Máte
otázku?

Nárok na odstupné


Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Banská Bystrica

Otázka: Nárok na odstupné

Dobrý večer, rada by som sa informovala, či mám nárok na odstupné, ak sa ruší moje pracovné miesto. Firma však bude naďalej existovať. Ďakujem.

Odpoveď: Nárok na odstupné

Dobrý deň. Nárok na odstupné primárne závisí od dĺžky trvania pracovného pomeru a tiež aj od dôvodu a spôsobu ukončenia pracovného pomeru. Kľúčovým právnym predpisom je v tomto smere Zákonník práce, konkrétne jeho ustanovenie § 76. Zo zadanej otázky usudzujem, že dôvodom skončenia pracovného pomeru sú organizačné zmeny, takže to, či budete mať nárok na odstupné a ak áno, tak v akej výške, bude závisieť najmä od už spomínanej dĺžky trvania pracovného pomeru a od toho, či pôjde o výpoveď alebo o dohodu o skončení pracovného pomeru.

Ak pôjde o výpoveď, tak budete mať nárok na odstupné v sume:

a) priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dva roky a menej ako päť rokov,

b) dvojnásobku priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej päť rokov a menej ako desať rokov,

c) trojnásobku priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej desať rokov a menej ako dvadsať rokov,

d) štvornásobku priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dvadsať rokov.

Ak pôjde o dohodu, tak budete mať nárok na odstupné v sume:

a)  priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval menej ako dva roky,

b) dvojnásobku priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dva roky a menej ako päť rokov,

c) trojnásobku priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej päť rokov a menej ako desať rokov,

d) štvornásobku priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej desať rokov a menej ako dvadsať rokov,

e) päťnásobku priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dvadsať rokov.

Trápi vás "Nárok na odstupné" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Nárok na odstupné (Pracovné právo)

Dobrý deň, pracujem vo firme, ktorá ruší pobočku, v ktorej som doteraz pôsobila vyše štyroch rokov. Najprv som tu pracovala od roku 2014 do roku 2020. Začiatkom roka 2020 som odišla z dôvodu šikany zo strany jedného z nadriadených a desať mesiacov som pracovala inde. Od januára 2021 som sa do firmy vrátila s novou zmluvou a pracujem tu až doteraz. Zaujíma ma, či sa pri výške odstupného zohľadňuje celková doba odpracovaná u tohto zamestnávateľa, alebo je to výlučne v jeho kompetencii a môže tak uznať iba novšiu zmluvu. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Nárok na odstupné

(odpoveď odoslaná: 22.02.2025)

Dobrý deň, nie, výška odstupného nie je v kompetencii zamestnávateľa ale jeho výška je podľa odpracovaných rokov uvedená v § 76 Zákonníka práce. 
Na účely výpočtu odstupného vo Vašom prípade sa bude posudzovať len posledný pracovný pomer od roku 2021. A to z toho dôvodu, že ste 10 mesiacov pracovali u iného zamestnávateľa. Teda Vaše pracovné pomery nenadväzovali bezprostrene po sebe. Je to uvedené v § 40 ods. 12 Zákonníka práce. 

Podľa § 40 ods. 12 Zákonníka práce, "Trvanie pracovného pomeru na účely tohto zákona zahŕňa aj trvanie predchádzajúceho pracovného pomeru, na ktorý bezprostredne nadväzuje trvanie nového pracovného pomeru zamestnanca k tomu istému zamestnávateľovi."

Z vyššie uvedeného vyplýva, že pri skončení pracovného pomeru výpoveďou budete mať nárok na odstupné vo výške najmenej jedného priemerného mesačného zárobku (§ 76 ods. 1 písm. a) ZP).

Podľa § 76 ods. 1 písm. a) Zákonníka práce, "Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a), b) alebo písm. f) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dva roky a menej ako päť rokov."

