'

Vycestovanie s dieťaťom do zahraničia


Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Bratislavský
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát
Odpovedané dňa: 2. 7. 2014

Otázka: Vycestovanie s dieťaťom do zahraničia

Dobrý deň,dcéra čaká dieťa s priateľom s ktorým nežije v spoločnej domácnosti nič jej neprispieval a mal agresívne správanie ale otcovstvo už na matrike podpisal .Môže dcéra s dieťaťom (po jeho narodeni) ísť navštíviť starých rodičov do ČR bez jeho súhlasu prípadne na dovolenku do zahraničia? Vopred vám ďakujem za odpoveď

Odpoveď: Vycestovanie s dieťaťom do zahraničia

Dobrý deň,

dovolím si tvrdiť, že pokiaľ ide o vycestovanie s dieťaťom do zahraničia bez súhlasu druhého rodiča a ide len o krátku návštevu, pričom je veľmi málo pravdepodobné, že by došlo k ohrozeniu života alebo zdravia dieťaťa, tak súhlas druhého rodiča s vycestovaním do zahraničia nie je nutný.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmoPodotázka: Vycestovanie s dieťaťom do zahraničia (Rodinné právo)

Dobrý deň, cestujeme na Cyprus a mám súhlas rodič̌a s vycestovaní́m dieťaťa do zahraničia v sprievode inej osoby v angličtine stiahnutý a je notárom overený ale to osvedčenie je napísané po slovenský. Bude to problém, keď to je po slovenský. Ďakujem.

Odpoveď: Vycestovanie s dieťaťom do zahraničia

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 12.08.2019)

Dobrý večer, podľa informácií zverejnených na stránke MZV.sk je treba súhlas obidvoch rodičov.

Pri cestovaní  neplnoletej osoby na Cyprus v sprievode len jedného z rodičov, môže imigračný úradník požadovať splnomocnenie druhého rodiča, prípadne obidvoch zákonných zástupcov, ak ide o prípad sprievodu prostredníctvom tretej osoby. V praxi sa takéto splnomocnenia vyžadujú pomerne často. Na splnomocnení musí byť notársky overený podpis splnomocniteľa a musí byť napísaný aj v anglickom alebo gréckom jazyku. Pre prípady „pochybností" odporúčame mať pri sebe kópiu rodného listu dieťaťa, prípadne i sobášneho listu rodičov. 

 

Pre bližšie info, resp. aktuálnejšie prosím kontaktujte zast. úrad SR v Nikózii : https://www.mzv.sk/web/nicosia/o_nas.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Vycestovanie s dieťaťom do zahraničia (Rodinné právo)

Dobrý deň, deti sú súdom zverené otcovi. Podieľam sa na všetkom platím výživné, kupujem im oblečenie, som s deťmi stále v telefonickom kontakte, ale aj osobne sa snažím čo najčastejšie ako mi to dovolí práca. Súdom nemáme zatiaľ striedavú starostlivosť, Ale žijem v zahraničí chcem deti zobrať na prázdniny do Holandska, kde momentálne žijem, lenže otec maloletých deti je proti tomu môže mi zakázať s deťmi vycestovať na prázdniny? Ďakujem za skorú odpoveď.

Odpoveď: Vycestovanie s dieťaťom do zahraničia

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 15.03.2019)

Dobrý deň, pri krátkodobých výletoch alebo dovolenkách s deťmi v zahraničí nepotrebujete súhlas otca s takouto aktivitou. Tzn. že aj napriek jeho nesúhlasu môžete s deťmi vycestovať mimo územia SR, avšak je potrebné otca o tejto skutočnosti uvedomiť, aby vedel, kde budú deti v tomto čase. Rozhodujúce vo Vašom prípade je to, ako máte upravený styk s maloletými deťmi. Právo stýkať sa s nimi a ísť na výlet alebo dovolenku do zahraničia totiž môžete uplatniť iba v čase určenom súdnym rozhodnutím (ak je Váš styk upravený súdnym rozhodnutím) alebo na základe dohody (ak Váš styk nie je pevným režimom upravený súdnym rozhodnutím). Tzn. že ak v čase, kedy by ste chceli deti vziať na dovolenku do zahraničia máte mať zároveň styk s deťmi, môžete ich do zahraničia vziať aj bez súhlasu otca. Čas dovolenky však musí korešpondovať s časom, kedy sa máte stretnúť s deťmi.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Vycestovanie s dieťaťom do zahraničia (Rodinné právo)

Dobry den, som rozvedeny. Nas syn je zvereny sudom do opatery matky, ktora je uz 6 mes. v zahranici a dnes za nou odletel aj syn, ktory prestal chodit do skoly. Ja som sa to dozvedel telefonicky od jeho tr. ucitelky. Syn ma 16 rokov. Potrebuje, prosim Vas ex-manzelka odo mna pisomny suhlas? Ak ano, co mam robit? Dakujem.

Odpoveď: Vycestovanie s dieťaťom do zahraničia

Odpovedá: Advokát Bratislava (odpoveď odoslaná: 18.12.2016)

Dobrý deň, v zmysle ustanovenia § 35 zákona o rodine sa majú rodičia o podstatných veciach týkajúcich sa maloletého dieťaťa dohodnúť. Zákon ako prvý príklad podstatnej veci uvádza práve vysťahovanie maloletého dieťaťa do cudziny. Ak ste sa na vysťahovaní do cudziny s matkou dieťaťa nedohodli a nedali ste jej na to súhlas, nemá na to právo. Vo Vašom prípade Vám navrhujem písomne (ak viete jej adresu) alebo e-mailom oznámiť matke nesúhlas s trvalým vysťahovaním dieťaťa do cudziny. Zároveň bude potrebné čo najskôr na súde podať návrh na nariadenie návratu dieťaťa na Slovensko (ak nesúhlasíte s jeho vysťahovaním do cudziny). Ak nebudete včas konať v zmysle príslušných ustanovení sa jeho vysťahovanie zo Slovenska zlegalizuje uplynutím času.


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:1. Zadanie otázky

2. Výber poradne

3. Dodatočné informácie
Emaily sa musí zhodovať a otázka musí byť vyplnená.
Zadarmo Premium
Online odpoveď
Zrozumiteľná odpoveď
Jednoduché otázky
Zložité otázky
Zaručená odpoveď
Neverejná odpoveď
Poplatok za odpoveď
Doplňujúce otázky
Dokumenty
Odpovedá aj koncipient
Odpovedá výlučne advokát
Chcem zadarmo
viac informácií
Chcem premium
viac informácií

GoPay Visa SecureCode Visa Visa MasterCard MasterCard MasterCard


Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Prosím vyberte kraj
Prosím vyberte kategóriu.
V bezplatnej poradni nie je zaručená odpoveď, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
V bezplatnej poradni je otázka a odpoveď verejná, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole


Musíte súhlasiť s podmienkami.Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:

Zoznam otázok a odpovedí

najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk