Je nutné vyjadriť sa k návrhu na rozvod


Online právna poradňa
Oblasť práva: Rozvod, Bratislavský
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát

Otázka: Je nutné vyjadriť sa k návrhu na rozvod

Dobrý deň, mám dve otázky 1. Ak v návrhu na rozvod ma súd vyzýva, aby som sa vyjadrila k nemu, je to nutné? Alebo stačí až na pojednávaní sa vyjadriť. Pritom s rozvodom súhlasím len nieš s výškou výživného. 2. Može sa zrušiť trvalý pobyt manželovi, ak byt nie je jeho po rozvode alebo po podaní návrhu na rozvod bez jeho súhlasu? Ďakujem.

Odpoveď: Je nutné vyjadriť sa k návrhu na rozvod

Dobrý deň, pokiaľ ide o odpoveď na otázku, či je nutné vyjadriť sa k návrhu na rozvod, tak uvádzame nasledovné: Ak Vás súd vyzve k vykonaniu nejakého úkonu (ktorý je v súlade so zákonom) a zároveň vo výzve uvedie poučenie o tom, že nesplnenie povinnosti je možné sankcionovať pokutou, môže Vám za nesplnenie tejto povinnosti uložiť pokutu (pokuta môže byť vo výške niekoľko sto eur). 

 

Vždy odporúčame sa k návrhu na rozvod manželstva vyjadriť, pretože keď potom prídete na súdne pojednávanie súd nepozná Vaše stanovisko a celý prípad môže vidieť jednostranne. Okrem toho, súdu máte právo predkladať o svojich tvrdeniach dôkazy. K týmto dôkazom má právo sa vyjadriť aj protistrana. Ak nepredložíte dôkazy, súd bude vychádzať iba z toho, čo má v spise.

 

Pokiaľ ide o zrušenie trvalého pobytu, môžete to urobiť po rozvode, ak byt nie je jeho. Do rozvodu nie je možné zrušiť trvalý pobyt bez súhlasu manžela.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmo



Podotázka: Je nutné vyjadriť sa k návrhu na rozvod (Rozvod)

Dobrý deň, chcem sa opýtať. S manželkou sme sa vzali, keď bola tehotná, ale nie so mnou, ale dieťa som prijal za svoje. Má ma aj ako otca v rodnom liste. Pred 2 rokmi sa nám narodila dcéra. Nakoľko sa ideme rozvádzať chcem sa spýtať ako mám postupovať pri výživnom? Som ochotný platiť iba na svoje dieťa, ktorého som aj biologický otec. Neviem ako mám postupovať. Mohli by ste mi poradiť? Ďakujem.

Odpoveď: Je nutné vyjadriť sa k návrhu na rozvod

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 10.01.2018)

Dobrý deň, kým ste v rodnom liste maloletého dieťaťa zapísaný ako otec, máte vyživovaciu povinnosť voči tomuto dieťaťu. Jedinou možnosťou, ako sa zbaviť tejto povinnosti je zaprieť otcovstvo k tomuto dieťaťu, ak sú na to splnené ešte zákonné podmienky. Zapretie otcovstva k dieťaťu, ku ktorému bolo otcovstvo určené na základe prvej domnienky manžela matky je možné podľa ustanovenia § 86 ods. 1 Zákona o rodine zaprieť otcovstvo do troch rokov odo dňa, keď ste sa dozvedeli o skutočnostiach dôvodne spochybňujúcich, že ste otcom dieťaťa. Ak táto lehota uplynula už nemôžete zaprieť otcovstvo k maloletému dieťaťu. Zákona o rodine v ustanovení § 96 síce upravuje možnosť zaprieť otcovstvo aj po uplynutí lehoty, avšak iba zo strany maloletého dieťaťa a súd povolí zapieranie otcovstva iba v prípade, že je to v záujme maloletého dieťaťa. V tomto prípade však mám za to, že vzhľadom na Vašu pohnútku k zapretiu otcovstva by súd rozhodol o tom, že nie je v záujme dieťaťa, aby bolo umožnené zapieranie po uplynutí lehoty.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Je nutné vyjadriť sa k návrhu na rozvod (Rozvod)

Dobrý deň. Ako sa pri žiadosti o rozvod dokladuje posledné spoločné bydlisko účastníkov? A môže sa samotná žiadosť o rozvod zasielať poštou? Ďakujem.

