Máte
otázku?

Paragraf na návštevu lekára [kompletný sprievodca]


Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Bratislava

Otázka: Paragraf na návštevu lekára [kompletný sprievodca]

Dobrý deň, odchádzam z práce a na môj posledný deň si chcem vziať voľno na návštevu lekára.

Môj zamestnávateľ mi však na donútil podpísať dovolenku, pričom mi ešte ostali tri dni.

Ak mu aj tak zašlem lekársky posudok, môže mi to odmietnuť alebo neprijať?

Koľko lekárskych posudkov môže byť najviac po sebe od toho istého lekára?

Čítala som, že maximálne dva. Mám nárok na platené voľno?

Odpoveď: Paragraf na návštevu lekára [kompletný sprievodca]

Dobrý deň, 

na tejto stránke dole nájdete všetky otázky a odpovede týkajúce sa témy "Paragraf na návštevu lekára". Ak by ste nenašli svoj prípad, napíšte mi. 

 

Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno z týchto dôvodov a v tomto rozsahu: ak ide o vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca v zdravotníckom zariadení:

 

1. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,

 

2. ďalšie pracovné voľno bez náhrady mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,

 

3. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas na preventívne lekárske prehliadky súvisiace s tehotenstvom, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času.

Trápi vás "Paragraf na návštevu lekára [kompletný sprievodca]" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Paragraf na návštevu lekára [kompletný sprievodca] (Pracovné právo)

Dobrý deň, minulý mesiac som si vzala od zamestnávateľa 2 dni voľna podľa paragrafu. Však v mojej výplate boli tieto dni preplatené len ako základný plat, bez náhrady mzdy, ktorú som očakávala. Je správne, že som dostala iba základ, alebo by som mala dostať plnú mzdu za tieto dni, ako keby som normálne pracovala? Ďakujem.

Odpoveď: Paragraf na návštevu lekára [kompletný sprievodca]

(odpoveď odoslaná: 20.12.2024)

Dobrý deň, 

všetko záleží na tom, či ste tento rok ešte mali nárok na 2 pracovné voľno s náhradou mzdy. Keďže na rok je preplácaných 7 dní. 

Informáciu o zostávajúcom počte dní na pracovné voľno na vyšetrenie u lekára môžete vidieť aj na Vašej výplatnej páske.

Poprípade sa informujte u Vás na personálnom, prečo Vám bolo vyplatený len základ. 

Podľa § 141 ods. 2 písm. a) bod 1 Zákonníka práce, "Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno z týchto dôvodov a v tomto rozsahu: vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca v zdravotníckom zariadení pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času."


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Paragraf na návštevu lekára [kompletný sprievodca] (Pracovné právo)

Dobrý deň, chcela by som sa informovať, či je možné vziať si za sebou dva dni celodenných návštev lekára a následne dva celodenné návštevy lekára pre rodinného príslušníka. Ďakujem.

Odpoveď: Paragraf na návštevu lekára [kompletný sprievodca]

(odpoveď odoslaná: 16.12.2024)

Dobrý deň, na Vami položenú otázku uvádzame, že právne to vylúčené nie je.

Podstatné vo Vašom prípade je to, či Vaše vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovnej doby. Uvedené sa vzťahuje aj na sprevádzanie na vyšetrenie alebo ošetrenie pre rodinného príslušníka a či toto sprevádzanie bolo nevyhnutné a nebolo ho možné vykonať mimo Vašej pracovnej doby. Uvedené vyplýva z ust. § 141 ods.  2 Zákonníka práce.

Uvádzame, že zdrav. zariadenie je povinné Vám vydať  a teda Vy musíte zamestnávateľovi preukázať dĺžku trvania vyšetrenia, čo vyplýva z ust. § 144 ods. 2 Zákonníka práce :

"Prekážku v práci a jej trvanie je zamestnanec povinný zamestnávateľovi preukázať. Príslušné zariadenie je povinné potvrdiť mu doklad o existencii prekážky v práci a o jej trvaní. Ustanovenie prvej vety a druhej vety neplatí, ak osobitný predpis ustanovuje iný spôsob preukazovania a potvrdzovania prekážky v práci."


