POZOR na PODVODNÝ EMAIL: Dostali ste z akoby našej mailovej adresy "kancelaria@ficek.sk" mail s predmetom "URGENTNÉ, OZNÁMENIE O EMBARGU" s nezmyslami o úveroch a dlhoch? Je to podvodná správa, neklikajte na link a ani prílohu. Problém intenzívne riešime.
Máte
otázku?

Zastupovanie v rozvodovom konaní


Online právna poradňa
Oblasť práva: Rozvod, Košice

Otázka: Zastupovanie v rozvodovom konaní

Dobrý deň, rada by som sa opýtala na postup pri zastupovaní v rozvodovom konaní. Ako mám postupovať, ak si želám byť zastúpená v rozvodovom konaní? Môj manžel podal návrh na rozvod manželstva a hoci v návrhu nie je uvedené, že bude mať zastupovanie v rozvode, mám podozrenie, že ho nenapísal sám, ale že mu v tom pomáhal niekto iný, možno právnik. Obávam sa, že by som prišla na súdne pojednávanie o rozvode manželstva a on by tam bol zastúpený právnikom. Mohla by som v takom prípade žiadať o odročenie pojednávania z dôvodu, že nemám vlastné zastupovanie? Akceptoval by súd takéto odôvodnenie? Alebo by konanie pokračovalo bez ohľadu na to, či mám alebo nemám zastupovanie v rozvode? Napriek tomu, že som si na vašom webe prečítala veľa informácií o rozvode, stále si myslím, že by ma môj manžel mohol prekvapiť tým, že na súdne pojednávanie príde s právnikom.

Odpoveď: Zastupovanie v rozvodovom konaní

Dobrý deň, zastupovanie v rozvodom konaní nie je zo zákona povinné. Zastupovať sa teda môžete aj sama. Pokiaľ by ste nemali zastupovanie v rozvodom konaní a prišli by ste na súdne pojednávanie, na ktorom by manžel mal zastupovanie (advokáta alebo advokátku), súd by Vám neumožnil odročiť pojednávanie len z toho dôvodu, že Vy sama nemáte zastupovanie v rozvode. Je to preto, lebo zastupovanie v rozvodovom konaní nie je povinné ale voliteľné. Je pravdou, že pokiaľ nemáte zastupovanie v rozvode, nemusíte postrehnúť, čo má manžel "za lubom" a ste v nevýhode. Otázky od zástupcu manžela môžu byť tak zavádzajúce, že nepostrehnete ich pozadie a to, čo chce nimi docieliť.

 

Nie vždy je však zastupovanie v rozvode potrebné. Zastupovanie v rozvodovom konaní môžete potrebovať v tom prípade, ak máte obavu, že by ste nemusela byť so svojim nárokom úspešná. Či už ide o prípad, keď sa manžel nechce dať rozviesť alebo keď ide o deti (zverenie, výživné, styk s deťmi) a manžel sa nechce dohodnúť. 

Ďalší dôvod prečo si volia ľudia zastupovanie v rozvodom konaní je ten, že chcú, aby ich advokát v rozvode úplne zastúpil, aby na súdne pojednávanie nemuseli prísť a rozvod prebehol bez ich účasti. Aj to je možné. 

 

To, či písal návrh na rozvod manželstva právnik alebo nie, je možné pomerne jednoducho zistiť. Aj keď sa niekedy môže javiť, že návrh písal právnik, nemusí to tak byť, skúsený advokát to dokáže odhaliť. Nemusíte si priamo zvoliť zastupovanie v rozvode na celé súdne konanie, niekedy stačí konzultácia alebo zastupovanie na jednom pojednávaní. Vyvážite tak nerovnú pozíciu, ktorú by ste mali, ak by Váš manžel mal zastupovanie v rozvode.

 

Pokiaľ nemáte dostatok finančných prostriedkov na zastupovanie v rozvodovom konaní, máte možnosť požiadať, aby Vám bol advokát ustanovený (prostredníctvom Centra právnej pomoci). V prípade ďalších otázok nám napíšte. 

Trápi vás "Zastupovanie v rozvodovom konaní" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:Podotázka: Zastupovanie v rozvodovom konaní (Rozvod)

Dobrý deň, prosím Vás, 20.10.2022 mám s mojím manželom, ktorý je navrhovateľom rozvodu, rozvodové konanie. Avšak nie som si istá, či to zvládnem v aktuálnom psychickom stave a chcela by som sa rozvodu nezúčastniť. Právnik manžela mu poradil, aby o mne napísal v najhoršom svetle, aby nás čo najskôr rozviedli. Aj keď sú jeho tvrdenia klamlivé, súhlasím s rozvodom. Chcem sa opýtať, či existuje možnosť, že by ma niekto zastúpil, alebo musím tam chodiť fyzicky? Stále cítim veľmi silné pocity k môjmu manželovi a aktuálnu situáciu vôbec nezvládam. Zdravotne mi preto nie je možné sa konania zúčastniť. Ďakujem Vám za odpoveď.

Odpoveď: Zastupovanie v rozvodovom konaní

(odpoveď odoslaná: 24.09.2022)

Dobrý deň,
ak sa nechcete pojednávania o rozvode zúčastniť, môžete sa nechať zastúpiť právnym zástupcom. Avšak vždy to závisí od konkrétneho sudcu. Niektorí sudcovia totiž trvajú na výsluchu oboch manželov. V takom prípade sa môže stať, že aj napriek tomu, že by ste sa nechali zastúpiť, by ste sa v konečnom dôsledku pojednávania museli zúčastniť. Raz mi jeden sudca povedal, že on chce, aby sa rozvodu zúčastnili obaja manželia, nakoľko aj keď sa brali, boli obaja prítomní na sobáši. Je to vec názoru. Obyčajne sa nám ale 9 z 10 sudcov podarí presvedčiť o tom, ze účasť nie je potrebná. 

Pokiaľ však s rozvodom nesúhlasíte a takto by ste sa vyjadrili aj na samotnom pojednávaní, súd by sa s veľkou pravdepodobnosťou pokúsil o nápravu vášho vzťahu, usiloval by sa o vaše zmierenie s vaším manželom a to tým, že by vás ako manželov vyzval, aby ste sa pokúsili o zmierenie mediáciou. Až  potom, čo by bola táto neúspešná, by pristúpil na základe návrhu jedného z manželov k rozvodu manželstva.

Ak by ste s tým chceli pomôcť, tak Vás môžeme zastúpiť na súde. 


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Zastupovanie v rozvodovom konaní (Rozvod)

Dobrý deň, chcel by som sa najprv opýtať, ako dlho mi môže trvať rozvod, ak sme ešte ani rok spolu zosobášení.

Odpoveď: Zastupovanie v rozvodovom konaní

(odpoveď odoslaná: 26.07.2022)

Dobrý deň,
dĺžka trvania konania závisí od mnohých faktorov. Od toho, ako je vyťažený súd, ako rýchlo sa podarí doručiť návrh druhému manželovi, kedy a či odpovie a pod. Ak nemáte deti a ste dohodnutí na rozvode, tak konanie môže trvať aj niekoľko týždňov, alebo mesiacov. Zaručiť sa to však nedá, pretože súd nemá lehotu na rozhodnutie. 


Podotázka: Zastupovanie v rozvodovom konaní (Rozvod)

Dobrý deň, v piatok mám naplánované pojednávanie - rozvod, ktoré sa má uskutočniť na opačnom konci republiky. Žiaľ, od minulého piatka som v karanténe kvôli covidu a na pracovnej neschopnosti. Teda nemôžem sa pojednávania zúčasťniť, nemám ustanoveného zástupcu v konaní a ani ho neplánujem mať, pretože si nemyslím, že by bol potrebný. Konanie o rozvod predpokladám prebehne hladko a rýchlo. Mohli by ste mi prosím poradiť, ako postupovať ak chcem súd požiadať o odročenie? Ďakujem.

