Máte
otázku?

Skončenie pracovného pomeru na dobu určitú


Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Nitra

Otázka: Skončenie pracovného pomeru na dobu určitú

Dobrý deň. Momentálne som na maróde a 4. 10. 2017 mi končí pracovná zmluva. Predpokladám, že mi zamestnávateľ bude chcieť zmluvu predĺžiť a to na dobu neurčitú. Práca mi však už nevyhovuje a hľadám si novú. Ako by som mal ukončiť pracovný pomer so zamestnávateľom a je možné, aby mi zamestnávateľ predĺžil zmluvu počas maródky?

Odpoveď: Skončenie pracovného pomeru na dobu určitú

Dobrý deň. Vaša otázka sa týka možností skončenia pracovného pomeru, ktorý bol dohodnutý na dobu určitú. Ide teda o pracovnoprávny problém, ktorého riešenie možno nájsť priamo v ustanoveniach zákona číslo 311/2001 Z.z. Zákonník práce v znení neskorších predpisov (ďalej len „Zákonník práce“).

 

Možnosti skončenia pracovného pomeru

 

V zmysle súčasnej pracovnoprávnej úpravy (ustanovenie § 59 ods. 1 Zákonníka práce) možno pracovný pomer skončiť štyrmi spôsobmi:

- dohodou,

- výpoveďou,

- okamžitým skončením,

- skončením v skúšobnej dobe.

 

Okrem uvedených štyroch spôsobov skončenia pracovného pomeru platí pre pracovný pomer dohodnutý na dobu určitú osobitný spôsob skončenia pracovného pomeru, a to uplynutím doby, na ktorú bol pracovný pomer dohodnutý. Vyplýva to z ustanovenia § 59 ods. 2 Zákonníka práce, podľa ktorého platí, že: „Pracovný pomer dohodnutý na určitú dobu sa skončí uplynutím dohodnutej doby.“

 

Skončenie pracovného pomeru dohodnutého na určitú dobu

 

Okrem vyššie spomenutej právnej úpravy je skončenie pracovného pomeru dohodnutého na dobu určitú upravené aj osobitne, a to v ustanovení § 71 Zákonníka práce, podľa ktorého platí, že:

„(1) Pracovný pomer uzatvorený na určitú dobu sa skončí uplynutím tejto doby.

(2) Ak zamestnanec pokračuje po uplynutí dohodnutej doby s vedomím zamestnávateľa ďalej vo výkone práce, platí, že sa tento pracovný pomer zmenil na pracovný pomer uzatvorený na neurčitý čas, ak sa zamestnávateľ nedohodne so zamestnancom inak.

(3) Pred uplynutím dohodnutej doby sa môže skončiť pracovný pomer podľa odseku 1 aj inými spôsobmi uvedenými v § 59.“

Z citovaných zákonných ustanovení vyplýva, že pracovný pomer sa môže skončiť nielen na základe právneho úkonu (napr. ak pracovný pomer skončí na základe prejavu vôle zamestnanca alebo zamestnávateľa – podaním písomnej výpovede), ale aj na základe právnej udalosti, ktorou je kvalifikované uplynutie času. V takomto prípade sa pracovný pomer sa skončí bez toho, aby zamestnanec alebo zamestnávateľ museli vykonať určitý právny úkon.

Inak povedané, keďže pracovný pomer uzatvorený na dobu určitú sa skončí uplynutím doby dohodnutej v pracovnej zmluve, ku skončeniu pracovného pomeru dôjde bez toho, aby účastníci pracovného pomeru (zamestnanec a zamestnávateľ) museli vykonať určitý právny úkon smerujúci k jeho skončeniu.

Odsek dva citovaného zákonného ustanovenia upravuje automatickú premenu pracovného pomeru na pracovný pomer dohodnutý na neurčitý dobu. Ak by totiž zamestnanec po uplynutí dohodnutej doby pokračoval vo výkone práce s vedomím zamestnávateľa, zmení sa pracovný pomer na dobu určitú na pracovný pomer na neurčitý čas.

