Máte
otázku?

Odchod do dôchodku a skončenie pracovného pomeru


Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Bratislava

Otázka: Odchod do dôchodku a skončenie pracovného pomeru

Dobrý deň, potrebujem ukončiť pracovný pomer k 15. 12. 2023. Viem, že je možné dohodnúť sa so zamestnávateľom na ukončení pracovného pomeru z dňa na deň, ale chcel by som vedieť, kedy budem odhlásený zo sociálnej poisťovne. Dňa 16. 10. 2023 som požiadal o predčasný starobný dôchodok, kde mi bolo oznámené, že by som mal byť od 15. 12. 2023 nezamestnaný. Mám teda podať výpoveď skôr, aby bolo moje odhlásenie zaregistrované v poisťovni presne k tomuto dátumu? Ďakujem.

Odpoveď: Odchod do dôchodku a skončenie pracovného pomeru

Dobrý deň,
ak viete, že Vás zamestnávateľ pustí, tak sa s ním čo najskôr dohodnite podpis dohody o skončení pracovného pomeru podľa § 60 ZP. Samotnú dohodu o skončení pracovného pomeru môžete pripraviť buď Vy, alebo požiadajte u Vás na personálnom, aby Vám ju k dátumu 14.12.2023 pripravili. K tomu dátumu Vás aj odhlásia zo Sociálnej poisťovne.

Podľa § 60 Zákonníka práce, "Ak sa zamestnávateľ a zamestnanec dohodnú na skončení pracovného pomeru, pracovný pomer sa skončí dohodnutým dňom. Dohodu o skončení pracovného pomeru zamestnávateľ a zamestnanec uzatvárajú písomne. V dohode musia byť uvedené dôvody skončenia pracovného pomeru, ak to zamestnanec požaduje alebo ak sa pracovný pomer skončil dohodou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) až c) a f) ZP. Jedno vyhotovenie dohody o skončení pracovného pomeru vydá zamestnávateľ zamestnancovi."

Ukončiť pracovný pomer výpoveďou k tomuto dňu, by ani nebolo možné, nakoľko pracovný pomer pri výpovedi končí uplynutím výpovednej doby, a tá vždy končí k poslednému dňu v mesiaci. Teda, ak by ste ešte do konca novembra podali výpoveď, nestihla by do 14.12. uplynúť, ani jeden mesiac výpovedná doba.

Podľa § 62 ods. 1 Zákonníka práce, "Ak je daná výpoveď, pracovný pomer sa skončí uplynutím výpovednej doby."

Podľa § 62 ods. 7 Zákonníka práce, "Výpovedná doba začína plynúť od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po doručení výpovede a skončí sa uplynutím posledného dňa príslušného kalendárneho mesiaca, ak tento zákon neustanovuje inak."

Pri skončení pracovného pomeru z dôvodu odchodu do predčasného dôchodku, budete mať nárok aj na odchodné podľa § 76a ods. 2 Zákonníka práce, ak Vám bude do 10-tich dní po skončení priznaný.

Podľa § 76a ods. 2 Zákonníka práce, "Zamestnancovi patrí pri skončení pracovného pomeru odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku, ak mu bol priznaný predčasný starobný dôchodok na základe žiadosti podanej pred skončením pracovného pomeru alebo do desiatich dní po jeho skončení."

Trápi vás "Odchod do dôchodku a skončenie pracovného pomeru" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Odchod do dôchodku a skončenie pracovného pomeru (Pracovné právo)