Podotázka: Paragraf na návštevu lekára [kompletný sprievodca] (Pracovné právo)

Dobrý deň, od 8. novembra pracujem na šesťhodinovom úväzku ako asistent predaja s trojmesačnou skúšobnou dobou. Potrebujem absolvovať lekárske vyšetrenie, no keď som žiadala u zamestnávateľa priepustku na návštevu lekára, bolo mi povedané, že na to počas skúšobnej doby nemám nárok. Je to skutočne tak? Existuje nejaká možnosť, ako sa na dané vyšetrenie dostať? Môže mi zamestnávateľ siahnuť na mzdu, ak vo vopred oznámený deň návštevy lekára, ktorú mi neschválil, k lekárovi pôjdem? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Paragraf na návštevu lekára [kompletný sprievodca]

(odpoveď odoslaná: 09.12.2024)

Dobrý deň, úvodom poznamenávame, že si je poterbné dávať pozor, aby ste neporušili pracovnú disciplíny počas trvania skúšobnej doby, keďže zamestnáavteľ môpže s Vami ukončiť pracovný pomer jednoduchým písomným oznámením, že s Vami ukončuje pracovný pomer. Dôvod zamesntávateľ uviesť nemusí.

V otázke uvádzate, že pracujete na 60 % pracovný úväzok.

Pokiaľ ide o samotné vyšeternie u lekára, na toto máte zákonný nárok a to bez ohľadu či ste alebo nie ste v skúšobnej dobe. Podľa ust. § 141 ods. 2 písm.a/ Zákonníka práce platí, že nárok na pracovné voľno s náhradou mzdy máte ak vyšetrenie alebo ošetrenie máte v rozsahu 7 dní v kalendárnom roku ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovnej doby. Keďže Váš pracovný pomer vznikol 8.11.2014, Váš nárok za rok 2024 je maximálne 1/3 zo 7 dní /poznámka : zamestnávateľ o tom môže, ale aj nemusí určiť/.

Odporúčam Vám hlavne  vzhľadom na skutočnosť, že ste v skúšobnej dobe zistiť termín u lekára či je možné vykonať vyšetrenie vo Vašom prípade aj mimo Vašej pracovnej doby. Ak by to nebolo možné, informujte o tom zamestnávateľa so priepustkou.


Trápi vás "Paragraf na návštevu lekára [kompletný sprievodca]" a chcete pomôcť?

Podotázka: Paragraf na návštevu lekára [kompletný sprievodca] (Pracovné právo)

Dobrý deň, u mňa v práci zamestnávateľ vyložil na nástenku takéto oznámenie. Je to v súlade so zákonom? Môže bez akéhokoľvek vnútorného predpisu zmeniť podmienky v práci? Sme dvojzmenná prevádzka a chce nám zakázať návštevu u lekára. Oznámenie znie: Vážení kolegovia, ďakujeme, že ste si pozorne prečítali nižšie popísané! Podmienky lekárskej prehliadky: V prípade lekárskej prehliadky nahláste svoju neúčasť vedúcemu aspoň 1 týždeň vopred. Neplánovanú neprítomnosť kvôli lekárskej návšteve je potrebné nahlásiť vedúcemu do 8.00 hod. daného pracovného dňa. Lekárske návštevy v okruhu 25 km - uznané 4 hodiny. Lekárske návštevy nad 25 km - uznaný celý deň. Lekárske vyšetrenia vybavte vtedy, keď máte voľno, alebo ak sa dá, vymeňte zmenu po dohode s vedúcim. V prípade choroby: potvrdenie od lekára je potrebné vyplniť a odovzdať zamestnávateľovi do 1 dňa, alebo v prípade elektronického potvrdenia tiež treba informovať zamestnávateľa. Po skončení choroby treba prísť osobne do kancelárie na diskusiu: v prípade rannej zmeny o 08:00 hodín: v prípade popoludňajšej zmeny o 13:00 hodín. V prípade dovolenky: potrebu 1 dňa treba nahlásiť nadriadenému majstrovi aspoň 3 dni vopred. Na viac ako 1 deň, oznámte nadriadenému majstrovi 1 týždeň vopred. Prestávky: Obedná prestávka: ranná zmena 10:00 – 10:30 hod. Prestávka na večeru: popoludňajšia zmena 18:00 – 18:30 hod. Administratíva v rámci spoločnosti: Prijímacie hodiny personálneho oddelenia sú obmedzené na tieto časy: - Pondelok: 14:00-14:30 - Utorok: 13:30-14:00 - Streda: 14:00-14:30 - Štvrtok: 13:30-14:00 - Piatok: 14:00-14:30 Ranná smena. Popoludňajšia smena mimo otváracích hodín: v prípade neodložiteľných problémov kontaktujte majstra. Prosím o odpoveď na mail. Ďakujem.

