Máte
otázku?

Paragraf na návštevu lekára [kompletný sprievodca]


Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Bratislava

Otázka: Paragraf na návštevu lekára [kompletný sprievodca]

Dobrý deň, odchádzam z práce a na môj posledný deň si chcem vziať voľno na návštevu lekára.

Môj zamestnávateľ mi však na donútil podpísať dovolenku, pričom mi ešte ostali tri dni.

Ak mu aj tak zašlem lekársky posudok, môže mi to odmietnuť alebo neprijať?

Koľko lekárskych posudkov môže byť najviac po sebe od toho istého lekára?

Čítala som, že maximálne dva. Mám nárok na platené voľno?

Odpoveď: Paragraf na návštevu lekára [kompletný sprievodca]

Dobrý deň, 

na tejto stránke dole nájdete všetky otázky a odpovede týkajúce sa témy "Paragraf na návštevu lekára". Ak by ste nenašli svoj prípad, napíšte mi. 

 

Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno z týchto dôvodov a v tomto rozsahu: ak ide o vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca v zdravotníckom zariadení:

 

1. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,

 

2. ďalšie pracovné voľno bez náhrady mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,

 

3. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas na preventívne lekárske prehliadky súvisiace s tehotenstvom, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času.

Trápi vás "Paragraf na návštevu lekára [kompletný sprievodca]" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Paragraf na návštevu lekára [kompletný sprievodca] (Pracovné právo)

Dobrý deň, zamestnávateľ ma každé dva až tri roky posiela na preventívnu lekársku prehliadku. Platí pravidlo, že v ten deň mám nárok na mzdu za celý deň, ako keby som bola v práci, aj keď prehliadka trvá len polovicu pracovného času? Neviem nikde v Zákonníku práce nájsť túto informáciu, možno len zle hľadám. U nás v práci sa šíria rôzne názory a nadriadený každému hovorí niečo iné. Ďakujem.

Odpoveď: Paragraf na návštevu lekára [kompletný sprievodca]

(odpoveď odoslaná: 19.05.2025)

Dobrý deň,

Vaša otázka je veľmi praktická a často sa vyskytuje v pracovných kolektívoch. Najskôr je potrebné rozlíšiť, či ide o preventívnu prehliadku nariadenú zamestnávateľom v súvislosti s výkonom práce, alebo o bežnú preventívnu prehliadku z vlastnej iniciatívy. Podľa § 141 ods. 2 písm. c) Zákonníka práce, ak ide o lekársku prehliadku nariadenú zamestnávateľom (napr. v súvislosti s prácou v rizikovom prostredí alebo podľa osobitných predpisov), ide o tzv. prekážku v práci na strane zamestnanca, za ktorú patrí zamestnancovi náhrada mzdy vo výške priemerného zárobku za nevyhnutne potrebný čas. Zuvedneého dôvodu preto žiadajte o potvrdenie času na lekár. prevent. prehliadku priamo od zdrav. zariadenia, ktoré je povinné vám takýto doklad dať /§ 144ods. 2 Zákoníka práce/.

To znamená, že ak prehliadka trvá len polovicu pracovného času, zamestnávateľ je povinný poskytnúť náhradu mzdy len za tento čas, nie za celý pracovný deň. Ak by ste po prehliadke mohli pokračovať v práci, zamestnávateľ má právo požadovať, aby ste sa vrátili na pracovisko a pokračovali v práci. Ak by ste však preukázali, že návrat do práce už nie je možný alebo účelný (napr. z dôvodu vzdialenosti alebo organizácie práce), môže byť situácia posúdená individuálne.

Odporúčam, aby ste si so zamestnávateľom vyjasnili, či je návrat do práce po prehliadke reálne možný a aké sú interné písomné pravidlá, ktoré majú byť pre všetkých rovnaké.


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Paragraf na návštevu lekára [kompletný sprievodca] (Pracovné právo)

Dobrý deň, môže zamestnávateľ strhnúť zo mzdy 150 eur za jeden lekársky paragraf? Ďakujem.

Odpoveď: Paragraf na návštevu lekára [kompletný sprievodca]

(odpoveď odoslaná: 14.05.2025)

Dobrý deň,
podľa ust. § 141 ods. 2 písm. a) bod 1 a 2 Zákonníka práce:

Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno z týchto dôvodov a v tomto rozsahu:

a) vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca v zdravotníckom zariadení

1. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,

2. ďalšie pracovné voľno bez náhrady mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,

Ak teda išlo o vyšetrenie alebo ošetrenie v zdravotníckom zariadení, pričom na tento rok ste neprekročili hranicu 7 dní, tak potom Vám aj za návštevu lekára patrí náhrada mzdy. Ak by išlo o ôsmy, prípadne ďalší deň, tak potom Vám nepatrí náhrada mzdy za daný deň. 


