Máte
otázku?

Návrh na rozvod manželstva


Online právna poradňa
Oblasť práva: Rozvod, Bratislava

Otázka: Návrh na rozvod manželstva

Dobrý deň, chcela by som sa informovať a zároveň poradiť o návrhu rozvodu manželstva.

 

Ide o to, že môj priateľ je ešte stále ženatý nakoľko sa chce rozviesť aj jeho súčasná manželka, ale robí mu z toho zbytočne problémy v tom, že ako pár už spolu nefungujú cca 3 roky.

 

On pracuje v zahraničí ona je doma s maloletým dieťaťom, ktorý nastúpi onedlho do škôlky a staršie dieťa tiež maloleté chodí do školy.

 

On riadne prispieva na domácnosť na dieťa proste na všetko nakoľko jeho manželka ešte nepracuje.

 

Problém je v tom, že ho neustále kontroluje robí mu scény atď....ona už podávala návrh na rozvod, ktorý nedávno stiahla z dôvodu, že si ten návrh má podať on sám nakoľko ona nechce pred deťmi vyzerať ako tá najhoršia.

 

Rozvodové papiere, ktoré má predložiť k tomu návrhu má doma, ktoré mu ona nie je ochotná poslať keďže pracuje v zahraničí. Svoje deti má veľmi rád, len tá práca mu bráni v tom, aby s nimi trávil viac času aj keď veľmi chce a z toho ho ona obviňuje, že sa o ne nestará.

 

Na rozvode sa viac menej dohodli, rozprávali sa o tom veľa krát, že aj čo sa týka detí dohodli by sa na striedavej starostlivosti.

 

Prosím Vás o radu, ako má postupovať, aby boli obe strany spokojné a aby ten rozvod trval alebo teda prebehol čo najrýchlejšie?

 

Ešte sa spýtam keď teraz chce podať tu žiadosť na rozvod a ako vravím momentálne nemá ako doložiť potrebné papiere teda rodné listy atď....existuje aj nejaký iný spôsob, možnosť prípadné tlačivo, ako by ten návrh mohol podať s tým, že by potom doložil tie ostatné potrebné papiere?

Ďakujem veľmi pekne za Vašu radu a odpovede.

Odpoveď: Návrh na rozvod manželstva

Dobrý deň,

s návrhom na rozvod manželstva vám môžeme pomôcť. 

 

Ak chcete ušetriť a nechcete míňať peniaze za vypracovanie návrhu na rozvod manželstva, tak si vzor môžete stiahnuť z internetu.

 

Tu nájdete vzor žiadosti o rozvod.

 

Keď si návrh spracujete, odporúčal by som Vám nechať si ho aspoň pozrieť advokátom, ktorý skontroluje, či ste ho urobili správne.

 

Na našej stránke si pohľadajte informácie k rozvodu, nájdete tu kompletný postup, čo máte robiť a ako postupovať pri podaní návrhu na rozvod. 

 

Tie rodné listy a sobášny list si môže vybaviť na matrike. Tieto papiere môže doložiť aj dodatočne. Vždy je však lepšie, keď bude návrh kompletný, súd prebehne potom rýchlejšie a nebude Vás súd dodatočne vyzývať na doplnenie návrhu.

Trápi vás "Návrh na rozvod manželstva" a chcete pomôcť?

V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál4,9 (3,405)
Všetky recenzie

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:
Podotázka: Návrh na rozvod manželstva (Rozvod)

Dobrý deň, mám otázku, priateľka chce podať návrh na rozvod aj ho napísala, ale jej terajší manžel jej ho nechce podpísať a ani nesúhlasí s návrhom výživného a nechce jej dať potvrdenie o príjme. Ako ma prosím Vás ďalej postupovať, ďakujem.

Odpoveď: Návrh na rozvod manželstva

(odpoveď odoslaná: 01.02.2023)

Dobrý deň,
bude postačovať, ak Vaša manželka podá návrh na rozvod na príslušný súd, ktorým je súd v ktorom mali manželia posledné spoločné bydlisko, ak v obvode tohto súdu má bydlisko aspoň jeden z nich. Takýto návrh nemusí byť podpísaný manželom. Taktiež nie je prekážkou, ak manžel nesúhlasí s výškou výživného a ani to, že nechce predložiť potvrdenie o príjme. 

Výška výživného sa bude riešiť v súdnom konaní, a bude závisieť najmä od toho, komu bude dieťa zverené do osobnej starostlivosti, prípadne či nebude zverené do striedavej starostlivosti. Potvrdenie o výške príjmu, si od manžela vyžiada súd. Z celým procesom Vám tiež môže pomôcť advokát.


Podotázka: Návrh na rozvod manželstva (Rozvod)

Dobrý deň, chcem sa rozviesť a máme spolu jedno dieťa. Návrh na rozvod mám napísaný a musím ešte spísať ohľadne dieťaťa? Že ju chcem mať do opatery. Ďakujem.

Odpoveď: Návrh na rozvod manželstva

(odpoveď odoslaná: 22.02.2021)

Dobrý deň,
s rozvodom manželstva, z ktorého pochádza maloleté dieťa je zo zákona spojené aj konanie o úprave výkonu rodičovských práv a povinností na čas po rozvode. Preto je potrebné v návrhu na rozvod manželstva rozpísať a uviesť aj to, ako chcete aby súd rozhodol o úprave výkonu rodičovských práv a povinností. Je vhodné súdu napísať ako sa staráte o dieťa v súčasnosti a ako navrhujete, aby súd rozhodol o starostlivosti o dieťa a z akých dôvodov.


Podotázka: Návrh na rozvod manželstva (Rozvod)

Dobrý deň. Ja by chcela podať o rozvod môj manžel cudzinec, ktorý nerozumie po max 5 %.

Aj z jeho strany rozvod môže byt hneď.

Deti nemáme žiadne statky, nič spoločné, čo by sme mali deliť nemáme.

Po 10 rokoch láska je preč a iba sa hádame a vzájomne psychicky sa zabíjame.

Sme z okresu Dunajská streda, ale v Bratislave tiež sme. Ďakujem.

Odpoveď: Návrh na rozvod manželstva

(odpoveď odoslaná: 15.04.2020)

Dobrý deň, v takýchto prípadoch vieme prostredníctvom spolupracujúceho advokáta zabezpečiť zastupovanie oboch manželov v súdnom a v prípade, že Váš manžel nebude trvať na preklade dokumentov, súdne konanie sa urýchli.

 

Pri posudzovaní miestnej príslušnosti okresného súdu je dôležité uviesť nie trvalý pobyt manželov, ale ich reálne bydlisko, t.j. miesto kde bývate a kde sa zdržiavate (môže to byť aj prenajatý byt v Bratislave).

 

Vzhľadom na to, že obaja s rozvodom manželstva súhlasíte a nemáte žiadne maloleté deti, bude manželstvo rozvedené na prvom pojednávaní (hoci súd má chrániť manželstvo, najmä s maloletými deťmi, na druhej strane nemôže súd nikoho nútiť, aby zotrval v nefungujúcom manželstve).

 

V prípade, že sa po vyhlásení rozsudku vzdáte obaja odvolania, rozsudok nadobudne právoplatnosť neskorším dňom doručenia niektorému z manželov, resp. jeho právnemu zástupcovi.

 

Ak by ste mali záujem o pomoc, kontaktujte ma prostredníctvom e-mailu uvedeného na našej stránke.


Trápi vás "Návrh na rozvod manželstva" a chcete pomôcť?

Podotázka: Návrh na rozvod manželstva (Rozvod)

Dobrý deň, mám záujem o Vaše služby, potrebujem napísať návrh na rozvod. Ďakujem.

Odpoveď: Návrh na rozvod manželstva

(odpoveď odoslaná: 23.07.2019)

Dobrý deň,

Nižšie Vám zasielam link na formulár, prostredníctvom ktorého si môžete dohodnúť termín konzultácie v našej kancelárii. 

Link na formulár: https://ficek.sk/termin-konzultacie.html.

Prípadne môžete využiť telefonické konzultácie s advokátom. Odkaz na konzultácie nájdete na tejto stránke.