Odpoveď: Je nutné vyjadriť sa k návrhu na rozvod

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 27.01.2017)

Dobrý deň. Pri konaní o rozvod manželstva sa posledné spoločné bydlisko manželov nezvykne dokladovať. Najčastejšie je posledné spoločné bydlisko ustálené na základe zhodných tvrdení manželov. Pokiaľ by to však bolo potrebné preukázať, dá sa to napríklad na základe nájomnej zmluvy alebo evidovaného trvalého pobytu, samozrejme za predpokladu, že trvalý pobyt manželov bol súčasne aj ich posledným spoločným bydliskom.
Pokiaľ ide o Vašu druhú otázku, tak návrh na rozvod môžete zaslať na súd aj poštou. Odporúčam Vám však návrh zaslať ako doporučenú zásielku.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Je nutné vyjadriť sa k návrhu na rozvod (Rozvod)

Dobry den. Este by som mala jednu otazku. Ten poplatok vo forme 66€ kolku sa priklada do tej doporucenej zasielky spolu so Ziadostou o rozvod. Dakujem. S pozdravom Zriniova

Odpoveď: Je nutné vyjadriť sa k návrhu na rozvod

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 27.01.2017)

Dobrý deň, kolok sa lepí na jeden z návrhov.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Je nutné vyjadriť sa k návrhu na rozvod (Rozvod)

Dobrý deň, chcem sa spýtať, keď už som podala návrh na rozvod, no až teraz som si všimla, že som uviedla zlý rok narodenia manžela. Uznajú mi to (kedže na sobášnom liste je správny rok) alebo to zamietnu ako neplatné?

Odpoveď: Je nutné vyjadriť sa k návrhu na rozvod

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 22.01.2017)

Dobrý deň, ak je na návrhu uvedený zlý dátum narodenia Vášho manžela, pričom zo sobášneho listu je zrejmý iný dátum narodenia, súd Vás vyzve, aby ste túto chybu odstránili, nakoľko dátum narodenia osoby je jedným z hlavných identifikačných znakov osôb v konaní. Na to, aby ste nemuseli čakať na vyzvanie súdu (môže to trvať aj niekoľko týždňov) odporúčam Vám nasledovný postup. Opravu chyby v písaní v označení jeho dátumu narodenia môžete spraviť aj z vlastnej iniciatívy bez toho, aby Vás na to vyzval súd. Stačí ak k spisovej značke konania (ak ste návrh podali osobne, oznámili Vám spisovú značku konania) zašlete úpravu označenia dátumu narodenia manžela. Na podaní uveďte pôvodné označenie Vášho manžela ako odporcu a následne pod to uveďte opravené (správne) označenie dátumu narodenia Vášho manžela. Na základe tohto podania súd vykoná opravu a bude vo veci ďalej konať bez toho, aby Vás vyzýval na opravu. Váš návrh by súd odmietol iba v prípade, ak by ste chybu neodstránili v lehote, ktorú Vám na to určí.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Je nutné vyjadriť sa k návrhu na rozvod (Rozvod)

Dobry den. S manzelkou nezijeme spolu uz tri roky. Nastahovala sa k svojmu milencovi. Prakticky uz by som ani nechcel s nou zit v spolocnej domacnosti. Preto sa s nou chcem rozviest v co najkratsom case. Ona s tym suhlasi. Malolete deti nemame, a ani majetkove problemy. Ako mam postupovat aby rozvod prebehol v co najkratsom case? Dakujem za Vasu odpoved.

Odpoveď: Je nutné vyjadriť sa k návrhu na rozvod

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 06.01.2017)

Dobrý deň, ak chcete rýchly rozvod, tak pokiaľ nemáte deti, tak by to mohlo ísť rýchlo. Dôležité je správne vyplniť návrh na rozvod manželstva, aby bol úplný a aby bolo z neho zrejmé, že manželstvo je na rozvod.

Môžete sa obrátiť na advokáta, ktorý Vám s tým pomôže. 

Ak máte deti a nejde Vám po rozvode o majetok, potom nepotrebujete právneho zastúpcu.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Je nutné vyjadriť sa k návrhu na rozvod (Rozvod)

Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu... Manžel podal návrh na rozvod. Je zastupovaný právnikom. Ja zatiaľ právnika nemám. Je nutné reagovať na návrh, ktorý mi súd poslal? A ak áno, do koľkých dní? Ak sa rozhodnem pre zastupovanie právnikom, treba to súdu oznámiť? Právnika môžem osloviť aj v priebehu konania? Alebo musí byť zapojený už od začiatku? Súd si zatiaľ vyžiadal informáciu o mojom príjme. Ďakujem za radu. S pozdravom

Odpoveď: Je nutné vyjadriť sa k návrhu na rozvod

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 11.12.2015)

Dobrý deň, ak Vás súd vyzval na reakciu, tak sa k návrhu vyjadrite v lehote, ktorú Vám súd ustanovil. Ak sa rozhodnete nechať zastupovať, potom advokát oznámi zastupovanie súdu sám. Áno, advokáta môžete osloviť aj počas konania, nemusí byť v konaní od začiatku. 