Dobrý deň, mám nárok na odstupné a jeho súbeh s odchodným v situácii opísanej nižšie? So zamestnávateľom mám uzavretú pracovnú zmluvu na dobu neurčitú. Pracujem ako asistentka a pôvodne sme boli na tejto pozícii dve. Kolegyňa dala výpoveď pred vyše rokom. Keďže sa nepodarilo zohnať náhradu, vyše roka som pracovala sama. Začiatkom tohto roka prijali dve nové asistentky, takže nás zrazu bolo viac. Keďže som od minulého roka na dôchodku, zamestnávateľ sa ma spýtal, dokedy chcem pracovať. Dohodli sme sa do konca tohto roka. Minulý týždeň ma informoval, že situácia vo firme je náročná a treba znížiť stav zamestnancov. Keďže už majú dve asistentky, navrhol mi prejsť na polovičný úväzok alebo ukončiť pracovný pomer dohodou k 30. júnu. Nechcem však prejsť na čiastočný úväzok, lebo nemám vyčerpanú dovolenku z minulého roka. Obávam sa, že by som tak prišla o časť financií, znížila si dovolenkový priemer a aj budúce odchodné, na ktoré mám nárok pri prvom odchode do dôchodku. Môže so mnou zamestnávateľ ukončiť pracovný pomer len preto, že poberám starobný dôchodok? Akým spôsobom by mal byť môj pracovný pomer ukončený? Moje miesto nezrušili, keďže majú dve nové sily a ja som teraz navyše. Mala by som nárok na odstupné? Je v tomto prípade možný súbeh odstupného a odchodného? Ďakujem.

Odpoveď: Odchod do dôchodku a skončenie pracovného pomeru

(odpoveď odoslaná: 09.04.2025)

Dobrý deň,
sám zamestnávateľ Vám oznámil, že stav zamestnacov bude znížený. To znamená, že Vaše miesto bude zrušené. V tom prípade by išlo o výpoveď z dôvodu nadbytočnosti pre organizačnú zmenu u zamestnávateľa s nárokom na odstupné. 

Podľa § 63 ods. 1 písm. b) Zákonníka práce, "Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak sa zamestnanec stane nadbytočný vzhľadom na písomné rozhodnutie zamestnávateľa alebo príslušného orgánu o zmene jeho úloh, technického vybavenia alebo o znížení stavu zamestnancov s cieľom zabezpečiť efektívnosť práce alebo o iných organizačných zmenách a zamestnávateľ, ktorý je agentúrou dočasného zamestnávania, aj ak sa zamestnanec stane nadbytočným vzhľadom na skončenie dočasného pridelenia podľa § 58 pred uplynutím doby, na ktorú bol dohodnutý pracovný pomer na určitú dobu."

Odchod do dôchodku nemôže byť dôvodom na výpoveď zo strany zamestnávateľa

Skončenie pracovného pomeru výpoveďou však nie je jedinou možnosťou skončenia. Zamestnávateľ sa bude chcieť s Vami dohodnúť a uzatvoriť dohodu o skončení pracovného pomeru. Dovolenku by ste si vyčerpali pred plánovaným skončením, teda do 30 júna tohto roka.

Navyše, ak by v dohode bol uvedený ako dôvod skončenia výpovedný dôvod, v tom prípade by ste mali nárok na odstupné podľa § 76 ods. 2 Zákonníka práce. 

Z vyššie uvedené vyplýva, že ak sa nechcete spoliehať na to, že zamestnávateľ v dohode uvedie výpovedný dôvod aby Vám mohol vyplatiť odstupné, tak stačí ak nebudete súhlasiť ani s polovičným úväzkom ani s dohodou. Potom bude zamestnávateľ nútený dať Vám výpoveď s nárokom na odstupné. 

Podľa § 76 ods. 1 Zákonníka práce, " Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a), b) alebo písm. f) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné najmenej v sume

a) jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dva roky a menej ako päť rokov,

b) dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej päť rokov a menej ako desať rokov,

c) trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej desať rokov a menej ako dvadsať rokov,

d) štvornásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dvadsať rokov."

Podľa § 76 ods. 2 Zákonníka práce, "Zamestnancovi patrí pri skončení pracovného pomeru dohodou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a), b) alebo písm. f) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, odstupné najmenej v sume

a) jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval menej ako dva roky,

b) dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dva roky a menej ako päť rokov,

c) trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej päť rokov a menej ako desať rokov,

d) štvornásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej desať rokov a menej ako dvadsať rokov,

e) päťnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dvadsať rokov."

Nárok odstupného a odchodného je možný. Nárok na odchodné upravuje § 76a Zákonníka práce. 


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Odchod do dôchodku a skončenie pracovného pomeru (Pracovné právo)

Dobrý deň, v júli 2025 budem mať 65 rokov. Pracujem v školstve a rada by som pokračovala v práci u toho istého zamestnávateľa. Nie som si istá, či mi bude vyplatené odchodné alebo odstupné. Mohli by ste ma, prosím, v tejto veci usmerniť? Ďakujem veľmi pekne.