Podotázka: Návrh na rozvod manželstva (Rozvod)

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, čo všetko budem potrebovať, aby nás súd mohol právoplatne rozviesť s mojim manželom. Žijeme spolu 22 rokov, ale posledných 5 rokov naše manželstvo jednoducho prestalo fungovať. Z manželstva pochádzajú dve deti, 22 ročná dcéra a 17 ročný syn. Bývame momentálne v Anglicku kvôli práci. Majetkové pomery sú také, že nevlastníme nehnuteľnosť ani nič cenné. Proste nemáme sa o čo deliť. Chceli by sme to uskutočniť čo najskôr ako je možné, preto Vás prosím o radu. Ďakujem pekne za skorú odpoveď.

Odpoveď: Návrh na rozvod manželstva

(odpoveď odoslaná: 02.10.2018)

Dobrý deň. V rámci rozvodu manželstva sa nerieši spoločný majetok - ten sa rieši až po rozvode, takže Vaše majetkové pomery sú vo vzťahu ku konaniu o rozvod sekundárne. V rámci rozvodu sa však v zmysle našich procesných pravidiel rozhoduje aj o úprave výkonu rodičovských práv a povinností k maloletým deťom. Uvedené sa teda týka Vášho 17 ročného syna (22 ročná dcéra je už plnoletá, takže jej sa dané konanie týkať nebude).

Vzhľadom na to, že bývate v Anglicku, je potrebné prihliadnuť aj na relevantné európske predpisy, a síce najmä na nariadenie Brusel IIa. Podľa tohto nariadenia by o rozvode mohli rozhodovať slovenské súdy, za predpokladu, že ste s manželom obaja občanmi SR. V danom kontexte je však nutné povedať, že hoci by malo byť konanie o rozvod spojené s úpravou výkonu rodičovských práv k maloletým deťom, pri konaniach s cudzím prvkom to tak nemusí vždy platiť. Domnievam sa, že vo Vašom prípade by sa mohlo o rozvode rozhodovať na Slovensku (ak ste obaja občanmi SR), ale konanie o úprave výkonu rodičovských práv a povinností by sa muselo konať v Anglicku, podľa obvyklého pobytu (resp. domicilu) dieťaťa.

Čo sa týka samotného konania rozvod manželstva vedeného na slovenskom súde, je potrebné podať návrh a priložiť k nemu sobášny list a rodné listy detí.  Z návrhu musí byť zrejmý najmä trvalý a hlboký rozvrat vo vzťahu, ktorý už nemožno napraviť. Ak ste s manželom na rozvode dohodnutí, konanie sa tým značne urýchli.

Každopádne Vám však odporúčam, aby ste najmä s ohľadom na cudzí prvok využili pri konaní o rozvod manželstva pomoc advokáta. Aj kvalifikovaná pomoc advokáta môže dosiahnutie právoplatného rozsudku o rozvode urýchliť.


Podotázka: Návrh na rozvod manželstva (Rozvod)

Dobrý deň, chcem sa opýtať žijem v Dubline uzatvorila som tu manželstvo manžel je z Egyptu ja zo Slovenska chcem sa rozviesť. Odchádzam na Slovensko vybavím rozvod aj zo Slovenská?

Odpoveď: Návrh na rozvod manželstva

(odpoveď odoslaná: 12.09.2017)

Dobrý deň,

nakoľko sa jedná o právny vzťah s cudzím prvkom, je potrebné uplatniť nariadenie Brusel IIa, ktorý určuje právomoc vo veciach rozvodu. V čl. 3 tohto nariadenia je upravená právomoc súdov, teda súd ktorého štátu môže vo veci rozhodovať:

1. Vo veciach rozvodu, rozluky alebo anulovania manželstva majú právomoc súdy členského štátu

a) na ktorého území:

— majú manželia obvyklý pobyt, alebo

— manželia mali naposledy obvyklý pobyt, pokiaľ tam jeden z manželov stále býva, alebo

— má odporca obvyklý pobyt, alebo

— v prípade spoločnej žiadosti, má niektorý z manželov obvyklý pobyt, alebo

— má navrhovateľ obvyklý pobyt, ak tam býval najmenej jeden rok bezprostredne pred podaním návrhu, alebo

— má navrhovateľ obvyklý pobyt, ak tam býval najmenej šesť mesiacov bezprostredne pred podaním návrhu a je buď štátnym príslušníkom tohto členského štátu alebo v prípade Veľkej Británie a Írska tam má „domicil“;

b) ktorého štátnymi príslušníkmi sú obaja manželia alebo v prípade Veľkej Británie a Írska, ak tam majú obaja manželia „domicil“.

2. Na účely tohto nariadenia má „domicil“ rovnaký význam, aký má v právnych poriadkoch Veľkej Británie a Írska.

Ak ste slovenským štátnym občanom a presťahujete sa na Slovensko, pričom tu budete mať obvyklý pobyt aspoň 6 mesiacov, potom budete môcť podať návrh na rozvod aj v SR.


Trápi vás "Návrh na rozvod manželstva" a chcete pomôcť?

Podotázka: Návrh na rozvod manželstva (Rozvod)

Dobrý deň, prajem, Zvažujem podanie návrhu na rozvod a taktiež právne zastupovanie na súde. Chcela by som Vás poprosiť o radu, akú môžem žiadať výšku výživného na dve deti. Dcéra je vo veku 14 rokov a syn je plnoletý vo veku 19 rokov a je študentom vysokej školy. Môj čistý mesačný príjem je cca 740 Eur a manželov cca 2000 Eur.

Odpoveď: Návrh na rozvod manželstva

(odpoveď odoslaná: 03.09.2017)

Dobrý deň, pokiaľ je jedno dieťa plnoleté, tak súd nebude určovať výživné v rozvode na toto dieťa. 

Odhadom bez toho, aby som poznal podrobnosti o Vašom stave, bude výživné na mladšie dieťa, ktoré by Vám súd priznal, približne vo výške 350 eur.


Podotázka: Návrh na rozvod manželstva (Rozvod)

Dobrý deň, chcela by som Vás pekne poprosiť o tlačivo NÁVRHU NA ROZVOD MANŽELSTVA a tlacivko na DOHODU O ÚPRAVE PRÁV A POVINNOSTI K DIEŤAŤU NA ČAS PO ROZVODE-kto ich potvrdzuje/schvaľuje? Ďalej v tlačive NÁVRHU NA ROZVOD chcem požiadať súd o zverenie dieťaťa do mojej opatery-matka, žiadať o výživné na dieťa môžem? Stým, že predložím DOHODU O ÚPRAVE PRÁV A POVINNOSTI K DIEŤAŤU. Dá sa zároveň požiadať súd o oslobodenie od súdnych poplatkov, keď podám o rozvod? Ešte Vás poprosím o všetky náležitosti, ktoré je potrebné priložiť ku žiadosti o rozvod.  Ďakujem pekne za odpoveď. Pekný deň. 

Odpoveď: Návrh na rozvod manželstva

(odpoveď odoslaná: 02.09.2017)

Dobrý deň. 

ďakujeme Vám za položenie otázky a zasielame Vám nasledovné stanovisko:

Na internete je množstvo vzorov na rozvod manželstva spolu s návrhom na úpravu práv a povinností k maloletým deťom. Dajte si však pozor, že nie všetky môžu byť správne. Odporúčame dať si návrh na rozvod vypracovať advokátovi, ktorý ho vypracuje presne podľa Vašich požiadaviek a na základe informácií, ktoré mu dáte. Každý návrh na rozvod je iný. Niektoré náležitosti musia mať ale všetky návrhy rovnaké. Nižšie Vám uvedieme bližšie informácie, čo presne by mal návrh na rozvod obsahovať. V prípade, ak aj napriek týmto informáciám budete požadovať vyrpacovanie konkrétneho návrhu obráďte sa prosím mailom priamo na našu kanceláriu. 

 

Všeobecné náležitosti podania

Základnými náležitosťami každého podania sú v súlade s ust. § 127 ods. 1 zákona č. 160/2015 Z. z. Civilného sporového poriadku (ďalej len „CSP“):

- ktorému súdu je určené,

- kto ho robí,

- ktorej veci sa týka,

- čo sa ním sleduje a

- podpis.

