Možno napadnúť vydržanie pozemku?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Prešov

Otázka: Možno napadnúť vydržanie pozemku?

Bývam na dedine a som vdova. Vlastním rodinný dom, ktorý je výlučne v mojom vlastníctve a mám k nemu list vlastníctva. Na pozemok, na ktorom tento dom stojí, však nemám list vlastníctva. Zastavaná plocha - nádvorie, na ktorom stojí môj dom, bola v 60. rokoch minulého storočia vytvorená ako parcela katastrálneho územia, a to ako časť z pôvodnej "E"-parcely. Túto zastavanú parcelu katastrálneho územia užívam, ak započítam celú generáciu, aj s mojim manželom takmer 70 rokov. V minulom roku som zistila, že spomínanú "E"-parcelu bez geometrického plánu cez osvedčenie vydržala osoba, ktorá je vzdialená príbuzná neznámym prvotným vlastníkom zapísaných v pozemkovej knihe od roku 1905. Týmto spôsobom sa dostala aj do parcely katastrálneho územia pod mojim domom. Chcela by som podotknúť, že táto osoba, ktorá si vydržala nielen moju čiastkovú zastavanú parcely katastrálneho územia, ale aj celú pôvodnú "E"-parcelu, túto parcelu nikdy neužívala, nikdy neprejavila vzťah k jej obhospodarovaniu, ako je kosenie trávy, postavenie oplotenia a podobne. Ide o parcelu v intraviláne obce. Môžem napadnúť toto osvedčenie, respektíve aký spôsob zvoliť? Ďakujem.

Odpoveď: Možno napadnúť vydržanie pozemku?

Dobrý deň, vzhľadom na skutočnosť, že spomínaná osoba splnila všetky formálne podmienky pre vydanie osvedčenia o vydržaní, dôvodne sa možno domnievať, že splnila zákonné požiadavky pre vydržanie pozemku. Nie je vylúčené, že ste predmetnú nehnuteľnosť ešte pred ňou vydržala Vy resp. Váš právny predchodca (predok). V takom prípade by vlastnícke právo Vašej vzdialenej príbuznej bolo vylúčené. Pokiaľ zastávate tento názor, máte právo domáhať sa určenia vlastníckeho práva súdnou žalobou o určenie vlastníctva k pozemku pod rodinným domom.