Odpoveď: Zastupovanie v rozvodovom konaní

(odpoveď odoslaná: 26.01.2022)

Dobrý deň,

dôvodom na odročenie pojednávania je aj nevyhnutnosť karantény z dôvodu ochorenia Covid 19. Vo Vašom prípade preto, nakoľko ako píšete, chcete sa pojednávania zúčastniť, požiadajte súd o odročenie pojednávania. V liste adresovanom súdu s názvom žiadosť o odročenie pojednávania uveďte aj dôvod, pre ktorý sa nariadeného pojednávania nemôžete zúčastniť (dočasná pracovná neschopnosť z dôvodu ochorenia na Covid 19 a s tým spojená karanténa). Nezabudnite uviesť spisovú značku Vášho rozvodového konania. Nie je dôvod, aby súd takejto Vašej žiadosti nevyhovel a pojednávanie neodročil na iný termín. 


Trápi vás "Zastupovanie v rozvodovom konaní" a chcete pomôcť?

Podotázka: Zastupovanie v rozvodovom konaní (Rozvod)

Dobrý deň, Chcela by som sa opýtať ohľadom rozvodu. Môj manžel podáva žiadosť o rozvod po 30 rokoch manželstva. S touto žiadosťou súhlasím, nakoľko som si našla priateľa, s ktorým chcem žiť. Máme dve dospelé deti. Dom, v ktorom žijeme, sme nadobudli počas manželstva, avšak je zapísaný len na manžela a stále naňho je hypotéka. Teraz ho chce prepísať na deti. Môže to urobiť bez môjho súhlasu? Je možné, aby rozvod prebehol v rýchlym konaní a bez mojej účasti?

Odpoveď: Zastupovanie v rozvodovom konaní

(odpoveď odoslaná: 22.12.2021)

Dobrý deň,
rozvod manželstva, kde nie sú maloleté deti býva vždy rýchlejší a ak máte právneho zástupcu alebo ak sa písomne riadne vyjadríte súdu, môže prebehnúť aj bez Vašej osobnej účasti.

V prípade, že dom má byť naozaj po právnej stránke iba jeho, môže ho prepísať na deti aj bez Vášho súhlasu. Tu však treba skúmať, či napriek zápisu 1/1 v katastri na jeho meno, nemá nehnuteľnosť patriť do BSM. Ak totiž nehnuteľnosť kupoval počas trvania manželstva a použil na kúpu aj spoločné prostriedky, nehnuteľnosť patrí do BSM.


Podotázka: Zastupovanie v rozvodovom konaní (Rozvod)

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať. Môj manžel podal žiadosť o rozvod. Je možné, aby ma moja právnička plne zastupovala na rozvodovom konaní bez toho, aby som tam musela byť prítomná? Ďakujem.

Odpoveď: Zastupovanie v rozvodovom konaní

(odpoveď odoslaná: 19.12.2021)

Dobrý deň,
ak ide o bezdetné manželstvo tak áno. V tomto prípade aj my často zastupujeme klientov takým spôsobom, aby ich účasť na pojednávaní nebola potrebná. Vyžaduje si to však dôkladnú prípravu na pojednávanie, aby Váš právny zástupca mal všetky potrebné informácie potrebné k rozvodu manželstva.

Ak ide o manželstvo, z ktorého pochádzajú aj maloleté deti, Vaša účasť na pojednávaní bude nevyhnutná. V tomto smere je takmer vylúčené, aby súd rozhodol bez Vašej osobnej účasti, nakoľko sudkyňa zrejme bude trvať na tom, že najmenej vo vzťahu k skutočnostiam o úprave výkonu rodičovských práv a povinností k deťom Vás bude chcieť vypočuť.


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris GálPodotázka: Zastupovanie v rozvodovom konaní (Rozvod)

Dobrý deň, prosím o radu. Nedávno mi prišla žiadosť o rozvod. So svojím manželom už štyri roky nespadáme. Som veriacou katolíčkou a nemám záujem o rozvod, keďže som prisahala, že budem pri ňom v zdraví, chorobe, šťastí aj nešťastí, a moje city voči nemu zostávajú silné. Ani jeho rodina, ani moja nesúhlasia s našim spoločným životom. Je možné, aby nás súd rozviedol aj bez môjho súhlasu? A je možné objednať psychologický posudok môjho manžela, keďže trpí schizofréniou a niekedy sa správa tak, že mám pocit, že nevie, čo robí? Napadla ma dokonca aj v aute. Môže súd nariadiť psychologický posudok môjho manžela a stanoviť liečenie? Stále ho totiž veľmi milujem.