V prípade skončenia pracovného pomeru dohodou s uvedením výpovedného dôvodu, budete mať nárok na odstupné vo výške najmenej dvoch priemerných mesačných zárobkov (§ 76 ods. 2 písm. b) ZP). 

Podľa § 76 ods. 2 písm. b) Zákonníka práce, "Zamestnancovi patrí pri skončení pracovného pomeru dohodou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a), b) alebo písm. f) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, odstupné najmenej v sume dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dva roky a menej ako päť rokov."


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Nárok na odstupné (Pracovné právo)

Dobrý deň, pracujem v nemenovanej firme od 1. októbra 2024. Dňa 27. januára 2025 mi zamestnávateľ oznámil, že v práci končím. Keď som sa pýtala na dôvod, nedostala som žiadnu odpoveď. Momentálne tam stále pracujem. Šéf mi predložil dohodu o skončení pracovného pomeru, s ktorou nesúhlasím. Chcela by som sa spýtať, ako mám ďalej postupovať a či mám nárok aspoň na odstupné?

Odpoveď: Nárok na odstupné

(odpoveď odoslaná: 20.02.2025)

Dobrý deň,

ak nesúhlasíte s dohodou o skončení pracovného pomeru, nie ste povinná ju podpísať. Dohoda je platná len vtedy, keď súhlasíte a podpíšete ju obidve strany. Ak zamestnávateľ nedokáže uviesť dôvody pre skončenie pomeru a vy nesúhlasíte s dohodou, máte právo pokračovať v práci. Na odstupné máte nárok, len ak dôjde k výpovedi z dôvodov uvedených v Zákonníku práce, konkrétne v § 63 ods. 1 písm. a), b) a c) (napríklad pri organizačných zmenách). Ak by vás prepustili výpoveďou bez relevantného dôvodu, odporúčam vám uplatniť neplatnosť skončenia pracovného pomeru na súde. 


Podotázka: Nárok na odstupné (Pracovné právo)

Dobrý deň, chcem sa spýtať. Som zamestnaný 2 roky a 1 mesiac. Z toho som bol posledný rok 8 mesiacov PN, potom 2 mesiace v práci a teraz som opäť PN. Mám rodinu a som živiteľ malého dieťaťa. Zamestnávateľ ma po PN chce prepustiť. Po ukončení PN prinesiem lekársky posudok, že manuálnu prácu už nemôžem vykonávať. Mám v takom prípade nárok na odstupné? Prosím o pomoc. Ďakujem.

Odpoveď: Nárok na odstupné

(odpoveď odoslaná: 17.02.2025)

Dobrý deň,

v prípade, ak by s Vami Váš zamestnávateľ ukončil pracovný pomer výpoveďou alebo dohodou z dôvodu, že ste stratili vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu (tento dôvod musí byť vo výpovedi alebo v dohode explicitne uvedený), potom Vám vznikne nárok na odstupné v sume buď priemerného mesačného zárobku alebo dvojnásobku priemerného mesačného zárobku v závislosti od formy skončenia pracovného pomeru. Predmetné ustanovuje § 76 ods. 1 a ods. 2 Zákonníka práce (ZP): 

 

V zmysle ust. § 76 ods. 1 ZP:

"Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a), b) alebo písm. f) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné najmenej v sume

a) jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dva roky a menej ako päť rokov, (...)"

 

V zmysle ust. § 76 ods. 2 ZP:

"Zamestnancovi patrí pri skončení pracovného pomeru dohodou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a), b) alebo písm. f) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, odstupné najmenej v sume

b) dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dva roky a menej ako päť rokov, (...)"


Trápi vás "Nárok na odstupné" a chcete pomôcť?

Podotázka: Nárok na odstupné (Pracovné právo)

Dobrý deň, pracujem vo firme 10 rokov a firma sa bude rušiť. Zamestnávateľ predáva prevádzku inému záujemcovi a uviedol, že prevezme aj nás. S novým zamestnávateľom dostaneme novú zmluvu. Mám nárok na odstupné v tomto prípade? Ďakujem.

