Dobrý deň, som zamestnaná na pracovný pomer (PZ) na plný úväzok ako zástupkyňa vedúceho predajne a predavačka. Na prevádzke pracujeme tri: majiteľka (SZČO), ja na PZ a pani na dohodu o pracovnej činnosti. Pani na DoPČ viaže, vyrába vence a dekorácie, a popritom vykonáva aj prácu predavačky. Zamestnávateľ mi dal výpoveď na základe § 63 ods. 1 písm. b), na základe ktorého som sa stala nadbytočnou, nakoľko rozhodol o znížení stavu zamestnancov. Po skončení môjho pracovného pomeru zostane na prevádzke pracovať majiteľka a dohodárka. Od zamestnávateľa som dostala doklad, kde mi oznámil, že pre mňa nemá inú vhodnú prácu, ani ma nemá možnosť ďalej zamestnávať, a to ani na kratší pracovný čas. Je postup zamestnávateľa správny, keď nechá pracovať dohodárku a mňa prepustí?
Dobrý deň, chápam Vaše rzčarovanie z prístupu zamestnávateľa. Je to však tak, že Vy o tom nerozhodujete, kto je u zamestnávateľa nadbytočný. Zamestnávateľ sa tak rozhodol aj na základe finančných odvodov, ktoré musí za Vás platiť, pričom u zamestnanca na dohodu sú tieto odvody nižšie.
Uvádzame, že ak ste dostali výpoveď z pracovného pomeru z dôvodu nadbytočnosti zmysle ust. § 63 ods. 1 Zákonníka práce, potom máte nárok aj na odstupné podľa dĺžky trvania pracovného pomeru v zmysle ust. § 76 ods. 1 Zákonníka práce :
"Odstupné (1) Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a), b) alebo písm. f) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné najmenej v sume a) jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dva roky a menej ako päť rokov, b) dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej päť rokov a menej ako desať rokov, c/ trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej desať rokov a menej ako dvadsať rokov, d) štvornásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dvadsať rokov." Nezabudnite, že zamestnávateľ je povinný Vám preplatiť aj nevyčerpanú dovolenku s poukazom na ust. § 116 ods. 3 Zákonníka práce : "Za nevyčerpané štyri týždne základnej výmery dovolenky nemôže byť zamestnancovi vyplatená náhrada mzdy, s výnimkou, ak si túto dovolenku nemohol vyčerpať z dôvodu skončenia pracovného pomeru."
Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:
V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:
25. mája
Ďakujem krásne za vyriešenie môjho problému. Môžem len odporúčať. Reakcia na moju otázku bola rýchla a zrozumiteľná.
recenzie
4. februára
Spokojnosť vo všetkých smeroch. Promptná reakcia na moje otázky, veľmi jasne vysvetlené ako so situáciou naložit a aké ďalšie kroky sú potrebné.
recenzie
1. novembra
Ďakujem veľmi pekne za radu veľmi mi to pomohlo, viem čo môžem podniknúť a byť si pri tom istý, že robím správne. Ešte raz ďakujem a určite odporúčam
recenzie
16. januára
Som naozaj nadmieru spokojný...profesionálny prístup, absolútne korektné jednanie, pri jednej z mojich otázok vypracovanie a zaslanie odpovede na doplňujúce otázky..
recenzie
24. novembra
Veľmi mi pomohla advokátska kancelária pána advokáta JUDr. Milana Ficeka, ocitla som sa naozaj vo veľmi zložitej situácii s pani majiteľkou v byte, ktorý som si prenajímala a..
recenzie
21. septembra
Vyjadrujem veľkú spokojnosť. Je to advokátska kancelária na vysokej úrovni. Nesmierne si vážim ľudský prístup JUDr. Ficeka..
recenzie
14. októbra
Odpoveď na moju otázku bola dostatočná a vyčerpávajúca. V budúcnosti sa rada opätovne na túto advokátsku kanceláriu obrátim. Odporúčam v každom prípade, Beláková
recenzie
13. mája
Ďakujem za rýchlu odpoveď, pomohla mi do budúcna s riešením môjho problému, ľudský a profesionálny prístup, odporúčam !
recenzie