Odpoveď: Odchod do dôchodku a skončenie pracovného pomeru

(odpoveď odoslaná: 15.12.2024)

Dobrý deň,
nároky, ako sú odchodné a odstupné sa vyplácajú pri skončení pracovného pomeru. Ak budete poberať dôchodok ale budete stále pracovať, teda do dôchodku neodídate, keďže píšete, že chcete ďalej pracovať, tak nebudete mať nárok na odstupné ani na odchodné. Až pri ukončení pracovného pomeru. 

Na odchodné budete mať nárok podľa § 76a ods. 1 Zákonníka práce vo výške najmenej jedného priemerného mesačného priemerného zárobku. 

Podľa § 76a ods. 1 Zákonníka práce, "Zamestnancovi patrí pri prvom skončení pracovného pomeru po vzniku nároku na starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %, odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku, ak požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo do desiatich pracovných dní po jeho skončení."

Výška odchodného, podľa vyššie citovaného ustanovenia je len v minimálnej výške, čo však neznamená, že Vám zamestnávateľ nemohol vyplatiť aj viac. Je to na jeho rozhodnutí pri zohľadnení počtu odpracovných rokov u neho. 

Na odstupné by ste mali nárok, ak by Vám dal zamestnávateľ výpoveď. Ale odchod do dôchodku nie je dôvod na výpoveď. Odchod do dôchodku nie je výpovedný dôvod z tých, ktoré sú vymenované v ustanovení § 63 ods. 1 Zákonníka práce. Ak by Vám dal zamestnávateľ výpoveď z dôvodu odchodu do dôchodku, tak by tým porušil ustanovenia Zákonníka práce. 

Pravdepodobne ukončíte Váš pracovný pomer dohodou podľa § 60 Zákonníka práce, kedy Vám nevznikne nárok na odstupné

Podľa § 60 ods. 1 Zákonníka práce, "Ak sa zamestnávateľ a zamestnanec dohodnú na skončení pracovného pomeru, pracovný pomer sa skončí dohodnutým dňom."


Podotázka: Odchod do dôchodku a skončenie pracovného pomeru (Pracovné právo)

Dobrý deň, som personalistka, prosím, potrebujem poradiť: Zamestnankyňa, poberateľka starobného dôchodku, chce ukončiť pracovný pomer 31.12.2024 a zamestnávateľ súhlasí. Keďže ide o prvé skončenie pracovného pomeru, bude jej vyplatené odchodné v zmysle zákona. Zamestnankyňa a zamestnávateľ sa ďalej dohodli, že od 1.1.2025 by naďalej pracovala (v tej istej práci) na 50%-ný úväzok. Je možné to takto urobiť? Skončiť pracovný pomer s vyplatením odchodného a následne ihneď uzatvoriť nový pracovný pomer na skrátený úväzok? Ak by jej zamestnávateľ napríklad dodatkom k pracovnej zmluve znížil 100%-ný úväzok na 50%-ný, potom by k prvému skončeniu pracovného pomeru došlo vtedy, keď má polovičný úväzok i plat, teda by na odchodnom stratila. Ďakujem.

Odpoveď: Odchod do dôchodku a skončenie pracovného pomeru

(odpoveď odoslaná: 06.09.2024)

Dobrý deň, áno, máte pravdu.
Ak by zamestnankyňa mala dostať odchodné až po skončení pracovného pomeru na 50% úväzok, bolo by podstatne nižšie, ako keby dostala odchodné pri skončení plného úväzku. 

Je preto lepšie zvoliť postup podľa prvého prípadu, že sa pracovný pomer ku koncu roka ukončí, vyplatí sa odchodné. Následne od nového roka sa uzatvorí nový pracovný pomer na 50% úväzok. 

Zákonník práce pri odchodnom nehovorí, že po vyplatení odchodného už zamestnanec nemôže nikdy uzatvoriť pracovný pomer, poprípade odchodné vrátiť. 

Jediným obmedzením pri odchodnom je jeho nárok iba od jedného zamestnávateľa. 