Z pohľadu zamestnávateľa je preto nevyhnutné, aby venoval náležitú (resp. zvýšenú) pozornosť tomu, kedy sa so zamestnancom končí pracovný pomer, ktorý bol dohodnutý na dobu určitú. Ak by zamestnanec prišiel po uplynutí dohodnutej doby do práce a chcel by vykonávať prácu, zamestnávateľ sa musí postarať o to, aby zamestnanec prácu nemohol vykonávať a ak je možné, zamestnanca vôbec na pracovisko nevpustiť.

Napríklad zamestnanec má dohodnutý pracovný pomer na dobu určitú do 04.10.2017 a do práce by nastúpil a pokračoval v nej aj po tomto dátume, jeho pracovný pomer sa bez ďalšieho mení na pracovný pomer na neurčitý čas. Pritom ak by nastala takáto situácia a zamestnávateľ by nechcel naďalej zamestnanca zamestnávať, musel by s ním ukončiť pracovný pomer iným spôsobom (pravdepodobne dohodou alebo výpoveďou).

Spomínaný odsek dva ustanovenia § 71 Zákonníka práce preto možno vnímať najmä ako ochranu zamestnanca, ktorý napriek pracovnému pomeru dohodnutému na dobu určitú pokračoval u zamestnávateľa s prácou aj po uplynutí dohodnutej doby.

Vo vzťahu k poslednému (tretiemu) odseku analyzovanému zákonnému ustanoveniu možno skonštatovať, že ak má zamestnanec dohodnutý pracovný pomer na dobu určitú, neznamená to, že počas tejto doby je zamestnanec takpovediac „nedotknuteľný“ a nemôže byť s ním skončený pracovný pomer inak. Aj pred uplynutím dohodnutej doby totiž možno skončiť pracovný pomer dohodnutý na určitú dobu inými spôsobmi, ktoré Zákonník práce pripúšťa. Preto ak na to existuje zákonný dôvod, zamestnávateľ môže s takýmto zamestnancom skončiť pracovný pomer okamžite, výpoveďou, dohodou alebo v skúšobnej dobe, ak bola dojednaná.

 

Záver

 

Vo vzťahu k Vašej otázke by som záverom uviedol, že ak nebudete mať záujem na pokračovaní pracovného pomeru, ktorý sa Vám má skončiť uplynutím doby dňa 04.10.2017, v zásade nemusíte spraviť nič iné, iba nenastúpiť po skončení pracovného pomeru do práce.

Zamestnávateľ Vám nemôže jednostranne predĺžiť dobu, na ktorú bol pracovný pomer dohodnutý. Ako totiž vyplýva z výkladu uvedeného vyššie, pri premene pracovného pomeru dohodnutého na dobu určitú na pracovný pomer na neurčitý čas má výhodu zamestnanec, pretože len on môže svojím jednostranným konaním spôsobiť predĺženie, resp. premenu pracovného pomeru na neurčitý čas. Stačí, aby s vedomím zamestnávateľa nastúpil do práce a pracoval aj po uplynutí dohodnutej doby.

Vo Vašej situácii Vás síce zamestnávateľ môže požiadať o predĺženie pracovného pomeru (príp. o jeho premenu na neurčitý čas), avšak pokiaľ odmietnete, nijako Vás nemôže nútiť dohodu uzavrieť.

Trápi vás "Skončenie pracovného pomeru na dobu určitú" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Skončenie pracovného pomeru na dobu určitú (Pracovné právo)

Dobrý deň, chcem vás poprosiť o pomoc. Pracujem ako opatrovateľka v zariadení pre seniorov a momentálne som na pracovnej neschopnosti od októbra z dôvodu rizikového tehotenstva. Dňa 17.12.2024 mi končí pracovná zmluva a zamestnávateľ mi ju nechce predĺžiť. Na pracovnej neschopnosti by som mala zostať až do nástupu na materskú dovolenku (január). Môže ma prepustiť počas pracovnej neschopnosti? Vopred vám ďakujem.

