Dobrý deň,
zamestnávateľ Vám nemôže dať výpoveď z dôvodu zlých vzťahov alebo z dôvodu poklesu tržieb. Toto nie sú výpovedné dôvody uvedené v zákonne, na základe ktorých môže dať zamestnávateľ zamestnancovi výpoveď (§ 63 ods. 1 ZP). Z uvedeného dôvodu možno predpokladať úspech na súde v prípade podania žaloby.
Podľa § 63 ods. 1 Zákonníka práce, "Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak
a) sa zamestnávateľ alebo jeho časť 1. zrušuje alebo 2. premiestňuje a zamestnanec nesúhlasí so zmenou dohodnutého miesta výkonu práce, b) sa zamestnanec stane nadbytočný vzhľadom na písomné rozhodnutie zamestnávateľa alebo príslušného orgánu o zmene jeho úloh, technického vybavenia alebo o znížení stavu zamestnancov s cieľom zabezpečiť efektívnosť práce alebo o iných organizačných zmenách a zamestnávateľ, ktorý je agentúrou dočasného zamestnávania, aj ak sa zamestnanec stane nadbytočným vzhľadom na skončenie dočasného pridelenia podľa § 58 pred uplynutím doby, na ktorú bol dohodnutý pracovný pomer na určitú dobu, c) zamestnanec vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo stratil spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, alebo ak ju nesmie vykonávať pre chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak na pracovisku dosiahol najvyššiu prípustnú expozíciu určenú rozhodnutím príslušného orgánu verejného zdravotníctva, d) zamestnanec 1. nespĺňa predpoklady ustanovené právnymi predpismi na výkon dohodnutej práce, 2. prestal spĺňať požiadavky podľa § 42 ods. 2, 3. nespĺňa bez zavinenia zamestnávateľa požiadavky na riadny výkon dohodnutej práce určené zamestnávateľom vo vnútornom predpise alebo 4. neuspokojivo plní pracovné úlohy a zamestnávateľ ho v posledných šiestich mesiacoch písomne vyzval na odstránenie nedostatkov a zamestnanec ich v primeranom čase neodstránil, e) sú u zamestnanca dôvody, pre ktoré by s ním zamestnávateľ mohol okamžite skončiť pracovný pomer, alebo pre menej závažné porušenie pracovnej disciplíny; pre menej závažné porušenie pracovnej disciplíny možno dať zamestnancovi výpoveď, ak bol v posledných šiestich mesiacoch v súvislosti s porušením pracovnej disciplíny písomne upozornený na možnosť výpovede.Zamestnanec a zamestnávateľ sa môžu dohodnúť aj na vyššom odstupnom, ako je podľa zákona. Zákon uvádza vždy minimálnu výšku odstupného pre zamestnanca (§ 76 ods. 1, 2 ZP).
Podľa § 76 ods. 2 Zákonníka práce, "Zamestnancovi patrí pri skončení pracovného pomeru dohodou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a), b) alebo písm. f) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, odstupné najmenej v sume a) jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval menej ako dva roky, b) dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dva roky a menej ako päť rokov, c) trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej päť rokov a menej ako desať rokov, d) štvornásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej desať rokov a menej ako dvadsať rokov, e) päťnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dvadsať rokov."Ak sa pracovný pomer končí dohodou, tak v tejto si môžu zamestnávateľ so zamestnancom dohodnúť čokoľvek, v otázkach ohľadom skončenia pracovného pomeru zamestnanca. Dôležité je, aby obe strany súhlasili. Ak zamestnávateľ raz už dohodu podpíše, je povinný ju dodržať v celom rozsahu a nemôže sa odvolať na ustanovenia Zákonníka práce. To, čo si dohodnete a uvediete v dohode, bude mať prednosť pre ustanoveniami Zákonníka práce. Nemalo by to byť však v rozpore s dobrými mravmi a neobchádzať zákon. Ak si so zamestnávateľom dohodnete, že on Vám vyplatí ostupné za 4 mesiace, tak potom je už povinný Vám ho vyplatiť. V opačnom prípade si odstupné môžete uplatňovať súdnou cestou.
Pri skončení pracovného pomeru dohodou neplynie výpovedná doba a pomer sa končí dňom, uvedeným v dohode. Preto Vám zamestnávateľ ani nemusí (ale môže) dávať výpovednú dobu. Dovolenku si vyčerpáte pred skončením pracovného pomeru.
Podľa § 60 ods. 1 Zákonníka práce, "Ak sa zamestnávateľ a zamestnanec dohodnú na skončení pracovného pomeru, pracovný pomer sa skončí dohodnutým dňom."
Odstupné je splatné spolu s výplatou poslednej mzdy, ak sa so zamestnávateľom nedohodnete inak.
Podľa § 76 ods. 6 Zákonníka práce, "Odstupné vypláca zamestnávateľ po skončení pracovného pomeru v najbližšom výplatnom termíne určenom u zamestnávateľa na výplatu mzdy, ak sa zamestnávateľ nedohodne so zamestnancom inak."