Máte
otázku?

BSM a dedenie, ako to vlastne je?


Online právna poradňa
Oblasť práva: Spoluvlastníctvo, Trenčín

Otázka: BSM a dedenie, ako to vlastne je?

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať ohľadom dedenia. Môj otec zomrel v roku 2003. S matkou už boli rozvedení, no byt kupovali ešte počas manželstva. Pri rozvode nemali žiadne vyrovnanie majetku. Chcem sa preto opýtať, či ako jeho jediné dieťa som nemala nárok na dedenie polovice bytu. Keďže som nebola vtedy plnoletá, nič som nevybavovala. Momentálna situácia je taká, že matka zadlžila byt, berie stále nové pôžičky a bojím sa, aby som úplne o byt neprišla. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: BSM a dedenie, ako to vlastne je?

Dobrý deň, 

zadali ste otázku ohľadom bsm a dedenia. BSM je bezpodielové spoluvlastníctvo manželov.

Pokiaľ vaša matka váš otec kupovali nehnuteľnosť počas manželstva platí, že táto nehnuteľnosť patrí do bezpodielového spoluvlastníctva manželov. Pokiaľ otec vlastnil nehnuteľnosť v čase svojej smrti hoci v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov, potom táto nehnuteľnosť respektíve jej časť patrí do dedičstva po zosnulom. 

 

Základnou podmienkou, aby nehnuteľnosť patrila do bezpodielového spoluvlastníctva manželov je, aby bola nadobudnutá počas manželstva a z prostriedkov patriacich do bezpodielového spoluvlastníctva manželov.

 

V ďalšom konaní by ste mali postupovať tak, že podáte návrh na určenie, že nehnuteľnosť respektíve jej časť patrí do dedičstva po vašom otcovi. Odporúčam vám nechať sa v takomto konaní zastupovať advokátom. S advokátom si môžete dohodnúť osobné stretnutie. Najskôr sa však pokúste s matkou dohodnúť.

 

Pokiaľ došlo k smrti jedného z manželov pred vyporiadaním BSM, notár mal v rámci dedičského konania postupovať tak, že BSM zohľadní. Samozrejme je dôležité, aby vedel, že nehnuteľnosť patrila do BSM.

Trápi vás "BSM a dedenie, ako to vlastne je?" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: BSM a dedenie, ako to vlastne je? (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, moji rodičia mi odkázali byt, v ktorom žijú a ktorý si kúpili. Som vydatá 8 rokov. V prípade rozvodu má môj manžel nárok na tento byt a akú časť? Ďakujem.

Odpoveď: BSM a dedenie, ako to vlastne je?

(odpoveď odoslaná: 04.12.2024)

Dobrý deň, z otázky usudzujeme, že rodičia ešte žijú, len ste sa dozvedeli o závete.

Uvádzame, že Váš manžel nie je zákonným dedičom po Vašich rodičoch a preto ak nadobudnete byt dedením, tento nebude patriť do bezpodielového spoluvlastníctva manželov a v príapde, že by došlo k rozvodu Vášho manželstva, Váš manžel nemá žiadny nárok na predmetný byt a ani podiel na byte.

Z otázky, ako sme uviedli vyššie, predpokladáme, že Vaši rodičia žijú. Ak ste ich jediným zákonným dedičom, lepšie pre Vás by bolo, aby Vám byt darovali na základe darovacej zmluvy a Vy sa tak vyhnete plateniu odmeny notára z hodnoty predemtnho bytu v dedičkom konaní. Na spísanie darovacej zmluvy odporúčam kontaktovať advokáta.

Poznamenávame, že ak by ste nehnuteľnosť nadobudli počas trvania manželstva či už dedením alebo darovaním a ak by ste do tejto nehnuteľnosti investovali finančné prostriedky počas trvania manželstva /rekonštrukcia, modernizácia/, potom v prípade rozvodu a následného vyporiadania BSM v zmysle ust. § 150 Obč. zákonníka by mal bývalý manžel právny nárok na vrátenie jedenej polovice investícií do Vašej nehnuteľnosti ak by fin. prostriedky na rekonštrukciu/modernizáciu patrili do BSM /príjem z prac. pomeru a pod./.

Vo veci môžete kontaktovať aj našu advokátsku kanceláriu.