Podľa § 76a ods. 1 Zákonníka práce, "Zamestnancovi patrí pri prvom skončení pracovného pomeru po vzniku nároku na starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %, odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku, ak požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo do desiatich pracovných dní po jeho skončení."


Trápi vás "Odchod do dôchodku a skončenie pracovného pomeru" a chcete pomôcť?

Podotázka: Odchod do dôchodku a skončenie pracovného pomeru (Pracovné právo)

Dobrý deň, som pracujúci dôchodca. Poberám starobný dôchodok 8 rokov. Akým spôsobom môžem skončiť pracovný pomer? Je tam povinnosť výpovednej doby? Alebo môžem skončiť aj okamžite? Mám podať výpoveď? Ďakujem

Odpoveď: Odchod do dôchodku a skončenie pracovného pomeru

(odpoveď odoslaná: 20.07.2024)

Dobrý deň,

ako pracujúci dôchodca máte niekoľko možností skončenia pracovného pomeru. Prvý spôsob je výpoveď, ktorú môžete dať zamestnávateľovi kedykoľvek a bez uvedenia dôvodu. S výpoveďou je však spojené plynutie výpovednej doby. Po uplynutí výpovednej doby sa pracovný pomer skončí. Výpovedná doba je v tomto prípade najmenej dva mesiace, ak ste u zamestnávateľa pracovali aspoň jeden rok, a začína plynúť od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po doručení výpovede.

Podľa § 67 Zákonníka práce, "Zamestnanec môže dať zamestnávateľovi výpoveď z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu."

Druhou možnosťou je dohoda o skončení pracovného pomeru so zamestnávateľom (§ 60 ZP), kde si môžete dohodnúť dátum ukončenia podľa vašich potrieb. V tomto prípade nie je potrebná žiadna výpovedná doba. Dohoda musí byť písomná a podpísaná Vami ako zamestnancom a zamestnávateľom. 

Podľa § 60 ods. 1 Zákonníka práce, "Ak sa zamestnávateľ a zamestnanec dohodnú na skončení pracovného pomeru, pracovný pomer sa skončí dohodnutým dňom."

Tretia možnosť je okamžité skončenie pracovného pomeru podľa § 69 ZP, avšak to je možné iba za určitých podmienok ako nevyplatenie mzdy, vážne ohrozenie zdravia alebo života zamestnanca a jeho nepreradenie zamestnávateľom na inú vhodnú prácu. 

Odporúčam sa najprv pokúsiť o dohodu so zamestnávateľom na ukončení pracovného pomeru. Ak to nebude možné, môžete podať klasickú výpoveď.

Ak je toto Vaše prvé skončenie pracovného pomeru od priznania nároku na starobný dôchodok, tak máte nárok na odchodné vo výške jedného platu, podľa § 76a ods. 1 Zákonníka práce. 

Podľa § 76a ods. 1 Zákonníka práce, "Zamestnancovi patrí pri prvom skončení pracovného pomeru po vzniku nároku na starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %, odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku, ak požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo do desiatich pracovných dní po jeho skončení."


Podotázka: Odchod do dôchodku a skončenie pracovného pomeru (Pracovné právo)

Dobrý deň, obraciam sa na Vás znovu so žiadosťou o pomoc. V júli mám nárok na starobný dôchodok. V máji som dala výpoveď, takže by som mala skončiť pracovný pomer koncom júla tohto roka. Môj zamestnávateľ však trvá na tom, že ma neuvoľní, pretože za mňa nemá náhradu, aj keď som ho minimálne dva roky upozorňovala, že odchádzam do starobného dôchodku. Som poberateľkou invalidného dôchodku a môj zdravotný stav by si konečne zaslúžil aj kúpeľnú liečbu, ktorú som si naplánovala na mesiac august. Počas 15 rokov zamestnania u tohto zamestnávateľa som bola na liečení dvakrát. Môže ma zamestnávateľ nútiť zostať v pracovnom pomere? Ďakujem za skorú odpoveď.

Odpoveď: Odchod do dôchodku a skončenie pracovného pomeru

(odpoveď odoslaná: 27.05.2024)

Dobrý deň, nie, nemôže.
Nikto Vás nemôže nútiť zostať v pracovnom pomere. Zamestnávateľ mal dosť času si nájsť za Vás náhradu. Ešte stále si môže niekoho nájsť do konca júla. 

