Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 12.06.2020)
Dobrý deň,
z otázky vyplýva, že byt ste doteraz neodkúpili spolu s manželkou od bytového družstva.
Právo syna užívať byť vyplýva z rodinnoprávnych vzťahov. Keďže syn je plnoletý a zárobkovo činný, aj pre neho vyplýva povinnosť podieľať sa na nákladoch na bývanie. Vyplýva to z ust. § 115 Obč. zákonníka :
"Domácnosť tvoria fyzické osoby, ktoré spolu trvale žijú a spoločne uhradzujú náklady na svoje potreby."
Riešením je dohodnúť sa písomne so synom na tom, aby prispieval na náklady spojené s bývaním a vedením domácnosti. Ak k dohode nedôjde, riešením, aj keď vzhľadom na vzťah rodičia a syn to bude obtiažne, je vymáhať cestou súdu zodpovedajúci podiel na predmetných nákladoch v súlade s ust. § 451 a nasl. Obč. zákonníka o bezdôvodnom obohatení.
Ďalšou možnosťou je so synom spísať dohodu o zrušení užívacieho práva k bytu a o vysťahovaní v dohodnutej lehote. Následne v súlade s ust. § 7 zákona o hlásení pobytu občanov SR podáte návrh na obec o zrušenie trvalého pobytu, ktorú dohodu pripojíte k návrhu na zrušenie trvalého pobytu syna :
"Ohlasovňa záznam o trvalom pobyte zruší
a) na základe oznámenia podľa § 10 písm. d),
b) ak občan zomrel alebo bol vyhlásený za mŕtveho,
c) na základe ohlásenia podľa § 6 ods. 1 a 3,
d) ak prihlásenie bolo vykonané na základe nepravdivých alebo nesprávne uvedených skutočností alebo na základe neplatného, falšovaného, vedome pozmeneného alebo cudzieho dokladu,
e) na návrh občana oprávneného užívať budovu alebo jej časť na základe právoplatného súdneho rozhodnutia o obmedzení alebo zrušení užívacieho práva,
f) na návrh vlastníka alebo všetkých spoluvlastníkov budovy alebo jej časti občanovi, ktorý nemá k budove alebo jej časti žiadne užívacie právo; návrh nemožno podať voči vlastníkovi alebo spoluvlastníkovi budovy alebo jej časti, manželovi alebo nezaopatrenému dieťaťu vlastníka alebo spoluvlastníka budovy alebo jej časti,
g) ak budova zanikla."
Z otázky predpokladáme, že syn má finančné záväzky, ktoré zrejme neplatí. Ak by malo dôjsť k exekučnému konaniu, súdny exekútor vzhľadom na okolnosť, že syn má nahlásený trvalý pobyt na Vašej adrese, je predpoklad, že sa tam bude nachádzať aj synov majetok a preto exekútor môže do Vášho bytu vstúpiť v súlade s ust. § 119 exek. poriadku :
"(1) Ak to vyžaduje účel exekúcie, exekútor je oprávnený urobiť osobnú prehliadku povinného a prehliadku bytu a iných priestorov, kde má povinný svoj majetok; na ten účel je oprávnený vymôcť si do bytu povinného alebo do iných priestorov, kde má povinný svoj majetok, prístup. K tomuto úkonu treba pribrať osobu, ktorá nie je na veci zúčastnená.
(2) Osobnú prehliadku vykoná vždy osoba rovnakého pohlavia."
Riešením z Vašej strany na ochranu Vášho majetku je to, aby ste mali doklady o nadobudnutí hnuteľných vecí a vedeli preukázať v prípade exek. konania, že sú vlastníctvom Vás a Vašej manželky. Byt ak odkúpite spolu s manželkou nemôže byť predmetom exekúcie syna, keďže nebude jeho vlastníctvom a Vy nebudete ručiteľmi prípadne spoludlžníkmi syna.
Na spísanie dohôd so synom odporúčame kontaktovať advokáta.
JUDr. Milan Ficek, advokát