Si advokát? Chceš napredovať v kariére? Nezmeškaj príležitosť stať sa súčasťou prestížnej advokátskej kancelárie!
Klikni sem pre viac informácií.
Máte
otázku?

Ukončenie pracovného pomeru


Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Košice

Otázka: Ukončenie pracovného pomeru

Dobrý večer, som vodič kamiónu a chcem ukončiť pracovný pomer. Zmluvu mám podpísanú do roku 2020, pred 3 rokmi. V zmluve je stanovená 2-mesačná výpovedná lehota, avšak už budúci týždeň by som chcel nastúpiť do nového zamestnania. V zmluve je takisto uvedené, že zamestnávateľ má právo na moju mzdu za 2 mesiace, ak skončím pracovný pomer skôr. Môže mi v tom prípade stiahnuť celý zárobok?

Odpoveď: Ukončenie pracovného pomeru

 

 

Dobrý deň,

ďakujeme za otázku,

na ktorú odpovedáme nasledovne :

Základná právna úprava predmetnej problematiky je obsiahnutá v ustanoveniach Zákonníka práce.

1./ Ak vychádzame z textu Vašej otázky, že pracovný pomer bol uzatvorený na dobu určitú, potom hneď na úvod poznamenávame, že v zmysle ust. § 48 Zákonníka práce("ZP")  "pracovný pomer je dohodnutý na neurčitý čas, ak nebola v pracovnej zmluve výslovne určená doba jeho trvania alebo ak v pracovnej zmluve alebo pri jej zmene neboli splnené zákonné podmienky na uzatvorenie pracovného pomeru na určitú dobu. Pracovný pomer je uzatvorený na neurčitý čas aj vtedy, ak pracovný pomer na určitú dobu nebol dohodnutý písomne.
Pracovný pomer na určitú dobu možno dohodnúť najdlhšie na dva roky. Pracovný pomer na určitú dobu možno predĺžiť alebo opätovne dohodnúť v rámci dvoch rokov najviac dvakrát.
Opätovne dohodnutý pracovný pomer na určitú dobu je pracovný pomer, ktorý má vzniknúť pred uplynutím šiestich mesiacov po skončení predchádzajúceho pracovného pomeru na určitú dobu medzi tými istými účastníkmi.

Ďalšie predĺženie alebo opätovné dohodnutie pracovného pomeru na určitú dobu do dvoch rokov alebo nad dva roky je možné len z dôvodu
a) zastupovania zamestnanca počas materskej dovolenky, rodičovskej dovolenky, dovolenky bezprostredne nadväzujúcej na materskú dovolenku alebo rodičovskú dovolenku, dočasnej pracovnej neschopnosti alebo zamestnanca, ktorý bol dlhodobo uvoľnený na výkon verejnej funkcie alebo odborovej funkcie,
b) vykonávania prác, pri ktorých je potrebné podstatne zvýšiť počet zamestnancov na prechodný čas nepresahujúci osem mesiacov v kalendárnom roku,
c) vykonávania prác, ktoré sú závislé od striedania ročných období, každý rok sa opakujú a nepresahujú osem mesiacov v kalendárnom roku (sezónna práca),
d) vykonávania prác dohodnutých v kolektívnej zmluve.
Dôvod na predĺženie alebo opätovné dohodnutie pracovného pomeru podľa odseku 4 sa uvedie v pracovnej zmluve.

Ďalšie predĺženie alebo opätovné dohodnutie pracovného pomeru na určitú dobu do dvoch rokov alebo nad dva roky s vysokoškolským učiteľom, tvorivým zamestnancom vedy, výskumu a vývoja za stanovených podmienok.

Zamestnanca v pracovnom pomere na určitú dobu nemožno zvýhodniť alebo obmedziť, ak ide o pracovné podmienky a podmienky zamestnávania podľa tohto zákona a o pracovné podmienky súvisiace s bezpečnosťou a ochranou zdravia pri práci podľa osobitného predpisu, v porovnaní s porovnateľným zamestnancom. (8) Zamestnávateľ informuje vhodným spôsobom zamestnancov v pracovnom pomere na určitú dobu a zástupcov zamestnancov o pracovných miestach na neurčitý čas, ktoré sa u neho uvoľnili.
Obmedzenia podľa odsekov 2 až 7 sa nevzťahujú na zamestnávanie agentúrou dočasného zamestnávania."

Poznámka k textu :

Sme toho názoru, že pokiaľ bol s Vami dohodnutý prac. pomer na dobu určitú 5 rokov, toto dojednanie je neplatné, a preto zo zákona platí, že Váš prac. pomer je dojednaný na dobu neurčitú  - viď vyššie ods. 1 § 48 ods. 1 ZP.

2./ Prac. pomer v zmysle ZP je možné ukončiť podľa § 59 ZP : 
a) dohodou, 
b) výpoveďou, 
c) okamžitým skončením, 
d) skončením v skúšobnej dobe. 
Pracovný pomer dohodnutý na určitú dobu sa skončí uplynutím dohodnutej doby.

3./ Nakoľko chcete ukončiť prac. pomer pokiaľ možno okamžite, podľa ust. § 69 ZP platí : 

"Zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak 
a) podľa lekárskeho posudku nemôže ďalej vykonávať prácu bez vážneho ohrozenia svojho zdravia a zamestnávateľ ho nepreradil do 15 dní odo dňa predloženia tohto posudku na inú pre neho vhodnú prácu, 
b) zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu, náhradu mzdy, cestovné náhrady, náhradu za pracovnú pohotovosť, náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca alebo ich časť do 15 dní po uplynutí ich splatnosti, 
c)  je bezprostredne ohrozený jeho život alebo zdravie.  
Zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer iba v lehote jedného mesiaca odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie pracovného pomeru dozvedel. Zamestnanec, ktorý okamžite skončil pracovný pomer, má nárok na náhradu mzdy v sume svojho priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu dvoch mesiacov." 

Okamžité skončenie pracovného pomeru musí zamestnávateľ aj zamestnanec urobiť písomne, musia v ňom skutkovo vymedziť jeho dôvod tak, aby ho nebolo možné zameniť s iným dôvodom, a musia ho v ustanovenej lehote doručiť druhému účastníkovi, inak je neplatné. Uvedený dôvod sa nesmie dodatočne meniť. 

4./ Podľa ZP § 67 "zamestnanec môže dať zamestnávateľovi výpoveď z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu."  Ak výpoveď dáva zamestnanec, ktorého pracovný pomer u zamestnávateľa ku dňu doručenia výpovede trval najmenej jeden rok, výpovedná doba je najmenej dva mesiace. Výpovedná doba začína plynúť od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po doručení výpovede a skončí sa uplynutím posledného dňa príslušného kalendárneho mesiaca, ak tento zákon neustanovuje inak."

5./ Z § 62 ods. 8 ZP platí, že "ak zamestnanec nezotrvá počas plynutia výpovednej doby u zamestnávateľa, zamestnávateľ má právo na peňažnú náhradu najviac v sume, ktorá je súčinom priemerného mesačného zárobku tohto zamestnanca a dĺžky výpovednej doby, ak sa na tejto peňažnej náhrade dohodli v pracovnej zmluve; dohoda o peňažnej náhrade musí byť písomná, inak je neplatná."

Poznámka k textu :

V otázke uvádza, že podľa PZ Vám v prípade toho, že nebudete u zamestnávateľa pracovať po dohodnutú dobu 5 rokov, hrozí Vám postih vo výške dvojnásobku mzdy. Sme toho názoru, že uvedené dojednanie je neplatné.

Na druhej strane pri nedodržaní výpovednej doby, teda že v uvedenom čase nebudete pracovať, zamestnávateľ má právo na peňažnú náhradu najviac v sume, ktorá je súčinom priemerného mesačného zárobku tohto zamestnanca a dĺžky výpovednej doby, ak sa na tejto peňažnej náhrade dohodli v pracovnej zmluve; dohoda o peňažnej náhrade musí byť písomná, inak je neplatná." Bolo by preto dobré poradiť sa s advokátom, čo vyplýva z textu Vašej zmluvy o peňažnej náhrade, ktorú uvádzate v otázke.

 

Na základe uvedeného sme toho názoru, že vo veci sú nasledovné možnosti :

1./ Dohoda so zamestnávateľom o ukončení prac. pomeru.
2./ Podáte výpoveď z prac. pomeru  so zákonnou výpovednou dobou vrátane toho, že počas výpoved. doby vyčerpáte dovolenku, na ktorú Vám vznikol nárok. Treba však rátať s fin. postihom podľa ZP ak bol platne dojednaný /viď vyššie - bod 5./ § 62 ods. 8 ZP/.
3./ Neviem, aký je stav podobných vecí u iných resp. ostatných zamestnancov, ale zrejme prešetrenie príslušným inšpektorátom práce by bolo tiež riešením. 
 

Trápi vás "Ukončenie pracovného pomeru" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Ukončenie pracovného pomeru (Pracovné právo)

Dobrý deň, chcem sa informovať, čo mám robiť v prípade, ak som sa nedohodla so zamestnávateľom na výpovedi s odstupným. Podľa zákona mám právo na odstupné, mám to potvrdené advokátom. Zamestnávateľ však tvrdí opak. Preto sme sa nedohodli na skončení pracovného pomeru dohodou. Tú som odmietla podpísať. Potom mi nariadil čerpanie dovolenky. Samozrejme mi odmietol vydať dovolenkový lístok. Keďže mi odmietol vydať dovolenkový lístok, pokladala som to za jeho snahu dať mi absenciu a dať mi okamžité skončenie pracovného pomeru. Preto som jeho odsúhlasenie dovolenky pokladala za neplatné, z toho dôvodu som preto prišla ráno do práce, na čo mám aj svedkov. Takisto som mu poslala doporučený list so žiadosťou, aby mi pridelil prácu podľa mojej pracovnej zmluvy. Moja otázka znie: môže mi zamestnávateľ uškodiť tým, že by ma odhlásil zo sociálnej a zdravotnej poisťovne? Ako mám ďalej postupovať? Môže mi ukončiť pracovný pomer bez môjho súhlasu a vedomia? Ďakujem.

Odpoveď: Ukončenie pracovného pomeru

(odpoveď odoslaná: 12.10.2024)

Dobrý deň,
zamestnávateľ je povinný ukončiť pracovný pomer s vedomím zamestnanca (nie s jeho súhlasom). Nakoľko pri všetkých spôsoboch skončenia pracovného pomeru je ich platnosť podmienená písomnosťou a doručením druhému účastníkovi. Bez doručenia písomného dokumentu, ktorým sa ukončuje pracovný pomer, tento nemôže skončiť, keďže by išlo o jeho absolútnu neplatnosť.

Čo sa týka nároku zamestnanca na odstupné, ten vzniká len v prípade výpovede zo strany zamestnávateľa a to len z určitých dôvodov. Ide len o tieto dôvody, ako je zrušenie zamestnávateľa alebo jeho časti, premiestnenia zamestnávateľa a nesúhlas zamestnanca s novým miestom výkonu práce, z dôvodu nadbytočnosti zamestnanca u zamestnávateľa pre určitú organizačnú zmenu u zamestnávateľa, alebo ak zamestnanec podľa lekárskeho posudku nemôže naďalej vykonávať jeho doterajšiu prácu (§ 76 ZP). 

Váš zamestnávateľ chcel s Vami najskôr uzatvoriť dohodu o skončení pracovného pomeru, čo sa mu nepodarilo. Následne Vás poslal na dovolenku, aby Vám doručil domov výpoveď, čo sa mu tiež nepodarilo. 

Aj napriek skutočnosti, že zamestnávateľ nebude mať žiadny dôvod na výpoveď alebo okamžité skončenie pracovného pomeru, očakávajte z jeho strany doručenie výpovede. Podľa jej obsahu, teda výpovedného dôvodu a odstupného budete reagovať. Namiesto výpovede môže Váš zamestnávateľ s Vami skončiť pracovný pomer okamžite. Neplatnosť výpovede alebo okamžitého skončenia pracovného pomeru môžete potom napadnúť na súde žalobou podanou v lehote dvoch mesiacov. 

Podľa § 61 ods. 1 Zákonníka práce, "Výpoveďou môže skončiť pracovný pomer zamestnávateľ aj zamestnanec. Výpoveď musí byť písomná a doručená, inak je neplatná."

Podľa § 68 ods. 1 Zákonníka práce, "Zamestnávateľ môže okamžite skončiť pracovný pomer výnimočne a to iba vtedy, ak zamestnanec a) bol právoplatne odsúdený pre úmyselný trestný čin, b) porušil závažne pracovnú disciplínu."
4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Ukončenie pracovného pomeru (Pracovné právo)

Dobrý deň, prosím o radu. Som invalidný dôchodca do 70 %. Dňa 9. októbra som ukončil pracovný pomer v jednej firme, ktorá bola od nasledujúceho dňa nahradená inou. V novej firme mám pracovať na dohodu, ale nič som zatiaľ nepodpisoval. Zistil som, že od 10. októbra som už evidovaný v sociálnej poisťovni. Nakoľko som sa dozvedel niektoré skutočnosti, s ktorými nie som stotožnený, potrebujem vedieť, ako mám postupovať ďalej. Môžem ísť v ochrannej lehote 7 dní na PN alebo na úrad práce? Zároveň sa chcem opýtať, ak odmietnem podpísať hmotnú zodpovednosť, čo z toho vyplýva? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Ukončenie pracovného pomeru

(odpoveď odoslaná: 12.10.2024)

Dobrý deň,
kým nepodpíšete dohodu s Vaším novým zamestnávateľom, musíte byť nejako evidovaný a preto je Vaša evidencia v sociálnej poisťovni odôvodnená. Odporúčame zistiť, kedy je plánovaný Váš nástup a ísť sa nahlásiť na úrad práce. 

Podľa § 228a ods. 3 Zákonníka práce, "Dohodu o pracovnej činnosti je zamestnávateľ povinný uzatvoriť písomne, inak je neplatná. V dohode o pracovnej činnosti musí byť uvedená dohodnutá práca, dohodnutá odmena za vykonanú prácu, dohodnutý rozsah pracovného času a doba, na ktorú sa dohoda uzatvára. Jedno vyhotovenie dohody o pracovnej činnosti je zamestnávateľ povinný vydať zamestnancovi."

Čo sa týka hmotnej zodpovednosti, ak viete, že budete pracovať s ceninami alebo zverenými predmetmi u zamestnávateľa, tak by ste ju mali podpísať. Na Vašu ochranu je potom potrebné vykonávať pravidelne inventarizáciu. Ak by ste ju predsalen odmietli podpísať, zamestnávateľ bude mať dôvod s Vami pracovný pomer nezaložiť.

Podľa § 182 ods. 1 Zákonníka práce, "Ak zamestnanec prevzal na základe dohody o hmotnej zodpovednosti zodpovednosť za zverené hotovosti, ceniny, tovar, zásoby materiálu alebo iné hodnoty určené na obeh alebo obrat, ktoré je povinný vyúčtovať, zodpovedá za vzniknutý schodok. V dohodách sa môže so zamestnancami súčasne dohodnúť, že ak budú pracovať na pracovisku s viacerými zamestnancami, ktorí uzatvorili dohodu o hmotnej zodpovednosti, zodpovedajú s nimi za schodok spoločne (spoločná hmotná zodpovednosť)."

Podľa § 182 ods. 2 Zákonníka práce, "Dohoda o hmotnej zodpovednosti sa musí uzatvoriť písomne, inak je neplatná."

Podľa § 182 ods. 3 Zákonníka práce, "Zamestnanec sa zbaví zodpovednosti celkom alebo sčasti, ak preukáže, že schodok vznikol celkom alebo sčasti bez jeho zavinenia."


Podotázka: Ukončenie pracovného pomeru (Pracovné právo)

Dobrý deň, potrebovala by som poradiť. Zamestnávateľ mi chce ukončiť pracovný pomer dohodou ku koncu mesiaca z dôvodu rušenia prevádzky bez toho, aby mi umožnil odpracovať výpovednú lehotu. S kolegyňou vybabrali minulý mesiac takým spôsobom, že jej dali podpísať výpoveď, ako keby dala ona výpoveď dobrovoľne. Nedovolili jej samozrejme odrobiť výpovednú lehotu. Mám nárok na mesačný plat, pokiaľ mi nedovolia odrobiť výpovednú lehotu a nepodpíšem im dohodu o ukončení pracovného pomeru zo strany zamestnanca? Ako mám postupovať? Na odstupné nemám nárok, keďže mám podpísanú zmluvu na dobu určitú. Za odpoveď vopred ďakujem.

Odpoveď: Ukončenie pracovného pomeru

(odpoveď odoslaná: 28.09.2024)

Dobrý deň,

ak sa ruší prevádzka ku koncu mesiacia, zamestnávateľ by Vám počas dvoch mesiacov výpovednej doby nemal dať akú prácu. Je teda odôvodnené, že zamestnávateľ chce, aby ste skončili hneď. V takom prípade, Vám ako kompenzácia patrí odstupné vo výške podľa odpracovaných rokov. 

Ide o výpovedný dôvod zániku zamestnávateľa a zároveň aj o prekážku na strane zamestnávateľa, že Vám počas výpovednej lehoty, nemôže prideľovať prácu. Za to máte nárok na odstupné alebo nárok na náhradu mzdy.

Skutočnosť, že máte pracovnú zmluvu na dobu určitú, neznamená, že nemáte nárok na odstupné

Skončenie pracovného pomeru teda by po správnosti malo byť dohodou s uvedením výpovedného dôvodu podľa § 63 ods. 1 písm. a) bod 1 Zákonníka práce a s nárokom na odstupné podľa § 76 ods. 2 písm. a) Zákonníka práce.

Podľa § 63 ods. 1 písm. a) bod 1 Zákonníka práce, "Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak sa zamestnávateľ alebo jeho časť zrušuje."   Podľa § 76 ods. 2 písm. a) Zákonníka práce, "Zamestnancovi patrí pri skončení pracovného pomeru dohodou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a)b) alebo písm. f) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, odstupné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval menej ako dva roky."   Z vyššie uvedeného vyplýva, že nepodpíšete dohodu bez odstupného a trvajte na dohode s uvedením výpovedného dôvodu zrušenia zamestnávateľa (jeho časti) s nárokom na jednomesačné odstupné, ako je uvedené vyššie.  V opačnom prípade, sa môžete brániť žalobou na súde o neplatnosť skončenia pracovného pomeru podľa § 77 a nasl. Zákonníka práce.    Podľa § 77 a nasl. Zákonníka práce. "Neplatnosť skončenia pracovného pomeru výpoveďou, okamžitým skončením, skončením v skúšobnej dobe alebo dohodou môže zamestnanec, ako aj zamestnávateľ uplatniť na súde najneskôr v lehote dvoch mesiacov odo dňa, keď sa mal pracovný pomer skončiť."
Trápi vás "Ukončenie pracovného pomeru" a chcete pomôcť?

Podotázka: Ukončenie pracovného pomeru (Pracovné právo)

Dobrý deň, môj manžel je v bdelej kóme bez akejkoľvek perspektívy prebudenia. Napriek tomu je stále oficiálne zamestnaný, no vzhľadom na jeho zdravotný stav sa do práce už nikdy nevráti. Chcela by som vedieť, akým spôsobom možno ukončiť jeho pracovný pomer. Aktuálne je manžel na pracovnej neschopnosti (PN), pričom už nemá nárok na výplatu dávky. Každý mesiac musím žiadať prechodový lístok od lekára, čo mi už pôsobí značnú námahu. Zároveň je aj dôchodcom, preto riešenie invalidného dôchodku nie je potrebné. Doposiaľ som nemusela iniciatívne riešiť zbavenie svojprávnosti manžela súdnou cestou pre potreby riešenia pracovnej neschopnosti, pretože Sociálna poisťovňa ma na tieto účely ustanovila za opatrovníka, rovnako ako Úrad práce sociálnych vecí a rodiny pre účely riešenia zabezpečenia pomôcok. Rada by som sa dozvedela o možnostiach, ako formálne požiadať o ukončenie pracovného pomeru. Nechcela by som to riešiť ukončením PN a následným prepustením z dôvodu absencie, čo by sa mi zdalo nevhodné. Veľmi pekne ďakujem za akúkoľvek pomoc alebo radu.

Odpoveď: Ukončenie pracovného pomeru

(odpoveď odoslaná: 26.04.2024)

Dobrý deň,
stačí ak zamestnávateľovi napíšete o zdravotnom stave Vášho manžela a požiadate ho o ukončenie pracovného pomeru dohodou k určitému dátumu. 

Zamestnávateľ pripraví dohodu o skončení pracovného pomeru a Vy, ako opatrovníčka ju potom za manžela podpíšete. 

Zamestnávateľ ho potom odhlási zo sociálnej a zdravotnej poisťovne. 

Podľa § 60 ods. 1 Zákonníka práce, "Ak sa zamestnávateľ a zamestnanec dohodnú na skončení pracovného pomeru, pracovný pomer sa skončí dohodnutým dňom."

Podľa § 60 ods. 2 Zákonníka práce, "Dohodu o skončení pracovného pomeru zamestnávateľ a zamestnanec uzatvárajú písomne. V dohode musia byť uvedené dôvody skončenia pracovného pomeru, ak to zamestnanec požaduje alebo ak sa pracovný pomer skončil dohodou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) až c)a f).ZP."

Podľa § 60 ods. 3 Zákonníka práce, "Jedno vyhotovenie dohody o skončení pracovného pomeru vydá zamestnávateľ zamestnancovi."


Podotázka: Ukončenie pracovného pomeru (Pracovné právo)

Dobrý deň, podala som žiadosť o opatrovateľský príspevok na starostlivosť o matku. Momentálne som na pracovnej neschopnosti. Rada by som s okamžitou platnosťou ukončila môj pracovný pomer.

Odpoveď: Ukončenie pracovného pomeru

(odpoveď odoslaná: 08.04.2024)

Dobrý deň,

pracovný pomer môžete ukončiť aj počas trvania PN, to zákon nevylučuje. Je potrebné, aby ste sa dohodli so svojim zamestnávateľom, a to buď na skončení pracovného pomeru dohodou ku konkrétnemu dátumu alebo ak nebude súhlasiť tak je potrebné, aby ste podali písomne výpoveď, a bude Vám plynúť výpovedná doba. Ak ste pracovali menej ako rok tak je mesačná a ak viac ako rok tak je dvojmesačná. Pri výpovedi danej zamestnancom dôvod skončenia pracovného pomeru nemusí byť vo výpovedi uvedený.


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál



Podotázka: Ukončenie pracovného pomeru (Pracovné právo)

Dobrý deň, ako onkologický pacient na PN mám od júna 2023 priznaný invalidný dôchodok kvôli zníženiu pracovnej schopnosti o viac ako 75 %. Mohli by ste mi, prosím, poradiť, ako by som mal postupovať pri ukončení pracovného pomeru? Ďakujem.

Odpoveď: Ukončenie pracovného pomeru

(odpoveď odoslaná: 24.03.2024)

Dobrý deň, je viac možností, avšak najviac záleží na zamestnávateľovi, na rozhodnutí ktorého závisí, aký spôsob skončenia zvolí. 

Prvou možnosťou, ak by Vám zamestnávateľ dal výpoveď zo zdravotných dôvodov (§ 63 ods. 1 písm. c) ZP), s nárokom na odstupné podľa odseku 1 § 76 ZP.

Druhá možnosť je, že so zamestnávateľom uzatvoríte dohodu o skončení pracovného pomeru s uvedením dôvodu (zdravotného), s nárokom na odstupné podľa odseku 2 § 76 ZP.

Treťou možnousťou je, že so zamestnávateľom uzatvoríte dohodu o skončení pracovného pomeru bez uvedenia dôvodu, bez nároku na odstupné. 

Podľa § 63 ods. 1 písm. c) Zákonníka práce, "Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak zamestnanec vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo stratil spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, alebo ak ju nesmie vykonávať pre chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak na pracovisku dosiahol najvyššiu prípustnú expozíciu určenú rozhodnutím príslušného orgánu verejného zdravotníctva."

Podľa § 76 ods. 1 písm. d) Zákonníka práce, "Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a)b) alebo písm. f) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné najmenej v sume štvornásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dvadsať rokov."

Podľa § 76 ods. 2 písm. e) Zákonníka práce, "Zamestnancovi patrí pri skončení pracovného pomeru dohodou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a)b) alebo písm. f) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, odstupné najmenej v sume päťnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dvadsať rokov."


Trápi vás "Ukončenie pracovného pomeru" a chcete pomôcť?

Podotázka: Ukončenie pracovného pomeru (Pracovné právo)

Dobrý deň, rada by som sa opýtala na nasledujúcu otázku: Pracujem u zamestnávateľa od roku 2014 a chcem dať výpoveď. Musím ju dať s trojmesačnou výpovednou dobou? Ďakujem.

Odpoveď: Ukončenie pracovného pomeru

(odpoveď odoslaná: 27.09.2023)

Dobrý deň, vzhľadom na skutočnosť, že váš pracovný pomer trvá viac ako jeden rok, v zmysle ust. § 62 ods. 6 a § 67 Zákonníka práce platí, že výpovedná doba je dva mesiace, ktorá začína plynúť prvým dňom mesiaca nasledujúceho po doručení výpovede. Vo výpovedi môžete ale aj nemusíte uviesť dôvod výpovede z pracovného pomeru. Pracovný pomer v tomto prípade skončí uplynutím výpovednej doby. Súhlas zamestnávateľa na podanie výpovede z pracovného pomeru nepotrebujete.


Podotázka: Ukončenie pracovného pomeru (Pracovné právo)

Dobrý deň, rada by som sa informovala o ďalšom postupe vo veci výpovede zo zamestnania. Dňa 10.11.2022 som po ústnej dohode s riaditeľom firmy podala výpoveď na dohodu ku dňu 31.12.2022. Ústna dohoda s riaditeľom znela, že ak nájdu náhradu na moju pozíciu do tohto dátumu, od 1.1.2023 už nebudem zamestnancom firmy. Ak by sa náhrada nenašla, pretrváva dvojmesačná výpovedná doba a pracovný pomer by som ukončila ku dňu 31.1.2023. V súčasnosti už viem, že náhrada za mňa sa nenašla, a teda budem zamestnancom ešte celý január 2023. Chcela by som sa opýtať, či je nutné napísať novú výpoveď s nejakou spätnou platnosťou ako dodatok k pôvodnej? Rada by som vedela, ako sa táto vec dá riešiť a čo je teraz nutné urobiť na to, aby mi zamestnávateľ neznemožnil odchod do novej práce na základe chýbajúcej písomnej výpovedi. Potrebovala by som vedieť, či by mohol požadovať nové podanie výpovede a predĺženie o ďalšie dva mesiace, čo by bolo neprijateľné. Ďakujem Vám za odpoveď. S.

Odpoveď: Ukončenie pracovného pomeru

(odpoveď odoslaná: 09.12.2022)

Dobrý deň, na Vami položenú otázku uvádzame, že Zákonník práce nepozná pojem výpoveď dohodou. Dohoda o skončení prac. pomeru musí byť písomná. Rovnako pokiaľ ide o podanie výpovede z pracovného pomeru, aj táto musí byť písomná.

Z otázky usudzujeme, že nemáte so zamestnávateľom podpísanú dohodu o skončení pracovného pomeru k Vám vyhovujúcemu dátumu /31.12.2022, ale zrejme nie.

Odporúčam preto podať písomnú výpoveď z pracovného pomeru s uvedením alebo bez uvedenia dôvodov /je to na Vašom rozhodnutí/ a výpoveď doručiť zamestnávateľovi osobne proti podpisu tak, aby Vám zostal jeden exemplár výpovede. Výpovedná doba začne plynúť však až dňom 1.1.2023 a pracovný pomer skončí až k poslednú dňu mesiaca február 2023 /predpokladáme z otázky, že Váš pracovný pomer trvá viac ako jeden rok, preto je výpovedná doba 2 mesiace/. Spätná výpoveď  právne nie je možná.

Možnosťou je ešte dohodnúť sa písomne, čo zdôrazňujeme/ na skončení pracovného pomeru dohodou k Vami požadovanému  resp. potrebnému dňu, a súčasne sa dohodnúť s novým zamestnávateľom na inom dátume nástupu do práce.


Podotázka: Ukončenie pracovného pomeru (Pracovné právo)

Dobrý deň, Akým spôsobom je možné predčasne ukončiť pracovný pomer na dobu určitú?

Odpoveď: Ukončenie pracovného pomeru

(odpoveď odoslaná: 24.11.2022)

Dobrý deň, každý pracovný pomer možno skončiť výpoveďou a to z akéhokoľvek dôvodu alebo aj bez uvedenia dôvodu. To znamená, že aj ten, ktorý vznikol na dobu určitú.

Rovnako tak sa môžete na predčasnom skončení pracovného pomeru so svojím zamestnávateľom dohodnúť.

Ak sa nedohodnete, potom napíšte písomnú výpoveď a túto doručte svojmu zamestnávateľovi. Písomnosť a doručenie výpovede sú dve podmienky pre jej platnosť. Ak by tieto neboli splnené, zamestnávateľ by mohol namietať neplatnosť skončenia pomeru, a to aj súdnou cestou. Pracovný pomer skončí uplynutím výpovednej doby, ktorá začne plynúť od prvého dňa mesiaca nasledujúceho po mesiaci, kedy bola výpoveď zamestnávateľovi zo strany zamestnanca doručená. Dĺžku výpovednej doby upravuje Zákonník práce v ust. § 62 ods. 2 a ods. 6. Platí to aj v prípade pracovného pomeru na dobu určitú. 


Trápi vás "Ukončenie pracovného pomeru" a chcete pomôcť?

Podotázka: Ukončenie pracovného pomeru (Pracovné právo)

Dobrý deň, rada by som sa opýtala na vec týkajúcu sa ukončenia pracovného pomeru. Som zamestnaná menej ako 1 rok v domove pre seniorov. K 1. 4. som podala výpoveď, načo mi bolo oznámené, že výpovedná lehota je 2 mesiace. Následne som teda výpovedi uviedla dátum ukončenia pracovného pomeru na 1. 6. 2021. Urobila som to však z nevedomosti, pretože mi to takto vysvetlila moja nadriadená. Chcem sa preto opýtať, či je možné tento dátum ukončenia retroaktívne upraviť, alebo musím pracovať až do 1. 6. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Ukončenie pracovného pomeru

(odpoveď odoslaná: 20.04.2021)

Dobrý deň,

nakoľko pracujete menej ako 1 rok u zamestnávateľa, výpovedná doba je najmenej jeden mesiac, ak Zákonník práce neustanovuje inak. Ak by Váš pracovný pomer trval jeden rok a viac, výpovedná doba by bola dva mesiace.

Z toho vyplýva, že ak ste dali výpoveď k 1.4., jednomesačná výpovedná doba Vám začína plynúť 01. mája a uplynie 31. mája.

Podmienkou platnosti výpovede je, aby bola písomná a doručená. Po správnosti ste dátum na výpovedi mali uviesť ten, ktorý sa zhoduje s dňom, keď podávate výpoveď zamestnávateľovi. Bez ohľadu však na tento dátum uvedený vo výpovedi, je výpoveď doručená okamihom, keď ju Váš zamestnávateľ prevzal. Na doručovanie písomnosti sa uplatňujú ust. § 38 Zákonníka práce. Okamih doručenia výpovede je dôležitý, pretože v závislosti od tohto okamihu začína plynúť výpovedná doba.

Podľa § 62 ods. 7 Zákonníka práce začína výpovedná doba plynúť od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po doručení výpovede a skončí sa uplynutím posledného dňa príslušného kalendárneho mesiaca. Preto Vám výpovedná doba uplynie tak ako som Vám vyššie v odpovedi uviedol. Pracovný pomer sa skončí až uplynutím tejto výpovednej doby, preto do 31.05. by ste mali v pracovnom pomere zotrvať. Ak by ste počas tejto doby v pracovnom pomere nezotrvali, zamestnávateľ by mal právo na peňažnú náhradu najviac v sume, ktorá je súčinom Vášho priemerného mesačného zárobku a dĺžky výpovednej doby, ak ste sa na tejto peňažnej náhrade dohodli v pracovnej zmluve. Dohoda o peňažnej náhrade musí byť písomná, inak je neplatná. Ak máte otázky, napíšte mi. 


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál




V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Ukončenie pracovného pomeru" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.