Podotázka: Paragraf na návštevu lekára [kompletný sprievodca] (Pracovné právo)

Dobrý deň, ak zamestnanec pracuje jeden deň v týždni od januára do konca augusta, aký má nárok na ošetrenie člena rodiny, teda aj na lekárske vyšetrenie? Ďakujem za odpoveď. Odpoveď: Nárok na ošetrenie člena rodiny, tzv. ošetrovné (OČR), patrí aj zamestnancom, ktorí pracujú na čiastočný úväzok alebo pracujú iba jeden deň v týždni. Podmienkou je účasť na nemocenskom poistení. Ak zamestnanec odvádza nemocenské poistenie zo svojho príjmu, má nárok na ošetrovné pri splnení zákonných podmienok. Čo sa týka lekárskeho vyšetrenia, zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno na potrebný čas pri návšteve lekára, ak ide o neodkladné vyšetrenie alebo ošetrenie jeho alebo člena jeho rodiny. Toto voľno je zo zákona platené podľa Zákonníka práce, pokiaľ ide o nevyhnutný čas a vyšetrenie nie je možné zabezpečiť mimo pracovnej doby. Odporúčame si overiť u zamestnávateľa, ako interné postupy upravujú takéto situácie a či je potrebné preukazovať doklad od lekára. Ak máte ďalšie otázky k tejto téme, pokojne sa spýtajte.

Odpoveď: Paragraf na návštevu lekára [kompletný sprievodca]

(odpoveď odoslaná: 07.05.2025)

Dobrý deň,

zamestnanec pracujúci na čiastočný úväzok má rovnaké nároky ako každý iný zamestnanec.

Aj zamestnanec pracujúci na polovičný úväzok má právo na náhradu mzdy za čas strávený na vyšetrení u lekára, či ošetrení člena rodiny, ak sa to nedalo zrealizovať mimo pracovného času. Právny rámec poskytuje zamestnancom právo na pracovné voľno s náhradou mzdy na nevyhnutne potrebný čas, najviac však na 7 dní v kalendárnom roku, za predpokladu, že vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo ich pracovného času. Toto právo platí bez ohľadu na rozsah pracovného úväzku, či už ide o plný alebo čiastočný pracovný úväzok.


Trápi vás "Paragraf na návštevu lekára [kompletný sprievodca]" a chcete pomôcť?

Podotázka: Paragraf na návštevu lekára [kompletný sprievodca] (Pracovné právo)

Dobrý deň, bohužiaľ som nenašiel odpoveď na svoju otázku na vašej stránke v sekcii návšteva lekára – paragraf. Moja otázka znie: Po vyčerpaní 7 platených dní paragrafu mám nárok na neplatené voľno. Platí za tento deň neprítomnosti odvody zamestnávateľ, alebo si ich musím za tento deň zaplatiť sám? Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

Odpoveď: Paragraf na návštevu lekára [kompletný sprievodca]

(odpoveď odoslaná: 25.04.2025)

Dobrý deň,

Po vyčerpaní 7 dní na vyšetrenie alebo ošetrenie v zdravotníckom zariadení je zamestnávateľ podľa § 141 ods. 2 ZP povinný poskytnúť zamestnancovi ďalšie pracovné voľno, avšak už bez nároku na náhradu mzdy. V období, počas ktorého sa zamestnancovi poskytne pracovné voľno bez náhrady mzdy, sa prerušuje povinné nemocenské poistenie, povinné dôchodkové poistenie a povinné poistenie v nezamestnanosti, to znamená, že počas neplateného voľna za Vás zamestnávateľ neplatí odvody. Pracovný pomer síce trvá, ale nevzniká povinnosť platenia poistného, a preto zamestnávateľ túto skutočnosť oznámi Sociálnej poisťovni ako prerušenie výkonu práce. Vy si za tento deň sociálne odvody platiť nemusíte, no zároveň počas tohto obdobia nie ste sociálne poistený. Pokiaľ ide o zdravotné poistenie, situácia je iná. Počas čerpania pracovného voľna bez náhrady mzdy sa zdravotné poistenie síce neprerušuje, no zamestnávateľ má povinnosť odhlásiť zamestnanca zo zdravotnej poisťovne. Zamestnanec je následne povinný osobne navštíviť svoju zdravotnú poisťovňu a prihlásiť sa ako samoplatiteľ na obdobie, počas ktorého bude neplatené voľno trvať. Ide o povinnosť, ktorá vzniká za každý deň neplateného voľna, keďže nemáte príjem zo závislej činnosti. 