Odpoveď: Paragraf na návštevu lekára [kompletný sprievodca]

(odpoveď odoslaná: 07.12.2024)

Dobrý deň,
oznámenie zamestnávateľa je v súlade so zákonom. Oznámením sa nezakazuje zamestnancom návšteva lekára. Zamestnávateľ týmto oznámením upresnil (možno aj zmenil) pracovný čas v jednotivých časových úsekoch pracovného dňa. Vymedzenie predmetných časových úsekov je výhodné a prehľadné pre všetkých zamestnancov. 

Skutočnosť, že uvedené podmienky boli uvedené v oznámení, neznamená, že neboli vložené aj do pracovného poriadku. Odporúčame dodržiavať jednotlivé časové úseky. 

Čo sa týka 4 hodinového uznania neprítomnosti v práci pre návštevu u lekára alebo celodenného lekára, zamestnávateľ to týmto oznámením špecifikoval a ohraničil. Aj samotné ustanovenia Zákonníka práce hovoria, že pracovné voľno na návštevu u lekára sa poskytuje na nevyhnutne potrebný čas

Podľa § 141 ods. 2 písm. a) bod 1 Zákonníka práce, "Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno z týchto dôvodov a v tomto rozsahu:vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca v zdravotníckom zariadení pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času."


Podotázka: Paragraf na návštevu lekára [kompletný sprievodca] (Pracovné právo)

Dobrý deň, chcem sa opýtať, či zamestnávateľ môže vyžadovať, aby som sa počas dňa, keď mám celodenné ošetrenie, vrátil do práce. Alebo musí uznať moju celodennú neprítomnosť? Ďakujem.

Odpoveď: Paragraf na návštevu lekára [kompletný sprievodca]

(odpoveď odoslaná: 27.11.2024)

Dobrý deň,

podľa Zákonníka práce má zamestnanec nárok na pracovné voľno s náhradou mzdy z dôvodu vyšetrenia alebo ošetrenia v zdravotníckom zariadení na nevyhnutne potrebný čas. Toto voľno môže byť poskytnuté najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času. Dôležité je, že zamestnávateľ je povinný akceptovať túto prekážku v práci, ak je doložené, že vyšetrenie alebo ošetrenie bolo nevyhnutné a nedalo sa vykonať mimo pracovného času. V prípade celodenného ošetrenia, je preto potrebné preukázať, že bola potrebná celá doba neprítomnosti. Pokiaľ je doklad o ošetrení vystavený zdravotníckym zariadením, mal by zamestnávateľ tento doklad prijať a dôvody neprítomnosti akceptovať. Zamestnávateľ teda nemôže jednostranne rozhodnúť o vašom návrate do práce bez zohľadnenia týchto faktov.


