Výpoveď zo strany zamestnávateľa

Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Bratislava

Otázka: Výpoveď zo strany zamestnávateľa

Dobrý deň, od októbra 2021 pracujem v home office pre firmu, ktorá si pre mňa stanovila nereálne pracovné podmienky (úlohy). Mám informácie, že sa chystá hromadné prepúšťanie. Je pravda, že ak tieto podmienky nesplním, hrubo poruším pracovnú disciplínu? Mám potom nárok na dávky v nezamestnanosti? Ako je to s odstupným? Čo je lepšie, dať výpoveď alebo počkať na výpoveď zo strany zamestnávateľa? Ďakujem!

Odpoveď: Výpoveď zo strany zamestnávateľa

Dobrý deň,
bez ohľadu na skutočnosť, aké sú tie neuskutočniteľné pracovné podmienky (úlohy) a aký je dôvod hromadného prepúšťania, ale výpoveď z Vašej strany Vám určite neodporúčame. Ak by ste dali výpoveď Vy, nemali by ste nárok na odstupné

Odporúčame skúsiť sa oficiálnou formou (písomne) ohradiť voči pracovným podmienkam, či úlohám.

Zákonník práce rozlišuje medzi neuspokojivým plnením pracovných úloh a medzi porušením pracovnej disciplíny. Sú to dve rozdielne veci. Neuspokojivé plnenie pracovných úloh je ako si plníte svoju prácu a druhé je, ako sa správate na pracovisku (či na pracovisku nepijete alkohol, nefajčíte, nepoužívate vulgarizmus, ako komunikujete s kolegami alebo voči nadriadenému....). Nakoľko pracujete z domu, tak asi k porušeniu pracovnej disciplíny z Vašej strany, by nemalo prísť. Skôr by išlo o ten prvý prípad, neuspokojivé plnenie pracovných úloh. To sa však týka len Vás a nie všetkých zamestnancov, čo by nebol dôvod na hromadné prepúšťanie.

Nárok na dávky v nezamestnanosti budete mať, ak za Vás zamestnávateľ odvádzal odvody do sociálnej poisťovne v posledných dvoch rokoch aspoň 270 dní.

Každopádne, Vám odporúčame počkať na výpoveď (alebo iné ukončenie pracovného pomeru) zo strany zamestnávateľa.

Nárok na odstupné zo zákona vzniká z dôvodu výpovede zo strany zamestnávateľa, ak sa tento zrušuje alebo premiestňuje a zamestnanec nesúhlasí s iným miestom výkonu práce. Potom ak sú u zamestnávateľa také organizačné zmeny, že sa zamestnanec stane nadbytočným alebo z dôvodu zdravotného stavu zamestnanca. Výška odstupného sa odvíja od počtu odpracovaných rokov u tohto zamestnávateľa.

Podľa § 76 ods. 1 Zákonníka práce, "Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a)b) alebo písm. f) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné najmenej v sume a) jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dva roky a menej ako päť rokov, b) dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej päť rokov a menej ako desať rokov, c) trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej desať rokov a menej ako dvadsať rokov, d) štvornásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dvadsať rokov.