Máte
otázku?

Zrušenie BSM počas trvania manželstva


Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Zahraničie

Otázka: Zrušenie BSM počas trvania manželstva

Dobrý deň, chcem Vás poprosiť o radu. Pred 3 rokmi som odišla resp.utiekla od manžela, kvôli jeho ťažkého alkoholizmu, do podnájmu, a neho som nechala bývať v mojom rodičovskom dome. Behom manželstva sme dom odkúpili od mojich starých rodičov a vyplatili súrodencov mojej matky. Matka svoju čiastku nechcela. Dokonca mi prispela čiastkou 70 000 SK a ďalej finančne pomáhala. Kúpila kuchyňu, prispela na kúpu auta a opravy, kúpila TV. Manžel právnika zavádza, že ma vyplatí, ale potom povie, že nie je zákon, ktorý by ho vysťahoval a vyplácať ma nebude. Exmanžel je taký alkoholik, že leží v kanáloch .... . Chcem sa opýtať, či je možné u notára spísať, že hotovosť, ktorú mi matka v priebehu manželstva dala výlučne mne. Alebo ako vôbec postupovať. Ďakujem pekne.

Odpoveď: Zrušenie BSM počas trvania manželstva

Dobrý deň, uvádzame, že nie je právny dôvod, aby ste z domu odišli ak je situácia taká ako uvádzate v otázke. Riešením je podať návrh na zrušenie bezpodielového spoluvlastníctva manželov v zmysle ust. § 148 ods. 2 Obč. zákonníka :

"Zo závažných dôvodov, najmä ak by ďalšie trvanie bezpodielového spoluvlastníctva odporovalo dobrým mravom, môže súd na návrh niektorého z manželov toto spoluvlastníctvo zrušiť i za trvania manželstva."

Súčasne platí ust. § 146 ods. 2 Obč. zákonníka :

"Ak sa z dôvodu fyzického alebo psychického násilia alebo hrozby takého násilia vo vzťahu k manželovi alebo k blízkej osobe, ktorá býva v spoločnom dome alebo byte, stalo ďalšie spolužitie neznesiteľným, môže súd na návrh jedného z manželov obmedziť užívacie právo druhého manžela k domu alebo bytu patriacemu do bezpodielového spoluvlastníctva, prípadne ho z jeho užívania úplne vylúčiť."

Pokiaľ ide o finančnú výpomoc zo strany matky, tu bude podstatné ak byl úmysel Vašej matky, či dar v Sk poskytla výlučne Vám, alebo aj manželovi, lebo to bolo za trvania manželstva. Čestné prehlásenie u notára by mohlo pomôcť, ale pred jeho spísaním a podpísaním odporúčam kontaktovať advokáta.

Odporúčam kontaktovať advokáta.

S advokátom Vášho manžela nateraz nie ste povinná vôbec komunikovať, lebo vec nie je v súdnom spore.

Trápi vás "Zrušenie BSM počas trvania manželstva" a chcete pomôcť?

V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál

JUDr. Patrik Ozimanič4,9 (3,405)
Všetky recenzie

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Zrušenie BSM počas trvania manželstva" a chcete pomôcť?Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (3.405)
Všetky recenzie
LEXANA - asistentka

Text zprávy
Moje zprava
Text v prvnim tlacitku