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál



Podotázka: Paragraf na návštevu lekára [kompletný sprievodca] (Pracovné právo)

Dobrý deň, chcem sa spýtať: Môj pracovný čas je od 11:30 do 19:30. Idem na vyšetrenie k lekárovi o 13:00. Lekár je vzdialený 75 km, Košice - Vranov nad Topľou. Mám sa vrátiť ešte do práce, alebo mi zaplatí celý deň zamestnávateľ?

Odpoveď: Paragraf na návštevu lekára [kompletný sprievodca]

(odpoveď odoslaná: 12.11.2024)

Dobrý deň, z otázky predpokaldáme, že zamestnávateľ o plánovamo vyšetrení má vedomosť. Ak je to tak, potom si nechajte od zdrav. zariadenia potvrdiť vykonanie ošetenia alebo vyšetrenie, vrátane uvedenia času, ako aj prípadnej cesty späť do miestra trvalého bydliska.  Uvedené vyplýva z ust. § 144 ods 2/ Zákonníka práce :

"Prekážku v práci a jej trvanie je zamestnanec povinný zamestnávateľovi preukázať. Príslušné zariadenie je povinné potvrdiť mu doklad o existencii prekážky v práci a o jej trvaní. Ustanovenie prvej vety a druhej vety neplatí, ak osobitný predpis ustanovuje iný spôsob preukazovania a potvrdzovania prekážky v práci."


Trápi vás "Paragraf na návštevu lekára [kompletný sprievodca]" a chcete pomôcť?

Podotázka: Paragraf na návštevu lekára [kompletný sprievodca] (Pracovné právo)

Dobrý deň, môžem v jednom mesiaci čerpať paragraf (2-3 dni) na seba a ďalšie 2 na manžela, ak to situácia vyžaduje?

Odpoveď: Paragraf na návštevu lekára [kompletný sprievodca]

(odpoveď odoslaná: 07.11.2024)

Dobrý deň,

zákonník práce v § 147 upravuje, že zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno z dôvodu vyšetrenia alebo ošetrenia zamestnanca v zdravotníckom zariadení, ako aj sprevádzanie rodinného príslušníka do zdravotníckeho zariadenia na vyšetrenie alebo ošetrenie pri náhlom ochorení alebo úraze a na vopred určené vyšetrenie, ošetrenie alebo liečenie, a to každé z nich v rozsahu najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času. Zákonník práce ďalej neustanovuje žiadne obmedzenia na ich čerpanie viac dní za sebou, a preto by Vám to mal zamestnávateľ akceptovať aj v rámci jedného mesiaca. Je však potrebné, aby ste si ešte zistili, či čerpanie priepustiek nemáte u zamestnávateľa upravené vnútorným predpisom, a či tam to nie je limitované. 


Podotázka: Paragraf na návštevu lekára [kompletný sprievodca] (Pracovné právo)

Dobrý deň, kto všetko sa rozumie pod pojmom rodinný príslušník? Deti, manžel, rodičia, starí rodičia? Ďakujem

Odpoveď: Paragraf na návštevu lekára [kompletný sprievodca]

(odpoveď odoslaná: 24.10.2024)

Dobrý deň,
definíciu rodinného príslušníka pre účely Zákonníka práce je možné nájsť v ust. § 40 ods. 5 Zákonníka práce:

Rodinný príslušník na účely tohto zákona je manžel, vlastné dieťa, dieťa zverené zamestnancovi do náhradnej starostlivosti na základe rozhodnutia súdu alebo dieťa zverené zamestnancovi do starostlivosti pred rozhodnutím súdu o osvojení, rodič zamestnanca, súrodenec zamestnanca, manžel súrodenca zamestnanca, rodič manžela, súrodenec manžela, prarodič zamestnanca, prarodič jeho manžela, vnuk zamestnanca a iná osoba, ktorá so zamestnancom žije spoločne v domácnosti.


Podotázka: Paragraf na návštevu lekára [kompletný sprievodca] (Pracovné právo)

Dobrý deň, zamestnávateľ odo mňa žiada pred návštevou lekára - jeho meno, kontakt, kedy mám vyšetrenie, ambulanciu. Má na toto nárok? Dokonca mi uviedol, že on mi sám vystaví priepustku, kde napíše tieto informácie. Je toto právne v poriadku? Ďakujem!

