Odchod do předčasného dôchodku

Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Bratislava

Otázka: Odchod do předčasného dôchodku

Dobrý deň, rada by som sa poradila ohľadom predčasného dôchodku. Ako by som mala postupovať, keď zamestnávateľ nejaví záujem o prepustenie? Momentálne som na pracovnej neschopnosti a dátum odchodu do normálneho dôchodku mám na 24.04.2024. Ďakujem.

Odpoveď: Odchod do předčasného dôchodku

Dobrý deň,

odchod do dôchodku pri dosiahnutí dôchodkového veku, nie je dôvodom na skončenie pracovného pomeru. Veľa ľudí ešte pracuje aj v takomto veku. Zamestnávateľ nie je povinný s Vami ukončiť pracovný pomer a prepustiť Vás.

Ak chcete ukončiť Váš pracovný pomer Vy, tak Vy musíte buď:

A) podať výpoveď podľa § 67 Zákonníka práce, bez uvedenia dôvodu,

alebo

B) sa môžete so zamestnávateľom dohodnúť na ukončení pracovného pomeru dohodou, k určitému konkrétnemu dátumu, podľa § 60 Zákonníka práce.

Tieto možnosti A aj B môžete uskutočniť aj keď ste PN. Nečakajte, že zamestnávateľ Vás prepustí. Musíte Vy urobiť jeden z nasledujúcich možností A alebo B. Vyššie uvedené platí tak aj na dôchodok starobný, ako aj na dôchodok predčasný.

Podľa § 60 ods. 1 a 2 Zákonníka práce, "Ak sa zamestnávateľ a zamestnanec dohodnú na skončení pracovného pomeru, pracovný pomer sa skončí dohodnutým dňom. Dohodu o skončení pracovného pomeru zamestnávateľ a zamestnanec uzatvárajú písomne. V dohode musia byť uvedené dôvody skončenia pracovného pomeru, ak to zamestnanec požaduje alebo ak sa pracovný pomer skončil dohodou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) až c)a f)."

Podľa § 67 Zákonníka práce, "Zamestnanec môže dať zamestnávateľovi výpoveď z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu."

Podľa § 76a ods. 2 Zákonníka práce, "Zamestnancovi patrí pri skončení pracovného pomeru odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku, ak mu bol priznaný predčasný starobný dôchodok na základe žiadosti podanej pred skončením pracovného pomeru alebo do desiatich dní po jeho skončení."