Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 11.09.2019)
Dobrý deň,
komu bol pridelený spis vo veci dedičského konania nájdete na stránke Ministerstva spravodlivosti SR podľa sídla okresného súdu trvalého pobytu Vašej mami v čase úmrtia - je potrebné hľadať v rozvrhu práce prísl. okresného súdu podľa dátumu úmrtia.
Podľa ust. § 473 Obč. zákonníka platí :
"(1) V prvej skupine dedia poručiteľove deti a manžel, každý z nich rovnakým dielom.
(2) Ak nededí niektoré dieťa, nadobúdajú jeho dedičský podiel rovnakým dielom jeho deti. Ak nededia ani tieto deti alebo niektoré z nich, dedia rovnakým dielom ich potomci."
Otázkou je či byt bol v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov, prípadne bol vo výlučnom vlastníctve Vašej matky a potom podľa toho sa odvíja aj veľkosť dedič. podielov.
Ak ste v byte mali nahlásený trvalý pobyt a v tomto ste aj riadne bývali, bolo to Vaše obydlie, bude vecou dohody dedičov v rámci dedič. konania, či sa vzdajú svojich podielov na byte vo Váš prospech a Vy budete povinný ich vyplatiť z ich dedič. podielov na byte alebo bez povinnosti výplaty.
Ak by ste na základe výsledkov dedič. konania nadobudli podiel na byte a rovnako aj Vaši súrodenci, možnosťou je následne spísať zmluvu o nájme ich podielov na byte a budete im musieť platiť nájomné za byt.
Z bytu Vás dedičia nemôžu vysťahovať, na to je potrebné súdne rozhodnutie.
Otázka toho, či v byte môžete aj naďalej bývať nie je predmetom dedičského konania a notár o tejto otázke ani nemôže rozhodnúť.
Ak nebudete mať právnu istotu ako vec riešiť či už v rámci dedičského konania alebo po jeho skončení môžete nás kontaktovať cestou našej, aby sme Vám pomohli.
JUDr. Milan Ficek, advokát