Dobrý deň,
ak by zníženie Vášho doterajšieho pracovného úväzku, nebolo pre Vás výhodné, tak ukončite Váš pracovný pomer. Ak má Váš zamestnávateľ za Vás náhradu, určite musí byť určený dátum jej nástupu. K tomu dňu skončíte Váš pracovný pomer dohodou so zamestnávateľom. V dohode sa so zamestnávateľom dohodnete na podmienkach Vášho odchodu, so zohľadnením okolností Vášho odchodu, ako aj so zohľadnením znenia kolektívnej zmluvy, či Vašich interných predpisov.
O dohode píšeme preto, keďže zamestnávateľ nemá dôvod na výpoveď, ak Vaše pracovné miesto nezaniklo alebo nebolo zrušené. Zároveň, ani odchod do dôchodku nie je dôvodom na výpoveď. Zamestnávateľ teda nemá dôvod na to, aby Vám dával výpoveď. Zároveň, v prípade výpovede, či už zo strany zamestnávateľa alebo zo strany zamestnanca, by musela ešte uplynúť minimálne dvojmesačná výpovedná doba, ktorú by ste museli ešte odpracovať. V prípade, že by ste výpoveď dali Vy, ako zamestnanec, nárok na odstupné by Vám nevznikol a preto túto formu skončenia pracovného pomeru neodporúčame.
Z toho dôvodu je dohoda o skončení pracovného pomeru najrozumnejší spôsob skončenia.
Podľa § 76a ods. 1 Zákonníka práce, "Zamestnancovi patrí pri prvom skončení pracovného pomeru po vzniku nároku na starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %, odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku, ak požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo do desiatich pracovných dní po jeho skončení."
Súbeh odstupného a odchodného je možný ale odstupné sa vypláca len v prípade výpovede, a to len zo strany zamestnávateľa.