Odpoveď: Skončenie pracovného pomeru na dobu určitú

(odpoveď odoslaná: 02.12.2024)

Dobrý deň,
ak máte uzatvorený pracovný pomer na dobu určitú, pracovný pomer končí uplynutím dohodnutej doby trvania pracovného pomeru. Citujeme ust. § 71 Zákonníka práce :

"Skončenie pracovného pomeru dohodnutého na určitú dobu

(1) Pracovný pomer uzatvorený na určitú dobu sa skončí uplynutím tejto doby.

(2) Ak zamestnanec pokračuje po uplynutí dohodnutej doby s vedomím zamestnávateľa ďalej vo výkone práce, platí, že sa tento pracovný pomer zmenil na pracovný pomer uzatvorený na dobu neurčitú.

(3) Pred uplynutím dohodnutej doby sa môže skončiť pracovný pomer podľa odseku 1 aj inými spôsobmi uvedenými v § 59."

 

To, že ste v súčasnosti práceneschopná a prac. zmluva je uzatvorená na dobu určitú, na veci nič nemení.

 


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Skončenie pracovného pomeru na dobu určitú (Pracovné právo)

Dobrý deň, po ukončení pracovného pomeru na dobu určitú som na PN. Čo by som v tomto prípade mal/a urobiť? Ďakujem.

Odpoveď: Skončenie pracovného pomeru na dobu určitú

(odpoveď odoslaná: 22.11.2024)

Dobrý deň,
po skončení Vašej PN sa nahlásite na úrade práce ako nezamestnaná, za účelom evidencie a za účelom priznania podpory v nezamestnanosti.

Podľa § 71 ods. 1 Zákonníka práce, "Pracovný pomer uzatvorený na určitú dobu sa skončí uplynutím tejto doby."

Váš pracovný pomer, ktorý ste mali dohodnutý na dobu určitú sa uplynutím doby skončil. Takže, aktuálne ste nezamestnaná. Skutočnosť, že ste momentálne PN neovplyvňuje skončenie pracovného pomeru

Po skončení PN a po zaevideovaní sa na úrade práce si začnete hľadať nové zamestnanie. Pri novom zamesntaní sa dajte pozor na to, či dohodnuté pracovné podmienky, ktoré Vám boli sľúbené na pracovnom pohovore, budú zapracované aj do Vašej pracovnej zmluvy. 

Podľa § 43 ods. 1 Zákonníka práce, "Pracovná zmluva obsahuje identifikačné údaje zamestnávateľa a zamestnanca. V pracovnej zmluve je zamestnávateľ povinný so zamestnancom dohodnúť podstatné náležitosti, ktorými sú:

a) druh práce a jeho stručná charakteristika,

b) miesto výkonu práce (obec, časť obce alebo inak určené miesto) alebo miesta výkonu práce, ak ich je viac, alebo pravidlo, že miesto výkonu práce určuje zamestnanec,

c) deň nástupu do práce,

d) mzdové podmienky."

 


Podotázka: Skončenie pracovného pomeru na dobu určitú (Pracovné právo)

Dobrý deň, mám nárok na odstupné, ak mám v pracovnej zmluve § 71 Zákonníka práce a pracovala som tam 2 roky? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Skončenie pracovného pomeru na dobu určitú

(odpoveď odoslaná: 06.08.2024)

Dobrý deň, § 71 Zákonníka práce pojednáva o sončení rpacovného pomeru na dobu určitú. Ak ste podpísali pracovnú zmluvu na dobu určitú, potom v súlade s ust. § 71 Zákonníka práce sa pracovný pomer končí dňom uvedeným v pracovnej zmluve /citujeme/ :

