Spôsob vyporiadania BSM

Online právna poradňa
Oblasť práva: Spoluvlastníctvo, Bratislava

Otázka: Spôsob vyporiadania BSM

Dobrý deň, chcel by som sa spýtať, či sa bude konať súd z dôvodu vysporiadania bytového spoluvlastníctva. Nechcem, aby sa byt predával, keďže si nemôžeme dovoliť kúpiť dva jednoizbové byty. Na súde plánujem odmietnuť predaj. O sedem mesiacov sa stanem dôchodcom a žiadna banka mi nebude schopná poskytnúť úver. Rád by som dosiahol rozdelenie bytu. Náš správca - konateľka povedala, že sa to dá, nakoľko je byt vytvorený z tehál. Ja som tento byt odkúpil do osobnej vlastníctva a dokonca som na úver zaplatil aj prístavbu jednej izby. Na byte nie je žiadne bremeno. Chcem zabrániť predaju bytu. Mám vôbec nejakú šancu na súde? Nemám právneho zástupcu, nakoľko si ho nemôžem dovoliť. Prosím, pokúšajte sa mi poskytnúť nejakú odpoveď. S pozdravom.

Odpoveď: Spôsob vyporiadania BSM

Dobrý deň,

vo Vašom prípade bude potrebné v prvom rade posúdiť, či táto nehnuteľnosť patrí vôbec do vášho zaniknutého BSM. Veci, ktoré patria do BSM upravuje ustanovenie § 143 Občianskeho zákonníka, podľa ktorého do BSM patria všetky veci nadobudnuté počas trvania manželstva s výnimkou vecí získaným darom alebo dedením a vecí slúžiacich na osobnú potrebu alebo výkon povolania.

Podľa ustanovenia § 143 Občianskeho zákonníka

V bezpodielovom spoluvlastníctve manželov je všetko, čo môže byť predmetom vlastníctva a čo nadobudol niektorý z manželov za trvania manželstva, s výnimkou vecí získaných dedičstvom alebo darom, ako aj vecí, ktoré podľa svojej povahy slúžia osobnej potrebe alebo výkonu povolania len jedného z manželov, a vecí vydaných v rámci predpisov o reštitúcii majetku jednému z manželov, ktorý mal vydanú vec vo vlastníctve pred uzavretím manželstva alebo ktorému bola vec vydaná ako právnemu nástupcovi pôvodného vlastníka.

Rovnako ste vo svojej otázke uviedli, že ste byt odkúpili do osobného vlastníctva. Bude potrebné posúdiť aké finančné prostriedky boli  použité na odkúpenie bytu do osobného vlastníctva. Je totiž potrebné rozlišovať situácie, kedy sa byt odkupuje za spoločné prostriedky alebo keď sa byt odkupuje za výlučné prostriedky jedného z manželov. Nižšie Vám prikladám súdne rozhodnutie, ktoré to bližšie popisuje.

Podľa rozsudku NS ČR z 02.12.2003, sp.zn. 22 Cdo 980/2003

Ak cena nadobúdanej veci bola úplne zaplatená z výlučných prostriedkov jedného z manželov a len tento manžel bol účastníkom kúpnej zmluvy, potom táto vec nepatrí do bezpodielového spoluvlastníctva manželov, ale je jeho osobným vlastníctvom.

V zmysle ďalšieho súdneho rozhodnutie, konkrétne nálezu Ústavného súdu SR z roku 2012, je však potrebné prihliadnuť i na to, akým spôsobom sa táto nehnuteľnosť dostala do BSM účastníkov konania.

Môžu totiž nastať situácie, že keď aj nehnuteľnosť patrí do BSM, avšak tá bola získaná iba výlučne pričinením jedného z manželov (napr. ak ste boli členom družstva už pred manželstvom a iba Vy a následne ste počas manželstva odkúpili nehnuteľnosť do osobného vlastníctva za spoločné peniaze) je možné túto nehnuteľnosť prikázať do vlastníctva tohto manžela i bez toho, aby bol zároveň zaviazaný na vyplatenie podielu druhému manželovi.

Po zistení masy BSM sa vykoná vyporiadanie BSM v súlade s ustanovením § 150 Občianskeho zákonníka. Ak ste počas manželstva investovali do spoločného majetku (ak súd posúdi, že nehnuteľnosť patrí do BSM) máte právo požadovať náhradu za takéto investície, nakoľko z Vašej strany ide o tzv. vnos do BSM. Vzhľadom na to, že ste investovali sčasti aj do svojho majetku, požaduje sa v takých prípadoch náhrada vo výške 1/2 vynaložených finančných prostriedkov.

Podľa ustanovenia § 150 Občianskeho zákonníka

Pri vyporiadaní sa vychádza z toho, že podiely oboch manželov sú rovnaké. Každý z manželov je oprávnený požadovať, aby sa mu uhradilo, čo zo svojho vynaložil na spoločný majetok, a je povinný nahradiť, čo sa zo spoločného majetku vynaložilo na jeho ostatný majetok. Ďalej sa prihliadne predovšetkým na potreby maloletých detí, na to, ako sa každý z manželov staral o rodinu, a na to, ako sa zaslúžil o nadobudnutie a udržanie spoločných vecí. Pri určení miery pričinenia treba vziať tiež zreteľ na starostlivosť o deti a na obstarávanie spoločnej domácnosti.

V rámci vyporiadania BSM v zmysle nižšie citovaného súdneho rozhodnutia nie je možné počas vyporiadania BSM nariadiť predaj nehnuteľnosti. Z toho dôvodu sa nemusíte báť, že po ukončení súdneho konania bude Vaša nehnuteľnosť predaná tým, že súd nariadi jej predaj prostredníctvom verejnej dražby.

Výnimočne sa pri vyporiadaní BSM môže stať, že súd rozhodne o prikázaní spoločnej nehnuteľnosti do podielového spoluvlastníctva oboch bývalých manželov.

Takým spôsobom však súd postupuje najmä vtedy, ak už nie je iné východisko, prípadne ani jeden z manželov nechce nadobudnúť nehnuteľnosť do svojho výlučného majetku alebo nemá finančné prostriedky na vyplatenie vyrovnacieho podielu druhému manželovi. To však závisí na konkrétnych okolnostiach Vášho prípadu a priebehu súdneho konania.

Podľa rozsudku Najvyššieho súdu ČR z 15.06.2006, sp.zn. 22 Cdo 680/2005

Ak je podaný návrh na vyporiadanie spoločného imania manželov k nehnuteľnostiam, súd tak vyporiadava už zaniknutý spoluvlastnícky vzťah. Toto ustanovenie má kogentnú povahu a zo zákona vyplýva povinnosť súdu takýto vzťah vyporiadať. Nie je možné, aby súd vyporiadal spoločné imanie tak, že nariadi predaj nehnuteľností, pri ktorom nemožno vylúčiť, že nebude realizovaný, teda že nehnuteľnosti nebudú predané a nebude výťažok, ktorý by bolo možné medzi účastníkov rozdeliť. Tak by k ich vyporiadaniu súdom nedošlo a takýto stav zákon nepredpokladá. Nemožno uvažovať ani o tom, že nehnuteľnosti, pokiaľ by sa ich nepodarilo predať, prešli do podielového spoluvlastníctva účastníkov podľa § 149 ods. 4 OZ, keďže uvedená domnienka sa vzťahu len na prípady, keď k vyporiadaniu nedošlo dohodou ani rozhodnutím súdu.