Si advokát? Chceš napredovať v kariére? Nezmeškaj príležitosť stať sa súčasťou prestížnej advokátskej kancelárie!
Klikni sem pre viac informácií.
Máte
otázku?

Paragraf na návštevu lekára [kompletný sprievodca]


Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Bratislava

Otázka: Paragraf na návštevu lekára [kompletný sprievodca]

Dobrý deň, odchádzam z práce a na môj posledný deň si chcem vziať voľno na návštevu lekára.

Môj zamestnávateľ mi však na donútil podpísať dovolenku, pričom mi ešte ostali tri dni.

Ak mu aj tak zašlem lekársky posudok, môže mi to odmietnuť alebo neprijať?

Koľko lekárskych posudkov môže byť najviac po sebe od toho istého lekára?

Čítala som, že maximálne dva. Mám nárok na platené voľno?

Odpoveď: Paragraf na návštevu lekára [kompletný sprievodca]

Dobrý deň, 

na tejto stránke dole nájdete všetky otázky a odpovede týkajúce sa témy "Paragraf na návštevu lekára". Ak by ste nenašli svoj prípad, napíšte mi. 

 

Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno z týchto dôvodov a v tomto rozsahu: ak ide o vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca v zdravotníckom zariadení:

 

1. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,

 

2. ďalšie pracovné voľno bez náhrady mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,

 

3. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas na preventívne lekárske prehliadky súvisiace s tehotenstvom, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času.

Trápi vás "Paragraf na návštevu lekára [kompletný sprievodca]" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Paragraf na návštevu lekára [kompletný sprievodca] (Pracovné právo)

Dobrý deň, celý týždeň som bola na PN. V piatok idem na kontrolu k lekárovi, a v ten večer v piatok mám mať nočnú zmenu od 22:00. Nemala by som do práce nastúpiť až v pondelok?

Odpoveď: Paragraf na návštevu lekára [kompletný sprievodca]

(odpoveď odoslaná: 29.08.2024)

Dobrý deň, všetko záleží k akému dňu bude ukončená Vaša PN. Ak by ste chceli v piatok nastúpiť do práce, tak PN musí byť ukončená vo štvrok. Nemôžete byť v ten istý deň PN a zároveň aj pracovať. 

V situácii, kedy ste celý týždeň na pracovnej neschopnosti (PN), by ste sa do práce mali vrátiť až po ukončení PN a po vystavení potvrdenia o ukončení pracovnej neschopnosti od lekára, pokiaľ nie sú dohodnuté iné podmienky so zamestnávateľom alebo v kolektívnej zmluve. 

Ak by ste mali nastúpiť na nočnú smenu v piatok večer od 22:00, technicky by ste museli nastúpiť, pokiaľ Vaša pracovná neschopnosť bola ukončená vo štvrtok. V opačnom prípade by ste mali pokračovať v svojej PN až do piatka, poprípade do pondelka.

Odporúčame sa o tejto situácii čo najskôr poradiť s Vaším zamestnávateľom a overiť si presné trvanie a podmienky Vašej pracovnej neschopnosti s lekárom. 


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Paragraf na návštevu lekára [kompletný sprievodca] (Pracovné právo)

Dobrý deň, poprosila by som vás o radu. Ak zamestnanec pracuje v novom zamestnaní od 1.6., koľko má nárok na pracovné voľno s náhradou mzdy, keď nevieme, či už svoj nárok 7 dní na kalendárny rok na seba a aj na člena rodiny 7 dní už nevyčerpal do 31.5.? Keď v novom zamestnaní každý mesiac ide na dve vyšetrenia a žiada si náhradu mzdy, ako to máme riešiť? Máme mu akceptovať spolu tých 14 dní až do konca roka, aj keď nevieme, či má ešte na ne nárok? Ďakujem pekne vopred za odpoveď.

Odpoveď: Paragraf na návštevu lekára [kompletný sprievodca]

(odpoveď odoslaná: 17.08.2024)

Dobrý deň, vo veci uvádzame, že ak si váš nový zamestnanec vyčerpal nejaké pracovné voľno s náhradou mzdy pri prekážkach v práci u predchádzajúceho zamestnávateľa,teda od 31.5.2024, toto vás ako nového zamestnávateľa vôbec nemusí zaujímať a ani sa vás to ako nového zamestnávateľa netýka.

K nárok prac. voľna na ošetrenie alebo vyšetrenie prípadne sprevádzanie rodinného príslušníka v zmysle ust. § 141 ods. 6 Zákonníka práce platí, že vy ako nový zamesntávatel môžete určiť počet dní :

"Zamestnávateľ môže určiť, že ak pracovný pomer zamestnanca vznikol v priebehu kalendárneho roka, pracovné voľno s náhradou mzdy z dôvodov uvedených v odseku 2 písm. a) prvom bode a písm. c) prvom bode sa poskytne v rozsahu najmenej jednej tretiny nároku za kalendárny rok za každú začatú tretinu kalendárneho roka trvania pracovného pomeru. Celkový nárok podľa prvej vety sa zaokrúhli na celé kalendárne dni nahor."

