Dobrý deň, nie, výška odstupného nie je v kompetencii zamestnávateľa ale jeho výška je podľa odpracovaných rokov uvedená v § 76 Zákonníka práce.
Na účely výpočtu odstupného vo Vašom prípade sa bude posudzovať len posledný pracovný pomer od roku 2021. A to z toho dôvodu, že ste 10 mesiacov pracovali u iného zamestnávateľa. Teda Vaše pracovné pomery nenadväzovali bezprostrene po sebe. Je to uvedené v § 40 ods. 12 Zákonníka práce.
Podľa § 40 ods. 12 Zákonníka práce, "Trvanie pracovného pomeru na účely tohto zákona zahŕňa aj trvanie predchádzajúceho pracovného pomeru, na ktorý bezprostredne nadväzuje trvanie nového pracovného pomeru zamestnanca k tomu istému zamestnávateľovi."
Z vyššie uvedeného vyplýva, že pri skončení pracovného pomeru výpoveďou budete mať nárok na odstupné vo výške najmenej jedného priemerného mesačného zárobku (§ 76 ods. 1 písm. a) ZP).
Podľa § 76 ods. 1 písm. a) Zákonníka práce, "Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a), b) alebo písm. f) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dva roky a menej ako päť rokov."
V prípade skončenia pracovného pomeru dohodou s uvedením výpovedného dôvodu, budete mať nárok na odstupné vo výške najmenej dvoch priemerných mesačných zárobkov (§ 76 ods. 2 písm. b) ZP).
Podľa § 76 ods. 2 písm. b) Zákonníka práce, "Zamestnancovi patrí pri skončení pracovného pomeru dohodou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a), b) alebo písm. f) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, odstupné najmenej v sume dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dva roky a menej ako päť rokov."