 

Konanie o rozvod manželstva

Konanie o rozvod manželstva upravujú ust. § 92 až 100 zákona č. 161/2015 Z. z. Civilného mimosporového poriadku (ďalej len „CMP“).

 

V žiadnom z týchto ustanovení nie je sú uvedené ďalšie špeciálne náležitosti podania.

 

Konanie sa začína v súlade s ust. § 93 CMP vždy len na návrh jedného z manželov.

 

Na konanie o rozvod manželstva je podľa ust. § 92 CMP miestne príslušný súd, v ktorého obvode mali manželia posledné spoločné bydlisko, ak v obvode tohto súdu má bydlisko aspoň jeden z nich. Inak je miestne príslušný všeobecný súd toho manžela, ktorý návrh nepodal.

 

Ak takto príslušnosť súdu nemožno určiť, je príslušný všeobecný súd navrhovateľa.

 

Súdny poplatok

Súdny poplatok za začatie konania o rozvod manželstva je v zmysle položky č. 7 písm. a) prílohy k zákonu č. 71/1992 Zb. o súdnych poplatkoch a poplatku za výpis z registra trestov (ďalej len „Zákon o súdnych poplatkoch“) 66 EUR.

 

Ust. § 4 ods. 3 Zákona o súdnych poplatkoch stanovuje, že od poplatku je oslobodený aj ten, komu bol priznaný nárok na poskytnutie právnej pomoci podľa zákona č. 327/2005 Z. z. o poskytovaní právnej pomoci osobám v materiálnej núdzi a o zmene a doplnení zákona č. 586/2003 Z. z. o advokácii a o zmene a doplnení zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon) v znení neskorších predpisov v znení zákona č. 8/2005 Z. z. Z vyššie uvedeného vyplýva, že sa môžete obrátiť aj na Centrum právnej pomoci, ktoré Vám po posúdení Vašej finančnej situácie určí advokáta a tento Vás bude zastupovať bezplatne. 

 

V súlade s ust. § 6 uvedeného zákona platí, že fyzická osoba má právo na poskytnutie právnej pomoci bez finančnej účasti, ak

- jej príjem nepresahuje 1,4-násobok sumy životného minima ustanoveného osobitným predpisom a nemôže si využívanie právnych služieb zabezpečiť svojím majetkom,

- nejde o zrejmú bezúspešnosť sporu a

- hodnota sporu prevyšuje hodnotu minimálnej mzdy okrem sporov, v ktorých nie je možné hodnotu sporu vyčísliť v peniazoch.

 

Podmienky na poskytnutie právnej pomoci bez finančnej účasti podľa odseku 1 písm. a) a b) musí fyzická osoba spĺňať počas celého trvania poskytovania právnej pomoci.

 

Prílohy k návrhu o rozvod manželstva

Prílohami budú najmä:

- sobášny list

- ak máte maloleté deti, ich rodné listy

- doklad o poslednom spoločnom pobyte manželov (napr. list vlastníctva, nájomná zmluva,...) - nie všetky súdy tieto doklady vyžadujú. V prípade, ak dokladom nedisponujete vydá Vám ho Obec, prípadne ho môžete predložiť až na výzvu súdu.

-  doklad o výške príjmov, prípadne Vašej aktuálnej životnej situácii

- doklady o výdavkoch Vašich ako doklady o výdavkoch na Vaše maloleté deti

a mnohé iné, závisí to napríklad, či s manželom žijete v spoločnej domácnosti, alebo nie, či žijete v domácnosti s niekým iným, prípadne máte ešte inú vyživovaciu povinnosť atď.

 

Úprava výšky výživného v návrhu na rozvod manželstva

V súlade s ust. § 100 CMP platí, že s konaním o rozvod manželstva je spojené konanie o úpravu pomerov manželov k ich maloletým deťom na čas po rozvode.

 

Ust. § 24 ods. 1 zákona č. 36/2005 Z. z. o rodine (ďalej len „Zákon o rodine“) stanovuje, že v rozhodnutí, ktorým sa rozvádza manželstvo rodičov maloletého dieťaťa, súd upraví výkon ich rodičovských práv a povinností k maloletému dieťaťu na čas po rozvode, najmä určí, komu maloleté dieťa zverí do osobnej starostlivosti, kto ho bude zastupovať a spravovať jeho majetok.

 

Súčasne určí, ako má rodič, ktorému nebolo maloleté dieťa zverené do osobnej starostlivosti, prispievať na jeho výživu, alebo schváli dohodu rodičov o výške výživného.

 

Dohoda o úprave výkonu rodičovských práv a povinností

V súlade s ust. § 24 ods. 3 Zákona o rodine platí, že rozhodnutie o úprave výkonu rodičovských práv a povinností možno nahradiť dohodou rodičov.

 

Dohoda musí byť schválená súdom, inak je nevykonateľná.

 

Z uvedeného vyplýva, že základnými náležitosťami dohody rodičov o úprave výkonu rodičovských práv a povinností sú najmä:

  • komu bude dieťa zverené do osobnej starostlivosti,
  • kto ho bude zastupovať a spravovať jeho majetok,
  • výška výživného,
  • úprava styku s maloletým dieťaťom (nie je podmienkou, úprava styku sa zväčša ponecháva na dohode rodičov)

 

Zdôrazňujeme, že v zmysle ust. § 24 ods. 4 Zákona o rodine súd pri rozhodovaní o výkone rodičovských práv a povinností alebo pri schvaľovaní dohody rodičov rešpektuje právo maloletého dieťaťa na zachovanie jeho vzťahu k obidvom rodičom a vždy prihliadne na záujem maloletého dieťaťa, najmä na jeho citové väzby, vývinové potreby, stabilitu budúceho výchovného prostredia a ku schopnosti rodiča dohodnúť sa na výchove a starostlivosti o dieťa s druhým rodičom.

 

Súd dbá, aby bolo rešpektované právo dieťaťa na výchovu a starostlivosť zo strany obidvoch rodičov a aby bolo rešpektované právo dieťaťa na udržovanie pravidelného, rovnocenného a rovnoprávneho osobného styku s obidvomi rodičmi.

 

Rodičia sa môžu podľa ust. § 25 ods. 1 Zákona o rodine dohodnúť o úprave styku s maloletým dieťaťom pred vyhlásením rozhodnutia, ktorým sa rozvádza manželstvo; dohoda o styku rodičov s maloletým dieťaťom sa stane súčasťou rozhodnutia o rozvode.

 

S manželom samozrejme môžete uzavrieť aj dohodu o úprave práv a povinností k maloletým deťom podľa vyššie uvedeného. V dohode môžete uviesť, že dieťa/deti budú zverené do Vašej osobnej starostlivosti a otec dieťaťa/detí bude prispievať na výživu sumou, ktorú určíte. Dohoda bude predložená spolu s návrvhom na rozvod manželstva na súd a v návrhu na rozvod uvediete, že navrhujete, aby súd dohodu schválil. K dohode sa bude vyjadrovať aj kolízny opatrovník (Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny), ktorý bude dieťa (deti zastupovať v súdnom konaní. 

Dohodu odporúčam vypracovať v spolupráci s advokátom, aby mala všetky potrebné náležitosti, prípadne tiež s mediátorom, alebo požiadať Centrum právnej pomoci, ak nedisponujete finančnými prostriedkami. 


Podotázka: Návrh na rozvod manželstva (Rozvod)

Dobry den. Chcela by som požiadat o rozvod manzelstva, no neviem ako postupovat. S manželom nežijeme v spolocnej domacnosti už 6 rokov. Mame z manzelstva aj dceru so zdravotnym postihnutim a najviac sa bojim toho, ze manzel bude mat narok na navstevy, nebodaj vikendy, no pritom nevie, ako sa ma starat o malu, kedze ma razstep chrbtice a musim s nou cvicit a cievkovat. Prosim poradte mi, ako postupovat. Dakujem pekne. 

