Dobrý deň, áno, ste v ochrannej dobe.
Práceneschopnosť ako aj tehotenstvo a materská dovolenka sú obdobia, kedy je zamestnanec/zamestnankyňa v ochrannej dobe. Počas tejto doby je zamestnanec chránený pred výpoveďou zo strany zamestnávateľa.
Podľa § 40 ods.6 Zákonníka práce, "Tehotná zamestnankyňa na účely tohto zákona je zamestnankyňa, ktorá svojho zamestnávateľa písomne informovala o svojom stave a predložila o tom lekárske potvrdenie."
Momentom oznámenia Vášho stavu tehotnosti podľa vyššie citovaného ustanovenia, sa dostávate do ochrannej doby. Skutočnosť, že ste predtým boli PN z dôvodu choroby, neovplyňuje Vašu ochrannú dobu počas tehotnosti.
Po oznámení zamestnávateľovi PN pre rizikové tehotenstvo, Vám do konca Vášho pracovného pomeru, ktorý pripadá na marec budúceho roka, zamestnávateľ nemôže dať výpoveď, lebo budete buď PN, buď ako tehotná alebo na materskej dovolenke.
Podľa § 64 ods. 1 písm. a) a d) Zákoníka práce, "Zamestnávateľ nesmie dať zamestnancovi výpoveď v ochrannej dobe, a to
a) v dobe, keď je zamestnanec uznaný dočasne za práceneschopného pre chorobu alebo úraz, ak si túto neschopnosť úmyselne nevyvolal alebo nespôsobil pod vplyvom alkoholu, omamných látok alebo psychotropných látok, a v dobe od podania návrhu na ústavné ošetrovanie alebo od nástupu na kúpeľnú liečbu až do dňa ich skončenia,
d) v dobe, keď je zamestnankyňa tehotná, keď je zamestnankyňa na materskej dovolenke, v dobe od oznámenia predpokladaného dňa nástupu na otcovskú dovolenku podľa § 166 ods. 3 zamestnancom, najskôr však šesť týždňov predchádzajúcich očakávanému dňu pôrodu, do skončenia otcovskej dovolenky, v dobe keď je zamestnankyňa a zamestnanec na rodičovskej dovolenke alebo keď sa osamelá zamestnankyňa alebo osamelý zamestnanec starajú o dieťa mladšie ako tri roky."
Je potrebné však počítať s tým, že po marci budúceho roka Vám pravdepodobne nebude opäť predĺžený pracovný pomer, keďže pred jeho skončením pôjdete na materskú dovolenku, ktorá trvá spravidla 3 roky. Zamestnávateľ nebude môcť tak dlho na Vás čakať.