 

T.j. : za obodbie od 1.6.2024 do 31.12.2024 je nárok ak to určí zamestnávateľ celkom 5 dní /2,33 dňa za každú začatú tretinu roka = 4,66 dňa sa zaokrúhli na 5 dní/.

Podstatné pri poskytovaní voľna na ošetrenie alebo vyšetrenie je to, či toto vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času, čo vyplýva z ust. § 141 ods. 2 Zákonníka práce.

V otázke uvádzate, že prac. pomer vznikol 1.6.2024, pričom predpokladáme, že ste dojednali písomne skúšobnú dobu. Tu je na zvážení zamestnávateĺa či rozviaže pracovný pomer v skúšobnej dobe alebo nie.


Podotázka: Paragraf na návštevu lekára [kompletný sprievodca] (Pracovné právo)

Dobrý deň, prosím vás, chcem sa informovať. Mám syna ZŤP, štrnásť ročného, mám nárok na desať platených priepustiek od zamestnávateľa, alebo len na sedem? Ak áno, musí to byť zahrnuté aj v kolektívnej zmluve? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Paragraf na návštevu lekára [kompletný sprievodca]

(odpoveď odoslaná: 12.08.2024)

Dobrý deň, vo vami uvedenom prípade platí ust. § 141 ods. 2 písm. c/ Zákonníka práce :

"Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno z týchto dôvodov a v tomto rozsahu :

na sprevádzanie 1. rodinného príslušníka do zdravotníckeho zariadenia na vyšetrenie alebo ošetrenie pri náhlom ochorení alebo úraze a na vopred určené vyšetrenie, ošetrenie alebo liečenie; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne len jednému z rodinných príslušníkov na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak bolo sprevádzanie nevyhnutné a uvedené úkony nebolo možné vykonať mimo pracovného času, 2. zdravotne postihnutého dieťaťa do zariadenia sociálnej starostlivosti alebo špeciálnej školy; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne len jednému z rodinných príslušníkov na nevyhnutne potrebný čas, najviac na desať dní v kalendárnom roku,"

Pokiaľ ide o kolektívnu zmluvu, táto vám nemôže váš zákonný nárok nijako skrátiť, lebo Zákonník práce platí, ale vaše právo na viac dní pracovného voľna s náhradou mzdy rozšíriť a priznať viac dní, prípadne zamestnávateľ na základe vašej žiadosti poskytnúť aj viac dní plateného, prípadne neplateného voľna /§ 141 ods. 3 Zákonníka práce/.

 


Trápi vás "Paragraf na návštevu lekára [kompletný sprievodca]" a chcete pomôcť?

Podotázka: Paragraf na návštevu lekára [kompletný sprievodca] (Pracovné právo)

Dobrý deň, stala sa mi takáto vec, v práci som dostal výpoveď s dvojmesačnou výpovednou dobou a chcel by som vedieť, koľko paragrafov môžem vyčerpať od januára do septembra.

Odpoveď: Paragraf na návštevu lekára [kompletný sprievodca]

(odpoveď odoslaná: 12.07.2024)

Dobrý deň, Zákonník práce presne vami uvedenú problematiku nerieši. Celkový nárok zamestnanca na pracovné voľno s náhradou mzdy je za kalendárny rok 7 dní za podmienky, že vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času, čo vyplýva z ust. § 141  ods. 2  Zákonníka práce.

Podstatné vo vašom prípade je teda to, či vyšetrenie alebo ošetrenie nie je možné vykonať mimo pracovného času.


Podotázka: Paragraf na návštevu lekára [kompletný sprievodca] (Pracovné právo)

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, ako to je s počtom dní na ošetrenie pri ochorení kuracie kiahne (vyrážok, ktoré sa nazývajú "pečky"). Mám dve deti. Koľko dní na ošetrenie je podľa zákona na každé dieťa (7 dní), alebo je to spolu 7 dní pre všetkých? Ďakujem za odpoveď. S pozdravom, [tvoje meno]

Odpoveď: Paragraf na návštevu lekára [kompletný sprievodca]

(odpoveď odoslaná: 14.06.2024)

Dobrý deň,

Zákonník práce špecifikuje, že na sprevádzanie chorého člena rodiny je zamestnávateľ povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno s náhradou mzdy najviac na sedem dní v kalendárnom roku. Tento nárok je pre všetkých členov rodiny spolu, teda nie je to sedem dní na každé dieťa zvlášť. Ak máte dve deti, neznamená to, že máte nárok na 14 dní. Celkový počet dní, ktoré máte na sprevádzanie člena rodiny s náhradou mzdy, je maximálne sedem dní v roku.

