Dobrý deň, Vami uvedenej problematike súdneho poplatku za zrušenie a vyporiadanie podielového spoluvlastníctva sme sa venovali už aj v našej poradni.
Uvádzame, že podanie návrhu na zrušenie a vysporiadanie podielového spoluvlastníctva podlieha poplatkovej povinnosti. Skôr než niektorý zo spoluvlastníkov rozhodne podať návrh na súd na zrušenie a vysporiadanie podielového spoluvlastníctva, mal by vyčerpať všetky možnosti vysporiadania majetku dohodou. Rovnako Vám navrhujeme informovať sa, aký je najlepší postup, aby ste platili čo najmenší súdny poplatok. Tak ako aj v iných súdnych sporoch platí, že kto bude v súdnom spore neúspešný, zaplatí celé trovy súdneho konania.
Súdne poplatky v konaní o zrušenie a vysporiadanie podielového spoluvlastníctva:
Súdny poplatok sa platí v sume 6 % z ceny predmetu konania (ceny nehnuteľnosti), najmenej 16,50 EUR, najviac 16.596,50 EUR,
V konaní o zrušení a o vysporiadaní podielového spoluvlastníctva je základom poplatku cena podielu navrhovateľa, v tomto prípade je dobré sa poradiť s advokátom (právnikom), ktorý Vám poradí, ako by ste mali postupovať, aby Vaše súdne poplatky boli čo najmenšie, výšku poplatku dokážete totiž ovplyvniť.
Pokiaľ sa navrhovateľ nachádza v takej situácii, že nemá dostatok finančných prostriedkov na zaplatenie súdneho poplatku, môže si spolu s návrhom vo veci samej podať aj žiadosť o oslobodenie od platenia súdnych poplatkov. V žiadosti uvedie svoju finančnú situáciu - výšku príjmu, vyživovacích povinností, iných záväzkov napr. náklady na bývanie, zvýšené náklady na lieky a iné. Súd môže rozhodnúť o oslobodení od poplatkovej povinnosti, ak to pomery účastníka odôvodňujú a ak nejde o svojvoľné alebo zrejme bezúspešné uplatňovanie alebo bránenie práva, alebo vyzve navrhovateľa na zaplatenie poplatku. Advokát - právnik Vám poradí ako vyplniť tlačivo v žiadosti o oslobodenie od platenia súdnych poplatkov a to nielen v konaní o zrušenie a vysporiadanie podielového spoluvlastníctva.
Odporúčam pred samotným podaním návrhu na súd o zrušenie a vyporiadanie podielového spoluvlastníctva sa pokúsiť najprv o dohodu o zrušení a vyporiadaní podiel. spoluvlastníctva /napr. zaplatenie podielu v splátkach, možnosťou je aj uzatvorenie nájomnej zmluvy s podielovým spoluvlastníkom, ktorý celú nehnuteľnosť užíva so súčasnou úhradou splátok podielu/ prípadne túto minimálne konzultovať s advokátom.
Samotný súdny spor v závislosti od konkrétnych okolností môže trvať niekoľko mesiacov, prípadne aj rokov.