Odpoveď: Návrh na rozvod manželstva

(odpoveď odoslaná: 21.04.2017)

Dobrý deň, ak sú podľa Vášho názoru medzi Vami a manželom tak vážne narušené a trvalo rozvrátené, že manželstvo nemôže plniť svoj účel a od Vás nemožno očakávať obnovenie manželského spolužitia, podajte návrh na rozvod manželstva. Súčasne navrhnite úpravu rodičovských práv a povinností k Vášmu maloletému dieťaťu na čas po rozvode manželstva. Môžete oprávnene požadovať, aby súd zveril Vašu dcéru do Vašej osobnej starostlivosti, pričom zaviaže otca na plnenie vyživovacej povinnosti s ohľadom na jej odôvodnené potreby a možnosti a majetkové pomery Vášho manžela ako povinného rodiča. V návrhu môžete žiadať, aby súd úpravu osobného styku otca s dieťaťom neupravoval. V takom prípade bude stretávanie sa s Vašou dcérou závisle od vzájomnej dohody s Vašim manželom, napr. len vo vhodný deň a za Vašej prítomnosti. Prípadne tieto podmienky stretávania môže súd upraviť vo výroku rozsudku o rozvode manželstva.


Trápi vás "Návrh na rozvod manželstva" a chcete pomôcť?

Podotázka: Návrh na rozvod manželstva (Rozvod)

DOBRÝ DEŇ, CHCEM PODAŤ ŽIADOSŤ O ROZVOD, LEN NEVIEM AKO SA TO PÍŠE. NA NETE SOM NAŠLA NEJAKE VZORY, LEN NEVIEM, ČI TO MÔŽE BYT. ĎAKUJEM.

Odpoveď: Návrh na rozvod manželstva

(odpoveď odoslaná: 07.04.2017)

Dobrý deň. 

Na internete je veľmi veľa vzorov týkajúcich sa návrhu na rozvod manželstva, pričom niektoré sú správne a iné nie.

Každý návrh na súd musí obsahovať všeobecné náležitosti (kto ho podáva, akému súdu je určený, ktorej veci a týka, čo sa ním sleduje), označenie účastníkov, ich zástupcov, ak ich majú, pravdivé a úplné opísanie rozhodujúcich skutočností, označenie dôkazov na ich preukázanie a musí byť z neho zjavné, čoho sa navrhovateľ domáha. S konaním o rozvod manželstva je spojené aj konanie o úprave rodičovských práva a povinností k maloletému dieťaťu na čas po rozvode. Návrh na rozvod musí byť datovaný a podpísaný navrhovateľom. 


Podotázka: Návrh na rozvod manželstva (Rozvod)

Dobrý deň, chcem sa opýtať, je dôležité, kto poda ako prvý návrh o rozvod a čo v ňom žiada? Manžel dal urobiť návrh a žiada deti do striedavej starostlivosti s čím ja nesúhlasím. Deti majú vek 8 a 4 roky a sú citovo viac naviazané na mňa, keďže s otcom sú zvyknutí tráviť čas iba cez víkend, keďže od ich narodenia pracuje min na týždňovkách a viac. Jeho dôvod je hlavne ten, aby mi nemusel platiť výživné, keďže nesúhlasil, že deti budú so mnou a môže byt s nimi vždy, keď budú chcieť. Som momentálne rok na úrade práce, je ťažké si zohnať v našom meste prácu, keď mi nemá kto pomôcť s deťmi, čiže nemôžem ani rannú, poobednú nič. Boli sme dohodnutí, on zarába peniaze, ja sa starám o deti. Keďže som bola s nimi doma 8 rokov, ťažšie sa mi zháňa práca aj ohľadom praxe. Chcem vedieť, či je dôležité, že to podá on so svojim návrhom, alebo ja so svojim. Či mám nárok na nejaké výživné od neho, keďže ešte nepracujem, aj keď si na daňovom vždy priznáva minimum, alebo sa to vzťahuje aj podľa hodnoty nášho majetku. Ďakujem.

Odpoveď: Návrh na rozvod manželstva

(odpoveď odoslaná: 07.03.2017)

Dobrý deň,

konanie o rozvod manželstva (a ak majú rozvádzajúci sa manželia aj maloleté deti tak aj s konaním o rozvod manželstva spojené konanie o úpravu pomerov manželov k ich maloletým deťom na čas po rozvode) sú mimosporové konania, procesne upravené v zákone č. 161/2015 Z. z. Civilný mimosporový poriadok v účinnom znení (ďalej len "CMP").

V týchto konaniach upravených CMP je právne nevýznamné kto podá návrh na rozvod manželstva a úpravu pomerov manželov k ich maloletým deťom na čas po rozvode.

Súd návrhom nie je viazaný, rovnako môže vykonať aj také dôkazy, ktoré žiadny z účastníkov (teda ktoré ani manžel ako navrhovateľ ani manželka ako odporkyňa) nenavrhol.

Čo sa týka zverenie detí do striedavej osobnej starostlivosti, aj keby ste podali návrh na rozvod Vy a Váš manžel by v konaní uviedol, že žiada zveriť deti do striedavej osobnej starostlivosti, súd bude povinný podľa § 24 ods. 2 zákona č. 36/2005 Z. z. o rodine v účinnom znení (ďalej len zákon o rodine) skúmať, či je zverenie detí do striedavej osobnej starostlivosti v ich najlepšom záujme a či budú takto lepšie zabezpečené potreby dieťaťa. Ak dospeje súd k názoru že áno, zverí detí do striedavej osobnej starostlivosti. Na toto nemá žiadny vplyv kto návrh na rozvod podal.

Čo sa týka vyživovacej povinnosti medzi Vami a Vaším manželom, je potrebné rozlišovať medzi 1. vyživovacou povinnosťou medzi manželmi a 2. príspevkom na výživu rozvedeného manžela.

Vyživovacia povinnosť existuje len medzi manželmi. Manželia majú vzájomnú vyživovaciu povinnosť. Ak jeden z manželov túto povinnosť neplní, súd na návrh niektorého z nich určí jej rozsah tak, aby životná úroveň oboch manželov bola v zásade rovnaká. Pri rozhodovaní o určení rozsahu vyživovacej povinnosti súd prihliadne na starostlivosť o domácnosť. Vyživovacia povinnosť medzi manželmi teda zaniká zánikom manželstva (rozvodom alebo smrťou jedného z manželov).

Po rozvode manželstva môže rozvedený manžel, ktorý nie je schopný sám sa živiť, žiadať od bývalého manžela, aby mu prispieval na primeranú výživu podľa svojich schopností, možností a majetkových pomerov. Rozsah tejto vyživovacej povinnosti je však oveľa nižší ako je rozsah vyživovacej povinnosti medzi manželmi (kde sa má prostredníctvom tejto povinnosti dosiahnuť v zásade rovnaká životná úroveň oboch manželov), no rozvedený manžel má narok na príspevok od rozvedeného manžela len v prípade, ak si nevie zabezpečiť sám primeranú výživu.


Podotázka: Návrh na rozvod manželstva (Rozvod)

Dobrý deň. Ako mam napisat ziadost o rozvod. Uz nemozem s mojim manzelom zit v spolocnej domacnosti. Z manzelstva pochadzaju 4 deti z toho len 1 ma 19 rokov a este navstevuje SOU.

Odpoveď: Návrh na rozvod manželstva

(odpoveď odoslaná: 08.01.2017)

Dobrý deň. Návrh na rozvod manželstva musí okrem všeobecných náležitostí (podávate ho Vy v mene maloletých detí voči otcovi maloletých detí na Okresný súd príslušný podľa trvalého bydliska maloletých detí) musí obsahovať aj údaje o tom kedy, kde ste uzavreli manželstvo, aký bol Váš spoločný život a skutočnosti ktoré viedli k rozvratu manželstva, taktiež či je možné obnovenie manželského spolužitia alebo nie a z akého dôvodu. Ak z Vášho manželstva pochádzajú maloleté deti, tak súčasťou návrhu musí byť aj návrh na úpravu práv a povinností k maloletým deťom (komu budú deti zverené do osobnej starostlivosti, kto bude spravovať ich majetok, kto bude platiť výživné a v akej výške, prípadne aj žiadosť o úpravu styku). K návrhu sa prikladá kópia sobášneho listu, kópie rodných listov maloletých detí. Pokiaľ máte aj plnoleté dieťa a naďalej študuje toto dieťa musí samé podať návrh na úpravu práv a povinností a žiadať od otca výživné. Vzhľadom na to, že dosiahol plnoletosť, súd v konaní o rozvod manželstva nebude o ňom rozhodovať. K návrhu sa prikladajú aj dôkazy o Vašich výdavkoch a príjmoch. Konanie na rozvod manželstva je spoplatnené, k návrhu na rozvod manželstva treba zaplatiť súdny poplatok vo výške 66 EUR. Ak nemáte skúsenosti v tejto oblasti odporúčam Vám vyhľadať advokáta, ktorý Vám pomôže so spísaním návrhu, prípadne Vás bude v konaní o rozvod manželstva aj zastupovať. Ak nemáte finančné prostriedky na advokáta odporúčam Vám obrátiť sa na Centrum právnej pomoci, pobočky má v každom väčšom meste.


