Máte
otázku?

Vycestovanie s dieťaťom do zahraničia


Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Bratislava
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát

Otázka: Vycestovanie s dieťaťom do zahraničia

Dobrý deň,dcéra čaká dieťa s priateľom s ktorým nežije v spoločnej domácnosti nič jej neprispieval a mal agresívne správanie ale otcovstvo už na matrike podpisal .Môže dcéra s dieťaťom (po jeho narodeni) ísť navštíviť starých rodičov do ČR bez jeho súhlasu prípadne na dovolenku do zahraničia? Vopred vám ďakujem za odpoveď

Odpoveď: Vycestovanie s dieťaťom do zahraničia

Dobrý deň,

dovolím si tvrdiť, že pokiaľ ide o vycestovanie s dieťaťom do zahraničia bez súhlasu druhého rodiča a ide len o krátku návštevu, pričom je veľmi málo pravdepodobné, že by došlo k ohrozeniu života alebo zdravia dieťaťa, tak súhlas druhého rodiča s vycestovaním do zahraničia nie je nutný.

JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmo


4,9 (2,639)
Všetky recenzie

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:




Podotázka: Vycestovanie s dieťaťom do zahraničia (Rodinné právo)

Dobrý deň,
Môžem zobrať deti, keď sú v mojej opatere na dovolenku mimo SK bez súhlasu ex. On sa o nich vôbec nezaujíma nestará sa o nič iba výživné aj to nie v plnej výške platí. Chcem ísť s deťmi k moru aspoň na týždeň, ale on mi nechce dať súhlas. Poradíte mi niečo ako by som mohla ísť s nimi k moru, aby som neporušila zákon ? Za radu ďakujem.

Odpoveď: Vycestovanie s dieťaťom do zahraničia

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 27.05.2021)

Dobrý deň,
v zmysle ust. § 35 zákona o rodine platí :

"Ak sa rodičia nedohodnú o podstatných veciach súvisiacich s výkonom rodičovských práv a povinností, najmä o vysťahovaní maloletého dieťaťa do cudziny, o správe majetku maloletého dieťaťa, o štátnom občianstve maloletého dieťaťa, o udelení súhlasu na poskytovanie zdravotnej starostlivosti a o príprave na budúce povolanie, rozhodne na návrh niektorého z rodičov súd."

 

Z uvedeného zákonného ustanovenia vyplýva, že súhlas rodiča je potrebný len na vysťahovanie do cudziny. V zmysle cit. zák. ustanovenia súhlas otca dieťaťa nepotrebujete na dovolenku.

Odporúčame pozrieť na stránke Ministerstva zahr. vecí a eur. záležitostí SR aké doklady potrebujte pre vstup do cieľovej destinácie hlavne pokiaľ ide o maloleté deti, teda či sa nevyžaduje súhlas druhého rodiča.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Vycestovanie s dieťaťom do zahraničia (Rodinné právo)

Dobrý deň, ja by som chcela vycestovať do Holandska s dcérkou, ale bývalý druh nechce podpísať papiere, čo mám robiť? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Vycestovanie s dieťaťom do zahraničia

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 14.05.2021)

Dobrý deň,

 

ak by išlo o vycestovanie v zmysle dovolenky, či iného krátkodobého pobytu, potom súhlas netreba. Ak ale ide o vycestovanie v zmysle presťahovania sa do iného štátu, potom je potrebný aj súhlas druhého rodiča. Ak ho tento rodič nechce dať, môžete požiadať súd, aby rozhodol o tejto otázke. Súd bude zvažovať hlavne najlepší záujem dieťaťa.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Vycestovanie s dieťaťom do zahraničia (Rodinné právo)

Dobrý deň, cestujeme na Cyprus a mám súhlas rodič̌a s vycestovaní́m dieťaťa do zahraničia v sprievode inej osoby v angličtine stiahnutý a je notárom overený ale to osvedčenie je napísané po slovenský. Bude to problém, keď to je po slovenský. Ďakujem.