Odpoveď: Nárok na odstupné

(odpoveď odoslaná: 02.02.2025)

Dobrý deň,
v prípade, že prejdete pod nového zamestnávateľa, teda právneho nástupcu, nemáte nárok na odstupné. Pretože Váš pracovný pomer nezaniká. 

Starý pracovný pomer Vám nezaniká ale pokračuje, len pod iným zamestnávateľom. Nový zamestnávateľ by Vám nemal dávať nové pracovné zmluvy. V tomo prípade zostávajú v platnosti pracovné pomery uzatvorené u pôvodného zamestnávateľa (vrátane pracovných zmlúv). 

Podľa § 27 Zákonníka práce, "Ak zanikne zamestnávateľ, ktorý má právneho nástupcu, prechádzajú práva a povinnosti z pracovnoprávnych vzťahov na tohto nástupcu, ak osobitný predpis neustanovuje inak."

Jediným dôvodom na odstupné bolo v situácii, ak by ste neprešli pod nového zamestnávateľa z dôvodu, že by sa Vám touto zmenou podstatne zmenili Vaše pracovné podmienky (§ 29a ZP).

Podľa § 29a Zákonníka práce, "Ak sa zamestnancovi prevodom majú zásadne zmeniť pracovné podmienky a zamestnanec s ich zmenou nesúhlasí, pracovný pomer sa považuje za skončený dohodou z dôvodov podľa § 63 ods. 1 písm. b) ku dňu prevodu. Zamestnávateľ vydá zamestnancovi písomný doklad o skončení pracovného pomeru podľa prvej vety. Zamestnancovi podľa prvej vety patrí odstupné podľa § 76."


Podotázka: Nárok na odstupné (Pracovné právo)

Dobrý deň, pracujem vo firme 7 rokov. Zamestnávateľ mení prevádzku spoločnosti. Sídlo spoločnosti je v meste, do ktorého premiestňuje prevádzku, a nie je totožné s pôvodným sídlom. Pre mňa to spôsobuje komplikácie v dochádzaní za prácou. V zmluve mám uvedené miesto výkonu práce: „(Názov spoločnosti), ako aj všetky ostatné prevádzky zamestnávateľa, kde zamestnávateľ vykonáva svoju podnikateľskú činnosť.“ Mám nárok na odstupné? Podľa Zákonníka práce nie je miesto výkonu práce správne naformulované. Ďakujem.

Odpoveď: Nárok na odstupné

(odpoveď odoslaná: 25.01.2025)

Dobrý deň, áno, máte nárok na odstupné.

Ale nie z dôvodu nesprávnej formulácie miesta výkonu práce v pracovnej zmluve ale preto, že Vám nové miesto výkonu práce nevyhovuje. 

Predmetnou zmenou miesta výkonu práce, sa Vám zásadne zmenia pracovné podmienky, s ktorými nesúhlasíte tak, ako to predpokladá v § 54 Zákonníka práce.

Podľa § 54 Zákonníka práce, "Dohodnutý obsah pracovnej zmluvy možno zmeniť len vtedy, ak sa zamestnávateľ a zamestnanec dohodnú na jeho zmene. Zamestnávateľ je povinný zmenu pracovnej zmluvy vyhotoviť písomne a jedno vyhotovenie zmeny pracovnej zmluvy vydať zamestnancovi."

Navyše, predmetná zmena je aj jedným z výpovedných dôvodov, kedy má zamestnanec nárok na odstupné.

Pôjde o výpoveď zo strany zamestnávateľa podľa § 63 ods. 1 písm. a) bod 2 Zákonníka práce a dvojmesačné odstupné podľa § 76 ods. 1 písm. b) Zákonníka práce. 

Miesto výkonu práce je jednou z podstatných náležitostí pracovnej zmluvy a jednou z hlavných podmienok zamestnanca, ktoré musia byť pre neho vyhovujúce.

