Exekúcia príkazom na zadržanie vodičského preukazu

Online právna poradňa
Oblasť práva: Vymáhanie pohľadávok, Trnava

Otázka: Exekúcia príkazom na zadržanie vodičského preukazu

Prosím Vás o radu. Vznikol mi dlh na výživnom, pretože som nemal dostatočný príjem a nedokázal som výživné plniť v plnej miere. Napriek tomu som vždy odosielal väčšiu časť výživného každý mesiac. Exekútor mi mesačne strháva peniaze z výplaty, no vzhľadom na vytvorený dlh má v úmysle mi zadržať vodičský preukaz. Som vodič z povolania a zadržanie VP by ma pripravilo o prácu. Chcem sa spýtať, či má exekútor právo zadržať VP, aj keď by ma tým pripravil o prácu a teda aj príjem, čo by mi znemožnilo úplne splatiť tento dlh. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Exekúcia príkazom na zadržanie vodičského preukazu

Dobrý deň. V zmysle § 179a ods. 1 Exekučného poriadku platí, že: „exekútor môže vydať príkaz na zadržanie vodičského preukazu tomu, kto nesplní výživné stanovené rozhodnutím súdu.“ Z citovaného ustanovenia vyplýva, že exekútor je oprávnený zadržať vodičský preukaz ak je splnená jediná zákonná podmienka, a to neplnenie výživného stanoveného súdnym rozhodnutím. Je na rozhodnutí exekútora, či pristúpi alebo nepristúpi k tomuto spôsobu exekúcie. Odporúčam Vám, aby ste skúsili súdnemu exekútori vysvetliť, že pokiaľ Vám, ako vodičovi z povolania, zadrží vodičský preukaz, zmarí tým exekúciu ako takú, nakoľko nebudeme mať príjem, z ktorého by ste mohli uhradiť Váš dlh.