Odpoveď: Vycestovanie s dieťaťom do zahraničia

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 12.08.2019)

Dobrý večer, podľa informácií zverejnených na stránke MZV.sk je treba súhlas obidvoch rodičov.

Pri cestovaní  neplnoletej osoby na Cyprus v sprievode len jedného z rodičov, môže imigračný úradník požadovať splnomocnenie druhého rodiča, prípadne obidvoch zákonných zástupcov, ak ide o prípad sprievodu prostredníctvom tretej osoby. V praxi sa takéto splnomocnenia vyžadujú pomerne často. Na splnomocnení musí byť notársky overený podpis splnomocniteľa a musí byť napísaný aj v anglickom alebo gréckom jazyku. Pre prípady „pochybností" odporúčame mať pri sebe kópiu rodného listu dieťaťa, prípadne i sobášneho listu rodičov. 

 

Pre bližšie info, resp. aktuálnejšie prosím kontaktujte zast. úrad SR v Nikózii : https://www.mzv.sk/web/nicosia/o_nas.


JUDr. Milan Ficek, advokát
Trápi vás "Vycestovanie s dieťaťom do zahraničia" a chcete pomôcť?

Podotázka: Vycestovanie s dieťaťom do zahraničia (Rodinné právo)

Dobrý deň, deti sú súdom zverené otcovi. Podieľam sa na všetkom platím výživné, kupujem im oblečenie, som s deťmi stále v telefonickom kontakte, ale aj osobne sa snažím čo najčastejšie ako mi to dovolí práca. Súdom nemáme zatiaľ striedavú starostlivosť, Ale žijem v zahraničí chcem deti zobrať na prázdniny do Holandska, kde momentálne žijem, lenže otec maloletých deti je proti tomu môže mi zakázať s deťmi vycestovať na prázdniny? Ďakujem za skorú odpoveď.

Odpoveď: Vycestovanie s dieťaťom do zahraničia

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 15.03.2019)

Dobrý deň, pri krátkodobých výletoch alebo dovolenkách s deťmi v zahraničí nepotrebujete súhlas otca s takouto aktivitou. Tzn. že aj napriek jeho nesúhlasu môžete s deťmi vycestovať mimo územia SR, avšak je potrebné otca o tejto skutočnosti uvedomiť, aby vedel, kde budú deti v tomto čase. Rozhodujúce vo Vašom prípade je to, ako máte upravený styk s maloletými deťmi. Právo stýkať sa s nimi a ísť na výlet alebo dovolenku do zahraničia totiž môžete uplatniť iba v čase určenom súdnym rozhodnutím (ak je Váš styk upravený súdnym rozhodnutím) alebo na základe dohody (ak Váš styk nie je pevným režimom upravený súdnym rozhodnutím). Tzn. že ak v čase, kedy by ste chceli deti vziať na dovolenku do zahraničia máte mať zároveň styk s deťmi, môžete ich do zahraničia vziať aj bez súhlasu otca. Čas dovolenky však musí korešpondovať s časom, kedy sa máte stretnúť s deťmi.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Vycestovanie s dieťaťom do zahraničia (Rodinné právo)

Dobry den, som rozvedeny. Nas syn je zvereny sudom do opatery matky, ktora je uz 6 mes. v zahranici a dnes za nou odletel aj syn, ktory prestal chodit do skoly. Ja som sa to dozvedel telefonicky od jeho tr. ucitelky. Syn ma 16 rokov. Potrebuje, prosim Vas ex-manzelka odo mna pisomny suhlas? Ak ano, co mam robit? Dakujem.