"Skončenie pracovného pomeru dohodnutého na určitú dobu

"(1) Pracovný pomer uzatvorený na určitú dobu sa skončí uplynutím tejto doby. (2) Ak zamestnanec pokračuje po uplynutí dohodnutej doby s vedomím zamestnávateľa ďalej vo výkone práce, platí, že sa tento pracovný pomer zmenil na pracovný pomer uzatvorený na neurčitý čas, ak sa zamestnávateľ nedohodne so zamestnancom inak. (3) Pred uplynutím dohodnutej doby sa môže skončiť pracovný pomer podľa odseku 1 aj inými spôsobmi uvedenými v § 59."

 

Nárok na odstupné v tomto prípade nemáte.


Trápi vás "Skončenie pracovného pomeru na dobu určitú" a chcete pomôcť?

Podotázka: Skončenie pracovného pomeru na dobu určitú (Pracovné právo)

Dobrý deň, chcem poprosiť o radu. Pracovala som dva roky u zamestnávateľa s tým, že mi po prvom roku predĺžil zmluvu o ďalší rok. Teraz ma po dvoch rokoch prepustil, čiže mi nedal už zmluvu na neurčito. Uviedol § 71 ZP. Mám nárok na odstupné? Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Skončenie pracovného pomeru na dobu určitú

(odpoveď odoslaná: 29.07.2024)

Dobrý deň, nárok na odstupné vo vami uvedenom prípade nemáte, lebo išlo o pracovný pomer na dobu určitú, ktorý skončil uplynutím uvednej doby trvania pracovného pomeru.


Podotázka: Skončenie pracovného pomeru na dobu určitú (Pracovné právo)

Dobrý deň, bol som na PN od 8.5.2024 do 26.5.2024 a pracovná zmluva mi skončila 21.5.2024. Mal som zmluvu na dobu určitú na rok od 22.5.2023 a zamestnávateľ mi dodnes, 29.5.2024, neposlal zápočtový list, ani mi nepredložil žiadnu ďalšiu ponuku. Čo mám robiť? Ďakujem.

Odpoveď: Skončenie pracovného pomeru na dobu určitú

(odpoveď odoslaná: 30.05.2024)

Dobrý deň,
vo veci vašej otázky uvádzame, že ak ste mali uzatvorený pracovný pomer na dobu určitú, pracovný pomer skončil uplynutím doby, ktorá je uvedená v pracovnej zmluve, teda dňom 21.5.2024.

Vo veci  potvrdenia o zamestnení /"zápočtový list"/ musíte kontaktovať zamesntávateľa.

Podľa ust. § 75 Zákonníka práce platí :

"Pracovný posudok a potvrdenie o zamestnaní

(1) Zamestnávateľ je povinný vydať zamestnancovi pracovný posudok do 15 dní od jeho požiadania. Zamestnávateľ však nie je povinný vydať zamestnancovi pracovný posudok skôr ako dva mesiace pred skončením pracovného pomeru. Pracovným posudkom sú všetky písomnosti týkajúce sa hodnotenia práce zamestnanca, jeho kvalifikácie, schopností a ďalších skutočností, ktoré majú vzťah k výkonu práce. Zamestnanec má právo nahliadnuť do osobného spisu a robiť si z neho výpisy, odpisy a fotokópie.

(2)  Pri skončení pracovného pomeru je zamestnávateľ povinný vydať zamestnancovi potvrdenie o zamestnaní a uviesť v ňom najmä

a) dobu trvania pracovného pomeru,

b) druh vykonávaných prác,

c) či sa zo mzdy zamestnanca vykonávajú zrážky, v čí prospech, v akej výške a v akom poradí je pohľadávka, pre ktorú sa majú zrážky ďalej vykonávať,

d) údaj o záväzku zamestnanca zotrvať v pracovnom pomere u zamestnávateľa po určitú dobu po vykonaní záverečnej skúšky, maturitnej skúšky alebo absolventskej skúšky podľa § 53 ods. 2 vrátane údaja o tom, kedy sa táto doba skončí, e) údaj o poskytnutí odchodného podľa § 76a; ak sa odchodné vyplatilo dodatočne, zamestnávateľ vydá zamestnancovi nové potvrdenie o zamestnaní."