Podľa § 63 ods. 1 písm. a) bod 2 Zákonníka práce, "Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak sa zamestnávateľ alebo jeho časť premiestňuje a zamestnanec nesúhlasí so zmenou dohodnutého miesta výkonu práce."

Podľa § 76 ods. 1 písm. b) Zákonníka práce, "Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a), b) alebo písm. f) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné najmenej v sume dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej päť rokov a menej ako desať rokov."


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál



Podotázka: Nárok na odstupné (Pracovné právo)

Dobrý deň, vo firme som od augusta 2019 a mám zmluvu na dobu neurčitú. Pri návrate do práce po rodičovskej dovolenke mi ponúkli rovnakú pracovnú pozíciu, avšak s miestom výkonu práce v inom meste, čo je nerealizovateľné. V zmluve mám miesto výkonu práce uvedené v mojom trvalom bydlisku. Ak nesúhlasím, mám v takom prípade nárok na odstupné? Ako postupovať? Ďakujem.

Odpoveď: Nárok na odstupné

(odpoveď odoslaná: 25.01.2025)

Dobrý deň, áno, máte nárok na odstupné.
Nové miesto výkonu práce, ktoré Vám nevyhovuje, je jedným z výpovedných dôvodov s nárokom na odstupné.

Pôjde o výpoveď zo strany zamestnávateľa podľa § 63 ods. 1 písm. a) bod 2 Zákonníka práce a dvojmesačné odstupné podľa § 76 ods. 1 písm. b) Zákonníka práce.

Podľa § 63 ods. 1 písm. a) bod 2 Zákonníka práce, "Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak sa zamestnávateľ alebo jeho časť premiestňuje a zamestnanec nesúhlasí so zmenou dohodnutého miesta výkonu práce."

Podľa § 76 ods. 1 písm. b) Zákonníka práce, "Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a), b) alebo písm. f) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné najmenej v sume dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej päť rokov a menej ako desať rokov."

V prípade, že by nešlo o premiestnenie zamestnávateľa ale išlo by len o inú prevádzku zamestnávateľa, aj tak Váš nesúhlas s novým miestom výkonu práce, predstavoval tiež výpovedný dôvod nadbytočnosti podľa § 63 ods. 1 písm. b) Zákonníka práce, s nárokom na odstupné. 

Podľa § 63 ods. 1 písm. b) Zákonníka práce, "Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak sa zamestnanec stane nadbytočný vzhľadom na písomné rozhodnutie zamestnávateľa alebo príslušného orgánu o zmene jeho úloh, technického vybavenia alebo o znížení stavu zamestnancov s cieľom zabezpečiť efektívnosť práce alebo o iných organizačných zmenách a zamestnávateľ, ktorý je agentúrou dočasného zamestnávania, aj ak sa zamestnanec stane nadbytočným vzhľadom na skončenie dočasného pridelenia podľa § 58 pred uplynutím doby, na ktorú bol dohodnutý pracovný pomer na určitú dobu."

Váš postup by mal byť taký, že vyjadríte nesúhlas s novým miestom výkonu práce a zamestnávateľ by Vám mal potom dať výpoveď podľa prípadov uvedených vyššie. 


Trápi vás "Nárok na odstupné" a chcete pomôcť?

Podotázka: Nárok na odstupné (Pracovné právo)

Dobrý deň, rok som bola na PN. Po skončení PN som zamestnávateľovi odovzdala lekársky posudok, ktorý potvrdzuje moju dlhodobú nespôsobilosť na výkon posudzovanej práce, a zároveň som podala žiadosť o skončenie pracovného pomeru zo zdravotných dôvodov. Zamestnávateľ mi ponúkol náhradnú prácu, ktorá však nezodpovedá mojej pracovnej zmluve. Ide o inú pozíciu s nižšou mzdou. Túto ponuku som odmietla. Zamestnávateľ odo mňa žiada, aby som výpoveď podala ja, a nechce vyplatiť odstupné. Dokonca ma už odhlásil zo sociálnej a zdravotnej poisťovne, a to bez môjho podpísania výpovede. Čo mám robiť? Ďakujem.