Ak by ste potrebovali viac dní, zamestnávateľ Vám môže poskytnúť pracovné voľno bez náhrady mzdy, ale to závisí na jeho rozhodnutí.

Navyše okrem týchto 7 dní na sprevádzanie člena rodiny, máte ďalších 7 dní na vyšetrenie vašej osoby u lekára. Zákon konkrétne hovorí, že váš zamestnávateľ vám je povinný poskytnúť pracovné voľno s náhradou mzdy  na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času. Ďalšie pracovné voľno bez náhrady mzdy vám poskytne na nevyhnutne potrebný čas,za predpokladu, že vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času.

Čiže zjednodušene povedené, na všetkých členov rodiny máte k dispozícií paragraf na 7 dní v roku a na seba máte ďalších 7 dní v roku.  


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál



Podotázka: Paragraf na návštevu lekára [kompletný sprievodca] (Pracovné právo)

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, idem s mamou k lekárovi ako doprovod mimo trvalého bydliska a chcem sa spýtať, či mi Pečko platí celodennú mzdu, keď pracujem na smeny. Ďakujem.

Odpoveď: Paragraf na návštevu lekára [kompletný sprievodca]

(odpoveď odoslaná: 03.06.2024)

Dobrý deň,

Zákonník práce v § 141 ods. 2 písm. c) upravuje, že zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno s náhradou mzdy, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, pri sprevádzaní rodinného príslušníka do zdravotníckeho zariadenia na vyšetrenie alebo ošetrenie pri náhlom ochorení alebo úraze a na vopred určené vyšetrenie, ošetrenie alebo liečenie; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne len jednému z rodinných príslušníkov na nevyhnutne potrebný čas, ak bolo sprevádzanie nevyhnutné a uvedené úkony nebolo možné vykonať mimo pracovného času. Popri skutočnej dobe vyšetrenia alebo ošetrenia sa do doby tejto prekážky započítava aj čakanie pred vyšetrením alebo ošetrením a nevyhnutná cesta tam a späť. Nakoľko cestujete aj mimo trvalého bydliska, a aj tento čas sa započítava do vyšetrenia,  dajte si u lekára potvrdiť priepustku tak, aby Vám tam napísal sprievod nutný a platí celý deň, a zamestnávateľ Vám ju musí akceptovať aj keď pracujete na smeny. 


Trápi vás "Paragraf na návštevu lekára [kompletný sprievodca]" a chcete pomôcť?

Podotázka: Paragraf na návštevu lekára [kompletný sprievodca] (Pracovné právo)

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, či vyčerpaním jedného paragrafu myslíte situáciu, keď som u lekára na vyšetrení tri hodiny, pričom mám odpracovaných päť hodín. Ďakujem.

Odpoveď: Paragraf na návštevu lekára [kompletný sprievodca]

(odpoveď odoslaná: 30.05.2024)

Dobrý deň, nie, nevyčerpáte celý jeden celedenný paragraf (tento predstavuje 8 hodín), vyčerpáte si tak iba 3 hodiny z celkového počtu hodín, ktoré Vám zákon priznáva v rámci jedného roka. Spolu máte nárok na pracovné voľno z dôvodu návštevy lekára v počte 56 hodín/ ročne.  Na priepustke od lekára si to uveďte, a síce, že ste u neho v daný deň strávili 3 hodiny, napr. od 08:00 do 11:00 hod.. Vo zvyšnej časti dňa, ak ste ho odpracovali sa Vám prekážka v práci z dôvodu návštevy lekára započítavať nebude, nakoľko ak ste pracovali zvyšných 5 hodín, neexistovala na Vašej strane žiadna prekážka v práci.  


Podotázka: Paragraf na návštevu lekára [kompletný sprievodca] (Pracovné právo)

Dobrý deň, môže moja kolegyňa nosiť služobnú preukazku, keď má poobednú smenu od 14:00 do 22:00 hod., ale navštívi lekára doobeda?

Odpoveď: Paragraf na návštevu lekára [kompletný sprievodca]

(odpoveď odoslaná: 23.05.2024)

Dobrý deň,

Zákonník práce v § 141 ods. 2 písm. a) upravuje, že zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno s náhradou mzdy, a to na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času. Určenie rozsahu vyšetrenia a ošetrenia je v kompetencii príslušného lekára. Popri skutočnej dobe vyšetrenia alebo ošetrenia zamestnanca sa do doby tejto prekážky započítava aj čakanie pred vyšetrením alebo ošetrením a nevyhnutná cesta tam a späť, pričom v kompetencii lekára je aj nariadenie odpočinkového režimu/času na zotavenie po zvyšok dňa v súvislosti s absolvovaným vyšetrením alebo ošetrením, ktoré napr. bráni zamestnancovi v deň vyšetrenia krátkodobo vykonávať prácu. Preto ak lekár kolegyne rozhodol, že jej nariaďuje po zvyšok dňa kľudový režim tak jej priepustka platí aj na poobednú smenu. 