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál



Podotázka: Skončenie pracovného pomeru na dobu určitú (Pracovné právo)

Dobrý deň, chcel by som sa spýtať, či môžem podať výpoveď zo dňa na deň, ak mám zmluvu na dobu určitú. Zamestnávateľ mi chce určiť jeden až dvojmesačnú výpovednú lehotu, čo si však nemôžem finančne dovoliť, nakoľko už predtým došlo k zníženiu platov a počas výpovednej lehoty by som mal ešte menej príjmov. Je možné odísť z práce bez toho, aby som mal z toho právne problémy?

Odpoveď: Skončenie pracovného pomeru na dobu určitú

(odpoveď odoslaná: 16.04.2024)

Dobrý deň, okamžite skončiť pracovný pomer je možné len v zákonnom ustanovených prípadoch, a síce v prípade zamestnanca, ak 

a) podľa lekárskeho posudku zamestnanec nemôže ďalej vykonávať prácu bez vážneho ohrozenia svojho zdravia a zamestnávateľ ho nepreradil do 15 dní odo dňa predloženia tohto posudku na inú pre neho vhodnú prácu,

b) zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu, náhradu mzdy, cestovné náhrady, náhradu za pracovnú pohotovosť, náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca alebo ich časť do 15 dní po uplynutí ich splatnosti,

c) je bezprostredne ohrozený jeho život alebo zdravie.

Ak je splnený čo i len jeden z vyššie uvedených dôvodov, potom môžete skončiť pracovný pomer so zamestnávateľom okamžite, a to písomne, pričom je potrebné v takomto písomnom okamžitom skončení pracovného pomeru vymedziť dôvod skončenia tak, aby ho nebolo možné zameniť s iným dôvodom a súčasne je potrebné okamžité skončenie doručiť v ustanovenej lehote zamestnávateľovi, inak je neplatné. Uvedený dôvod sa nesmie dodatočne meniť. 

Pokiaľ neexistuje žiadny z dôvodov pre okamžité skončenie pracovného pomeru, potom je možné skončiť pracovný pomer jedine výpoveďou. V tomto prípade ale platí, že pracovný pomer skončí až uplynutím posledného dňa výpovednej doby, ktorá je buď jednomesačná alebo dvojmesačná vzhľadom na dĺžku trvania pracovného pomeru. Ak pracovný pomer trval aspoň jeden rok, potom je výpovedná doba dvojmesačná. Súčasne platí, že zamestnananec môže počas výpovednej doby už neprísť do práce, avšak za predpokladu, že si pre takýto prípad písomne v pracovnej zmluve zo zamestnávateľom dohodol sankciu (peňažnú náhradu), tak je povinný túto zaplatiť. Ak si peňažnú náhradu za nezotrvanie v pracovnom pomere počas plynutia výpovednej doby so zamestnávateľom nedohodol, potom môže zamestnanec nezotrvať v pracovnom pomere bez toho, aby bol zo strany zamestnávateľa za to sankcionovaný.

Čiže to, či by ste z toho, že by ste v pracovnom pomere počas výpovednej doby nezotrvali, mali nejaké problémy, závisí od toho, či ste si pre takýto prípad dohodli so zamestnávateľom povinnosť zaplatiť mu peňažnú náhradu. 


Trápi vás "Skončenie pracovného pomeru na dobu určitú" a chcete pomôcť?