Odpoveď: Zastupovanie v rozvodovom konaní

(odpoveď odoslaná: 30.11.2021)

Dobrý deň,

po doručení žiadosti o rozvod, Vás súd vyzve k tomu, aby ste sa k tomuto návrhu písomne vyjadrili. V svojom vyjadrení môžete opísať skutočnosti, pre ktoré sa presvedčená, že Vaše manželstvo spĺňa spoločenskú funkciu a že zo strany manžela išlo len o akési vybočenie, keď konal v tomto stave, ktorý súdu opíšte.

Uveďte, že s rozvodom manželstva nesúhlasíte, pretože k manželovi stále prechovávate city a Vaše manželstvo nie je rozvrátené. Súd Vás v konaní bude chcieť zrejme vypočuť, a to oboch účastníkov.

Ak však súd dokazovaním zistí, že manželstvo nespĺňa viac spoločenskú úlohu, že je tak vážne narušené a trvalo rozvrátené, že od manželov nemožno očakávať obnovenie manželského spolužitia, súd manželstvo rozvedie. Uviedli ste, že s manželom spolu už viac ako 4 roky nežijete, čo je tiež okolnosť, ktorá výrazne prispieva k tomu, že manželstvo má znaky rozvrátenosti.

Len samotná skutočnosť, že ste katolíčka a z toho dôvodu nesúhlasíte s rozvodom, nebude pre civilný súd postačujúca. Avšak súd konajúci o rozvode manželstva nebude riešiť psychickú stránku Vášho manžela, nakoľko súdom nemal obmedzené práva a povinnosti. Obávam sa, že takýto návrh na vykonanie znaleckého dokazovania by odmietol s tým, že v prípade ak sa domnievate, že manžel trpí závažnou poruchou zdravia (napr. schizofréniou) môžete podať osobitný návrh na obmedzenie spôsobilosti na právne úkony Vášho manžela. Určite však využite všetky tieto skutočnosti. Súd Vám môže odporučiť aj manželskú poradňu.


Trápi vás "Zastupovanie v rozvodovom konaní" a chcete pomôcť?

Podotázka: Zastupovanie v rozvodovom konaní (Rozvod)

Dobrý deň. Chcela by som sa spýtať. Môj manžel podal žiadosť o rozvod. Už osem rokov nežijeme spolu v spoločnej domácnosti. Môže ma v tomto konaní zastupovať náš syn, ktorý má právne vzdelanie, hoci nie je advokát? Nechcem sa zúčastniť pojednávania, pretože by som to nezvládla. Ďakujem za radu.

Odpoveď: Zastupovanie v rozvodovom konaní

(odpoveď odoslaná: 24.08.2020)

Dobrý deň,
áno, Váš syn Vás môže v tomto konaní zastúpiť ako tzv. občiansky zástupca. To, či má alebo nemá právne vzdelanie nie je podstatné. Dôležité je, aby Vás zastupoval iba v takom konaní, v ktorom nemôže dôjsť ku konflitku Vašich a jeho záujmov. V opačnom prípade by bolo zastúpenie neprípustné.


Podotázka: Zastupovanie v rozvodovom konaní (Rozvod)

Prosím Vás, chcela by som sa spýtať na niečo. Muž mojej dcéry podal žiadosť o rozvod. Rada by som vedela, či môžem byť s dcérou pri rozvode ako opora. Alebo by to bolo finančne náročné, ak by sme si zajednali advokáta na zastupovanie pri rozvode? Ďakujem.

Odpoveď: Zastupovanie v rozvodovom konaní

(odpoveď odoslaná: 03.08.2020)

Dobrý deň,
ako určitá morálna opora môžete byť prítomná v pojednávaní ako verejnosť. Nebudete môcť sedieť vedľa nej, nakoľko tam sedáva iba právny alebo občiansky zástupca, ale môžete byť v miestnosti na laviciach vyhradených verejnosti.