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: BSM a dedenie, ako to vlastne je? (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, s manželom sme nadobudli majetok (dom) ako slobodní. Napísal sa na manžela. Neriešili sme to. Potom sme sa vzali a máme 2 deti. Manžel má z predchádzajúceho vzťahu syna. Ako a kde upraviť BSM, aby jeho syn dedil len z manželovej časti? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: BSM a dedenie, ako to vlastne je?

(odpoveď odoslaná: 31.10.2024)

Dobrý deň,

keďže dom bol nadobudnutý ešte pred manželstvom a je písaný na Vášho manžela, nie je súčasťou bezpodielového spoluvlastníctva manželov (BSM). Majetok nadobudnutý pred manželstvom teda automaticky nie je súčasťou BSM. Pokiaľ bol nadobudnutý s úmyslom mať ho v podielovom spoluvlastníctve, toto by ste ešte vedeli vyriešiť vo vzťahu k tomuto domu, a síce, aby ste aj vy figurovali ako vlastníčka tohto domu a v prípade vašej smrti bol aj tento predmetom dedičstva po vás. Viete tak urobiť buď formou darovacej zmluvy, ktorou by vám manžel previedol 1/2 podiel na dome alebo ak disponujete dohodou uzavretou pred manželstvom o tom, že dom nadobudnete do podielového spoluvlastníctva, potom takúto dohodu viete predložiť Okresnému úradu, katastrálny odbor, na podklade ktorej môže zapísať aj Vás ako vlastníčku. 

Na zabezpečenie, aby dedičný podiel bol iba z manželovej časti, odporúčam zamyslieť sa nad niekoľkými krokmi. Po prvé, je možné spísať dohodu o zúžení BSM v rozsahu, ktorý by mohol zahrnúť konkrétny majetok, avšak v tomto prípade to nebude potrebné, keďže dom nie je v BSM. Ibaže by ste chceli ešte nadobudnúť spolu s manželom iný majetok. Potom vo vzťahu k tomuto môžete spísať dohodu o zúžení BSM a takýto majetok z BSM vyňať. Po druhé, môžete zvážiť spísanie závetu, ktorý určí, ako sa má dedičstvo rozdeliť medzi potomkov. Závet by mal byť formálne spísaný, ideálne vo forme notárskej zápisnice pre posilnenie jeho právnej sily. Tieto kroky zabezpečia, že syn z predchádzajúceho vzťahu bude dediť len z tej časti, ktorú mu Váš manžel konkrétne určí. 


Podotázka: BSM a dedenie, ako to vlastne je? (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, s manželom máme nejaké úspory, nie veľa, tak na nové auto. Peniaze sú na moje meno. V prípade, že by jeden z nás zomrel, zmrazia sa peniaze? Idú do dedičského konania? Platí sa z nich daň? Máme tri dospelé a zaopatrené deti. Čo by ste, prosím, poradili, ako naložiť s úsporami a rodinným domom, v ktorom bývame a ktorého sme obidvaja vlastníkmi? Veľmi ďakujem.

Odpoveď: BSM a dedenie, ako to vlastne je?

(odpoveď odoslaná: 25.10.2024)

Dobrý deň, hoci finančné prostriedky sú vedené na Vaše meno na bankovom účte, a tieto ste nadobudli počas trvania manželstva /napr. zo mzdy/, potom tieto patria do bezpodielového spoluvlastníctva manželov a budú predmetom dedenia v podiele 1/2 k celku. Ak ste finančné prostriedly ale nadobudli napr. dedením alebo darovaním, potom tieto do bezpodielového spoluvlastníctva manželov nepatria a nebudú predmetom dedenia. Toto by ste však v dedičskom konaní museli vedieť preukázať.

Nevieme, či chcete ušetriť na prípadnej odmene notára za prejednanie dedičstva a teda nechcete uvedenú odmenu paltiť, potom pokiaľ ide o nehnuteľnosť, túto môžete darovať napr. svojim deťom v rovnakom pomere k celku so súčasným zriadením vecného bremena v prospech Váš a Vášho manžela, ktoré spočíva v práve doživotného užívania nehnuteľnosti.

Záverom uvádzame, že daň z dedičstva neexistuje, táto bola zrušená s činnosťou od 1.1.2024.

