Daň z predaja zdedenej nehnuteľnosti

Online právna poradňa
Oblasť práva: Správne právo, Žilina

Otázka: Daň z predaja zdedenej nehnuteľnosti

Dobrý deň, potrebovala by som sa informovať, či by som bola oslobodená od dane z príjmu z predaja nehnuteľnosti, keďže som dedička. V roku 2013 som po otcovi zdedila pozemok, avšak on tento pozemok vlastnil len niečo menej ako 5 rokov. Pôvodne ho zdedil po svojom otcovi, ktorý bol jeho vlastníkom približne 70 rokov. Keby som tento pozemok predala, mám nárok na nejakú výnimku, alebo nie? Ďakujem.

Odpoveď: Daň z predaja zdedenej nehnuteľnosti

Dobrý deň, v zmysle ustanovenia § 9 ods. 1 písm. b) zákona o dani z príjmov sa oslobodenie od dani z príjmu vzťahuje len na predaj nehnuteľností, ktoré poručiteľ vlastnil viac ako 5 rokov. Vzhľadom na to, že Váš otec vlastnil nehnuteľnosť len 2 roky, v prípade predaja nehnuteľnosti sa na Vás výnimka nebude vzťahovať. Zákon vyžaduje 5 rokov vlastníctva nehnuteľnosti poručiteľom, neupravuje, resp. nezapočítava aj vlastníctvo poručiteľovho poručiteľa (otca Vášho otca).