Zrušenie trvalého pobytu

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Banská Bystrica

Otázka: Zrušenie trvalého pobytu

Dobrý deň. Chcela by som sa opýtať, od júna 2016 som rozvedená a trvalý pobyt mám v rodinnom dome môjho bývalého manžela. No on chce mne a aj mojím deťom zrušiť trvalý pobyt, nakoľko už šesť mesiacov bývam v podnájme. Problém je v tom, že mi v podnájme nechcú dať trvalý pobyt. Ak ma odhlási z bývalého domova, ocitnem sa v podstate na ulici. Ako mám postupovať? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Zrušenie trvalého pobytu

Dobrý deň. Žiaľ vlasník nehnuteľnosti môže komukoľvek, kto nemá žiadny vlastnícky vzťah k nehnuteľnosti zrušiť trvalý pobyt, aj bez jeho súhlasu. Toto žiadnym spôsobom neovplyvníte. Skúste požiadať prenajímateľa nehnuteľnosti v ktorej teraz bývate, aby Vás prihlásil na trvalý pobyt. Nemal by to byť pre neho žiadny problém, pretože mu nevzniká žiadna poplatková povinnosť (jedine poplatok za smeti, ktoré Vám môže zohľadniť v nájme), prípadne ich môžete uhrádzať sama. Vám k nehnuteľnosti nevznikne žiadne právo aj napriek tomu, že tam budete mať trvalý pobyt. Ak Vám neumožní získať trvalý pobyt ani prenajímateľ, trvalý pobyt budete mať na Obci, alebo na Meste v mieste Vášho posledného trvalého bydliska. Korešpondenciu si môžete dať posielať na adresu kde práve bývate.