Máte
otázku?

Práca na živnosť


Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Bratislava

Otázka: Práca na živnosť

Dobrý deň, dňa 4. septembra 2023 by som mala nastúpiť do jedného salónu krásy, avšak na živnosť, ako recepčná. Pritom na živnostenskom liste mám uvedené miesto podnikania na mojej trvalej adrese, na žiadosť spomínaného salónu. Budem musieť pracovať krátky a dlhý týždeň, 13 hodín, nie 12, a to bez možnosti prestávky na obed a podľa ich pracovnej doby. Tieto podmienky mi pripomínajú podmienky závislej práce, ba dokonca nelegálnej práce. Zmluvu, resp. dohodu som zatiaľ nedostala. Myslíte si, že je toto z ich strany v poriadku? Ako by som mala postupovať a čím by som mohla argumentovať? Mzda mi bude vyplácaná na základe faktúry. Nikdy som na živnosť nepracovala, preto som opatrnejšia a radšej by som sa poradila. Veľmi pekne ďakujem za odpoveď. Mária.

Odpoveď: Práca na živnosť

Dobrý deň,

 je dôležité, čo bude uvedené vo Vašej zmluve. Podľa akého zákona bude zmluva uzatváraná. 

Čo sa týka miesta výkonu práce, skutočnosť, že nebudete vykonávať svoju činnosť ako živnostníčka na adrese svojho podnikania, to nič neznamená. To by ste potom museli stále pracovať len doma. 

Pracovný čas sa odráža od typu prevádzky.

Rovnako to, že Vám bude salón platiť na základe Vašej faktúry, je v poriadku. 

Skúste si čo najskôr vypýtať Zmluvu o spolupráci a podľa toho uvidíte. 

O nelegálnu prácu by išlo v prípade, ak by ste nemali so salónom žiadnu zmluvu a vykonávali by ste závislú prácu. 

Jedným zo základným rozdielom medzi prácou na živnosť a prácou na trvalý pracovný pomer je, že pri živnosti si platí živnostník odvody sám a pri pracovnom pomere odvádza odvody za zamestnanca zamestnávateľ. 

Podľa § 2 ods. 1 zákona č. 82/2005 Z. z. o nelegálnom zamestnávaní, "Nelegálna práca je závislá práca, ktorú vykonáva fyzická osoba pre právnickú osobu alebo fyzickú osobu, ktorá je podnikateľom a

a) nemá s právnickou osobou alebo s fyzickou osobou, ktorá je podnikateľom, založený pracovnoprávny vzťah alebo štátnozamestnanecký pomer podľa osobitného predpisu alebo b) je štátnym príslušníkom krajiny, ktorá nie je členským štátom Európskej únie, iným zmluvným štátom Dohody o Európskom hospodárskom priestore alebo Švajčiarskou konfederáciou, alebo osobou bez štátnej príslušnosti (ďalej len „štátny príslušník tretej krajiny“) a nie sú splnené podmienky na jeho zamestnávanie podľa osobitného predpisu."

Môže ísť ale o obchádzanie zákona, nakoľko práca recepčnej má prvky závislej práce. To by mohol mať zamestnávateľ problém. 

Trápi vás "Práca na živnosť" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Práca na živnosť (Pracovné právo)

Dobrý deň, dovolila by som si požiadať o radu v rámci vašej bezplatnej poradne. Mám živnosť a poskytujem jazykové služby. Môj syn je zamestnancom firmy, ktorá vyrába nábytok. Jeho zamestnávateľ mu navrhuje, aby si založil živnosť a pracoval ďalej v jeho firme ako živnostník. a) Je možné, aby som si rozsah svojej živnosti rozšírila o práce, ktoré syn vykonáva v uvedenej firme, a aby syn aspoň na určitý čas (kým si vybaví vlastnú živnosť) vykazoval svoju prácu v tejto firme cez moju živnosť? b) Predpokladám, že by som vždy na konci mesiaca ako živnostníčka fakturovala firme synove odpracované hodiny. c) Na konci zdaňovacieho obdobia by sa môj základ dane navýšil o tieto fakturácie (synove mesačné platy). Zároveň by sa mi zvýšil odvod zdravotného poistenia, ktoré mi určuje zdravotná poisťovňa podľa môjho daňového priznania. Ako dôchodca platím iba zdravotné poistenie. d) Je možné, aby si syn platil všetky odvody ako samoplatca, keďže som dôchodca? Vopred ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Práca na živnosť

(odpoveď odoslaná: 15.03.2025)

Dobrý deň, v otázke uvádzate, že zamestnávateľ požiadal syna, aby si vybavil živnosť, na základe ktorej bude u neho pracovať.

Uvádzame, že ak by syn súhlasil so skončením pracovnéhi pomeru a následne by si vybavil živnostenské oprávnenie v potrebnom rozshu, pre neho to v podstate znamená, že nebude mať paltenú dovolenku, platenú náhradu mzdy pri vyšetrení, ošetrení u lekára, bude si musieť platiť všetky odvody, zospvednosť za prípadný pracovný úraz a pod., výplata "mzdy" bude zrejme tiež neistá. Uvádzame, že Vás syn nie je povinný súhlasiť s uvedeným postupom zo strany zamesntávateľa, keďže účelom tohto "zamestnania" na živnosť je práve to, aby sa zamestnávateľ zbavil všetkej zodpovednosti voči svojmu bývalému zamestnancovi. Naviac ak Váš syn bude o zamestnávateľa 8 a viac hodín denne, bude sa riadiť pokynmi zamesntávateľa pri vykonávaní práce atď, zo strany zamestnávateľa ide o porušovanie ust. Zákonníka práce, lebo práca v takomto prípade má byť vykonávaná na základe pracovnej zmluvy.