Podotázka: Skončenie pracovného pomeru na dobu určitú (Pracovné právo)

Dobrý deň, chcel by som sa informovať o situácii týkajúcej sa pracovného pomeru na dobu určitú. Máme zamestnanca, ktorý momentálne čerpá nemocenské dávky (je na PN), a dnes mu práve končí pracovný pomer na dobu určitú. Neplánujeme s ním uzavrieť novú zmluvu. Mám otázku: vznikajú nám v tejto situácii nejaké zákonné povinnosti súvisiace so skončením pracovného pomeru na dobu určitú? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Skončenie pracovného pomeru na dobu určitú

(odpoveď odoslaná: 20.11.2023)

Dobrý deň, vo veci treba zamestnanca len písomne informovať, že jeho pracovný pomer skončil uplynutím dohodnutej doby trvania pracovného pomeru na dobu určitú a poslať mu potvrdenie o zamestnaní v zmysle ust. § 75 Zákonníka práce.

V prípade, že si zamestnanec nemohol vyčerpať dovolenku, na ktorú mu vznikol nárok, treba ju preplatiť v zmysle ust. § 116 Zákonníka práce.


Podotázka: Skončenie pracovného pomeru na dobu určitú (Pracovné právo)

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať, ako to je v prípade, že mám pracovnú zmluvu na dobu určitú. Je možné po jej skončení odísť zo zamestnania automaticky, alebo je potrebné podať aj písomnú výpoveď? Ďakujem.

Odpoveď: Skončenie pracovného pomeru na dobu určitú

(odpoveď odoslaná: 11.11.2023)

Dobrý deň,
ak máte pracovný pomer uzatvorený na dobu určitú, v zmysle ust. Zákonníka práce pracovný pomer končí uplynutím dohodnutej doby trvania pracovného pomeru. Z otázky predpokladáme, že nechcete už u predmetného zamestnávateľa pracovať po uplynutí doby trvania pracovnej zmluvy, preto odporúčam zamestnávateľovi len písomne oznámiť, že žiadate o potvrdenie o zamestnaní a o pracovný posudok /ak o tento máte záujem/, pričom citujeme ust. § 75 ods. 1 Zákonníka práce :

"(1) Zamestnávateľ je povinný vydať zamestnancovi pracovný posudok do 15 dní od jeho požiadania. Zamestnávateľ však nie je povinný vydať zamestnancovi pracovný posudok skôr ako dva mesiace pred skončením pracovného pomeru. Pracovným posudkom sú všetky písomnosti týkajúce sa hodnotenia práce zamestnanca, jeho kvalifikácie, schopností a ďalších skutočností, ktoré majú vzťah k výkonu práce. Zamestnanec má právo nahliadnuť do osobného spisu a robiť si z neho výpisy, odpisy a fotokópie."

Zamestnávateľovi nemusíte dávať žiadnu výpoveď.


Podotázka: Skončenie pracovného pomeru na dobu určitú (Pracovné právo)

Dobrý deň, ako zamestnávateľ som povinný oznámiť zamestnancovi ukončenie pracovného pomeru na dobu určitú. Zamestnanec je momentálne na rodičovskej dovolenke.

Odpoveď: Skončenie pracovného pomeru na dobu určitú

(odpoveď odoslaná: 06.11.2023)

Dobrý deň,
ak medzi Vami a zamestnávateľom nedôjde k uzatvoreniu ďalšieho právneho úkonu, teda k predĺženiu doby trvania pracovného pomeru na určitú dobu alebo k zmene pracovného pomeru dohodnutého na určitú dobu na pracovný pomer dohodnutý na neurčitý čas (dodatkom k pracovnej zmluve), pracovný pomer takéhoto zamestnanca sa skončí k dohodnutému dňu v pracovnej zmluve. Nič zamestnancovi oznamovať nemusíte. Zákon takúto povinnosť zamestnávateľovi neukladá. 


Trápi vás "Skončenie pracovného pomeru na dobu určitú" a chcete pomôcť?

