Zrušenie bezpodielového spoluvlastníctva manželov

Online právna poradňa
Oblasť práva: Spoluvlastníctvo, Trnava

Otázka: Zrušenie bezpodielového spoluvlastníctva manželov

Dobrý deň, chcela by som sa informovať ohľadom zrušenia bezpodielového spoluvlastníctva. S manželom máme spoločnú hypotéku na byt, ktorý je zapísaný na obidvoch. Rada by som sa dozvedela, aký je postup, keby sme chceli prerozdeliť vlastníctvo tak, že ja ako manželka by som sa stala jedinou vlastníčkou bytu a zároveň by som prebrala hypotéku len na seba. Manžel by bol vylúčený a vzdal by sa nároku na byt s podmienkou, že všetky záväzky preberiem ja. Bola by som veľmi vďačná za návrh postupu a informácie o podmienkach pri takýchto záležitostiach. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Zrušenie bezpodielového spoluvlastníctva manželov

Dobrý deň,

bezpodielové spoluvlastníctva manželov (ďalej len "BSM") vzniká uzavretím manželstva a zaniká zo zákona právoplatnosťou rozsudku o rozvode manželstva. Vzhľadom na formuláciu Vašej otázky však predpokladám, že vo Vašej právnej veci nedošlo k rozvodu manželstva.

Počas trvania manželstva môže súd zrušiť BSM iba za striktne upravených zákonných dôvodov a postupom upraveným v zákone.

Právna úprava zrušenia BSM počas trvania manželstva

Právnu úpravu zrušenia BSM počas trvania manželstva obsahujú ustanovenia §§ 148 a 148a Občianskeho zákonníka. Jedinými dvoma dôvodmi na zrušenie BSM počas trvania manželstva je, ak by ďalšie trvanie BSM odporovalo dobrým mravom (musí ísť o závažný dôvod) alebo ak jeden z manželov získal oprávnenie na podnikateľskú činnosť.

Podľa ustanovenia § 148 ods. 2 Občianskeho zákonníka

Zo závažných dôvodov, najmä ak by ďalšie trvanie bezpodielového spoluvlastníctva odporovalo dobrým mravom, môže súd na návrh niektorého z manželov toto spoluvlastníctvo zrušiť i za trvania manželstva.

Občiansky zákonník bližšie neupravuje, kedy ide o tak závažné dôvody, pre ktoré by mal súd zrušiť BSM manželov počas trvania manželstva. Bližšiu charakteristiku dôvodov na zrušenie podľa vyššie citovaného zákonného ustanovenia definovala až súdna prax v mnohých judikátoch (napr. R 3/1968, R 104/1967...). Nižšie Vám prikladám judikát Z I, s. 445 a nasl.:

"Závažné dôvody", ktoré sú podmienkou na vyhovenie návrhu na zrušenie bezpodielového spoluvlastníctva podľa ustanovenia § 148 ods. 2 OZ, nemožno vopred presne určiť. Je vecou konkrétneho zistenia súdu o pomeroch v manželstve účastníkov, o ich vzájomnom vzťahu aj o správaní odporcu toho manžela, ktorý podáva návrh, či sú dané podmienky na vyhovujúce rozhodnutie. Z výslovného znenia ustanovenia § 148 ods. 2 OZ, najmä pri porovnaní s ustanovením § 149 OZ vyplýva, že posúdenie, či sú dané závažné dôvody na ďalšie netrvanie bezpodielového spoluvlastníctva, prislúcha len súdu a že ingerencia účastníkov je možná len v rámci súdneho konania prednášaním skutočností, ktoré môžu byť dôvodom na zrušenie bezpodielového spoluvlastníctva.

Dôvodom zrušenia bezpodielového spoluvlastníctva bude spravidla také závažné správanie manžela, ktoré sa prejavuje v nehospodárnom nakladaní so spoločným majetkom na úkor rodiny, najmä maloletých detí, alebo v tom, že sa manžel na tvorbe spoločného majetku nepodieľa, nežije trvale s rodinou a ani nezabezpečuje jej potreby, vyhýba sa práci. Aj pozbavenie spôsobilosti na právne úkony podľa § 10 OZ môže byť dôvodom na zrušenie bezpodielového spoluvlastníctva manželov podľa § 148 ods. 2 OZ.

