Dobrý deň, v otázke uvádzate, že Vás čaká dedičské konanie po otcovi, pričom mama chce, aby ste sa vzdali svojho podielu na dedičstve v prospech matky a to z dôvopdu Vašich dlhov.
Z otázky predpokladáme /aspoň to neuvádzate/, či je vo veci dlhov vedené exekučné konanie a teda súd už rozhodol o Vašej povinnosti uhradiť konkrétne sumy konkrétnemu veriteľovi, ako ani to aká je výška predmetných dlhov. Bez ohľadu na uvedneé, odporúčam vo veci dlhov kontaktovať advokáta, aby Vaše dokaldy ohľadom dlhov posúdil, či tieto nie sú náhodou premlčané, resp. dlhy ste uhradili a teraz splácate len nezákonné úroky /nepíšete či sa nejedná o dlhy v nebankových spoločnostiach/.
Uvádzame na otázku, že ak by ste sa aj vzdali svojho podielu na dedičstve, verieteľ sa može odporovať uvedený právny úkon, lebo by ste v podstate ukrátili svojho veriteľa, čo vplýva z ust. § Obč. zákonníka.
Odporúčam dedičstvo prijať v zmysle ust. Obč. zákonníka, lebo ste zákonným dedičom. Predpokladáme z otázky, že v uvedenej nehnuteľnosti - byte nemáte hlásený trvalý pobyt, a preto prípadne by mohlo dôjsť k predaju Vášho podielu v exekučnom konaní ak by ste v prípadnom exekučnom konaní neplatili ani splátky resp. zrážky zo mzdy. Otázkou by bola samozrejme výška pohľadávky vymáhaná cestou súdneho exekútora. Citujeme v tejto súvislosti ust. § 63 ods. 3 a 4/ exekučného poriadku :
"3/ Ak ide o vykonanie exekúcie na vymoženie peňažnej pohľadávky, ktorá bez príslušenstva ku dňu doručenia návrhu na vykonanie exekúcie neprevyšuje 2 000 eur (ďalej len „drobné exekúcie“), nemožno exekúciu vykonať predajom nehnuteľnosti, v ktorej má povinný hlásený trvalý pobyt alebo prechodný pobyt podľa osobitného predpisu; právo zriadiť exekučné záložné právo na nehnuteľnosť tým nie je dotknuté. Za drobnú exekúciu sa nepovažuje exekúcia na vymoženie pohľadávky na výživnom."
(4) Exekúciu predajom nehnuteľnosti, v ktorej má povinný prihlásený trvalý pobyt alebo prechodný pobyt podľa odseku 3, možno vykonať výnimočne na základe schválenia súdu, ak sú voči povinnému vedené viaceré exekúcie, v ktorých sa vymáhajú pohľadávky prevyšujúce v súhrne 2 000 eur a exekútor preukáže, že peňažná pohľadávka nemôže byť vymožená iným spôsobom. Návrh na schválenie predaja nehnuteľnosti podľa prvej vety môže podať exekútor, ktorý ako prvý v poradí na nehnuteľnosti zriadil exekučné záložné právo a na základe jeho písomného súhlasu aj exekútor, ktorého exekučné záložné právo bolo zriadené neskôr."
Odporúčam preto vec riešiť z opačnej strany a riešiť hlavne Vaše dlhy a podiel na dedičstve prijať.