Dobrý deň,
pri opakovanej absencii zamestnanca v práci, ktorá by bola neospravedlnená, môže zamestnávateľ skončiť pracovný pomer okamžite. Neospravedlnená absencia v práci sa považuje za závažné porušenie pracovnej disciplíny, čo zakladá dôvod na okamžité skončenie pracovného pomeru. Pracovný pomer teda skončí okamžite bez plynutia výpovednej doby.
Okmažité skončenie pracovného pomeru je jeden zo spôsobov skončenia pracovného pomeru. Ďalšími spôsobmi sú výpoveď a dohoda. Pri výpovedi vždy plynie výpovedná doba a pri dohode sa pracovný pomer skončí v dohodnutý deň.
Podľa § 68 ods. 1 písm. b) Zákonníka práce, "Zamestnávateľ môže okamžite skončiť pracovný pomer výnimočne a to iba vtedy, ak zamestnanec porušil závažne pracovnú disciplínu." Podľa § 70 Zákonníka práce, "Okamžité skončenie pracovného pomeru musí zamestnávateľ aj zamestnanec urobiť písomne, musia v ňom skutkovo vymedziť jeho dôvod tak, aby ho nebolo možné zameniť s iným dôvodom, a musia ho v ustanovenej lehote doručiť druhému účastníkovi, inak je neplatné. Uvedený dôvod sa nesmie dodatočne meniť."Ak by sa zamestnávateľ rozhodol, že nezvolí spôsob okamžitého skončenia pracovného pomeru ale dá Vám výpoveď, tak potom by išlo o výpoveď podľa § 63 ods. 1 písm. e) Zákonníka práce, bez nároku na odstupné.
Podľa § 63 ods. 1 písm. e) Zákonníka práce, "Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak sú u zamestnanca dôvody, pre ktoré by s ním zamestnávateľ mohol okamžite skončiť pracovný pomer, alebo pre menej závažné porušenie pracovnej disciplíny; pre menej závažné porušenie pracovnej disciplíny možno dať zamestnancovi výpoveď, ak bol v posledných šiestich mesiacoch v súvislosti s porušením pracovnej disciplíny písomne upozornený na možnosť výpovede."