Dobrý deň.
ďakujeme Vám za položenie otázky a zasielame Vám nasledovné stanovisko:
Na internete je množstvo vzorov na rozvod manželstva spolu s návrhom na úpravu práv a povinností k maloletým deťom. Dajte si však pozor, že nie všetky môžu byť správne. Odporúčame dať si návrh na rozvod vypracovať advokátovi, ktorý ho vypracuje presne podľa Vašich požiadaviek a na základe informácií, ktoré mu dáte. Každý návrh na rozvod je iný. Niektoré náležitosti musia mať ale všetky návrhy rovnaké. Nižšie Vám uvedieme bližšie informácie, čo presne by mal návrh na rozvod obsahovať. V prípade, ak aj napriek týmto informáciám budete požadovať vyrpacovanie konkrétneho návrhu obráďte sa prosím mailom priamo na našu kanceláriu.
Všeobecné náležitosti podania
Základnými náležitosťami každého podania sú v súlade s ust. § 127 ods. 1 zákona č. 160/2015 Z. z. Civilného sporového poriadku (ďalej len „CSP“):
- ktorému súdu je určené,
- kto ho robí,
- ktorej veci sa týka,
- čo sa ním sleduje a
- podpis.
Konanie o rozvod manželstva
Konanie o rozvod manželstva upravujú ust. § 92 až 100 zákona č. 161/2015 Z. z. Civilného mimosporového poriadku (ďalej len „CMP“).
V žiadnom z týchto ustanovení nie je sú uvedené ďalšie špeciálne náležitosti podania.
Konanie sa začína v súlade s ust. § 93 CMP vždy len na návrh jedného z manželov.
Na konanie o rozvod manželstva je podľa ust. § 92 CMP miestne príslušný súd, v ktorého obvode mali manželia posledné spoločné bydlisko, ak v obvode tohto súdu má bydlisko aspoň jeden z nich. Inak je miestne príslušný všeobecný súd toho manžela, ktorý návrh nepodal.
Ak takto príslušnosť súdu nemožno určiť, je príslušný všeobecný súd navrhovateľa.
Súdny poplatok
Súdny poplatok za začatie konania o rozvod manželstva je v zmysle položky č. 7 písm. a) prílohy k zákonu č. 71/1992 Zb. o súdnych poplatkoch a poplatku za výpis z registra trestov (ďalej len „Zákon o súdnych poplatkoch“) 66 EUR.
Ust. § 4 ods. 3 Zákona o súdnych poplatkoch stanovuje, že od poplatku je oslobodený aj ten, komu bol priznaný nárok na poskytnutie právnej pomoci podľa zákona č. 327/2005 Z. z. o poskytovaní právnej pomoci osobám v materiálnej núdzi a o zmene a doplnení zákona č. 586/2003 Z. z. o advokácii a o zmene a doplnení zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon) v znení neskorších predpisov v znení zákona č. 8/2005 Z. z. Z vyššie uvedeného vyplýva, že sa môžete obrátiť aj na Centrum právnej pomoci, ktoré Vám po posúdení Vašej finančnej situácie určí advokáta a tento Vás bude zastupovať bezplatne.
V súlade s ust. § 6 uvedeného zákona platí, že fyzická osoba má právo na poskytnutie právnej pomoci bez finančnej účasti, ak
- jej príjem nepresahuje 1,4-násobok sumy životného minima ustanoveného osobitným predpisom a nemôže si využívanie právnych služieb zabezpečiť svojím majetkom,
- nejde o zrejmú bezúspešnosť sporu a
- hodnota sporu prevyšuje hodnotu minimálnej mzdy okrem sporov, v ktorých nie je možné hodnotu sporu vyčísliť v peniazoch.
Podmienky na poskytnutie právnej pomoci bez finančnej účasti podľa odseku 1 písm. a) a b) musí fyzická osoba spĺňať počas celého trvania poskytovania právnej pomoci.
Prílohy k návrhu o rozvod manželstva
Prílohami budú najmä:
- sobášny list
- ak máte maloleté deti, ich rodné listy
- doklad o poslednom spoločnom pobyte manželov (napr. list vlastníctva, nájomná zmluva,...) - nie všetky súdy tieto doklady vyžadujú. V prípade, ak dokladom nedisponujete vydá Vám ho Obec, prípadne ho môžete predložiť až na výzvu súdu.