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Je nutné vyjadriť sa k návrhu na rozvod (Rozvod)

Dobrý deň, prosím Vás o pomoc pri podaní žiadosti o rozvod, mám 11 ročnú dcéru. Dôvody na rozvod: rozdielnosť pováh, žiadna komunikácia, nevedieme sexuálny život, už 7 mesiacov nežijeme v spoločnej domácnosti. Ďakujem

Odpoveď: Je nutné vyjadriť sa k návrhu na rozvod

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 07.07.2015)

Dobrý deň

 

 

návrh na rozvod sa podáva na súd v obvode ktorého mali manželia posledné spoločné bydlisko, ak býva v obvode tohto súdu aspoň jeden z manželov. Ak takýto súd nie je, príslušný je súd odporcu a ak nie je ani taký, tak všeobecný súd navrhovateľa. Nárvh musí spĺňať obsahové náležitosti, ako označenie navrhovateľa, odporcu, opis rozhodných skutočností, označenie dôkazov, čoho sa navrhovateľ domáha a samozrejme musí byť podpísaný a datovaný. Kedže z manželstva pochádza maloleté dieťa súd upraví aj výkon  rodičovských práv a povinností k maloletému na čas po rozvode, najmä určí komu dieťa zverí do osobnej starostlivosti, kto ho bude zastupovať a spravovať jeho majetok, určí výživné pre rodiča, ktorému maloleté dieťa nebolo zverené. Taktiež sa rozhoduje o styku s maloletým, pokiaľ sa rodičia nedohodnú. Pokiaľ budete potrebovať pomoc s daným návrhom, prípadne budete chcieť zastupovanie v rozvodovom konaní, kontaktujte advokátsku kanceláriu.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Je nutné vyjadriť sa k návrhu na rozvod (Rozvod)

Dobrý deň, prosím Vás mám veľmi vážny dotaz. Bolo by možné podať žiadosť o rozvod za svojich rodičov? Situácia je vo veľmi zlom stave už niekoľko rokov a postupne sa to už vyhrocuje a obávam sa, že v najbližšom čase tu dôjde k niečomu zlému. Rozvod im navrhujem už niekoľko rokov, no stále ku ničomu nedošlo. Obaja sa vyhovárajú na to, že nemajú ako vyplatiť polovicu majetku. Mám 22 rokov a vačšinu roku strávim na internáte, domov chodím nerád. Nejedná sa tu o mňa, ale hlavne o môjho 15 ročného brata, ktorý si to všetko odnáša na svojej psychike.

Odpoveď: Je nutné vyjadriť sa k návrhu na rozvod

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 01.04.2015)

Dobrý deň. Podľa ustanovenia § 23 ods. 1 Zákona o rodine súd môže manželstvo na návrh niektorého z manželov rozviesť, ak sú vzťahy medzi manželmi tak vážne narušené a trvalo rozvrátené, že manželstvo nemôže plniť svoj spoločenský účel, a od manželov nemožno očakávať obnovenie manželského spolužitia. Z citovaného ustanovenia je pre Vás dôležitá predovšetkým prvá časť vety, z ktorej vyplýva, že návrh na rozvod môže podať jeden z manželov. Nie je preto možné, aby ste návrh na rozvod manželstva podali „za rodičov“.


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:



1. Zadanie otázky

2. Výber poradne

3. Dodatočné informácie
Emaily sa musia zhodovať a otázka musí byť vyplnená..
Zadarmo Premium
Online odpoveď
Zrozumiteľná odpoveď
Jednoduché otázky
Zložité otázky
Zaručená odpoveď
Neverejná odpoveď
Poplatok za odpoveď
Doplňujúce otázky
Dokumenty
Odpovedá aj koncipient
Odpovedá výlučne advokát
Chcem zadarmo
viac informácií
Chcem premium
viac informácií
Vyplňte prosím toto políčko..
Vyplňte prosím toto políčko..
Vyplňte prosím toto políčko..
Prosím vyberte svoj kraj..
Prosím vyberte kategóriu..
V bezplatnej poradni nie je zaručená odpoveď, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
V bezplatnej poradni je otázka a odpoveď verejná, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
Vyplňte prosím toto políčko..
Vyplňte prosím toto políčko..





Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
LEXANA - asistentka

Text zprávy
Moje zprava
Text v prvnim tlacitku