POZOR na PODVODNÝ EMAIL: Dostali ste z akoby našej mailovej adresy "kancelaria@ficek.sk" mail s predmetom "URGENTNÉ, OZNÁMENIE O EMBARGU" s nezmyslami o úveroch a dlhoch? Je to podvodná správa, neklikajte na link a ani prílohu. Problém intenzívne riešime.
Máte
otázku?

Vrátenie daru a premlčanie

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Nitra

Otázka: Vrátenie daru a premlčanie

Dobrý deň, môj manžel daroval svojej matke polovicu bytu, ktorú mu daroval jeho otec. Učinil tak preto, lebo inak nebolo možné byt predávať, keďže nebol zapísaný len na jednej osobe. Navyše sľúbil, že ak byt predá, pomôže mu finančne (vyplatí ho). Matka potom predala tento byt a kúpila si nový, ktorý luxusne zariadila a teraz často chodí na dovolenky. Manžel ju už štyrikrát žiadal o finančnú pomoc, keďže naša dcéra má dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav. Ja v súčasnosti nemôžem pracovať kvôli starostlivosti o dieťa (som na materskej dovolenke) do jeho šiesteho roku. Momentálne sa nachádzame v ťažkej finančnej situácii. Máme možnosť túto situáciu nejako riešiť vrátením daru? Neprihnuteľnosť bola darovaná pred štyrmi rokmi. Ďakujem.

Odpoveď: Vrátenie daru a premlčanie

Dobrý deň. V prípade darovania sa môže darca za splnenia zákonného predpokladu na vrátenie daru domáhať vrátenia daru. Inštitút vrátenia daru je upravený v ustanovení § 630 Občianskeho zákonníka, podľa ktorého platí: „Darca sa môže domáhať vrátenia daru, ak sa obdarovaný správa k nemu alebo členom jeho rodiny tak, že tým hrubo porušuje dobré mravy.“

Možnosť vrátenia daru netrvá neobmedzený čas. Obmedzením je všeobecná trojročná premlčacia lehota, ktorý vyplýva z ustanovenia § 101 Občianskeho zákonníka, podľa ktorého: „Pokiaľ nie je v ďalších ustanoveniach uvedené inak, premlčacia doba je trojročná a plynie odo dňa, keď sa právo mohlo vykonať po prvý raz.“ Premlčacia doba teda začína plynúť odo dňa, keď darca mohol uplatniť svoje právo po prvý raz, t.j. odo dňa, keď obdarovaný svojím správaním naplnil skutkovú podstatu ustanovenia § 630 Občianskeho zákonníka.