POZOR na PODVODNÝ EMAIL: Dostali ste z akoby našej mailovej adresy "kancelaria@ficek.sk" mail s predmetom "URGENTNÉ, OZNÁMENIE O EMBARGU" s nezmyslami o úveroch a dlhoch? Je to podvodná správa, neklikajte na link a ani prílohu. Problém intenzívne riešime.
Máte
otázku?

Môže mi zamestnávateľ sťahovať z výplaty náhradu škody z krádeže?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Prešov

Otázka: Môže mi zamestnávateľ sťahovať z výplaty náhradu škody z krádeže?

Dobrý deň, pracujem v obchode s potravinami pre živnostníčku v Tatranskej Štrbe. Náš obchod bol vykradnutý a živnostníčka ho nemala poistený proti krádeži. V náhrade nám dala sumu, ktorá zodpovedá tomu, čo jej zo zásob zmizlo. Ide približne o tri denne tržby v hodnote cca 3 000 €. Chcel by som sa opýtať, či má právo zraziť nám túto sumu z výplaty, konkrétne každý mesiac po 100 €, alebo by sme sa mali nejako brániť? V podstate peniaze, ktoré nám zraňuje, používa pre svoje potreby a nijako to nedokladuje. Prosím, poraďte nám. Ďakujeme.

Odpoveď: Môže mi zamestnávateľ sťahovať z výplaty náhradu škody z krádeže?

Dobrý deň, v zmysle Zákonníka práce, zamestnanec zodpovedá zamestnávateľovi za škodu len z určitých zákonne vymedzených dôvodov. Podľa žiadneho zákonného ustanovenia však zamestnanec nezodpovedá zamestnávateľovi za škodu, ktorá bola spôsobená vykradnutím predajne, vzhľadom na to, že ku škode nedošlo zavineným porušením jeho povinností pri plnení pracovných úloh alebo v priamej súvislosti s ním. Taktiež platí, že zamestnávateľ Vám môže zrážať zo mzdy len na základe dohody o zrážkach zo mzdy. Svojvoľným jednostranným rozhodnutím a bez zákonného alebo zmluvného dôvodu Vám teda zamestnávateľ nemôže vykonávať zrážky zo mzdy.