Iba v prípade, že sú dané vyššie menované alebo obdobné podmienky i vo Vašom manželstve je možné súd požiadať o zrušenie BSM počas trvania manželstva.

Druhým dôvodom na zrušenie BSM počas trvania manželstva je, ak niektorý z manželov získal oprávnenie na podnikateľskú činnosť. Tento spôsob zrušenia BSM počas trvania manželstva je jednoduchším, nakoľko postačuje preukázať, že niektorý z manželov získal oprávnenie na podnikateľskú činnosť. Súd na návrh toho manžela, ktorý podnikateľské oprávnenie nezískal zruší BSM počas trvania manželstva.

Podľa ustanovenia § 148a ods. 2 Občianskeho zákonníka

Súd na návrh zruší bezpodielové spoluvlastníctvo manželov v prípade, že jeden z manželov získal oprávnenie na podnikateľskú činnosť. Návrh môže podať ten z manželov, ktorý nezískal oprávnenie na podnikateľskú činnosť. Pokiaľ toto oprávnenie majú obaja manželia, môže návrh podať ktorýkoľvek z nich.

Právna úprava vyporiadania BSM po jeho zániku

Po zrušení alebo zániku BSM je potrebné vyporiadať BSM v súlade s ustanovením § 150 Občianskeho zákonníka. Na uzatvorenie mimosúdnej dohody o vyporiadaní BSM alebo na podanie žaloby o vyporiadanie BSM určuje ustanovenie § 149 ods. 4 Občianskeho zákonníka lehotu troch rokov. Ak v tejto lehote nedôjde k uzatvoreniu dohody o vyporiadaní BSM alebo k podaniu žaloby o vyporiadanie BSM uplatní sa zákonná domnienka vyporiadania BSM (§ 149 ods. 4 Občianskeho zákonníka).

Podľa ustanovenia § 150 Občianskeho zákonníka

Pri vyporiadaní sa vychádza z toho, že podiely oboch manželov sú rovnaké. Každý z manželov je oprávnený požadovať, aby sa mu uhradilo, čo zo svojho vynaložil na spoločný majetok, a je povinný nahradiť, čo sa zo spoločného majetku vynaložilo na jeho ostatný majetok. Ďalej sa prihliadne predovšetkým na potreby maloletých detí, na to, ako sa každý z manželov staral o rodinu, a na to, ako sa zaslúžil o nadobudnutie a udržanie spoločných vecí. Pri určení miery pričinenia treba vziať tiež zreteľ na starostlivosť o deti a na obstarávanie spoločnej domácnosti.

Vami uvedený spôsob vyporiadania BSM je možný, avšak najjednoduchším spôsobom ho docielite mimosúdnou dohodou s Vaším manželom. Na uzatvorenie takejto dohody však bude potrebný i jeho súhlas. Ak s Vami navrhnutým spôsobom vyporiadania BSM nebude súhlasiť. Budete musieť podať žalobu o vyporiadanie BSM na miestne príslušný súd.

Zhrnutie

Vo Vašom prípade bude potrebné ako prvé posúdiť, či sú dané podmienky na zrušenie BSM počas trvania manželstva. Ak nebude možné na Váš prípad použiť ani jedno z vyššie citovaných postupov zrušenia BSM počas trvania manželstva, nezostane Vám nič iné len počkať na rozvod Vášho manželstva a zánik BSM. Po zániku BSM bude možné uzatvoriť dohodu o vyporiadaní BSM tak, že sa výlučným vlastníkom nehnuteľnosti stanete Vy a zároveň budete voči banke vystupovať ako jediná dlžníčka. Pre uzatvorenie dohody o vyporiadaní BSM však bude potrebný i súhlas Vášho manžela. Ak s dohodou nebude súhlasiť, budete musieť na príslušný súd podať žalobu o vyporiadanie BSM.