Výpoveď z prac. pomeru

Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Bratislava

Otázka: Výpoveď z prac. pomeru

Dobrý deň, chcel by som sa Vás poprosiť o radu. Aktuálne som na dočasnej pracovnej neschopnosti a môj zamestnávateľ mi poslal poštou výpoveď. Táto výpoveď ruší moje pracovné miesto. V texte výpovedi je uvedené, že výpovedná doba začína plynúť od 1. apríla 2023 a končí 30. apríla. Dátum odoslania na poštovej známke je 31. marec. Chcem sa opýtať, či je táto výpoveď platná, keďže mi bola doručená 3. apríla, a či mi už plynula výpovedná doba. Počas mojej pracovnej neschopnosti so mnou zamestnávateľ vôbec nekomunikoval. Vopred ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Výpoveď z prac. pomeru

Dobrý deň,
na Vami položenú otázku uvádzame, že aj vzhľadom na okolnosť, že ste práceneschopný a dôvod výpovede je zrušenie pracovného miesta, v zmysle ust. § 64 Zákonníka práce sa na Vás nevzťahuje ochranná doba /zákaz výpovede/ a preto zamestnávateľ bol oprávnený Vám dať výpoveď z pracovného pomeru. Výpoveď z pracovného pomeru ako forma skončenia pracovného pomeru musí byť konkretizovaná, nepostačuje citácia zákonného ustanovenia Zákonníka práce.

Výpoveď bola daná podľa znenia otázky v mesiaci marec 2023, ktorý ste prevzali dňa 3.4.2023 a preto výpovedná doba začne plynúť až dňom 1.5.2023 a pracovný pomer skončí uplynutím výpovednej doby, čo vyplýva z ust. § 62 ods. 7 Zákonníka práce.

Výpovedná doba v zmysle ust. § 62 ods. 3 písm. a/ Zákonníka práce je dva mesiace a to v prípade, že Váš pracovný pomer ku dňu doručenia výpovede trval jeden až 5 rokov. Ak pracovný pomer ku dňu doručenia výpovede trvá viac ako 5 rokov, potom je výpovedná doba 3 mesiace /§ 62 ods. 3 písm.b/ Zákonníka práce/.

Otázky ponuky prac. miesta je podstatná v tom prípade, či ku dňu doručenia výpovede mal pre Vás zamestnávateľ vhodné iné pracovné miesto, čo musí preukázať zamestnávateľ v prípadnom spore o neplatnosť výpovede v zmysle ust. §  77 Zákonníka práce. Žalobu o neplatnosť výpovede však musíte podať v lehote do 2 mesiacov odo dňa keď sa mal pracovný pomer skončiť.

Vzhľadom na okolnosť, že pracovný pomer končí zo strany zamestnávateľa z organizačných dôvodov, v súlade s ust. § 76 Zákonníka práce máte nárok na odstupné podľa dĺžky trvania pracovného pomeru. Netreba zabudnúť ani na povinnosť zamestnávateľa preplatiť Vám zostatok nevyčerpanej dovolenky v zmysle ust. § 116 ods. 3 Zákonníka práce :

"Za nevyčerpané štyri týždne základnej výmery dovolenky nemôže byť zamestnancovi vyplatená náhrada mzdy, s výnimkou, ak si túto dovolenku nemohol vyčerpať z dôvodu skončenia pracovného pomeru."