Trápi vás "Návrh na rozvod manželstva" a chcete pomôcť?

Podotázka: Návrh na rozvod manželstva (Rozvod)

Dobry den! Ako je to rozvodom ked obidvaja zijeme v Rakusku? Kde mame nahlasit rozvod? Po svatbe sme mali na Slovensku rozlisne adresy, v Rakusku rovnake cely cas! Mame dve deti! Malolete! Mohol by mi manzel ich zobrat? Dakujem

Odpoveď: Návrh na rozvod manželstva

(odpoveď odoslaná: 10.12.2016)

Dobrý deň, ak ste obaja Slováci a žijete v Rakúsku, máte právo na to, aby rozvod prebehol na Slovensku. Otázka výživného na deti by sa mala riešiť v Rakúsku, vzhľadom na to, že tento súd má právomoc rozhodovať o otázkach týkajúcich sa detí. 

O tom, komu budú zverené deti a teda aj to, či Vám manžel môže zobrať deti bude rozhodovať rakúsky súd. 


Podotázka: Návrh na rozvod manželstva (Rozvod)

Dobry den. Chcem Vas poprosiť o radu ako postupovať pri rozvode, ako napisať žiadosť ? Už si nerozumieme v spoločnom naživani a každeho bavi niečo ine. Nemame sa už o čom rozpravať, iba sa hadame. Dakujem za odpoved.

Odpoveď: Návrh na rozvod manželstva

(odpoveď odoslaná: 08.12.2016)

Dobrý deň. V prípade rozvodu manželstva je potrebné podať návrh na súd na rozvod manželstva. Miestne príslušným súdom je spravidla súd v obvode ktorého ste ako manželia mali naposledy spoločné bydlisko. Návrh musí obsahovať označenie účastníkov, prípadne ich zástupcov, pravdivé a presné opísanie rozhodujúcich skutočností (spolunažívanie pred manželstvom, počas manželstva a dôvody rozvratu manželstva) označenie dôkazov (na preukázanie Vašich tvrdení) a čoho sa v súdnom konaní domáhate (rozvodu manželstva). Pokiaľ máte aj maloleté deti je potrebné súčasne s návrhom na rozvod podať aj návrh na určenie práv a povinností k maloletým deťom. Konanie o rozvod je spoplatnené súdnym poplatkom vo výške 66 EUR. Pokiaľ nemáte žiadne skúsenosti v tejto oblasti odporúčam Vám vyhľadať advokáta v mieste Vášho bydliska, ktorý Vám rád pomôže nielen pri napísaní návrhu na rozvod manželstva, ale aj v súdnom konaní.


Podotázka: Návrh na rozvod manželstva (Rozvod)

Dobry den. Potrebujem poradit ohladom navrhu na rozvod. Suhlasime obidve strany, mame dve deti. Viete mi pomoc a napisat navrh. Dakujem

Odpoveď: Návrh na rozvod manželstva

(odpoveď odoslaná: 05.08.2016)

Dobrý deň, v zmysle zákona je s rozvodovým konaním manželstva, kde sú aj maloleté deti spojené aj konanie o úprave výkonu rodičovských práv a povinností k maloletým deťom na čas po rozvode. V prípadoch, kedy sa obaja manželia dohodnú na rozvode je najvhodnejšie, ak sa zároveň dohodnú aj na úprave výkonu rodičovských práv a povinností na čas po rozvode. Ak s manželkou uzatvoríte písomnú rodičovskú dohodu, ktorá bude v záujme maloletých detí, súdy vo väčšine prípadov manželstvo účastníkov konania rozvedú už na prvom pojednávaní, pričom súd zároveň rozhodne o schválení rodičovskej dohody. V prípade, ak máte záujem o poskytnutie právnej služby vypracovania návrhu na rozvod manželstva, vyjadrenia Vašej manželky k návrhu na rozvod a tiež rodičovskej dohody, môžete nás kontaktovať prostredníctvom e-mailu na adresu uvedenú na našej stránke.


Trápi vás "Návrh na rozvod manželstva" a chcete pomôcť?

Podotázka: Návrh na rozvod manželstva (Rozvod)

Potrebujem podat navrh na rozvod s mazelkou, pripadne zastupit ma pri sude. Siesty rok nebyvame v spolocnej domacnosti, ani som nepocul hlas manzelkin cely ten cas. Teraz som poziadal o jej telefonne cislo prostrednictvom dospelej dcery, co manzelka odmietla. Deti su dospele. Chcem rychly rozvod. Bydlisko mame v Modre, okres Pezinok.

Odpoveď: Návrh na rozvod manželstva

(odpoveď odoslaná: 17.06.2016)

Dobrý deň, samozrejme je možné Vám v tomto smere poskytnúť právnu pomoc, ktorá môže spočívať iba vo vypracovaní návrhu na rozvod manželstva alebo aj v zastupovaní v prípadnom súdnom konaní. "Rýchly" rozvod je možné na Slovensku dosiahnuť iba tak (aspoň z našich skúseností), že obaja manželia súhlasia s rozvodom manželstva. Vy by ste podali na súd návrh na rozvod manželstva, v ktorom by boli popísané všetky podstatné skutočnosti nasvedčujúce tomu, že vzťahy medzi Vami sú vážne narušené a trvalo rozvrátené. Zároveň by ste súd požiadali vo svojom návrhu o rozhodnutie bez nariadenia pojednávanie a bez Vašej prítomnosti. Následne by sa mala Vaša manželka vyjadriť k návrhu na rozvod v rovnakom duchu (ak sú manželia dohodnutí je to možné behom pár dní a nie je potrebné čakať na súd, kým doručí návrh druhému manželovi). T.j. v skratke poukázať na skutočnosti, ktoré spôsobili rozvrat Vášho vzťahu, súhlasiť s rozvodom a zároveň požiadať súd o rozhodnutie bez nariadenia pojednávania a bez jej prítomnosti. V takom prípade súdy vo väčšine prípadov naozaj rozhodnú bez nariadenia pojednávania a v rámci rozumného časového obdobia (nie je možné špecifikovať, lebo závisí na pracovnej vyťaženosti súdov). V prípade, že máte záujem o poskytnutie právnej pomoci v tejto Vašej veci, kontaktujte nás prostredníctvom e-mailu na adrese uvedenej na našej stránke.


Podotázka: Návrh na rozvod manželstva (Rozvod)

Dobrý deň. Rada by som sa spýtala čo je pre mňa ako matku výhodnejšie. Či mám podať návrh na rozvod ako navrhovateľ alebo byť odporcom a čakať kým, návrh na rozvod podá manžel. Vychovávame spolu maloleté dieťa. Manžel je vlastníkom bytu (bol ešte pred svadbou), a preto mám obavy o budúce bývanie pre mňa a pre syna. Musí manžela zaujímať aj naše budúce bývanie? A ešte aká je šanca, že by mu zverili dieťa do starostlivosti, keď je plný invalidný dôchodca a má dlhodobé zdravotné problémy? Aký postup by bol prosím Vás pre mňa ten správny aby sme so synom ako tak obišli, nakoľko z bytu odídeme my. Ďakujem za Vašu odpoveď.

