Môže ma zamestnávateľ prepustiť počas materskej dovolenky?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Prešov

Otázka: Môže ma zamestnávateľ prepustiť počas materskej dovolenky?

Dobrý deň, pracujem na jednom mieste už dva roky. Momentálne mi končí po druhom predĺžení pracovná zmluva na dobu určitú a zamestnávateľ mi ponúkol iný typ zmluvy. Je to opäť zmluva na dobu určitú, tentokrát na zastupovanie pani X, ktorá je na materskej dovolenke. Ako to funguje, ak by som išla na materskú dovolenku? Je mi automaticky ukončený pracovný pomer, alebo sa na mňa vzťahuje ochrana, že zamestnávateľ ma nemôže prepustiť, ak by sa naše materské dovolenky prekrývali a musel by zamestnať ďalšiu osobu? Za skorú odpoveď ďakujem.

Odpoveď: Môže ma zamestnávateľ prepustiť počas materskej dovolenky?

Dobrý deň, podľa § 48 ods. 2 Zákonníka práce (ZP), pracovný pomer na určitú dobu možno dohodnúť najdlhšie na dva roky. Pracovný pomer na určitú dobu možno predĺžiť alebo opätovne dohodnúť v rámci dvoch rokov najviac dvakrát. Taktiež však platí, že ďalšie predĺženie alebo opätovné dohodnutie pracovného pomeru na určitú dobu do dvoch rokov alebo nad dva roky je možné len z dôvodu

a) zastupovania zamestnanca počas materskej dovolenky, rodičovskej dovolenky, dovolenky bezprostredne nadväzujúcej na materskú dovolenku alebo rodičovskú dovolenku, dočasnej pracovnej neschopnosti alebo zamestnanca, ktorý bol dlhodobo uvoľnený na výkon verejnej funkcie alebo odborovej funkcie,

b) vykonávania prác, pri ktorých je potrebné podstatne zvýšiť počet zamestnancov na prechodný čas nepresahujúci osem mesiacov v kalendárnom roku,

c) vykonávania prác, ktoré sú závislé od striedania ročných období, každý rok sa opakujú a nepresahujú osem mesiacov v kalendárnom roku (sezónna práca),

d) vykonávania prác dohodnutých v kolektívnej zmluve.

Ak máte platne dohodnutý pracovný pomer na dobu určitú, skončí sa uplynutím dohodnutej doby. Ochranná doba, ktorou je aj doba, keď je zamestnankyňa tehotná, keď je zamestnankyňa na materskej dovolenke, keď je zamestnankyňa a zamestnanec na rodičovskej dovolenke alebo keď sa osamelá zamestnankyňa alebo osamelý zamestnanec starajú o dieťa mladšie ako tri roky, sa vzťahuje len k skončeniu pracovného pomeru výpoveďou zo strany zamestnávateľa.