Nadobúdanie majetku v období po zrušení BSM a pred rozvodom

Online právna poradňa
Oblasť práva: Spoluvlastníctvo, Žilina

Otázka: Nadobúdanie majetku v období po zrušení BSM a pred rozvodom

Dobrý deň. Čítala som o zrušení BSM. S bývalým manželom sme si BSM zrušili v roku 2001. Nezostavili sme dohodu, ani sme si majetok nevyporiadali súdnou cestou. Rozviedli sme sa až v roku 2014. Znamená to, že nemáme vysporiadané BSM a všetko je spoločné, vrátane toho, čo som nadobudla až do rozvodu? Ako je to s obdobím od roku 2001 do 2014? Ďakujem.

Odpoveď: Nadobúdanie majetku v období po zrušení BSM a pred rozvodom

Dobrý deň,

Občiansky zákonník upravuje aj situácie, v ktorých je možné zrušenie bezpodielového spoluvlastníctva manželov súdom ešte počas trvania manželstva. Takéto prípady sú upravené napr. v § 148a ods. 2 Občianskeho zákonníka - po získaní podnikateľského oprávnenia jedným z manželov či v § 148 ods. 2 Občianskeho zákonníka - závažné dôvody, najmä ak by ďalšie trvanie bezpodielového spoluvlastníctva odporovalo dobrým mravom.

Situáciu, ak dôjde k zrušeniu bezpodielového spoluvlastníctva ešte počas trvania manželstva a do troch rokov od jeho zrušenia nedôjde k jeho vyporiadaniu dohodou alebo ho na návrh podaný do troch rokov od zrušenia bezpodielového spoluvlastníctva nevyporiada súd, upravuje § 149 ods. 4 Občianskeho zákonníka.

Podľa vyššie uvedeného ustanovenia nastáva uplynutím troch rokov od zrušenia bezpodielového spoluvlastníctva nevyvrátiteľná právna domnienka. Podľa tejto domnienky platí, že hnuteľné veci, ktoré patrili do bezpodielového spoluvlastníctva manželov si vyporiadali podľa stavu, v akom každý z nich tieto veci užíval pre potrebu svoju, svojej rodiny a domácnosti. O ostatných hnuteľných veciach, ktoré výlučne neužíval žiadny zo spoluvlastníkov a o všetkých nehnuteľných veciach, ktoré patrili do bezpodielového spoluvlastníctva platí, že sú v podielovom spoluvlastníctve a že spoluvlastnícke podiely oboch manželov sú rovnaké. Preto aj vo Vašom prípade, keďže k vyporiadaniu nedošlo dohodou ani súdnym rozhodnutím na návrh podaný do troch rokov od zrušenia bezpodielového spoluvlastníctva platí, že k vyporiadaniu došlo uplynutím času zo zákona.

Čo sa týka obdobia po zrušení bezpodielového spoluvlastníctva manželov do rozvodu, vzhľadom na to, že Vaše bezpodielové spoluvlastníctvo manželov už bolo zrušené, všetok majetok nadobúdal každý z manželov do svojho výlučného vlastníctva.