Práca na základe živn. oprávnenia medzi výrobcom /drevovýroba/ a Vašim synom ako živnostníkom má byť vykonávaná na základe ust. Obchod. zákonníka, kde práva ako uvádzame vyššie, Vášho syna v zmysle ust. Zákonníka práce nie sú dané.

Ak má syn potrebné vzdelanie, informácie oh%ldom živnosti získa na prísl. odbore živn. úradu, kde živn. oprávnenie môže získať veľmi rýchlo, takžde neodporúčame rôzne riešenia a rozširovania Vašej živnosti, lebo sú to len komplikácie.

 


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Práca na živnosť (Pracovné právo)

Dobrý deň, pracujem vo firme mojej priateľky. Som zamestnancom aj konateľom firmy. Prácu však vykonávam v inej firme už 3 roky ako externý prepožičaný zamestnanec. Môžeme dostať nejaký postih za nelegálnu prácu? Ako falošný živnostník? Vraj jednoosobové s.r.o.-čky a falošní živnostníci sú braní ako to isté. Ďakujem.

Odpoveď: Práca na živnosť

(odpoveď odoslaná: 01.12.2024)

Dobrý deň, o nelegálnu prácu by išlo, ak by ste nemali uzatvorenú pracovnú zmluvu u niektorého z Vašich zamestnávateľov. Zároveň, u Vás nie je splenený príbuzenský, či manželský vzťah, keďže pracujete vo firme Vašej priateľky. 

Z Vašej otázky vyplýva, že máte uzatvorené dve pracovné zmluvy, máte dva pracovné pomery. Nejde o živnosť, keďže nepracujete na IČO (živnostník), ale ako fyzická osoba. 

Fyzická osoba môže mať dva (aj viac) pracovné pomery, ak fyzicky zvláda vykonávať prácu pre oboch zamestnávateľov.  

Ak by ste pracovali na IČO ako živnostník, mali by ste povinnosť každý rok podať daňové priznanie a zaplatiť daň z príjmu. 

Ak sú vyššie uvedené podmienky splnené, nejde o nelegálnu prácu.

Nelegálnu prácu v pozitívnom ako aj negatívnom zmysle vymedzuje zákon č. 82/2005 Z. z. o nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len "zákon").

Podľa § 2 ods. 1 písm. a) zákona, "Nelegálna práca je závislá práca, ktorú vykonáva fyzická osoba pre právnickú osobu alebo fyzickú osobu, ktorá je podnikateľom a nemá s právnickou osobou alebo s fyzickou osobou, ktorá je podnikateľom, založený pracovnoprávny vzťah alebo štátnozamestnanecký pomer podľa osobitného predpisu."

Podľa § 2a ods. 1 zákona, "Nelegálna práca nie je práca, ktorú pre fyzickú osobu, ktorá je podnikateľom, alebo pre právnickú osobu, ktorá je spoločnosťou s ručením obmedzeným a ktorá má najviac dvoch spoločníkov, ktorí sú príbuznými v priamom rade, súrodencami alebo manželmi, vykonáva príbuzný v priamom rade, súrodenec alebo manžel tejto fyzickej osoby alebo niektorého z týchto spoločníkov, ak tento príbuzný v priamom rade, súrodenec alebo manžel je dôchodkovo poistený, je poberateľom dôchodku podľa osobitných predpisov alebo je žiakom alebo študentom do 26 rokov veku."



V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Práca na živnosť" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:
  • Práca na živnosť a neplatené voľno

    Otázka: Práca na živnosť a neplatené voľno. Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu. Som zamestnaná na dobu neurčitú a po materskej dovolenke sa mám ...

  • Vymáhanie od zamestnávateľa

    pomeru a výšky mzdy (uvádza možnosť práce na TPP alebo prácu na živnosť). V skutočnosti prácu na TPP vôbec neponúka. So zamestnancom uzavrie dohodu o vykonaní ...

  • Podnikanie bez živnosti

    otázku? Toggle navigation. O nás Advokátska kancelária. Náš tím Galéria Kariéra u nás. Naše Služby ...

  • Živnostník dáva výpoveď

    Dobrý deň, rozhodol som sa pre samostatnú živnosť. ... 1 Zákonníka práce Zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak podľa lekárskeho posudku ...

  • Nevyplatenie živnostníka, čo mám robiť?

    Dobrý deň, ak budem ako živnostník vykonávať práce pre iného živnostníka alebo ... Dobrý deň, pracovala som na živnosť v Slovensku, ale bola som poslaná do ...

  • Je možné pracovať na základe sprostredkovateľskej zmluvy?

    Za podrobnejšie vysvetlenie, čo znamená práca na takúto zmluvu, vopred veľmi ... mene a na vlastnú zodpovednosť, ide o podnikanie a potrebujete živnosť.

  • Práca na TPP a popritom konateľ sro

    Dobrý deň, áno, je to v poriadku, zákon to nezakazuje, môžete mať živnosť a zároveň SRO ako aj TPP. Ak máte uzatvorenú zmluvu s odberateľom, pozrite sa do ...




najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.