- doklad o výške príjmov, prípadne Vašej aktuálnej životnej situácii
- doklady o výdavkoch Vašich ako doklady o výdavkoch na Vaše maloleté deti
a mnohé iné, závisí to napríklad, či s manželom žijete v spoločnej domácnosti, alebo nie, či žijete v domácnosti s niekým iným, prípadne máte ešte inú vyživovaciu povinnosť atď.
Úprava výšky výživného v návrhu na rozvod manželstva
V súlade s ust. § 100 CMP platí, že s konaním o rozvod manželstva je spojené konanie o úpravu pomerov manželov k ich maloletým deťom na čas po rozvode.
Ust. § 24 ods. 1 zákona č. 36/2005 Z. z. o rodine (ďalej len „Zákon o rodine“) stanovuje, že v rozhodnutí, ktorým sa rozvádza manželstvo rodičov maloletého dieťaťa, súd upraví výkon ich rodičovských práv a povinností k maloletému dieťaťu na čas po rozvode, najmä určí, komu maloleté dieťa zverí do osobnej starostlivosti, kto ho bude zastupovať a spravovať jeho majetok.
Súčasne určí, ako má rodič, ktorému nebolo maloleté dieťa zverené do osobnej starostlivosti, prispievať na jeho výživu, alebo schváli dohodu rodičov o výške výživného.
Dohoda o úprave výkonu rodičovských práv a povinností
V súlade s ust. § 24 ods. 3 Zákona o rodine platí, že rozhodnutie o úprave výkonu rodičovských práv a povinností možno nahradiť dohodou rodičov.
Dohoda musí byť schválená súdom, inak je nevykonateľná.
Z uvedeného vyplýva, že základnými náležitosťami dohody rodičov o úprave výkonu rodičovských práv a povinností sú najmä:
- komu bude dieťa zverené do osobnej starostlivosti,
- kto ho bude zastupovať a spravovať jeho majetok,
- výška výživného,
- úprava styku s maloletým dieťaťom (nie je podmienkou, úprava styku sa zväčša ponecháva na dohode rodičov)
Zdôrazňujeme, že v zmysle ust. § 24 ods. 4 Zákona o rodine súd pri rozhodovaní o výkone rodičovských práv a povinností alebo pri schvaľovaní dohody rodičov rešpektuje právo maloletého dieťaťa na zachovanie jeho vzťahu k obidvom rodičom a vždy prihliadne na záujem maloletého dieťaťa, najmä na jeho citové väzby, vývinové potreby, stabilitu budúceho výchovného prostredia a ku schopnosti rodiča dohodnúť sa na výchove a starostlivosti o dieťa s druhým rodičom.
Súd dbá, aby bolo rešpektované právo dieťaťa na výchovu a starostlivosť zo strany obidvoch rodičov a aby bolo rešpektované právo dieťaťa na udržovanie pravidelného, rovnocenného a rovnoprávneho osobného styku s obidvomi rodičmi.
Rodičia sa môžu podľa ust. § 25 ods. 1 Zákona o rodine dohodnúť o úprave styku s maloletým dieťaťom pred vyhlásením rozhodnutia, ktorým sa rozvádza manželstvo; dohoda o styku rodičov s maloletým dieťaťom sa stane súčasťou rozhodnutia o rozvode.
S manželom samozrejme môžete uzavrieť aj dohodu o úprave práv a povinností k maloletým deťom podľa vyššie uvedeného. V dohode môžete uviesť, že dieťa/deti budú zverené do Vašej osobnej starostlivosti a otec dieťaťa/detí bude prispievať na výživu sumou, ktorú určíte. Dohoda bude predložená spolu s návrvhom na rozvod manželstva na súd a v návrhu na rozvod uvediete, že navrhujete, aby súd dohodu schválil. K dohode sa bude vyjadrovať aj kolízny opatrovník (Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny), ktorý bude dieťa (deti zastupovať v súdnom konaní.
Dohodu odporúčam vypracovať v spolupráci s advokátom, aby mala všetky potrebné náležitosti, prípadne tiež s mediátorom, alebo požiadať Centrum právnej pomoci, ak nedisponujete finančnými prostriedkami.