Svojmu zamestnávateľovi pekne oznámte, že ak Vám bude mieni problémy, tak skončíte okamžite a nebudete čakať do konca júla.

Jediné, čo Vám môže urobiť je, že Vám nedá Vaše výstupné papiere. Tie, však až tak nepotrebujete ak pôjdete rovno do dôchodku, ktorý máte už vybavený a nebudete si hľadať nové zamestnanie. 

Skúste zamestnávateľovi vysvetliť, že od augusta máte naplánované kúpele, a že keby Vás nepustil, tak by ste aj tak boli PN celú dobu. Však Vy mu nemôžete hľadať náhradu za Vás. On musí byť schopný si niekoho vybrať, a kým si nevyberie, tak miesto bude prázdne. Ale Váš pracovný pomer sa nemôže stále predlžovať. Vy ste podali platnú výpoveď, uplynie Vám dvojmesačná doba a tým sa to skončí. 

Podľa § 67 Zákonníka práce, "Zamestnanec môže dať zamestnávateľovi výpoveď z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu."

Podľa § 62 ods. 6 Zákonníka práce, "Ak výpoveď dáva zamestnanec, ktorého pracovný pomer u zamestnávateľa ku dňu doručenia výpovede trval najmenej jeden rok, výpovedná doba je najmenej dva mesiace."

Podľa § 62 ods. 7 Zákonníka práce, "Výpovedná doba začína plynúť od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po doručení výpovede a skončí sa uplynutím posledného dňa príslušného kalendárneho mesiaca, ak tento zákon neustanovuje inak."

Podľa § 75 ods. 1 Zákonníka práce, "Zamestnávateľ je povinný vydať zamestnancovi pracovný posudok do 15 dní od jeho požiadania. Zamestnávateľ však nie je povinný vydať zamestnancovi pracovný posudok skôr ako dva mesiace pred skončením pracovného pomeru. Pracovným posudkom sú všetky písomnosti týkajúce sa hodnotenia práce zamestnanca, jeho kvalifikácie, schopností a ďalších skutočností, ktoré majú vzťah k výkonu práce. Zamestnanec má právo nahliadnuť do osobného spisu a robiť si z neho výpisy, odpisy a fotokópie."


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál



Podotázka: Odchod do dôchodku a skončenie pracovného pomeru (Pracovné právo)

Dobrý deň, dňa 8.7. mi vznikne nárok na starobný dôchodok. Od roku 2006 pracujem u súčasného zamestnávateľa. Rád by som sa dozvedel Váš názor na to, ako by som mal postupovať, ak si prajem pracovný pomer ukončiť k 31.7. a nechcem prísť o odstupné. Kedy a v akej forme by som mal podať žiadosť o ukončenie pracovného pomeru? Je potrebné dodržať trojmesačnú výpovednú lehotu? Je zamestnávateľ povinný prijať aj žiadosť o vzájomnom ukončení pracovného pomeru, ak je spojená s odchodom do starobného dôchodku? Ďakujem za Vašu radu.

Odpoveď: Odchod do dôchodku a skončenie pracovného pomeru

(odpoveď odoslaná: 27.04.2024)

Dobrý deň,
ak podáte výpoveď, tak musíte dodržať výpovednú dobu ale nebudete mať nárok na odstupné. Výpovedná lehota sa musí vždy dodržať bez ohľadu na to, kto dáva výpoveď. Na odstupné vzniká nárok zamestnancovi, ktorému dá zamestnávateľ výpoveď, čo nie je Váš prípad. 

Písomne požiadajte zamestnávateľa  o ukončenie pracovného pomeru dohodou, k dátumu vzniku nároku na dôchodok. Požiadajte ho čo najskôr, aby sa čo najskôr vyjadril, či súhlasí alebo nie. Ak nebude súhlasiť s dohodou, tak Vám nezostáva nič iné, ako podať výpoveď z Vašej strany podľa § 67 Zákonníka práce. 

Podľa § 67 Zákonníka práce, "Zamestnanec môže dať zamestnávateľovi výpoveď z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu."