Podotázka: Paragraf na návštevu lekára [kompletný sprievodca] (Pracovné právo)

Dobrý deň, v súlade s § 141 ods. 2 Zákonníka práce má zamestnanec právo na pracovné voľno s náhradou mzdy na nevyhnutne potrebný čas, najviac však na sedem dní v kalendárnom roku, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času. Rada by som sa informovala, či týchto sedem dní môže byť čerpaných po sebe nasledujúcich sedem dní. Ďakujem! Erika

Odpoveď: Paragraf na návštevu lekára [kompletný sprievodca]

(odpoveď odoslaná: 22.05.2024)

Dobrý deň, teoreticky v zmysle Zákonníka práce by bolo možné čerpať 7 dní po sebe, ale Zákonník práce a teda zákonodarca predpokladá resp. počíta s tým, aby nedochádzalo k zneužívaniu uvedneých 7 dní a ich čerpania v celku. Preto v zmysle ust. § 141 Zákonníka práce stanovil, že nárok na pracovné voľno je v prípade, že vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovnej doby. Naviac v zmysle ust. § Zákonníka práce stanovil povinnosť pre zamestnanca :

"Spoločné ustanovenia o prekážkach v práci

(1) Ak je prekážka v práci zamestnancovi vopred známa, je povinný včas požiadať zamestnávateľa o poskytnutie pracovného voľna. Inak je zamestnanec povinný upovedomiť zamestnávateľa o prekážke v práci a o jej predpokladanom trvaní bez zbytočného odkladu.

(2) Prekážku v práci a jej trvanie je zamestnanec povinný zamestnávateľovi preukázať. Príslušné zariadenie je povinné potvrdiť mu doklad o existencii prekážky v práci a o jej trvaní. Ustanovenie prvej vety a druhej vety neplatí, ak osobitný predpis ustanovuje iný spôsob preukazovania a potvrdzovania prekážky v práci.

(3) Ak má zamestnanec nárok na pracovné voľno bez náhrady mzdy, zamestnávateľ je povinný mu umožniť odpracovanie zameškaného času, ak tomu nebránia vážne prevádzkové dôvody."

 

Sme názoru, že je nepravdepodobné, aby konkrétny zamestnance si vybavil návštevu lekárov v slede po sebe idúcich pracovných dní.


Trápi vás "Paragraf na návštevu lekára [kompletný sprievodca]" a chcete pomôcť?

Podotázka: Paragraf na návštevu lekára [kompletný sprievodca] (Pracovné právo)

Dobrý deň, chcela by som sa informovať, na koľko dní paragrafov mám nárok, ak som začala pracovať u zamestnávateľa v októbri 2022 a nachádzam sa vo výpovednej lehote, ktorá je zo strany zamestnanca do 30. júna 2024. Koľko dní paragrafov môžem čerpať v tomto roku? Pripomínam, že mám deti. Ďakujem.

Odpoveď: Paragraf na návštevu lekára [kompletný sprievodca]

(odpoveď odoslaná: 07.05.2024)

Dobrý deň, máte nárok na pracovné voľno v rozsahu 7 dní na rok pre Vás a 7 dní na sprevádzanie detí (pre všetky deti spoločne).

Pracovné voľno na návštevu lekára sa neprenáša z predchádzajúcich rokov. Zákonný nárok na 7 dní sa berie na každý rok samostatne (počet sa nenavyšuje o nevyčerpané dni z predchádzajúcich rokov). 

V prípade, že budete pracovať u tohto zamestnávateľa len do konca júna tohto roka, tak sa tiež musí zohľadniť, koľko dní ste si tento rok už vyčerpali na seba alebo na rodinného príslušníka.

Podľa § 141 ods. 2 písm. a) bod 1. Zákonníka práce, "Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno z týchto dôvodov a v tomto rozsahu: vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca v zdravotníckom zariadení pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času."

Podľa § 141 ods. 2 písm. c) bod 1. Zákonníka práce, "Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno z týchto dôvodov a v tomto rozsahu sprevádzanie rodinného príslušníka do zdravotníckeho zariadenia na vyšetrenie alebo ošetrenie pri náhlom ochorení alebo úraze a na vopred určené vyšetrenie, ošetrenie alebo liečenie; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne len jednému z rodinných príslušníkov na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak bolo sprevádzanie nevyhnutné a uvedené úkony nebolo možné vykonať mimo pracovného času.


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál




V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Paragraf na návštevu lekára [kompletný sprievodca]" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.