Ohľadom investovania resp. nakladania s úsporami : moja rada znie, aby ste si tieto ponechali pre svoju potrebu. Je to však výlučne na Vašom zvážení a rozhodnutí.

 


Trápi vás "BSM a dedenie, ako to vlastne je?" a chcete pomôcť?

Podotázka: BSM a dedenie, ako to vlastne je? (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, chceli by sme vedieť, či je možné urobiť predčasnú závet za týchto podmienok. 1/ Obaja sme druhý raz ženatý/vydatá, pričom obaja máme z predchádzajúceho manželstva po jednom dieťati. 2/ Obaja sme polovičnými vlastníkmi jednej nehnuteľnosti. Moja otázka znie, či je možné urobiť predčasnú závet tak, že po smrti jedného z manželov by deti mohli dediť rovnakým dielom až po smrti toho druhého. Ďakujeme za odpoveď. Manželia.

Odpoveď: BSM a dedenie, ako to vlastne je?

(odpoveď odoslaná: 03.09.2024)

Dobrý deň,

možnosť predčasného závetu, ako ho popisujete, je na Slovensku zložitá kvôli ustanoveniam týkajúcim sa neopomenuteľných dedičov. Podľa § 479 Občianskeho zákonníka musia maloletí potomkovia zdediť aspoň toľko, koľko robí ich dedičský podiel zo zákona, a plnoletí potomkovia aspoň polovicu svojho zákonného podielu. To znamená, že akokoľvek spíšete svoj závet, deti musia získať minimálne svoje povinné podiely.

Ak chcete, aby po smrti jedného z vás deti dedili až po smrti toho druhého, môžete môžete majetok previesť na spoločné deti alebo jednotlivých potomkov už počas vášho života darovacou zmluvou, pri zachovaní doživotného užívacieho práva pre Vás ako darcov.

Bohužiaľ zatiaľ to nejde. Ale myslím si, že sa to posunie a umožní sa neskôr zmenou zákona také nastavenie, že sa nebude musieť prihliadať na neopomenuteľných dedičov. 


Podotázka: BSM a dedenie, ako to vlastne je? (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, žijem s priateľom 9 rokov, rád by si ma zobral za ženu, ale nakoľko nemá dobrý vzťah s mojou dcérou, on má syna a dcéru. Nechce, aby sa stalo to, že ak by zomrel prvý a ja zdedím po ňom majetok, aby ho po mne dedila moja dcéra. Ja ho chápem, ale neviem ako to ošetriť. Chceli by sme sa veľmi zobrať, ale potrebujeme vyriešiť tento problém. Ďakujem veľmi pekne za radu.

Odpoveď: BSM a dedenie, ako to vlastne je?

(odpoveď odoslaná: 01.08.2024)

Dobrý deň, vo veci uvádzame nasledovnú odpoveď :

V prípade, že by došlo k uzatvoreniu manželstva, majetok, ktorého vlastníkom je teraz váš priateľ nebude spadať do bezpodielového spoluvlastníctva manželov. V prípade, že by najprv zomrel váš budúci manžel, dedičmi budete vy, jeho deti z predchádzajpceho vzťahu a prípadne aj vaše spoločné deti. Pokiaľ ide o majetok, ktorý bude ku dňu pmrtia vo výlučnom vlastníctve budúceho manžela, dediť budete rovným dielom v pomere k celku.

V prípade, že následne zomriete vy ako jeho manželka, dedičom bude vaša dcéra a prípadne spoločné deti. Ako zabzepečiť to, aby dedičom majetku po vašom budúcom manželovi nebola vaša dcéra, je darovať alebo rpedať tenti majetok následne vami inej osobe /t.j. nie dcére/, teda zabezepčiť vami, aby v prípade úmrtia nebol predmetom dedenia majetok, ktorý vy zdedíte po manželovi. Vy súhlas vašej dcéry na predaj alebo darovanie majetku nadobudnutého dedením nepotrebujete. Uvádzame, že ak by išlo o nehnuteľnosť, je potrebné myslieť na to, aby v prípade uzatvorenia kúpnej alebo darovacej zmluvy bola súčasne spísaná aj dohoda o vecnom bremene spočívajúca v práve doživotného bývania v nehnuteľnosti. Dcéra nemá právny nárok na dedičtvo, ktoré vy nadobudnete, lebo sa nejedná o jej majetok.