Odpoveď: Nárok na odstupné

(odpoveď odoslaná: 16.01.2025)

Dobrý deň,
takýto postoj zamestnávateľa, ako je odhlásenie zamestnanca bez platného ukončenia pracovného pomeru, je v rozpore so zákonom. 

Ku dňu odhlásenia z poisťovní je potrebné spísať dohodu o skončení pracovného pomeru. Výpoveď už nestihnete dať, kvôli plynutiu výpovednej doby. 

Spíšte si sama dohodu o skončení Vášho pracovného pomeru k dátumu odhlásenia a choďte s tým za zamestnávateľom, aby ju podpísal. Povedzte mu, že Vy potrebujete nejaký platný doklad o skončení pracovného pomeru. Ak bude odmietať podpísať dohodu, povedzte mu, že ho nahlásite na Inšpektorát práce a že odstupné si budete vymáhať od neho súdnou cestou. 

Prajeme Vám veľa úspechov v tejto veci!


Podotázka: Nárok na odstupné (Pracovné právo)

Dobrý deň, som zamestnaná na dobu neurčitú. Pracujem vo firme 20 rokov. Zamestnávateľ mi doteraz vyplácal mzdu tak, že som mala určitú fixnú hrubú mzdu a k tomu mi priplácal nadčasy a príplatky za prácu cez víkend. Teraz mi chce zmeniť odmeňovanie. Zníži mi fixnú zložku mzdy a zároveň mi bude doplácať časť mzdy podľa toho, ako budem plniť plán, ktorý mi bude určovať on. Pracujem v obchode, pôjde o predaj určitého objemu tovaru a služieb. Ak nesúhlasím s takýmito podmienkami a dala by som výpoveď, mám nárok na odstupné? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Nárok na odstupné

(odpoveď odoslaná: 13.01.2025)

Dobrý deň,
v prípade výpovede z Vašej strany, ako zamestnanca, Vám nárok na odstupné nevzniká.

Po správnosti, ak zamesntanec nesúhlasí so zmenou u zamestnávateľa, stane sa pre zamestnávateľa nadbytočným, čo je dôvod na výpoveď zo strany zamestnávateľa. V tomto prípade výpovede, zo strany zamestnávateľa, nárok na odstupné zamestnancovi vzniká. 

Čiže v kratkosti, výpoveď musí dať zamestnávateľ Vám, aby ste mali nárok na odstupné. 

Podľa § 63 ods. 1 písm. b) Zákonníka práce, "Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak sa zamestnanec stane nadbytočný vzhľadom na písomné rozhodnutie zamestnávateľa alebo príslušného orgánu o zmene jeho úloh, technického vybavenia alebo o znížení stavu zamestnancov s cieľom zabezpečiť efektívnosť práce alebo o iných organizačných zmenách a zamestnávateľ, ktorý je agentúrou dočasného zamestnávania, aj ak sa zamestnanec stane nadbytočným vzhľadom na skončenie dočasného pridelenia podľa § 58 pred uplynutím doby, na ktorú bol dohodnutý pracovný pomer na určitú dobu."

Podľa § 76 ods. 1 Zákonníka práce, "Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a), b) alebo písm. f) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné najmenej v sume

a) jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dva roky a menej ako päť rokov,

b) dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej päť rokov a menej ako desať rokov,

c) trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej desať rokov a menej ako dvadsať rokov,

d) štvornásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dvadsať rokov."


Podotázka: Nárok na odstupné (Pracovné právo)

Dobrý deň, u zamestnávateľa som bola od 28.4.2023 zamestnaná na trvalý pracovný pomer. Následne som od júla 2024 pracovala pre toho istého zamestnávateľa, ale na živnosť. K 31.12.2024 sme však dostali výpovede. Mám nárok na odstupné? Ďakujem.

