'

Nadobúdanie majetku v období po zrušení BSM a pred rozvodom


Online právna poradňa
Oblasť práva: Spoluvlastníctvo, Žilinský
Odpovedá: Advokát Bratislava
Odpovedané dňa: 4. 7. 2016

Otázka: Nadobúdanie majetku v období po zrušení BSM a pred rozvodom

Dobrý deň. Čítala som som o zrušení BSM. S exmanželom som si zrušila BSM v roku 2001. Nespísali sme dohodu, ani sme si nevyporiadali majetok súdnou cestou. V roku 2014 sme sa rozviedli. To znamená, že nemáme vysporiadané BSM a všetko je spoločné aj to čo som nadobudla do rozvodu? Ako je to s obdobím od r. 2001 do 2014. Ďakujem

Odpoveď: Nadobúdanie majetku v období po zrušení BSM a pred rozvodom

Dobrý deň, 

Občiansky zákonník upravuje aj situácie, v ktorých je možné zrušenie bezpodielového spoluvlastníctva manželov súdom ešte počas trvania manželstva. Takéto prípady sú upravené napr. v § 148a ods. 2 Občianskeho zákonníka - po získaní podnikateľského oprávnenia jedným z manželov či v § 148 ods. 2 Občianskeho zákonníka - závažné dôvody, najmä ak by ďalšie trvanie bezpodielového spoluvlastníctva odporovalo dobrým mravom.

Situáciu, ak dôjde k zrušeniu bezpodielového spoluvlastníctva ešte počas trvania manželstva a do troch rokov od jeho zrušenia nedôjde k jeho vyporiadaniu dohodou alebo ho na návrh podaný do troch rokov od zrušenia bezpodielového spoluvlastníctva nevyporiada súd, upravuje § 149 ods. 4 Občianskeho zákonníka.

Podľa vyššie uvedeného ustanovenia nastáva uplynutím troch rokov od zrušenia bezpodielového spoluvlastníctva nevyvrátiteľná právna domnienka. Podľa tejto domnienky platí, že hnuteľné veci, ktoré patrili do bezpodielového spoluvlastníctva manželov si vyporiadali podľa stavu, v akom každý z nich tieto veci užíval pre potrebu svoju, svojej rodiny a domácnosti. O ostatných hnuteľných veciach, ktoré výlučne neužíval žiadny zo spoluvlastníkov a o všetkých nehnuteľných veciach, ktoré patrili do bezpodielového spoluvlastníctva platí, že sú v podielovom spoluvlastníctve a že spoluvlastnícke podiely oboch manželov sú rovnaké. Preto aj vo Vašom prípade, keďže k vyporiadaniu nedošlo dohodou ani súdnym rozhodnutím na návrh podaný do troch rokov od zrušenia bezpodielového spoluvlastníctva platí, že k vyporiadaniu došlo uplynutím času zo zákona. 

Čo sa týka obdobia po zrušení bezpodielového spoluvlastníctva manželov do rozvodu, vzhľadom na to, že Vaše bezpodielové spoluvlastníctvo manželov už bolo zrušené, všetok majetok nadobúdal každý z manželov do svojho výlučného vlastníctva. 

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmo



Podotázka: Nadobúdanie majetku v období po zrušení BSM a pred rozvodom (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, s manželom máme súdne zrušené BSM počas trvania manželstva. Chcem kúpiť nehnuteľnosť, ktorej budem teda výlučným vlastníkom. Môže mať manžel nejaké právo na túto nehnuteľnosť v prípade mojej smrti ? Teda v rámci dedičského konania? Máme dve dospelé deti.

Odpoveď: Nadobúdanie majetku v období po zrušení BSM a pred rozvodom

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 19.07.2019)

Dobrý deň, 

z otázky vyplýva, že nehnuteľnosť nebude patriť do BSM.

V prípade úmrtia platí však ust. § 473  Obč. zákonníka :

"(1) V prvej skupine dedia poručiteľove deti a manžel, každý z nich rovnakým dielom.

(2) Ak nededí niektoré dieťa, nadobúdajú jeho dedičský podiel rovnakým dielom jeho deti. Ak nededia ani tieto deti alebo niektoré z nich, dedia rovnakým dielom ich potomci."

T.j. : Keďže nehnuteľnosť nebude patriť do BSM, manžel v prípade Vášho úmrtia bude mať nárok na podiel na nehnuteľnosti vo výške 1/3 z celku. Obč. zákonník však nevylučuje dohodu dedičov aj inú ako podľa zákonného dedenia.

Podľa ust. § 482 Obč. zákonníka platí :

"(1) Ak je viac dedičov, vyporiadajú sa na súde medzi sebou o dedičstve dohodou.

(2) Ak dohoda neodporuje zákonu alebo dobrým mravom, súd ju schváli."

Riešením ak by ste nechceli, aby nehnuteľnosť nadobudol manžel v dedičskom konaní, resp. ani podiel na nej, je spísať závet, kde nehnuteľnosť ako celok odkážete svojim deťom. Rovnako však aj v tomto prípade je dohoda dedičov možná.


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:



1. Zadanie otázky

2. Výber poradne

3. Dodatočné informácie
Emaily sa musí zhodovať a otázka musí byť vyplnená.
Zadarmo Premium
Online odpoveď
Zrozumiteľná odpoveď
Jednoduché otázky
Zložité otázky
Zaručená odpoveď
Neverejná odpoveď
Poplatok za odpoveď
Doplňujúce otázky
Dokumenty
Odpovedá aj koncipient
Odpovedá výlučne advokát
Chcem zadarmo
viac informácií
Chcem premium
viac informácií

GoPay Visa SecureCode Visa Visa MasterCard MasterCard MasterCard


Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Prosím vyberte kraj
Prosím vyberte kategóriu.
V bezplatnej poradni nie je zaručená odpoveď, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
V bezplatnej poradni je otázka a odpoveď verejná, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole


Musíte súhlasiť s podmienkami.



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:

Zoznam otázok a odpovedí

najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk