Si advokát? Chceš napredovať v kariére? Nezmeškaj príležitosť stať sa súčasťou prestížnej advokátskej kancelárie!
Klikni sem pre viac informácií.
Máte
otázku?

Výpoveď z dôvodu nadbytočnosti zamestnanca

Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Bratislava

Otázka: Výpoveď z dôvodu nadbytočnosti zamestnanca

Dobrý deň, potreboval by som poradiť v tejto veci: Počas dlhodobého PN (4 mesiace) vykonal zamestnávateľ organizačné zmeny a zrušil moju pozíciu. Nevie mi ponúknuť inú vhodnú pozíciu, a tak som sa stal nadbytočným. Pracoval som tam šesť rokov. Podľa zákonníka mám teda právo na trojmesačnú výpovednú lehotu a dvojmesačné odstupné. Zamestnávateľ ma zastrašoval návrhom, že mi počas výpovednej doby prideliť úlohu na metanie chodníkov za minimálnu mzdu a v prípade, že prídem do práce o minútu neskôr, poskytne mi okamžitú výpoveď. Môže zamestnávateľ prideliť prácu, keď je moje pracovné miesto zrušené? Je možné túto situáciu považovať za prekážku v práci zo strany zamestnávateľa? Momentálne som na dovolenke. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Výpoveď z dôvodu nadbytočnosti zamestnanca

Dobrý deň, Vy máte povinnosť robiť iba to, čo máte v pracovnej zmluve. Ak bolo Vaše miesto zrušené s okamžitou účinnosťou, potom ide o prekážku na strane zamestnávateľa. Zamestnávateľ Vám nemôže dať zametať chodníky, ak ste to dovtedy nerobili.