 

 

 


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál



Podotázka: BSM a dedenie, ako to vlastne je? (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, ako najlepšie ošetriť nehnuteľnosti, ktoré som zdedila? Z prvého manželstva mám dcéru a chcela by som, aby tieto nehnuteľnosti zostali výlučne jej. Z druhého manželstva nemám spoločné deti, ale manžel má dve dcéry. Jedna z nich už 25 rokov nejaví žiadny záujem a druhá býva mimo SR. S pozdravom, [Vaše meno]

Odpoveď: BSM a dedenie, ako to vlastne je?

(odpoveď odoslaná: 24.07.2024)

Dobrý deň, riešenie vami uvednej problematiky je veľmi jednoduché.

Prepokladáme, že sa pýtate na to, ako ochrániť nehnuteľnosť v prípade vášho úmrtia.

Ak je náš predpoklad správny, potom je potrebné kontaktovať ktoréhokoľvek notára a spísať závet výlučne v prospech vašej dcéry ako jedinej závetnej dedičky, prípadne jej túto nehnuteľnosť darovať za vášho života sú súčasným spísaním dohody o zriadení vecného bremena spočívajúceho v práve doživotného bývania v predmetnej nehnuteľnosti. Ak by vás manžel prežil, závet napadnúť nemôže, lebo vy ste výlučným vlastníko  nehnuteľnosti a mpžete s ňou nakladať podľa svojho uváženia. Súhlas manžela a ani jeho detí v žiadnom prípade nepotrebujete. Manžel nie je v prípade vášho úmrtia neipomenuteľným dedičom a preto závet napadnúť, ako ani darovaciu zmluvu nemôže.


Trápi vás "BSM a dedenie, ako to vlastne je?" a chcete pomôcť?

Podotázka: BSM a dedenie, ako to vlastne je? (Spoluvlastníctvo)

Tu je opravený text otázky: Dobrý deň, môj manžel je vlastníkom podielu domu a pozemku, ktoré zdedil po otcovi. Mám právo užívať a vstupovať na jeho vlastníctvo?

Odpoveď: BSM a dedenie, ako to vlastne je?

(odpoveď odoslaná: 14.07.2024)

Dobrý deň, majetok nadobudnutý dedičstvom jedného z manželov počas trvania manželstva nepatrí do bezpodielového spoluvlastníctva manželov (BSM). Preto je vlastníctvom výlučne dediča, teda Vášho manžela. Z tohto hľadiska nemáte automaticky právne nároky na užívanie ani vstupovanie na tento majetok na základe BSM. Avšak za predpokladu, že s manželom žijete v spoločnej domácnosti a spoločne užívate nehnuteľnosť, môže byť neformálne dohodnuté jej užívanie. Právne nároky na užívanie by ste mohli mať len na základe dohody uzavretej s manželom. Ak býva potreba vstupovať na dedičný majetok manžela odôvodnená praktickými dôvodmi súvisiacimi so spoločnou domácnosťou, je potrebné dosiahnuť spoločnú dohodu s manželom.

Teoreticky je tiež možné, že súd v určitej právnej situácii (napríklad týranie) môže rozhodnúť o obmedzení užívacieho práva jedného z manželov, avšak toto opatrenie je spojené s riešením závažných právnych sporov a nie bežného užívania.


Podotázka: BSM a dedenie, ako to vlastne je? (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, či mám nárok na vdovský dôchodok po smrti môjho manžela, ak sme počas života mali uzatvorené bezpodielové spoluvlastníctvo. Ďakujem.

Odpoveď: BSM a dedenie, ako to vlastne je?

(odpoveď odoslaná: 08.11.2023)

Dobrý deň, zrejme ste v otázke chceli uviesť, že počas trvania manželstva došlo k zrušeniu BSM zo zákonných dôvodov uvedených v Obč. zákonníku.

Uvádzame, že ak bolo BSM zrušené počas trvania manželstva, toto nemá vplyv na nárok na vdovský dôchodok.

Bližšie informácie o vdovskom dôchodku nájdete na stránke SP Ústredie. 