Odpoveď: Návrh na rozvod manželstva

(odpoveď odoslaná: 10.06.2016)

Dobrý deň. Bez znalosti konkrétnych okolností prípadu nie je možné zaujať náležité stanovisko k veci. Pokiaľ však ide o otázku týkajúcu sa podania návrhu na rozvod, tak závisí predovšetkým na Vás, či sa chcete s manželom rozviesť. Ak áno, potom nemusíte čakať na to, či a kedy podá návrh Váš manžel. Z procesného hľadiska majú účastníci súdneho konania rovnaké práva a povinnosti. V rozvodovom konaní sa nerieši majetok manželov, avšak úprava práv a povinností k maloletému dieťaťu na čas po rozvode áno. Čo sa týka zverenia dieťaťa, tu opätovne nemožno dávať žiadne predpoklady ak nemám komplexné informácie o veci. V tomto ohľade je významný napr. aj vek dieťaťa a to, či dokáže vyjadriť svoj názor ohľadom toho, komu má byť zverené do starostlivosti po rozvode. Otázka bývania nebude priamo predmetom rozvodového konania. V konaní sa bude riešiť jedine výživné pre maloleté dieťa, ktoré bude určované najmä s ohľadom na možnosti, schopnosti a majetkové pomery povinného rodiča. Rozvedený manžel alebo manželka sa môžu po rozvode domáhať za splnenia zákonných podmienok priznania príspevku na výživu rozvedeného manžela (§ 72 a § 73 zákona o rodine).


Podotázka: Návrh na rozvod manželstva (Rozvod)

Dobrý deň. Mám otázku ohľadom rozvodu. Chcem sa dať rozviesť, ale neviem, či si mám podať žiadosť na rozvod manželstva na Slovensku, alebo v Čechách. Svadbu sme mali v Čechách, ale už 15 rokov spolu nežijeme. Ja bývam na Slovensku a on v Čechách. Neviem, či si môžem podať návrh na rozvod aj na Slovensku. Ďakujem.

Odpoveď: Návrh na rozvod manželstva

(odpoveď odoslaná: 23.05.2016)

Dobrý deň 

pokiaľ ste žili a aj žijete tu, môžete podať návrh na rozvod aj na Slovensku podľa nariadenia EÚ.

 

Podľa §88 ods. 1 zák. č. 99/1963 Z. z. OSP: “Namiesto všeobecného súdu odporcu je na konanie príslušný súd, a) v obvode ktorého mali manželia posledné spoločné bydlisko v Slovenskej republike, ak ide o rozvod, neplatnosť manželstva alebo o určenie, či tu manželstvo je alebo nie je, ak býva v obvode tohto súdu aspoň jeden z manželov; ak nie je takýto súd, je príslušný všeobecný súd odporcu, a ak nie je ani taký súd, všeobecný súd navrhovateľa”

 

Rovnako platí, že keď on žije v Čechách, môže podať návrh v Českej republike.

 

Je tam podmienka bývania v krajine v trvaní šiestich pred podaním návrhu.

 


Trápi vás "Návrh na rozvod manželstva" a chcete pomôcť?

Podotázka: Návrh na rozvod manželstva (Rozvod)

Potreboval by som poradit, akym sposobom mam podat ziadost o rozvod. Dakujem.

Odpoveď: Návrh na rozvod manželstva

(odpoveď odoslaná: 02.05.2016)

Dobrý deň. Bez ohľadu na to, či návrh na rozvod manželstva podáva muž alebo žena, musí z neho byť zrejmé to, že vzťahy medzi manželmi sú tak vážne narušené a trvalo rozvrátené, že manželstvo nemôže plniť svoj účel a od manželov nemožno očakávať obnovenie manželského spolužitia (pozri ustanovenie § 23 ods. 1 zákona o rodine). Návrh treba podať na príslušný súd, pričom podanie návrhu je spoplatnené súdnym poplatkom vo výške 66,- €. V návrhu by mala byť vlastnými slovami opísaná situácia v manželstve, pričom návrh by mal byť prehľadný, stručný a jasný. K návrhu by mal byť vždy pripojený minimálne sobášny list a pokiaľ z manželstva pochádzajú deti, tak aj ich rodné listy, prípadne ďalšie prílohy. Každopádne pre maximalizáciu úspechu vo veci Vám odporúčam vyhľadať odbornú právnu pomoc, minimálne pri spísaní návrhu na súd.


Podotázka: Návrh na rozvod manželstva (Rozvod)

Môžem podať o rozvod počas toho, ak manžela vykázali z bytu a má zákaz priblížiť sa na 10 metrov k bytu?

Odpoveď: Návrh na rozvod manželstva

(odpoveď odoslaná: 02.05.2016)

Dobrý deň. Z časového hľadiska podanie návrhu na rozvod manželstva v zásade nie je limitované. Návrh na rozvod manželstva preto môžete podať aj za Vami opísanej situácie. Základom úspešného návrhu na rozvod je to, aby z neho bolo zrejmé, že sú splnené podmienky na rozvod manželstva. V zmysle zákona je v konaní o rozvod manželstva potrebné preukázať to, že vzťahy medzi manželmi sú tak vážne narušené a trvalo rozvrátené, že manželstvo nemôže plniť svoj účel a od manželov nemožno očakávať obnovenie manželského spolužitia.


Podotázka: Návrh na rozvod manželstva (Rozvod)

Dobry den, v konani o rozvod manzelstva, mam manzela v navrhu oslovovat odporca alebo manzel? Dohodli sme sa, ze dcera bude so mnou ale vyzivne, aby urcil sud. Ako to mam v navrhu uviest? Dakujem za odpoved.

Odpoveď: Návrh na rozvod manželstva

(odpoveď odoslaná: 24.03.2016)

Dobrý deň, v konaní o rozvod manželstva ako v nesporovom konaní sa účastníci označujú ako navrhovateľ a odporca. Uvedené označenie však spadá do teoretickej roviny, teda je bez praktického významu, nakoľko súd bude Váš návrh na začatie konania posudzovať podľa obsahu a bude mať zrejmé, kto vystupuje ako navrhovateľ a kto ako odporca. Keďže ste sa s manželom nedohodli na výške výživného, súd bude vychádzať zo schopností, možností a majetkových pomerov Vášho manžela a z potrieb Vašej dcéry. Je preto nevyhnutné v návrhu aspoň približne určiť hodnotu majetkových pomerov Vášho manžela (najmä výška mesačného príjmu) a výšku nákladov na zabezpečovanie starostlivosti a výchovy Vašej dcéry (výšku mesačných nákladov).  


Trápi vás "Návrh na rozvod manželstva" a chcete pomôcť?

Podotázka: Návrh na rozvod manželstva (Rozvod)

Dobry deň. Chceli by sme sa rozviest, len by nam trebalo vypracovat navrh na rozvod manzelstva. Nemame deti, ani ziaden majetok a suhlasime obaja s rozvodom. Chceli by sme to mat cim skor uz za sebou. Ďakujem.

Odpoveď: Návrh na rozvod manželstva

(odpoveď odoslaná: 14.03.2016)

Dobrý deň, podľa § 23 zákona o rodine, súd môže manželstvo na návrh niektorého z manželov rozviesť, ak sú vzťahy medzi manželmi tak vážne narušené a trvalo rozvrátené, že manželstvo nemôže plniť svoj účel a od manželov nemožno očakávať obnovenie manželského spolužitia. Súd taktiež zisťuje príčiny, ktoré viedli k vážnemu rozvratu vzťahov medzi manželmi, a pri rozhodovaní o rozvode na ne prihliada. Ak podľa Vášho názoru Váš prípad spadá pod uvedené zákonné predpoklady a nemáte záujem naďalej zotrvať v manželstve, môžete požiadať o jeho rozvod. Návrh na rozvod manželstva musí obsahovať meno, priezvisko, prípadne aj dátum narodenia a telefonický kontakt, bydlisko účastníkov, prípadne ich zástupcov, údaj o štátnom občianstve, pravdivé opísanie rozhodujúcich skutočností, označenie dôkazov, ktorých sa navrhovateľ dovoláva, a musí byť z neho zrejmé, čoho sa navrhovateľ domáha. Okrem týchto všeobecných náležitosti je v prípade návrhu na rozvod manželstva potrebné v ňom označiť okolnosti uzavretia manželstva, záznam o zápise manželstva v matrike, príčiny rozvratu manželstva. Vypracovaniu návrhu na rozvod manželstva preto treba pristupovať zodpovedne a uviesť všetky horeuvedené podstatné náležitosti. V opačnom prípade sa súdne konanie môže zbytočne predlžiť. 