Odpoveď: Paragraf na návštevu lekára [kompletný sprievodca]

(odpoveď odoslaná: 23.10.2024)

Dobrý deň, 

zamestnávateľ má právo na získanie informácií o dôvodoch neprítomnosti zamestnanca na pracovisku, a to aj vrátane návštev lekára. Zamestnávateľ môže však od vás žiadať len informácie, ktoré sú potrebné na poskytnutie pracovného voľna, teda oznámenie o prekážke v práci a jej predpokladanom trvaní. Podľa pracovnoprávnych predpisov môže zamestnávateľ vyžadovať potvrdenie o návšteve lekára ako dôkaz, že neprítomnosť bola opodstatnená. Zamestnávateľ však nemá požadovať podrobné osobné údaje o vašom zdravotnom stave alebo konkrétne detaily o vyšetrení, ktoré by mohli byť považované za potenciálny zásah do práva na ochranu súkromia a osobných údajov. Vystavenie priepustky zamestnávateľom s uvedením detailov lekára nie je bežné a môže sa považovať za prekračovanie právomocí zamestnávateľa, nakoľko tieto údaje vypisuje a potvrdzuje samotný lekár, a to pečiatkou a podpisom, ako aj uvedeným času ošetrenia. Popri skutočnej dobe vyšetrenia alebo ošetrenia zamestnanca sa do doby tejto prekážky započítava aj čakanie pred vyšetrením alebo ošetrením a nevyhnutná cesta tam a späť. V kompetencii príslušného lekára je rovnako aj určenie dodržania určitého režimu v súvislosti s absolvovaným vyšetrením alebo ošetrením, ktorý napr. bráni zamestnancovi v deň ošetrenia alebo vyšetrenia následne po vyšetrení krátkodobo vykonávať prácu. Ak má zamestnávateľ pochybnosti o vydaní potvrdenia, má právo overiť si uvedené u príslušného lekára, ako aj napr. potrebu absolvovania viacerých odborných vyšetrení v súvislosti s potvrdením na celý deň a ordinačné hodiny ošetrujúcich lekárov.

 

 


Trápi vás "Paragraf na návštevu lekára [kompletný sprievodca]" a chcete pomôcť?

Podotázka: Paragraf na návštevu lekára [kompletný sprievodca] (Pracovné právo)

Dobrý deň, zamestnanec absolvoval lekárske vyšetrenie s manželkou v zahraničí (Centrum zdravia Praha). Má nárok na pracovné voľno s náhradou mzdy?

Odpoveď: Paragraf na návštevu lekára [kompletný sprievodca]

(odpoveď odoslaná: 22.10.2024)

Dobrý deň,

podľa Zákonníka práce má zamestnanec nárok na pracovné voľno s náhradou mzdy na vyšetrenie alebo ošetrenie v zdravotníckom zariadení, ak toto vyšetrenie nie je možné vykonať mimo pracovného času. Toto voľno sa poskytuje na nevyhnutne potrebný čas, najviac sedem dní v kalendárnom roku. Pri sprevádzaní rodinného príslušníka na plánované vyšetrenie do zdravotníckeho zariadenia je možné poskytnúť pracovné voľno s náhradou mzdy v prípade, že sprevádzanie je nevyhnutné a nemohlo byť vykonané mimo pracovného času, tiež až na sedem dní v kalendárnom roku. Pričom zákonník práce nevylučuje, aby sa toto vyšetrenie vykonalo aj v zahraničí. Ak vie zamestnanec preukázať, potvrdením od lekára, že dané vyšetrenie v zahraničí bolo nevyhnutne potrebné a nebolo možné ho vykonať mimo pracovného času, tak zamestnávateľ je povinný mu poskytnúť voľno s náhradou mzdy.


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál




V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Paragraf na návštevu lekára [kompletný sprievodca]" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.