Podotázka: BSM a dedenie, ako to vlastne je? (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň. S mojím partnerom plánujeme vstúpiť do manželstva, avšak predtým by sme chceli uzavrieť predmanželskú zmluvu. Dôvod je taký, že by chcel chrániť majetok a pozemky, ktoré bude v budúcnosti dediť po smrti jeho rodičov, aby som ich nezdedila aj ja. Je to vôbec možné? Ďakujem.

Odpoveď: BSM a dedenie, ako to vlastne je?

(odpoveď odoslaná: 29.09.2023)

Dobrý deň,
na vami položenú otázku uvádzame, že právny poriadok SR nepozná pojem "predmanželská zmluva".

Pokiaľ by váš budúci manžel zdedil majetok po komkoľvek, či už ako zákonný dedič alebo ako závetný dedič, tento majetok nepatrí do bezpodielového spoluvlastníctva manželov, čo vyplýva z ust. § 143 Občianskeho zákonníka a Vy ako manželka nebude mať naň právny nárok. Možnosťou však je, aby budúci manžel na vás prepísal časť toho majetku napr. na základe darovacej zmluvy.

Váš budúci manžel môže so zdedeným majetkom nakladať podľa svojho uváženia a nebude k tomu potrebovať váš súhlas, teda ho napr. aj predať. Takto nadobudnuté finančné prostriedky rovnako nebudú patriť do bezpodielového spoluvlastníctva manželov.


Trápi vás "BSM a dedenie, ako to vlastne je?" a chcete pomôcť?

Podotázka: BSM a dedenie, ako to vlastne je? (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, Muž mal dve deti s prvou ženou, ktorá ho ubližovala. Rozviedli sa. Oženil sa s druhou ženou a mal s ňou tretie dieťa. S touto ženou zostal do konca života. Nedávno zomrel. Ako sa dedí v prípade druhej ženy a jej dieťaťa, a dvoch detí z prvého manželstva? Ďakujem vopred za skorú a pravdivú odpoveď.

Odpoveď: BSM a dedenie, ako to vlastne je?

(odpoveď odoslaná: 26.07.2023)

Dobrý deň,
ak poručiteľ nezriadil závet, tak sa bude dediť podľa zákona a dedičských skupín. Budú dediť deti a manželka rovnakým dielom. Každý po 1/4. Ak bol však majetok v BSM, tak anželka dostane v podstate viac majetku, nakoľko to čo bolo v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov bude vyporiadané priamo v konaní v konaní o dedičstve (ak nejaké spoločné veci mali). Takže uvediem teoretický príklad ak by bolo predmetom dedenia 100 tisíc eur, ktoré zarobili manželia počas manželstva tak sa to rozdelí nasledovne:

Polovicu (50 tisíc) automaticky získava žena z titulu BSM. Druhá polovica sa rozdelí na 4 časti, teda každý aj žena dostanú po 12.500 eur. 

Dedenie v prvej dedičskej skupine upravuje ust. § 473 Občianskeho zákonníka:

(1) V prvej skupine dedia poručiteľove deti a manžel, každý z nich rovnakým dielom. (2) Ak nededí niektoré dieťa, nadobúdajú jeho dedičský podiel rovnakým dielom jeho deti. Ak nededia ani tieto deti alebo niektoré z nich, dedia rovnakým dielom ich potomci.     Taktiež Vám dávam do pozornosti aj ustanovenie, ktoré by mohlo mať za následok iný výpočet podielov na dedičstve (ust. § 484 Občianskeho zákonníka):   Súd potvrdí nadobudnutie dedičstva podľa dedičských podielov. Pri dedení zo zákona sa dedičovi do jeho podielu započíta to, čo za života poručiteľa od neho bezplatne dostal, pokiaľ nejde o obvyklé darovania; ak ide o dediča uvedeného v ustanovení § 473 ods. 2, započíta sa okrem toho aj to, čo od poručiteľa bezplatne dostal dedičov predok. Pri dedení zo závetu treba toto započítanie urobiť, ak na to dal poručiteľ príkaz alebo ak by inak obdarovaný dedič bol oproti dedičovi uvedenému v ustanovení § 479 neodôvodnene zvýhodnený.

 

Takže ak niečo niekto dostal bezodplatne za života, tak sa to započíta na jeho podiel. 


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál




V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "BSM a dedenie, ako to vlastne je?" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.