Odpoveď: Nárok na odstupné

(odpoveď odoslaná: 03.01.2025)

Dobrý deň,
ak pracujete na živnosť, na odstupné nemáte nárok. Ako živnostníčka máte uzratvorenú inú, ako pracovnú zmluvu podľa Zákonníka práce. Na Vás, ako živnostníčku, sa nevsťahujú ustanovenia Zákonníka práce, a teda ani ustanovenie o odstupnom. Jedine, že by ste mali vo Vašej zmluve uvedené niečo iné.

Pri zmene z pracovaného pomeru na živnosť, ste muselil podpísať novú zmluvu podľa ustanovení Obchodného zákonníka. Obchodný zákonník upravuje v časti záväzkového práva rôzne zmluvné tipy. Podľa toho, čo pre zamestnávateľa robíte, môže ísť o zmluvu o dielo, či mandátnu zmluvu. 

Ak by ste boli v situácii, že nemáte uzatvorenú žiadnu zmluvu, tak Vaše skončenie je potrebné posudzovať podľa ustanovení Obchodného zákonníka (podľa zmluvy, ktorá mala byť uzatvorená alebo podľa činnosti, ktorú ste vykonávali) a nie podľa ustanovení Zákonníka práce. Vy nemôžete dostať klasickú výpoveď ako zamestnanci.


Trápi vás "Nárok na odstupné" a chcete pomôcť?

Podotázka: Nárok na odstupné (Pracovné právo)

Dobrý deň, pracujem vo firme takmer 30 rokov. Zamestnávateľ chce so mnou rozviazať pracovný pomer. Na moje miesto plánuje prijať niekoho mladšieho s vyšším vzdelaním. Mám nárok na odstupné? Ďakujem.

Odpoveď: Nárok na odstupné

(odpoveď odoslaná: 03.01.2025)

Dobrý deň, vo veci Vami položenej otázky uvádzame, že skutočnosť, že zamestnávateľ na Vaše pracovné miesto prijal alebo chce prijať inígho zamestnanca, nie je dôvodom na skončenie pracovného pomeru.

Usudzujeme z otázky, že Vy by ste aj sphlasili so skončením pracovného pomeru, ale len v prípade, že by Vám bolo vyplatení odstupné. Tu platí ust. § 60 Zákonníka práce /citujeme/ :

"Dohoda o skončení pracovného pomeru

(1) Ak sa zamestnávateľ a zamestnanec dohodnú na skončení pracovného pomeru, pracovný pomer sa skončí dohodnutým dňom.

(2) Dohodu o skončení pracovného pomeru zamestnávateľ a zamestnanec uzatvárajú písomne. V dohode musia byť uvedené dôvody skončenia pracovného pomeru, ak to zamestnanec požaduje alebo ak sa pracovný pomer skončil dohodou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) až c) a f).

(3) Jedno vyhotovenie dohody o skončení pracovného pomeru vydá zamestnávateľ zamestnancovi."    

 

Z otázky usudzujeme, že Vy by ste aj súhlasili so skončením pracovného pomeru, avšak za podmienky, že Vám bude vyplatené odstupné. V tomto prípade je potrebné spísať dohodu o skončení prac. pomeru tak, aby v nej bol povinne zo zákona uvedený dôvod skončenia pracovného pomeru v zmysle ust. § 63 ods. 1 písm. a/ až c/ Zákonníka práce a teda organizačné zmeny na strane zamestnávateľa. Ak by v dohode nebol uvedený dôvod skončenia pracovného pomeru na strane zamestnávateľa /org. zmeny/, potom by ste nárok na odstupné nemali. Na toto si treba dať pozor.

Keďže v spoločnosti pracujete viac ako 20 rokov, mali by ste nárok na odstupné vo výške 5 násobku priemerného zárobku. Pracovný pomer následne skončí dňom uvedeným v dohode o skončení pracovného pomeru.


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál




V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Nárok na odstupné" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.