Si advokát? Chceš napredovať v kariére? Nezmeškaj príležitosť stať sa súčasťou prestížnej advokátskej kancelárie!
Klikni sem pre viac informácií.
Máte
otázku?

Pracovný čas a víkendové voľno


Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Bratislava

Otázka: Pracovný čas a víkendové voľno

Dobrý deň, môže mi zamestnávateľ v jednom mesiaci nariadiť pracovať všetky víkendy nasledujúce po sebe? (Napríklad, máj bude mať 4 víkendy a mne určia prácu počas všetkých štyroch.) Mám zmluvu na 35-hodinový úväzok. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Pracovný čas a víkendové voľno

Dobrý deň,

uvedený postup zamestnávateľa by mohol byť v rozpore s § 93 ods. 1  Zákonníka práce, nakoľko musíte mať raz za týždeň, dva po sebe nasledujúce dni nepretržitého odpočinku.

Podľa § 93 ods. 1 Zákonníka práce, "Zamestnávateľ je povinný rozvrhnúť pracovný čas tak, aby zamestnanec mal raz za týždeň dva po sebe nasledujúce dni nepretržitého odpočinku, ktoré musia pripadať na sobotu a nedeľu alebo na nedeľu a pondelok."

Ak povaha práce a podmienky prevádzky zamestnávateľovi neumožňujú rozvrhnúť pracovný čas, tak aby ste mali cez víkend voľno, tak si tie dva dni voľna musíte čerpať inokedy. 

Možné spôsoby pre zamestnávateľa, ako riešiť predmetnú situáciu sú opísané v ďalších odsekoch § 93 ZP, citované nižšie:

Podľa 93 ods. 2 až 5 ZP:

(2) Ak povaha práce a podmienky prevádzky neumožňujú rozvrhnúť pracovný čas zamestnanca staršieho ako 18 rokov podľa odseku 1, poskytnú sa dva po sebe nasledujúce dni nepretržitého odpočinku v týždni v iných dňoch týždňa.

(3) Ak povaha práce a podmienky prevádzky neumožňujú rozvrhnúť pracovný čas podľa odsekov 1 a 2, zamestnávateľ môže zamestnancovi, ktorý je starší ako 18 rokov, po dohode so zástupcami zamestnancov alebo, ak u zamestnávateľa nepôsobia zástupcovia zamestnancov, po dohode so zamestnancom, rozvrhnúť pracovný čas tak, aby zamestnanec mal raz za týždeň najmenej 24 hodín nepretržitého odpočinku, ktorý by mal pripadnúť na nedeľu s tým, že zamestnávateľ je povinný dodatočne poskytnúť zamestnancovi náhradný nepretržitý odpočinok v týždni do ôsmich mesiacov odo dňa, keď mal byť poskytnutý nepretržitý odpočinok v týždni.

(4) Ak povaha práce a podmienky prevádzky neumožňujú rozvrhnúť pracovný čas podľa odsekov 1 až 3, zamestnávateľ môže zamestnancovi, staršiemu ako 18 rokov, po dohode so zástupcami zamestnancov alebo, ak u zamestnávateľa nepôsobia zástupcovia zamestnancov, po dohode so zamestnancom, rozvrhnúť pracovný čas tak, aby zamestnanec mal raz za týždeň najmenej 35 hodín nepretržitého odpočinku, ktorý pripadne na nedeľu a na časť dňa predchádzajúceho nedeli alebo na časť dňa nasledujúceho po nedeli.

(5) Ak povaha práce a podmienky prevádzky neumožňujú rozvrhnúť pracovný čas podľa odsekov 1 až 3, zamestnávateľ môže zamestnancovi staršiemu ako 18 rokov po dohode so zástupcami zamestnancov, alebo ak u zamestnávateľa nepôsobia zástupcovia zamestnancov po dohode so zamestnancom, rozvrhnúť pracovný čas tak, aby zamestnanec mal raz za dva týždne najmenej 24 hodín nepretržitého odpočinku v týždni, ktorý by mal pripadnúť na nedeľu s tým, že zamestnávateľ je povinný dodatočne poskytnúť zamestnancovi náhradný nepretržitý odpočinok v týždni do štyroch mesiacov odo dňa, keď mal byť poskytnutý nepretržitý odpočinok v týždni.

Zároveň netreba zabúdať na mzdové zvýhodnenie za každú hodinu práce v sobotu 1,79 Eur a za každú hodinu práce v nedeľu 3,58 Eur. 

Podľa § 122a ods. 1 ZP, zamestnancovi patrí za prácu v sobotu popri dosiahnutej mzde za každú hodinu práce v sobotu mzdové zvýhodnenie v sume 1,79 eura.

Podľa § 122b ods. 1 ZP, zamestnancovi parít za prácu v nedeľu popri dosiahnutej mzde za každú hodinu práce v nedeľu mzdové zvýhodnenie v sume 3,58 eura. 

Trápi vás "Pracovný čas a víkendové voľno" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Pracovný čas a víkendové voľno (Rodinné právo)

Dobrý deň, ako je aktuálne stanovený pracovný čas pre stavebné práce na dome? Počas týždňa aj víkendu? Ďakujem

Odpoveď: Pracovný čas a víkendové voľno

(odpoveď odoslaná: 08.09.2024)

Dobrý deň,

všeobecne je pracovný čas pre stavebné práce na dome stanovený miestnymi všeobecne záväznými nariadeniami (VZN) obcí a mestských častí. Napríklad, podľa Všeobecne záväzného nariadenia Mestskej časti Bratislava - Staré Mesto, stavebné práce môžu byť vykonávané v pracovných dňoch od 08.00 do 18.00 hodiny. V sobotu je povolené vykonávať tieto práce od 08.00 do 13.00 hodiny. V dňoch pracovného pokoja a v ostatnom čase je vykonávanie stavebných rekonštrukčných a udržiavacích prác, ako aj výrobnej činnosti, zakázané.

Pre zistenie konkrétnych časových obmedzení vo Vašej oblasti by som odporučil pozrieť sa na VZN príslušnej obce alebo mestskej časti, v ktorej sa stavebný objekt nachádza.

Ďakujem za vašu otázku.


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Pracovný čas a víkendové voľno" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.