POZOR na PODVODNÝ EMAIL: Dostali ste z akoby našej mailovej adresy "kancelaria@ficek.sk" mail s predmetom "URGENTNÉ, OZNÁMENIE O EMBARGU" s nezmyslami o úveroch a dlhoch? Je to podvodná správa, neklikajte na link a ani prílohu. Problém intenzívne riešime.
Máte
otázku?

Kúpa nehnuteľnosti so záložným pravom

Online právna poradňa
Oblasť práva: Bratislava

Otázka: Kúpa nehnuteľnosti so záložným pravom

Dobrý deň,

chcela by som Vás požiadať o radu v oblasti kúpy nehnuteľnosti a ako si správne ošetriť kúpnu zmluvu v prípade, že na byt, o, ktorý mám záujem, je záložné právo banky. Majiteľka si zobrala hypotéku, ma tam ešte 51 000e nesplatenych (hodnota nehnuteľnosti podľa znaleckého posudku je 145 000), avšak túto hypotéku nechce rušiť a záložné právo presúva na nehnuteľnosť svojej matky. Z banky už dostala kladne stanovisko na základe znaleckého posudku k matkinej nehnuteľnosti. Teraz je na rade kataster a návrh na vklad nového záložného práva. Ak som to správne pochopila, kataster najskôr musí vybaviť tento vklad, na základe, ktorého v banke vydajú kvitanciu a tu následne opäť musí riešiť kataster a zabezpečiť výmaz záložného práva z nehnuteľnosti, o, ktorú mám záujem. Moja otázka však smeruje k tomu, že tento proces trvá neskutočne dlho a ta pani by už potrebovala aspoň druhu časť kúpnej ceny, ktorej vyplatenie je spojené s podpisom kúpnej zmluvy a návrhom na vklad na kataster. Je možné nejak ošetriť kúpnu zmluvu tak, že napr.danú nehnuteľnosť kúpim aj s týmto záložným pravom banky, ale zároveň sa v kúpnej zmluve uvedie nejaká formulka typu "predávajúca je povinná bezodkladne konať tak, aby sa záložné právo z LV vymazalo v čo najkratšom termíne, nebude to nijak zdržiavať a zároveň mne z tohto záložného práva nevyplývajú žiadne povinnosti"? Viem, že som to napísala laický, ale zaujíma ma, či je to takto možné a v prípade prieťahov z jej strany právne vymáhateľné. Alebo mame s podpisom kúpnej zmluvy počkať až do doby, kedy sa ukončí celý proces s výmazom záložného práva? Zatiaľ som zaplatila zálohu za byt realitnej kancelárii, celé to však vybavuje maklérka, ktorá je známa predávajúcej, a preto by som sa nechcela dostať do úzkych podpisom kúpnej zmluvy, ktorá by bola pre mňa nevýhodná alebo priam likvidačná. Kúpnu cenu bytu nejdem financovať hypotékou ani úverom, keďže fin. Prostriedky mám z predaja inej nehnuteľnosti.
Budem Vám veľmi vďačná, ak by ste mi k tomuto problému vedeli dať nejaké stanovisko, ako by bolo najlepšie postupovať.

Ďakujem.

Odpoveď: Kúpa nehnuteľnosti so záložným pravom

Dobrý deň,

napísali ste to zrozumiteľne.
Ja by som Vám neodporúčal to takto riešiť, pokiaľ nemáte istotou, že v prípade problémov by ste vymohli peniaze späť. Dá sa to ošetriť odstúpenímood zmluvy, ale to stále nezaručuje, že by Vám vrátila peniaze. Väčšiu istotu by ste napríklad mali napríklad vtedy, ak by predávajúca bola zamestnaná, mala aj iný majetok nezaťažený záložným právom a podobne.

Toto mala predávajúca riešiť ešte pred tým ako začala predávať nehnuteľnosť. Nechoďte do rizika, ak nemusíte. Ak by ste to financovali z hypotéky, bolo by to menej rizikové.

Nemusíte čakať úplne na výmaz záložného práva, stačí ak budete mať v rukách kvitanciu z banky (originál), ktorá bude podkladom k vymazu záložného práva a zároveň doklad o tom, ze tá kvitancia bola podaná na kataster.