Pri odchode do dôchodku má zamestnanec nárok na odchodné (nie na odstupné). Podmienky nároku na odchodné upravuje ustanovenie § 76a ods. 1 Zákonníka práce.

Podľa § 76a ods. 1 Zákonníka práce, "Zamestnancovi patrí pri prvom skončení pracovného pomeru po vzniku nároku na starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %, odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku, ak požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo do desiatich pracovných dní po jeho skončení."


Trápi vás "Odchod do dôchodku a skončenie pracovného pomeru" a chcete pomôcť?

Podotázka: Odchod do dôchodku a skončenie pracovného pomeru (Pracovné právo)

Dobrý deň, môže čiastočný invalidný dôchodca počas PN (práceneschopnosti) rozviazať pracovný pomer dohodou bez výpovednej lehoty? A môže požiadať o dôchodok po odpracovaní 40 rokov? Alebo má rozviazať pracovný pomer a zaevidovať sa na úrade práce a následne požiadať o dôchodok po odpracovaní 40 rokov? Ďakujem.

Odpoveď: Odchod do dôchodku a skončenie pracovného pomeru

(odpoveď odoslaná: 26.04.2024)

Dobrý deň,
bez plynutia výpovednej doby je možné skončiť pracovný pomer len dohodou bez uvedenia dôvodu podľa § 60 ods. 1 Zákonníka práce, alebo okamžitým skončením pracovného pomeru z dôvodov uvedených v § 69 ods 1 Zákonníka práce. 

S dohodou, teda so samotným skončením zamestnanca ako aj s dátumom skončenia, musí zamestnávateľ súhlasiť.

Žiadosť zamestnanca o nárok na priznanie starobného dôchodku, neovplyvňuje trvanie a existenciu pracovného pomeru tohto zamestnanca. Pracovný pomer sa končí spravidla, ak zamestnanec už vie, že má priznaný nárok na dôchodok. Takže najprv, počas trvania pomeru je potrebné požiadať o dôchodok a až po rozhodnutí sociálnej poisťovne o dôchodku, požiadať zamestnávateľa o skončenie pracovného pomeru dohodou.

Podľa § 60 ods. 1 Zákonníka práce, "Ak sa zamestnávateľ a zamestnanec dohodnú na skončení pracovného pomeru, pracovný pomer sa skončí dohodnutým dňom."

Podľa § 69 ods. 1 Zákonníka práce, "Zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak

a) podľa lekárskeho posudku nemôže ďalej vykonávať prácu bez vážneho ohrozenia svojho zdravia a zamestnávateľ ho nepreradil do 15 dní odo dňa predloženia tohto posudku na inú pre neho vhodnú prácu,  b) zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu, náhradu mzdy, cestovné náhrady, náhradu za pracovnú pohotovosť, náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca alebo ich časť do 15 dní po uplynutí ich splatnosti,  c) je bezprostredne ohrozený jeho život alebo zdravie."

Podotázka: Odchod do dôchodku a skončenie pracovného pomeru (Pracovné právo)

Dobrý deň, ak chcem ísť do predčasného dôchodku po 40 rokoch práce, je potrebný súhlas môjho zamestnávateľa s rozviazaním pracovného pomeru k 30.4.? Nasledne by som potom do 10.5. mala podať žiadosť o predčasný dôchodok v Sociálnej poisťovni? Ďakujem.

Odpoveď: Odchod do dôchodku a skončenie pracovného pomeru

(odpoveď odoslaná: 20.04.2024)

Dobrý deň,
odchod do akéhokoľvek dôchodku nie je viazaný na trvanie pracovného pomeru. Podmienky, ktoré je potrebné splniť na priznanie alebo odchod do dôchodku (aj predčasného) nesúvisia s trvaním pracovného pomeru. 

Rovnako ani v Zákonníku práce ani v zákone o sociálnom poistení nie je uvedené, že nemôžete kedykoľvek skončiť Váš pracovný pomer. Odchod do dôchodku nie je dôvodom na skončenie pracovného pomeru a preto Zákonník práce nestanovuje žiadne podmienky ohľadom trvania pracovného pomeru.