Podotázka: Návrh na rozvod manželstva (Rozvod)

Dobry vecer, ako spravne podat ziadost o rozvod, aby nas rozviedli, co najskor? S manzelom nezijeme v spolocnej domacnosti 1 rok a 3 mesiace. Mame spolu 11 rocneho syna, ktory zije so mnou v prenajatom byte v Poprade. Nemame ziaden spolocny majetok. Sme v sudnom konani o vyzivnom na syna. Manzel, ktory pracuje v zahranici, sa nezucastnoval sudnych pojednavani. Dna 5.2.2016 mame pojednavanie, na kt. sa zucastni, pricom sme sa predbezne dohodli na vyzivnom na syna. Je potrebne pockat na rozsudok o vyzivnom a az tak podat ziadost o rozvod manzelstva? Manzel akceptuje rozvod a sam ho chce podat. Vykonavate aj sluzbu spisania navrhu na dialku, len zaslania formou emailu? Dakujem za odpoved. 

Odpoveď: Návrh na rozvod manželstva

(odpoveď odoslaná: 04.02.2016)

Dobrý deň, z návrhu na začatie konania musí byť zjavné, ktorému súdu je určené, kto ho robí, ktorej veci sa týka a čo sleduje, a musí byť podpísané a datované. Návrh tak musí obsahovať meno, priezvisko, prípadne aj dátum narodenia a telefonický kontakt, bydlisko účastníkov, prípadne ich zástupcov, údaj o štátnom občianstve, pravdivé opísanie rozhodujúcich skutočností, označenie dôkazov, ktorých sa navrhovateľ dovoláva, a musí byť z neho zrejmé, čoho sa navrhovateľ domáha. Okrem týchto všeobecných náležitosti je v prípade návrhu na rozvod manželstva a úpravy výkonu rodičovských práv a povinností k maloletému dieťaťu na čas po rozvode, potrebné v ňom označiť okolnosti uzavretia manželstva, záznam o zápise manželstva v matrike, príčiny rozvratu manželstva, návrh úpravy rodičovských práv a povinnosti k Vášmu dieťaťu a to najmä v časti zverenia do osobnej starostlivosti, právneho zastúpenia a spravovania majetku dieťaťa, určenia osobného styku s dieťaťom pre rodiča, ktorý nebude mať dieťa v osobnej starostlivosti a okolnosti podstatné pre určenie výšky výživného. Návrh na rozvod môžete podať, aj keď súdne konanie o určenie vyživovacej povinnosti ešte nebolo ukončené. Takto určené výživné bude platiť len do právoplatnosti rozsudku o rozvode manželstva, nakoľko pri rozvode manželstva súd musí rozhodnúť aj o výživnom na čas po rozvode. Trvanie súdneho konania závisí predovšetkým od toho, ako sa budete schopná s manželom dohodnúť na úprave rodičovských práv a povinností k maloletému dieťaťu, a to najmä v časti osobnej starostlivosti a výšky výživného. Ak potrebujete s návrhom na rozvod manželstva právnu pomoc, neváhajte kontaktovať advokátsku kanceláriu.


Podotázka: Návrh na rozvod manželstva (Rozvod)

Dobrý deň,  chcela by som vas poprosiť o radu. Moja mama žije so svojím mužom už cez 20 rokov. Avšak usúdila, že sa musí rozviesť, kedže jej muž ju psychicky a v minulosti aj fyzicky týral a už pár rokov neprispieva do domacnosti, kedže spláca dlhy z minulosti. Byt v ktorom spoločne žijú je napísaný na mňa, ale mamina ho získala v'daka svojmu prvému manželovi. Kedže nevieme čo od terajšieho manžela očakávať je možnosť ho vysťahovať z bytu a potom požiadať o rozvod. Ďakujem za radu.

Odpoveď: Návrh na rozvod manželstva

(odpoveď odoslaná: 17.12.2015)

Dobrý deň

ide o veľmi citlivú tému. Pokiaľ tam manžel matky býva 20 rokov, pri násilnom vyprataní (svojpomocnom) by mohli vzniknúť problémy, napr. podá na Vás trestné oznámenie. V podstate pokiaľ ste vlastníčkou bytu Vy máte právo ho požiadať, aby sa z nehnuteľnosti vysťahoval, pokiaľ nemáte spísané žiadne zmluvy, z ktorých by mohol vyvodzovať právo na užívanie bytu. Pokiaľ by to nešlo dobrovoľne môžete podať žalobu na vypratanie. Ideálne by však bolo, aby Vaša matka pred riešením danej situácie požiadala o rozvod. 

 


Trápi vás "Návrh na rozvod manželstva" a chcete pomôcť?

Podotázka: Návrh na rozvod manželstva (Rozvod)

Dobrý deň, viem, že internet a kamarátky sú plné informácií o "správnom" podaní žiadosti, no ja by som radšej radu odborníka. Toto je moje prvé manželstvo a z predošlého vzťahu /neboli sme zobratí/ mám dve deti. Dcéra má 15 a syn 13 rokov. Terajší partner deti prijal, no ako rástli, jeho správanie sa zmenilo. Syna ponižuje, odmieta, "správnymi buchnátmi" z neho robí chlapa a k dcére sa správa nevhodne tým spôsobom, že jej neustále kontroluje čo s kým píše, žiarli na iných chlapcov v jej veku, ako sa sám vyjadril, neberie ju ako dcéru, fotí ju v spodnom prádle, "náhodné" ohmatávania a zastáva teóriu "buď on alebo ja"... Včera ma presviedčal, že keď je dcéra dospelá, je úplne normálne, aby žila s ním a ja, ako matka si na to zvyknem. Neustále sexuálne narážky či perverzné reči sú tiež relatívne časté. Mňa úplne odmieta. Neustála kontrola, keď nie je doma vypne internet, syna využíva na jeho obsluhu... je toho mnoho. O dcére som to všetko zistila pred niekoľkými dňami. Preto potrebujem radu ako správne napísať žiadosť o rozvod. Viem, že keď si moje deti oficiálne neadoptoval a ja som ich zákonný zástupca, táto vec sa nemusí riešiť a naše spoločné manželstvo je bezdetné. No rada by som deti ochránila aj do budúcna. Veľmi pekne ďakujem za Váš čas.

Odpoveď: Návrh na rozvod manželstva

(odpoveď odoslaná: 20.11.2015)

Dobrý deň. Vo všeobecnosti nie je možné uviesť ako má byť návrh na rozvod napísaný "správne". Konanie o rozvod manželstva, ako aj príčiny, ktoré viedli k rozvratu manželstva, sú prísne individuálne. Pokiaľ ide o dôvody, ktoré ste stručne uviedli vo Vašej otázke, mám za to, že tieto sú dostatočným dôvodom na podanie návrhu na rozvod manželstva. Pokiaľ sa rozhodnete napísať návrh na rozvod manželstva sama, potom je potrebné uviesť tam najmä tieto náležitosti:

- označenie príslušného súdu

- presné označenie oboch účastníkov konania - manželov (meno a priezvisko, dátum narodenia, bydlisko, občianstvo)

- údaj o tom kedy a kde bolo manželstvo uzatvorené a tiež údaj o tom, kde je manželstvo zapísané,

- údaj o tom či z manželstva pochádzajú maloleté deti (vo vašom prípade spomeňte, že máte 2 deti, ktoré však nepochádzajú z tohto manželstva)

- údaj o poslednom spoločnom bydlisku

- opísanie príčin rozvratu manželstva (vlastnými slovami)

- údaj o príjmoch a zárobkovej činnosti (napr. zamestnanie) manželov,

- samotnú žiadosť o rozvod manželstva (tzv. petit), 

- dátum a podpis.

Záverom je potrebné zdôrazniť, že v návrhu by mali byť označené a pripojené dôkazy preukazujúce tvrdenia uvedené v návrhu (napr. sobášny list, rodné listy detí, potvrdenie od zamestnávateľa o výške príjmu a pod.).

