Máte
otázku?

Vypoved z dovodu odchodu do dochodku


Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Bratislava

Otázka: Vypoved z dovodu odchodu do dochodku

Som zamestnanec a chcem odist do predcasneho dochodku. Splnam vsetky podmienky. Pracovny pomer trva 20 rokov. Je potrebne dat vypoved zamestnavatelovi? Kedy ? Aka je vypovedna lehota? Dakujem vam za odpovede.

Odpoveď: Vypoved z dovodu odchodu do dochodku

Dobrý deň, pracovný pomer môže skončiť okrem výpovede aj dohodou. Ak sa vietete so zamestnávateľom dohodnúť na ukončení pracovného pomeru, je to najlepšie riešenie, ktoré bude vyhovovať obom. Ak to však nie je možné (čo sa stáva často :)), budete to musieť riešiť výpoveďou. Zamestnanec môže dať výpoveď aj bez udania dôvodu, kedykoľvek. 

Výpovedná doba je 3 mesiace a výpovedná doba začína plynúť od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po doručení výpovede a skončí sa uplynutím posledného dňa príslušného kalendárneho mesiaca.

Trápi vás "Vypoved z dovodu odchodu do dochodku" a chcete pomôcť?

V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál

JUDr. Patrik Ozimanič4,9 (3,405)
Všetky recenzie

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:
Podotázka: Vypoved z dovodu odchodu do dochodku (Pracovné právo)

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, len ak starobný dôchodca podá výpoveď, má nárok na odchodné? Pri dohode nárok na odchodné nevzniká, ak odíde na základe dôchodkového veku?

Odpoveď: Vypoved z dovodu odchodu do dochodku

(odpoveď odoslaná: 14.01.2023)

Dobrý deň, v zmysle zákonníka práce zamestnancovi patrí pri prvom skončení pracovného pomeru po vzniku nároku na starobný dôchodok odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku, ak požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo do desiatich pracovných dní po jeho skončení. 

Vzhľadom na uvedené nie je dôležité akou formou skončil pracovný pomer, či výpoveďou alebo dohodou o skončení pracovného pomeru. Nárok na odchodné vznikne, ak sú splnené vyššie uvedené zákonné podmienky. To znamená, že ak sa rozhodnete ísť do dôchodku (starobného) za predpokladu, že naň máte už nárok a z tohto dôvodu ukončíte váš pracovný pomer či už výpoveďou (z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu) alebo dohodou o skončení pracovného pomeru, potom ak pred skončením pracovného pomeru alebo do 10 dní po skončení požiadate o o poskytnutie dôchodku Sociálnu poisťovňu, nárok na odchodné vám vznikne, a to priamo zo zákona. Následne je potrebné, aby ste zamestnávateľovi preukázali, že ste požiadali o dôchodok vo vyššie uvedenej zákonom ustanovenej lehote ako aj rozhodnutie o priznaní dôchodku. Nárok na odchodné vám pritom vznikne až po priznaní starobného dôchodku. 


Podotázka: Vypoved z dovodu odchodu do dochodku (Pracovné právo)

Dobrý deň,
som dôchodca v trvalom pracovnom pomere, pôvodné som mala zastupovať kolegyňu ešte rok, no vzhľadom na situáciu s Covidom by som chcela ukončiť pracovný pomer čo najskôr a odísť do starobného dôchodku. Na jar som Covid prekonala, v lete som mala iba hraničné protilátky, doteraz mám problémy s dýchaním, nie je možné zohnať vakcíny proti chrípke, pritom chrípkové obdobie čoskoro začne. Obávam sa, že akákoľvek možnosť ochorenia ma ohrozí. Dnes som bola za riaditeľom spýtať sa na možnosť práce z domu, vraj to by potom chceli všetci. Nechcem robiť rozbroje, tak by som najradšej ostala doma aj ihneď. Navrhla som aj tu možnosť, neodpovedal mi. Viem, že by bol problém ihneď ma nahradiť iným zamestnancom, roboty je dosť, no musím myslieť hlavne na svoje zdravie. V decembri budem mať 64, mám chronické ochorenia, beriem osem druhov liekov. Ak môžete, poraďte mi, ako to urobiť, aby som podala korektnú, akceptovateľnú žiadosť a čo najmenej ohrozila seba i kolegov.
Vopred ďakujem.

Odpoveď: Vypoved z dovodu odchodu do dochodku

(odpoveď odoslaná: 15.10.2020)

Dobrý deň,
ak som správne pochopil z Vašej otázky, pre ochranu zdravia ste ochotná aj ukončiť pracovný pomer (nakoľko práca z domu Vám nebola umožnená).

Najjednoduchšie a najrýchlejšie sa dá pracovný pomer ukončiť dohodou so zamestnávateľom. V dohode viete určiť presne deň, kedy má dôjsť k ukončeniu pracovného pomeru (bez nutnosti, aby plynula výpovedná doba) a zároveň (ak máte dobrého zamestnávateľa) Vám môže priznať nárok na odstupné nad rámec zákona a možno aj odchodné, ak spĺňate zákonné podmienky.

Druhou možnosťou (jedinou ak nesúhlasí s dohodou) je podať výpoveď. V tomto prípade bude plynúť výpovedná doba s prihliadnutím na dobu, ktorú tam pracujete. Predpokladám, že by vo Vašom prípade bola výpovedná doba 2 mesiace.


Podotázka: Vypoved z dovodu odchodu do dochodku (Pracovné právo)

Dobrý večer, som 55 % invalidný dôchodca, 16 júla mám nárok na starobný dôchodok. Z nevedomosti som v zamestnaní nedal výpoveď, ale chcem skončiť k tomuto dátumu. Prosím o radu ak zamestnávateľ nebude súhlasiť s dohodou o skončení pracovného pomeru k tomuto dátumu. Vopred ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Vypoved z dovodu odchodu do dochodku

(odpoveď odoslaná: 19.07.2019)

Dobrý deň,

bohužiaľ, ak ste nepodali výpoveď dovtedy a zamestnávateľ by sa s vami nedohodol na skončení pracovného pomeru k určitému dátumu, budete predsalen písomnú výpoveď podať. Následne vám bude plynúť výpovedná doba. 

Ako invalidný dôchodca môžete rovnako tak pracovať ako iný dôchodcovia, a preto je potrebné dať zamestnávateľovi výpoveď. Výpovedná doba je najmenej jeden mesiac. Ak idete do starobného dôchodku, môžete žiadať aj odchodné.V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Vypoved z dovodu odchodu do dochodku" a chcete pomôcť?Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (3.405)
Všetky recenzie
LEXANA - asistentka

Text zprávy
Moje zprava
Text v prvnim tlacitku