Podotázka: Paragraf na návštevu lekára [kompletný sprievodca] (Pracovné právo)

Dobrý deň, chcem sa prosím opýtať: 1. Má zamestnávateľ právo vyžadovať pri celodennom ošetrení u lekára dve pečiatky od lekárov? 2. Má zamestnávateľ právo neakceptovať dve priepustky od lekára dva dni po sebe, ak ide o celodenné ošetrenie? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Paragraf na návštevu lekára [kompletný sprievodca]

(odpoveď odoslaná: 11.04.2025)

Dobrý deň,

V zmysle § 141 ods. 2 písm. a) Zákonníka práce má zamestnanec nárok na pracovné voľno s náhradou mzdy na nevyhnutne potrebný čas na lekárske vyšetrenie alebo ošetrenie, ak ho nebolo možné absolvovať mimo pracovného času. Zákon neukladá povinnosť predkladať viacero potvrdení (tzv. „pečiatok“) v rámci jedného dňa. Jedno potvrdenie od zdravotníckeho zariadenia postačuje na preukázanie dôvodu neprítomnosti. Zamestnávateľ tiež nie je oprávnený odmietnuť potvrdenie o vyšetrení ani v prípade, že ide o dve po sebe nasledujúce priepustky na celodenné ošetrenie, pokiaľ sú tieto riadne vydané lekárom. 


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál



Podotázka: Paragraf na návštevu lekára [kompletný sprievodca] (Pracovné právo)

Dobrý deň, chcem sa informovať. Do dnešného dňa, t. j. 9.4, som si v zamestnaní zobrala štyri priepustky na dieťa. Dňa 9.4 si chcem uplatniť piatu priepustku, ale zamestnávateľ mi odkázal, že ju neakceptuje. Žiada ma, aby som si napísala dovolenku. Podľa zákona mám nárok na sedem priepustiek na dieťa. V zákone nie je nijako definované, že si ich nemôžem uplatniť už v apríli. Priepustky platia na celý kalendárny rok. Viete mi poradiť? Môže ma zamestnávateľ nútiť, aby som si zobrala dovolenku?

Odpoveď: Paragraf na návštevu lekára [kompletný sprievodca]

(odpoveď odoslaná: 10.04.2025)

Dobrý deň,


podľa Zákonníka práce máte nárok na pracovné voľno s náhradou mzdy pri sprevádzaní rodinného príslušníka na vyšetrenie či ošetrenie, a to najviac sedem dní v kalendárnom roku. Tento nárok sa nedeľí mesačne, takže môžete využiť aj viac dní za sebou hocikedy počas roka. Zamestnávateľ teda nesmie odmietnuť poskytnúť piatu priepustku, ak ste v rámci zákonného limitu siedmich dní.

Zamestnávateľ vám môže nariadiť dovolenku v zmysle zákona, avšak mal by prihliadať na vaša oprávnené záujmy ako zamestnanca a súčasne tak musí urobiť aspoň 14 dní vopred.

Vzhľadom na uvedené, zamestnávateľ vám nemôže nariadiť čerpanie dovolenky z dňa na deň, navyše vo vašom prípade sa jedná o prekážku v práci na vašej strane ako zamestnanca z dôvodu sprevádzania mal. dieťaťa na vyšetrenie.

Odporúčam preto upozorniť zamestnávateľa na ust. § 141 ods. 2 písm. c) Zákonníka práce v súvislosti s právom na sprevádzanie dieťaťa do zdravotníckeho zariadenia.


Trápi vás "Paragraf na návštevu lekára [kompletný sprievodca]" a chcete pomôcť?

Podotázka: Paragraf na návštevu lekára [kompletný sprievodca] (Pracovné právo)

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, či ako babka mám nárok na náhradu mzdy u zamestnávateľa (7 dní za rok), ak sprevádzam svojho vnuka na lekárske vyšetrenie. Nežijeme pritom v spoločnej domácnosti. Ďakujem vopred za odpoveď.