Podotázka: Skončenie pracovného pomeru na dobu určitú (Pracovné právo)

Dobrý deň, potrebovala by som poradiť v jednej veci. Dnes mi zamestnávateľ ukončil pracovný pomer, ktorý trval 1 rok, a to k 30.10.2023. Chcem sa opýtať, či mám právo na nejakú ochrannú lehotu pre PN, keďže som momentálne chorá? Ďakujem krásne za Vašu odpoveď.

Odpoveď: Skončenie pracovného pomeru na dobu určitú

(odpoveď odoslaná: 19.10.2023)

Dobrý deň, na PN môžete ísť ale nebudete v ochrannej lehote.


Ochranná lehota sa spája len s ukončením pracovného pomeru "výpoveďou", čo nie je Váš prípad. Vám nebola daná výpoveď. 

Vám skončí pracovný pomer uplynutím lehoty 1 rok, na ktorú bol uzatvorený. Ak ste mali dohodnutý pracovný pomer na dobu určitú a táto uplynie, tak pracovný pomer sa skončí. Je to jeden zo spôsobov zániku pracovného pomeru, pokiaľ nie je predĺžený na ďalší rok alebo dva. 

Podľa § 48 ods. 2 Zákonníka práce, "Pracovný pomer na určitú dobu možno dohodnúť najdlhšie na dva roky. Pracovný pomer na určitú dobu možno predĺžiť alebo opätovne dohodnúť v rámci dvoch rokov najviac dvakrát."

Ochranná lehota, kedy je zamestnanec chránený pred výpoveďou, je napríklad, ak je zamestnanec PN alebo na materskej či rodičovskej dovolenke podľa § 64 ods. 1 ZP . Na Vás sa toto ustanovenie nevzťahuje.

Podľa § 64 ods. 1 Zákonníka práce, "Zamestnávateľ nesmie dať zamestnancovi výpoveď v ochrannej dobe, a to a) v dobe, keď je zamestnanec uznaný dočasne za práceneschopného pre chorobu alebo úraz, ak si túto neschopnosť úmyselne nevyvolal alebo nespôsobil pod vplyvom alkoholu, omamných látok alebo psychotropných látok, a v dobe od podania návrhu na ústavné ošetrovanie alebo od nástupu na kúpeľnú liečbu až do dňa ich skončenia, b) pri povolaní na výkon mimoriadnej služby v období krízovej situácie odo dňa, keď bol zamestnanec povolaný na výkon mimoriadnej služby doručením povolávacieho rozkazu alebo keď bol na výkon mimoriadnej služby povolaný mobilizačnou výzvou alebo mobilizačným oznámením, alebo ak bol zamestnancovi výkon mimoriadnej služby nariadený, až do uplynutia dvoch týždňov po jeho prepustení z tejto služby; to platí rovnako v prípade výkonu alternatívnej služby podľa osobitného predpisu, c) v dobe, keď je zamestnanec uvoľnený na výkon dobrovoľnej vojenskej prípravy, na pravidelné cvičenie alebo na plnenie úloh ozbrojených síl Slovenskej republiky (ďalej len „ozbrojené sily“) podľa osobitného predpisu, d) v dobe, keď je zamestnankyňa tehotná, keď je zamestnankyňa na materskej dovolenke, v dobe od oznámenia predpokladaného dňa nástupu na otcovskú dovolenku podľa § 166 ods. 3 zamestnancom, najskôr však šesť týždňov predchádzajúcich očakávanému dňu pôrodu, do skončenia otcovskej dovolenky, v dobe keď je zamestnankyňa a zamestnanec na rodičovskej dovolenke alebo keď sa osamelá zamestnankyňa alebo osamelý zamestnanec starajú o dieťa mladšie ako tri roky, e) v dobe, keď je zamestnanec dlhodobo uvoľnený na výkon verejnej funkcie, f) v dobe, keď je zamestnanec pracujúci v noci uznaný na základe lekárskeho posudku dočasne nespôsobilým na nočnú prácu."


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál




V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Skončenie pracovného pomeru na dobu určitú" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.