V prípade záujmu o zastupovanie v rozvodom konaní nás môžete kontaktovať prostredníctvom e-mailu uvedeného na našej stránke. V každom jednotlivom prípade advokáti naceňujú odmenu za právnu službu individuálne. Pre minimalizovanie nákladov je vhodné zvoliť advokáta vo Vašom okolí.


Podotázka: Zastupovanie v rozvodovom konaní (Rozvod)

Dobrý deň, môj syn sa chystá podať žiadosť o rozvod. Avšak, potrebuje kúpiť nehnuteľnosť a dokončiť už začatý úver. Rozvodové konanie bude určite trvať dlhšie ako kúpa nehnuteľnosti. Potrebujem vedieť, či v deň podania žiadosti bude nadobudnutý majetok súčasťou spoločného vlastníctva, alebo musí podpísať BSM. Nikde som sa nedozvedel, či dátum podania žiadosti sa retroaktívne považuje aj za dátum rozvodu. Ďakujem Vám veľmi pekne za odpoveď.

Odpoveď: Zastupovanie v rozvodovom konaní

(odpoveď odoslaná: 21.05.2020)

Dobrý deň,
pokiaľ syn nadobudne nehnuteľnosť za trvania manželstva a na jej kúpu použije prostriedky patriace do BSM, nehnuteľnosť bude do BSM patriť. Samotné podanie návrhu na rozvod manželstva nemá vplyv na existenciu BSM, BSM bude  aj naďalej existovať a trvať.

Píšete v otázke, že syn sa chce rozviesť. Otázkou je, či chce sa rozviesť aj jeho manželka, ako aj to, či majú maloleté deti. Ak by s rozvodom obaja súhlasili a návrh na rozvod by bol aj správne napísaný a zdôvodnený, samotné rozvodové konanie by nemuselo trať dlhú dobu. Vzhľadom však na súčasnú situáciu /COVID19/ nie je možné povedať, že rozvodové konanie prebehne rýchlejšie, ale dobré napísaný návrh by veci pomohol.

Vo veci návrhu na rozvod odporúčame kontaktovať advokáta, ktorý následne pomôže aj s vyporiadaním BSM. Môžete kontaktovať aj našu advokátsku kanceláriu.


Trápi vás "Zastupovanie v rozvodovom konaní" a chcete pomôcť?

Podotázka: Zastupovanie v rozvodovom konaní (Rozvod)

Dobrý deň, chcel by som sa informovať o postupe, ktorý je potrebné zvoliť pri žiadosti súdu o vytiahnutie údajov o pohybe prostriedkov na účte druhej strany v súdnom spore (rozvod). Ak existuje vhodné tlačivo, mohli by ste mi ho, prosím, poslať? (prípadne poskytnúť odkaz). Vopred ďakujem.

Odpoveď: Zastupovanie v rozvodovom konaní

(odpoveď odoslaná: 04.03.2017)

Dobrý deň, vzhľadom na to, že k takýmto údajom a informáciám nemáte zo zákona žiadny prístup je možné navrhnúť v rámci prebiehajúceho súdneho konania, aby súd vykonal dopyt na príslušnú banku a vyžiadal si výpis z jeho účtu. Stačí súdu zaslať k Vašej spisovej značke návrh na vykonanie dôkazu vyžiadaním výpisu z bankového účtu protistrany. Súdu však musíte odôvodniť z akého dôvodu navrhujete vykonať tento dôkaz a čo sa má týmto dôkazom v konaní preukázať. Následne závisí na súde, či tento dôkaz vykoná alebo nie. Súd nemusí vykonať každý navrhnutý dôkaz. Ak však Váš návrh bude smerovať na preukázanie skutočnosti rozhodujúcej pre súdne rozhodnutie, súd s vysokou pravdepodobnosťou navrhnutý dôkaz vykoná. Súd má v tomto konaní povinnosť zisťovať skutočný stav veci (preto musí zabezpečiť čo najviac dôkazov potrebných pre zistenie skutočného stavu veci).


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál
V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Zastupovanie v rozvodovom konaní" a chcete pomôcť?Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.