Pracujete a chystáte sa odísť do dôchodku? Neviete, ako postupovať? Prečítajte si náš článok.
Podľa aktuálnej právnej úpravy zákon vo všeobecnosti neobmedzuje trvanie pracovného pomeru hornou vekovou hranicou. Výnimku tvoria len osobitné právne predpisy určitých povolaní. Ľudia sa často pýtajú, či ak splnia podmienky odchodu do dôchodku, či zaniká ich pracovný pomer automaticky. Odpoveď je, že nezaniká.
Zákonník práce pozná niekoľko dôvodov skončenia pracovného pomeru, a to dohodu, výpoveď, okamžité skončenie pracovného pomeru, skončenie v skúšobnej dobe, ale aj uplynutie času, či smrť. Splnenie podmienok pre odchod do dôchodku, či samotný odchod do dôchodku však nie je dôvodom skončenia pracovného pomeru.
Zamestnanec – ktorý splnil podmienky pre odchod do dôchodku tak má na výber z dvoch možností. Buď môže aj ďalej pracovať ako dôchodca, alebo skončí pracovný pomer.
Zákon totiž nezakazuje, aby človek, ktorý splnil podmienky odchodu do dôchodku a poberá dôchodok, pracoval. Je to len na jeho slobodnom rozhodnutí, či skončí pracovný pomer, alebo nie, prípadne na dohode so zamestnávateľom.
Z hľadiska pracovného práva, pokiaľ sa dôchodca rozhodne skončiť pracovný pomer, môže tak urobiť výpoveďou, aj bez uvedenia dôvodu, alebo môže navrhnúť zamestnávateľovi skončenie pracovného pomeru dohodou. Zamestnávateľ nemôže dať zamestnancovi výpoveď len preto, že splnil podmienky odchodu do dôchodku, alebo preto, že poberá dôchodok. Takýto výpovedný dôvod Zákonník práce nepozná.
Preto je len na rozhodnutí zamestnanca, či chce kvôli dôchodku skončiť pracovný pomer, alebo nie.
Ak sa zamestnanec rozhodne skončiť výpoveďou, nemusí ju odôvodňovať, avšak môže tam napísať ako dôvod, že splnil podmienky odchodu do dôchodku, a preto odchádza. Je to dôležité najmä z hľadiska nároku na tzv. odchodné. Pracovný pomer skončí až uplynutím výpovednej doby. Ak chce skončiť skôr, potom môže navrhnúť zamestnávateľovi skončenie pracovného pomeru dohodou. Ak zamestnávateľ bude súhlasiť môže skončiť k dohodnutému dňu, teda aj skôr, ako uplynie výpovedná doba.
Zamestnanec nemá automaticky nárok na odstupné, pretože podľa zákona má nárok na odstupné, len ak sa pracovný pomer končí výpoveďou zo strany zamestnávateľa alebo dohodou v 3 prípadoch (1. zrušenie zamestnávateľa, 2. nadbytočnosť, 3. zdravotné dôvody). Okrem týchto dôvodov má nárok na odstupné vtedy, ak sa na tom so zamestnávateľom dohodne. Je to teda na nejakej dobrej vôli zamestnávateľa, či odstupné v prípade odchodu do dôchodku poskytne.
Zamestnanec má však jednoznačne nárok na odchodné podľa § 76a Zákonníka práce. Musí však splniť podmienky v zákone.
V prvom rade má na odchodné nárok len 1x, teda od jedného zamestnávateľa. Druhá podmienka je, že pracovný pomer skončí po vzniku nároku na dôchodok. Pozor, tu treba rozlišovať vznik nároku a žiadosť o poskytnutie dôchodku. Nárok vzniká zo zákona splnením podmienok.
Ak teda zamestnanec skončí pracovný pomer po vzniku nároku na dôchodok, mal by splniť ešte podmienku, že počas trvania pracovného pomeru požiada o poskytnutie dôchodku, alebo o jeho poskytnutie požiada do 10 pracovných dní od skončenia pracovného pomeru. Až za splnenia týchto podmienok je zamestnávateľ povinný vyplatiť odchodné najmenej vo výške jeho jedného priemerného mesačného zárobku. Odchodné sa vypláca pri skončení pracovného pomeru (ak sa jedná o predčasný starobný dôchodok) alebo do 10 dní od skončenia pracovného pomeru.
Preto je dôležité, aby zamestnávateľ aj vedel o tom, že zamestnanec končí, pretože ide do dôchodku a túto skutočnosť je potrebné preukázať.
Ak by zamestnávateľ nevyplatil odchodné, môže sa ho zamestnanec domáhať aj podaním žaloby na súd.
Postup by mal byť preto nasledovný:
Tento článok sa venoval hlavne otázkam z pohľadu pracovného práva, nie práva sociálneho zabezpečenia. Pre podrobnosti ohľadom dôchodkového veku, výpočtu dôchodku a detailnejšieho postupu vo vzťahu k Sociálnej poisťovni, si Vás dovoľujeme odkázať priamo na Sociálnu poisťovňu. Podrobné informácie o postupe a rôznych otázkach môžete nájsť na jej webovej stránke https://www.socpoist.sk/
Dôchodkový vek si môžete overiť aj na stránke Ministerstva práce sociálnych vecí a rodiny SR https://www.employment.gov.sk/sk/socialne-poistenie-dochodkovy-system/dochodkovy-system/dochodkovy-vek/
Autor
JUDr. Milan Ficek, advokát
4. mája
Ďakujem srdečne za rýchlu odpoveď. Veľmi ste mi pomohli. Už len veriť, že sa môj problém skončí v súlade so zákonom. Profesionálne jednanie má veľmi vysokú úroveň. Rada vás budem odporúčať
recenzie
16. mája
Ďakujem pekne za odpoveď a skvelé jednanie. Odporúčam.
recenzie
6. júla
Mám len dobrú skúsenosť. Môžem iba odporučiť.
recenzie
6. augusta
Reakcia na moju otázku bola veľmi rýchla a profesionálna. Som rada, že existujú aj takéto advokátske kancelárie, ktoré svojim profesionálnym prístupom ..
recenzie
11. februára
Ochotný a profesionálny prístup. Doporučujem!
recenzie
21. septembra
Vyjadrujem veľkú spokojnosť. Je to advokátska kancelária na vysokej úrovni. Nesmierne si vážim ľudský prístup JUDr. Ficeka..
recenzie
16. januára
Som naozaj nadmieru spokojný...profesionálny prístup, absolútne korektné jednanie, pri jednej z mojich otázok vypracovanie a zaslanie odpovede na doplňujúce otázky..
recenzie
24. septembra
Rýchla a zrozumitelná odpoveď, ktorá naozaj pomôže. Vysoká profesionalita a maximálna moja spokojnosť
recenzie