Odpoveď: Paragraf na návštevu lekára [kompletný sprievodca]

(odpoveď odoslaná: 04.04.2025)

Dobrý deň,

podľa Zákonníka práce máte nárok na pracovné voľno s náhradou mzdy na sprievod rodinného príslušníka k lekárovi, a to najviac na sedem dní v kalendárnom roku. V praxi sa tento nárok často označuje ako „priepustka“ alebo tzv. „paragraf“ na sprevádzanie člena rodiny. Znenie zákona nevyžaduje, aby vnuk s Vami žil v spoločnej domácnosti, dôležitá je len rodinná väzba a nevyhnutnosť sprevádzania dieťaťa na vyšetrenie, ktoré sa nedá vykonať mimo Vášho pracovného času.

Podľa § 141 ods. 2 písm. c) Zákonníka práce zamestnávateľ poskytne voľno s náhradou mzdy na nevyhnutne potrebný čas (maximálne sedem dní), ak je sprevádzanie skutočne nevyhnutné. Ide o povinnosť zo zákona, preto by Vám zamestnávateľ mal vyhovieť. 


Podotázka: Paragraf na návštevu lekára [kompletný sprievodca] (Pracovné právo)

Dobrý deň. Chcem sa opýtať. Zamestnávateľ požaduje, aby som na paragraf uvádzal meno osoby, s ktorou som bol ako sprievodca pri čerpaní paragrafu. Som proti. Ďakujem za skorú odpoveď.

Odpoveď: Paragraf na návštevu lekára [kompletný sprievodca]

(odpoveď odoslaná: 02.04.2025)

Dobrý deň,

zamestnávateľ má podľa § 144 Zákonníka práce právo žiadať, aby ste preukázali existenciu a trvanie prekážky v práci pri sprievode k lekárovi s rodinným príslušníkom. Tento predpis však priamo neustanovuje, aké konkrétne osobné údaje o doprevádzanej osobe musíte uviesť. Podstatné je, aby ste vedeli dôveryhodne dokladovať, že išlo o dôvodnú neprítomnosť v práci, potvrdením od lekára, kde bude uvedené, že ste sprevádzali rodinného príslušníka a v akom čase. V praxi si však mnohí zamestnávatelia vyžadujú detaily z interných dôvodov kontroly. Ak si neželáte zverejniť meno konkrétnej osoby, postačuje keď uvediete, ako akého rodinného príslušníka ide (napr. dieťa, rodič, manželka). 


Podotázka: Paragraf na návštevu lekára [kompletný sprievodca] (Pracovné právo)

Dobrý deň, chcem sa opýtať. Ostal som s dcérkou, ktorá bola chorá jeden deň doma. Bude mi akceptovaná priepustka od detského lekára? Ďakujem.

Odpoveď: Paragraf na návštevu lekára [kompletný sprievodca]

(odpoveď odoslaná: 18.03.2025)

Dobrý deň,

áno, zamestnávateľ by vám mal akceptovať priepustku, ak ste boli s dcérkou u detského lekára. Podľa § 141 ods. 2 písm. c) Zákonníka práce je zamestnávateľ povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno s náhradou mzdy na nevyhnutne potrebný čas, ak sprevádza rodinného príslušníka na lekárske vyšetrenie alebo ošetrenie, ak ho nebolo možné vykonať mimo pracovného času. 


Trápi vás "Paragraf na návštevu lekára [kompletný sprievodca]" a chcete pomôcť?

Podotázka: Paragraf na návštevu lekára [kompletný sprievodca] (Pracovné právo)

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať: keď idem na preventívnu prehliadku k lekárovi, započítava sa mi to do paragrafu, alebo mám o jeden navyše? Znamená to teda, že ich mám osem?

Odpoveď: Paragraf na návštevu lekára [kompletný sprievodca]

(odpoveď odoslaná: 14.03.2025)

Dobrý deň,
zákon v tomto smere ustanovuje najviac 7 pracovných dní s náhradou mzdy, patrí tam aj preventívna prehliadka, ktorá sa do uvedeného počtu dní započíta, teda počet sa nenavýši o jeden deň. Podľa ust. § 141 ods. 2, písm. a) Zákonníka práce: 

(2) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno z týchto dôvodov a v tomto rozsahu: a) vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca v zdravotníckom zariadení 1. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času 2. ďalšie pracovné voľno bez náhrady mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,      

V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál




V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Paragraf na návštevu lekára [kompletný sprievodca]" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.