Je otec povinný platiť výživné aj po 18?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo,

Otázka: Je otec povinný platiť výživné aj po 18?

Dobrý deň, tento mesiac dosiahnem plnoletosť a potrebujem informácie týkajúce sa výživného. Môj otec mi pravidelne platí výživné, no obávam sa, že keď dovŕšim 18 rokov, už nebude musieť platiť. Výživné určil súd rozhodnutím, keď sa naši rozvádzali. Otec potom odišiel a odvtedy mi platí viac-menej pravidelne. Vyhráža sa, že keď dovŕšim 18 rokov, prestane platiť. Budem sa vtedy musieť obrátiť na súd? Môžete mi povedať, ako to teda je? Ďakujem.

Odpoveď: Je otec povinný platiť výživné aj po 18?

Dobrý deň,

v súvislosti s dosiahnutím plnoletosti platí, že plnoleté dieťa nie je povinné podať opätovne návrh na súd, týkajúci sa určenia vyživovacej povinnosti. Dôvodom je, že rozhodnutie súdu z času keď ste ešte neboli plnoletá je stále právoplatné a vykonateľné. To znamená, že vyživovacia povinnosť trvá aj naďalej. Zmena nastáva najmä v tom, že ak by ste podali návrh na zvýšenie výživného tak Vás napr. Vaša matka už nemôže zastupovať ako tomu bolo doteraz, ale bude potrebovať splnomocnenie. Ďalej sa mení aj to, že otec už nebude prispievať k rukám matky ale priamo Vám.

Čo sa týka Vašej obavy, s určitosťou Vám môžem povedať, že dosiahnutie plnoletosti nespôsobuje zánik vyživovacej povinnosti. Tento fakt je vyjadrený jednak v Zákone o rodine § 62 ods.1, podľa ktorého "Plnenie vyživovacej povinnosti rodičov k deťom je ich zákonná povinnosť, ktorá trvá do času, kým deti nie sú schopné samé sa živiť." a vyplýva aj z rozhodovacej praxe súdov. Príkladom je aj nasledujúce rozhodnutie súdu:

Rozsudok NS SSR sp. zn. 2 Cz 64/74

"Veková hranica 18 rokov je podľa Zákona o rodine § 86 ods. 3; (v súčasnosti § 65 ods. 3) významná len z hľadiska procesného, a to v tom zmysle, že do plnoletosti dieťaťa možno začať konanie o určenie výživného aj bez návrhu, zatiaľ čo po dosiahnutí plnoletosti možno takéto konanie začať len na návrh oprávneného.

Z ustanovenia § 86 ods. 3 ZR (v súčasnosti § 65 ods. 3) nemožno však vyvodiť záver, že rodič plnoletého dieťaťa, ktoré nie je schopné samo sa živiť, nemá voči nemu vyživovaciu povinnosť, a že táto povinnosť mu vznikne až súdnym rozhodnutím."