Odpoveď: Vycestovanie s dieťaťom do zahraničia

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 18.12.2016)

Dobrý deň, v zmysle ustanovenia § 35 zákona o rodine sa majú rodičia o podstatných veciach týkajúcich sa maloletého dieťaťa dohodnúť. Zákon ako prvý príklad podstatnej veci uvádza práve vysťahovanie maloletého dieťaťa do cudziny. Ak ste sa na vysťahovaní do cudziny s matkou dieťaťa nedohodli a nedali ste jej na to súhlas, nemá na to právo. Vo Vašom prípade Vám navrhujem písomne (ak viete jej adresu) alebo e-mailom oznámiť matke nesúhlas s trvalým vysťahovaním dieťaťa do cudziny. Zároveň bude potrebné čo najskôr na súde podať návrh na nariadenie návratu dieťaťa na Slovensko (ak nesúhlasíte s jeho vysťahovaním do cudziny). Ak nebudete včas konať v zmysle príslušných ustanovení sa jeho vysťahovanie zo Slovenska zlegalizuje uplynutím času.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Vycestovanie s dieťaťom do zahraničia (Rodinné právo)

Dobry den,

prosim Vas o radu. Mam syna (6r), od septembra zacne navstevovat ZŠ. S jeho otcom sme zili ako druh a druzka. Tohto casu spolu nezijeme, ale je vedeny ako otec mojho syna. Nemali sme sud, ani som zatial na sud nepodala, co chcem v kratkom case spravit. Nezakazujem mu styk, niekedy u neho maly aj prespi, ale viac ho mam ja. Podla mna nema otec maleho na neho na neho dobry vplyv. Vodi ho do kaviarni po ,,robote'' kde sa stretava s kadejakymi ludmi a tohto času je aj v podmienke. Ja mam priatela, ktory zije v zahranici a velmi by som sa chcela aj s malym odstahovat za nim, ale viem, ze otec maleho mi v ziadnom pripade nepodpise suhlas s vycestovanim. Chcem sa opytat ci mam nejaku sancu, ze by som s malym mohla zit v zahranici alebo to na sude nemam ani spominat a staci mi ked bude zvereny v mojej starostlivosti? Velmi pekne dakujem za odpoved.

Odpoveď: Vycestovanie s dieťaťom do zahraničia

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 03.01.2016)

Dobrý deň, 

vysťahovanie sa s maloletým dieťaťom do zahraničia spadá do kategórie tzv. podstatných vecí, o ktorých rozhodujú rodičia na základe vzájomnej dohody.

Tým, že by dieťa bolo zverené do Vašej osobnej starostlivosti by jeho otec nestratil svoje rodičovské práva a povinosti, a teda má právo aj naďalej podieľať sa na výchove dieťaťa a v podstatncýh veciach týkajúcich sa maloletého udeliť súhlas či nesúhlas v tejto veci. Na druhej strane aj  napriek tomu, že by otec dieťaťa nesúhlasil s odsťahovaním do zahraničia existuje možnosť podania žaloby na súd podľa § 35 Zákona o rodine.

Môžete požiadať miestne príslušný súd aj o udelenie súhlasu s vysťahovaním dieťaťa do zahraničia. Súd tento návrh prejednáva v inom konaní. Avšak budete musieť preukázať či takéto vysťahovanie bude v záujme maloletého dieťaťa, či to neohrozí jeho vývin a podobne. Súd bude zaujímať aj vzťah Vášho súčasného partnera (ktorý žije v zahraničí) k Vášmu synovi. Otec bude zrejme namietať a bude sa odvolávať na svoje právo stýkať sa s dieťaťom. Na základe toho, čo uvádzate by som odporúčal súd informovať o tom, ako prebiehajú stretnutia s otcom (trávi čas v kaviarni, stretáva sa s "kadejakými" ľuďmi, je v podmienke...). Dôraz by som kládol na Vašu snahu vytvoriť synovi plnohodnotné rodinné prostredie s Vaším súčasným partnerom, v záujme jeho riadneho a zdravého psychického a fyzického vývinu.

Ak by ste sa vysťahovali bez jeho súhlasu (aj to sa deje), nepôjde o únos, ak mu dieťa nebolo zverené do osobnej starostlivosti. On bude môcť do 1 roka od odchodu požiadať o návrat dieťaťa späť na Slovensko.


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Vycestovanie s dieťaťom do zahraničia" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (2,639)
Všetky recenzie
LEXANA - asistentka

Text zprávy
Moje zprava
Text v prvnim tlacitku