone trestu plnením svojich povinností a svojím správaním preukázal polepšenie a môže sa od neho očakávať, že v budúcnosti povedie riadny život, a

a) ak ide o osobu odsúdenú za prečin po výkone polovice uloženého nepodmienečného trestu odňatia slobody alebo rozhodnutím prezidenta Slovenskej republiky zmierneného nepodmienečného trestu odňatia slobody,

            (pozn. autora: ak už súd uložil páchateľovi prečinu nepodmienečný trest odňatia slobody, môže súd za splnenia ďalších podmienok po výkone polovice tohto trestu podmienečne prepustiť  odsúdeného na slobodu)

b) ak ide o osobu odsúdenú za zločin po výkone dvoch tretín uloženého nepodmienečného trestu odňatia slobody alebo rozhodnutím prezidenta Slovenskej republiky zmierneného nepodmienečného trestu odňatia slobody.

(2) Pri rozhodovaní o podmienečnom prepustení súd prihliadne aj na to, v akom ústave na výkon trestu odsúdený trest vykonáva.

Podľa § 68 TZ:

(1) Pri podmienečnom prepustení súd určí skúšobnú dobu na jeden rok až sedem rokov; skúšobná doba sa začína podmienečným prepustením odsúdeného. Zároveň môže nariadiť probačný dohľad nad odsúdeným vo výmere do troch rokov a ustanoví mu primerané obmedzenia alebo povinnosti uvedené v § 51 ods. 3 a 4.

            (pozn. autora: súd ukladá skúšobnú dobu v dĺžke jeden až sedem rokov a ustanovuje primerané povinnosti alebo obmedzenia obligatórne, pričom fakultatívne môže nariadiť probačný dohľad až na tri toky)

(2) Ak podmienečne prepustený viedol v skúšobnej dobe riadny život a plnil uložené obmedzenia a povinnosti, súd vysloví, že sa osvedčil; inak rozhodne, a to prípadne už v priebehu skúšobnej doby, že zvyšok trestu vykoná.

(3) Ak súd vyslovil, že sa podmienečne prepustený osvedčil, má sa za to, že trest bol vykonaný dňom, keď bol podmienečne prepustený.

(4) Rovnako sa má za to, že trest bol vykonaný dňom, keď došlo k podmienečnému prepusteniu, ak súd bez viny odsúdeného do roka od uplynutia skúšobnej doby nerozhodol, že odsúdený zvyšok trestu vykoná. Súd môže tak rozhodnúť do dvoch rokov, ak sa proti obvinenému vedie trestné stíhanie pre úmyselný trestný čin spáchaný v skúšobnej dobe podmienečného odsúdenia.

(5) Opätovné podmienečné prepustenie z výkonu toho istého trestu nie je možné.

Páchateľ trestného činu (odsúdený) môže svoje podmienečné prepustenie z výkonu trestu odňatia slobody ovplyvniť. Dôležité je najmä jeho správanie sa vo výkone trestu. Okrem toho, že by nemal mať pokarhania alebo tresty vo výkone, mal by mať pochvaly, prípadne odmeny pri svojom výkone trestu.