Váš pracovný pomer môžete skončiť kedykoľvek bez uvedenia dôvodu, a to dohodou podľa § 60 ZP alebo výpoveďou bez uvedenia dôvodu podľa § 67 ZP.

Podľa § 67 Zákonníka práce, "Zamestnanec môže dať zamestnávateľovi výpoveď z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu."

Podľa § 60 ods. 1 Zákonníka práce, "Ak sa zamestnávateľ a zamestnanec dohodnú na skončení pracovného pomeru, pracovný pomer sa skončí dohodnutým dňom."

Z vyššie uvedeného vyplýva, že Váš pracovný pomer môžete bez ohľadu na odchod do predčasného dôchodku skončiť dohodou alebo výpoveďou. Žiadosť o predčasný dôchodok si podajte čo najskôr.

Ku dňu, kedy chcete skončiť Váš pracovný pomer, si podajte písomnú žiadosť o skončenie pracovného pomeru dohodou bez uvedenia dôvodu podľa § 60 ZP.

Ak s tým zamestnávateľ nebude súhlasiť, podáte si výpoveď bez uvedenia dôvodu podľa § 67 ZP. Pri výpovedi je potrebné rátať s plynutím výpovednej doby, ktorá začína vždy plynúť v 1 deň v mesiaci, ktorý predchádza mesiacu doručenia výpovede, a končí sa posledným dňom príšlušného mesiaca. Vaša výpovedná doba bude dvojmesačná a preto ak doručíte výpoveď napríklad do konca mesiaca apríl, tak v mesiacoch máj a jún Vám bude plynúť výpovedná doba a Váš pracovný pomer sa skončí posledný júnový deň. 

Podľa § 62 ods. 1 Zákonníka práce, "Ak je daná výpoveď, pracovný pomer sa skončí uplynutím výpovednej doby."

Podľa § 62 ods. 6 Zákonníka práce, "Ak výpoveď dáva zamestnanec, ktorého pracovný pomer u zamestnávateľa ku dňu doručenia výpovede trval najmenej jeden rok, výpovedná doba je najmenej dva mesiace."

Podľa § 62 ods. 7 Zákonníka práce, "Výpovedná doba začína plynúť od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po doručení výpovede a skončí sa uplynutím posledného dňa príslušného kalendárneho mesiaca, ak tento zákon neustanovuje inak."

 

 



V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Odchod do dôchodku a skončenie pracovného pomeru" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:
  • Postup zamestnanca pri odchode do dôchdku

    Splnenie podmienok pre odchod do dôchodku, či samotný odchod do dôchodku však nie je dôvodom skončenia pracovného pomeru. Zamestnanec – ktorý splnil ...

  • Vypoved z dovodu odchodu do dochodku

    Odchod do dôchodku nie je spôsob skončenia pracovného pomeru. A z toho dôvodu, neexistuje žiadny vzor výpovede pri odchode do starobného dôchodku. Ak sa ...

  • Odchod do předčasného dôchodku

    Dohodu o skončení pracovného pomeru zamestnávateľ a zamestnanec uzatvárajú písomne. V dohode musia byť uvedené dôvody skončenia pracovného pomeru, ak to ...

  • Kedy má zamestnanec nárok na odstupné (odchodné) ?

    odchod do dôchodku nie je dôvodom na výpoveď. ... Dobrý deň, zamestnanec požiadal o skončenie pracovného pomeru dohodou podľa § 60 z dôvodu odchodu do predčasného ...

  • Súbeh odstupného a odchodného

    Dobrý deň, v budúcom roku, konkrétne 21.2.2023, budem mať 63 rokov a vzniká mi nárok na odchod do dôchodku. ... dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo do ...

  • Doklad k výpovedi pred dôchodkom

    dosiahnutie dôchodkového veku, nie je dôvodom na skončenie pracovného pomeru. ... pracovného pomeru z dôvodu odchodu do dôchodku po 40 rokoch? Vykrúca sa na ...

  • Výpoveď, zdravotné dôvody

    Výpoveď je jeden zo spôsobov skončenia pracovného pomeru. Podstata spočíva v tom, že pracovný pomer sa v prípade podania platnej výpovede nekončí jej podaním, ...




najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.