Práca na živnosť

Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Bratislava

Otázka: Práca na živnosť

Dobrý deň, dňa 4. septembra 2023 by som mala nastúpiť do jedného salónu krásy, avšak na živnosť, ako recepčná. Pritom na živnostenskom liste mám uvedené miesto podnikania na mojej trvalej adrese, na žiadosť spomínaného salónu. Budem musieť pracovať krátky a dlhý týždeň, 13 hodín, nie 12, a to bez možnosti prestávky na obed a podľa ich pracovnej doby. Tieto podmienky mi pripomínajú podmienky závislej práce, ba dokonca nelegálnej práce. Zmluvu, resp. dohodu som zatiaľ nedostala. Myslíte si, že je toto z ich strany v poriadku? Ako by som mala postupovať a čím by som mohla argumentovať? Mzda mi bude vyplácaná na základe faktúry. Nikdy som na živnosť nepracovala, preto som opatrnejšia a radšej by som sa poradila. Veľmi pekne ďakujem za odpoveď. Mária.

Odpoveď: Práca na živnosť

Dobrý deň,

 je dôležité, čo bude uvedené vo Vašej zmluve. Podľa akého zákona bude zmluva uzatváraná.

Čo sa týka miesta výkonu práce, skutočnosť, že nebudete vykonávať svoju činnosť ako živnostníčka na adrese svojho podnikania, to nič neznamená. To by ste potom museli stále pracovať len doma.

Pracovný čas sa odráža od typu prevádzky.

Rovnako to, že Vám bude salón platiť na základe Vašej faktúry, je v poriadku.

Skúste si čo najskôr vypýtať Zmluvu o spolupráci a podľa toho uvidíte.

O nelegálnu prácu by išlo v prípade, ak by ste nemali so salónom žiadnu zmluvu a vykonávali by ste závislú prácu.

Jedným zo základným rozdielom medzi prácou na živnosť a prácou na trvalý pracovný pomer je, že pri živnosti si platí živnostník odvody sám a pri pracovnom pomere odvádza odvody za zamestnanca zamestnávateľ.

Podľa § 2 ods. 1 zákona č. 82/2005 Z. z. o nelegálnom zamestnávaní, "Nelegálna práca je závislá práca, ktorú vykonáva fyzická osoba pre právnickú osobu alebo fyzickú osobu, ktorá je podnikateľom a

a) nemá s právnickou osobou alebo s fyzickou osobou, ktorá je podnikateľom, založený pracovnoprávny vzťah alebo štátnozamestnanecký pomer podľa osobitného predpisu alebo b) je štátnym príslušníkom krajiny, ktorá nie je členským štátom Európskej únie, iným zmluvným štátom Dohody o Európskom hospodárskom priestore alebo Švajčiarskou konfederáciou, alebo osobou bez štátnej príslušnosti (ďalej len „štátny príslušník tretej krajiny“) a nie sú splnené podmienky na jeho zamestnávanie podľa osobitného predpisu."

Môže ísť ale o obchádzanie zákona, nakoľko práca recepčnej má prvky závislej práce. To by mohol mať zamestnávateľ problém.