Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 02.07.2019)
Dobrý deň,
v prípade, že ste objavili majetok, ktorý nebol v pôvodnom dedičskom konaní prejednaný, máte právo požiadať o dodatočné konanie o dedičstve. Avšak váš manžel dedičstvo odmietol, a tak nemá nárok na žiadne dedičstvo. Uvedené znamená, že na novo objavený majetok nemá nárok, ale tento majetok musí byť vyporiadaný v dodatočnom dedičskom konaní. 1/2 podielu na pozemku pripadne oprávnenému dedičovi, ktorý po manželovom otcovi bude dediť.
V manželovom prípade by sa dal využiť inštitút vydržania, ak spĺňa na vydržanie podmienky, ktoré sú vysvetlené nižšie v texte.
Pri odmietnutí bolo potrebné počítať s tým, že dedičstvo nemôže odmietnuť taký dedič, ktorý svojím počínaním dal najavo, že dedičstvo odmietnuť nechce (napr. ak nakladal s majetkom, ktoré má byť predmetom dedičstva). Ak máte to, že manžel odmietol dedičstvo potvrdené notárkou, tak potom bohužiaľ nemôže dostať ani žiaden majetok po otcovi. Platí, že pokiaľ odmietne dedičstvo, tak v celku (majetok a dlhy).
V zmysle Občianskeho zákonníka, nemožno vyhlásenie o odmietnutí dedičstva odvolať (vziať späť).
Ak by ste tento pozemok chceli, tak môžete podať návrh, respektíve podnet na prejednanie dedičstva. Váš manžel už nebude oprávneným dedičom v konaní. Oprávneným dedičom môže byť súrodenec, prípadne manželova žijúca mama. Existuje viacero dedičských skupín. Až následne po predmetnom dodatočnom konaní o dedičstve je možné uvádzanú časť vyporiadať. Od budúceho dediča môžete potom podiel odkúpiť.
Zákonnú úpravu dodatočného konania o dedičstve upravuje § 211 Civilného mimosporového poriadku, ktorý znie:
"Ak sa objaví po právoplatnosti uznesenia, ktorým sa konanie o dedičstve skončilo, ďalší poručiteľov majetok, prípadne aj dlh, súd na návrh vykoná o tomto majetku dodatočné konanie o dedičstve. Ak sa objaví iba dlh poručiteľa, tak sa nevykoná.
V odôvodnených prípadoch, najmä na podnet súdu, notára, štátneho orgánu alebo orgánu územnej samosprávy môže súd o majetku u začať konanie aj bez návrhu."
V zmysle tohto ustanovenia je potrebné podať na miestne príslušný súd, na ktorom bolo dedičské konanie skončené, návrh na dodatočné konanie.
Návrh na dodatočné konanie o dedičstve musí obsahovať:
- ktorému súdu je určené - na dodatočné konanie o dedičstve je miestne príslušný súd, na ktorom bolo konanie o dedičstve skončené, t.j. súd, v obvode ktorého mal poručiteľ v čase smrti evidovaný trvalý pobyt.
- kto ho robí - návrh môže podať ktorýkoľvek z dedičov
- ktorej veci sa týka - je potrebné uviesť spisovú značku pôvodného dedičského konania, zároveň je potrebné uviesť identifikačné údaje navrhovateľa a poručiteľa
- čo sa ním sleduje - je potrebné odôvodniť prečo návrh podávate, o aký novoobjavený majetok sa jedná, zároveň k návrhu je potrebné pripojiť listinné dôkazy preukazujúce vlastníctvo tohto majetku poručiteľom v čase smrti, najmä kópiu listu vlastníctva, kúpne zmluvy a pod.
- podpis - návrh musí byť podpísaný navrhovateľom.
Vysporiadať sa môže iba, ak by pozemok bol prededený.
JUDr. Milan Ficek, advokát