 


Podotázka: Návrh na rozvod manželstva (Rozvod)

Dobrý deň, našla som viacej formuliek na podanie žiadosti, s manželom sme viac-menej dohodnutí, ide len o správne podanie. Našla som len takú formulku, ktorá obsahuje len základné údaje o nás a že chcem podať návrh na rozvod... A u Vás som našla formulku, kde je aj rozsudok.. Neviem ako to správne podať na podateľňu. Samozrejme dcéra ostáva v starostlivosti mňa, matky. Treba hneď na prvý raz napísať úplne všetko, ako sme sa zoznámili, čo bolo príčina rozpadu manželstva..atď... A ten rozsudok tam nepísať?... Riadim sa podľa Vášho formulára na tejto stránke. Ďakujem za odpoveď

Odpoveď: Návrh na rozvod manželstva

(odpoveď odoslaná: 20.11.2015)

Dobrý deň, text za "rozsudok" je textom, z ktorého presne vyplýva, čo žiadate a pre súd je dôležitý. Volá sa to petit návrhu a je dôležitý. 

Pokiaľ ide o text v samotnom návrhu, tak berte to tak, že čím bude návrh lepšie napísaný a sudca / sudkyňa ho dostane do rúk a prečíta si ho a bude mať pocit, že je to na rozvod manželstva, tak Vás na súde nebudú trápiť, najmä, ak ste s manželom dohodnutí. Ak to napíšete iba stroho, sudkyňa bude žiadať doplnenie. Formulár na našej stránke je overený opakovane na súdoch, takže je formulovaný správne.


Podotázka: Návrh na rozvod manželstva (Rozvod)

Dobrý deň. Moc Vám ďakujem za pomoc ohladne bezdetného manželstva bez našej prítomnosti. Ešte Vás chcem poprosiť o jednu. Akým spôsobom môžem uhradiť rozvod, čítala som že musím kupiť nejaké kolky a nalepiť na žiadosť, nie je nejaká iná cesta, aby som nemusela ísť nakonec len kvôli kolkom na Slovensko? Ďakujem, moc mi pomáhate.

Odpoveď: Návrh na rozvod manželstva

(odpoveď odoslaná: 29.10.2015)

Dobrý deň, druhá možnosť úhrady za rozvod (poplatk) je na výzvu súdu, ktorá príde v priebehu 3 týždňov, niekedy skôr, niekedy neskôr. Poplatok by ste zaplatili podľa priloženého príkazu na úhradu. 

Druhá možnosť je zvoliť si zástupcu, ktorý uhradí poplatok za Vás na Slovensku v kolkoch.


Trápi vás "Návrh na rozvod manželstva" a chcete pomôcť?

Podotázka: Návrh na rozvod manželstva (Rozvod)

Dobrý deň, som rozhodnutá podať žiadosť o rozvod z dôvodov, že manžel pije, nepracuje, neprispieva. Návrh by som si chcela urobiť sama, len sa chcem poradiť, aby sa mi proces zbytočne nepredlžoval kvôli dopĺňaniu nejakých listín. Máme spolu totiž jedno maloleté dieťa. Manžel sa rozviesť nechce. deti pôjdú svedčiť v môj prospech, uvádzam ich aj v návrhu, maloletú dcéru chcem do svojej starostlivosti a 100 eur výživné, živím ešte aj dve plnoleté deti. Len manžel nepracuje, či to nie je moc? Čo okrem rodných listov, sobášného listu by som mala k návrh pripojiť? Vopred veľmi pekne ďakujem.

Odpoveď: Návrh na rozvod manželstva

(odpoveď odoslaná: 27.10.2015)

Dobrý deň, pokiaľ ide o Vašu otázku, ako spracovať návrh na rozvod manželstva, potrebné informácie nájdete tu: rozvod manželstva a výživné.

Suma 100 eur nie je pri dnešným pomeroch a nákladoch vôbec nízka. To, že manžel nepracuje nie je problém, pretože súd nepozerá len na to, či pracuje alebo nie ale aj na to, či má schopnosti a možnosti pracovať a ich nevyužíva. 

Okrem sobášneho listu a rodných listov priložte aj svoje výdavky a doklady o nich, doklady o svojom zamestnaní a príjme za posledných 12 mesiacov.


Podotázka: Návrh na rozvod manželstva (Rozvod)

Dobry den, chcela by som sa opytat ako je mozne zakomponovat do ziadosti na rozvod bedzetneho manzelstva, ze s nou suhlasi nielen navrhovatelka ale aj odporca. Zatial obaja zijeme v zahranici ale ja sa planujem vratit na Slovensko. Pokial viem na Slovensku zatial rozvod manzelstva dohodou nefunguje, tak by ma zaujimalo ako sa da cele konanie co najviac urychlit a ci sa rozvod moze uskutocnit aj bez pojednavania. Dakujem velmi pekne.

Odpoveď: Návrh na rozvod manželstva

(odpoveď odoslaná: 24.09.2015)

Dobrý deň, rozvod sa dá urýchliť, dokonca môže súd rozhodnúť aj bez pojednávania. Prečítajte si informácie o rozvode tu: všetko o rozvode

a tiež si môžete prečítať túto odpoveď: rýchly rozvod - ako na to.

Dovolím si tvrdiť, že ak je klient zastúpený advokátom, súdy často akceptujú, ak príde na pojednávanie len advokát namiesto navrhovateľa.


Podotázka: Návrh na rozvod manželstva (Rozvod)

Dobrý deň. Môžem poslať žiadosť o rozvod na súd aj poštou alebo treba tam osobne ísť. Ten kolok treba hneď priložiť do obálky alebo len potom keď ma kontaktuje súd.Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Návrh na rozvod manželstva

(odpoveď odoslaná: 21.08.2015)

Dobrý deň, návrh na rozvod môžete podať aj osobne a aj poštou, oba spôsoby sú plnohodnotné. Ak to podáte osobne, máte 100 % istotu, že to na súd dorazilo. Pri dnešnej pošte sa však nemusíte báť, že zásielka neprišla. Ak podáte list doporučene, na internete (ak poznáte číslo zásielky) môžete pozrieť zadarmo, kedy zásielka dorazila. Kolky nalepte na jeden z návrhov na rozvod. 


Trápi vás "Návrh na rozvod manželstva" a chcete pomôcť?

Podotázka: Návrh na rozvod manželstva (Rozvod)

Dobry den prajem. Chcel by som Vas poziadat o radu ako podat navrh na rozvod. S manzelkou mame spolu dve malolete deti 4 rocna dcéra a 6 rocna dcera. S manzelkou spolu nezijeme uz vyse mesiaca a od mojho odchodu z domacnosti si po dvoch dnoch priviedla druheho chlapa, s ktorym momentalne zije a planuju predat 4 izbovy byt a ist spolu byvat do 1,5 izboveho bytu. Nase manzelstvo je na tolko rozvratene ze uz len pri osobnom styku sa hadame a nevieme nikdy najst spolocnu cestu, takisto city z jednej aj druhej strany uplne vyprchali.

Odpoveď: Návrh na rozvod manželstva

(odpoveď odoslaná: 24.11.2013)

Dobrý deň,

pokiaľ ide o odpoveď na otázku, ako podať návrh na rozvod manželstva, tu Vám posielam odkaz na našu stránku, kde nájdete všetky potrebné informácie o rozvode:

 

VŠETKO O ROZVODE

 

Na to, aby prebehol rozvod čo najrýchlejšie je potrebné mať správne a úplne vypracovaný návrh na rozvod. Na internete sa môžete stretnúť s množstvom návrhov na rozvod manželstva, ktoré často nie sú uplné. Návrh si môžete vypracať sám, alebo Vám môže poradiť advokát. Existuje aj možnosť, že si necháte svoj návrh opraviť advokátom. Najlepšie je kontaktovať advokáta v mieste, kde bude vedené rozvodové konanie, ten pozná miestne pomery a môže Vám poradiť konkrétnejšie.

Ak si nebudete vedieť poradiť, ako podať návrh na rozvod manželstva, napíšte nám, pomôžeme Vám.V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Návrh na rozvod manželstva" a chcete pomôcť?Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (3.405)
Všetky recenzie
LEXANA - asistentka

Text zprávy
Moje zprava
Text v prvnim tlacitku