Dobrý deň,
v prípade skončenia pracovného pomeru výpoveďou zo strany zamestnanca, nevzniká zamestnancovi nárok na odstupné.
Na výpoveď musí mať zamestnávateľ niektorý z výpovedných dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 Zákonníka práce. Ak by s Vami zamestnávateľ nepočítal po Vašom návrate z rodičovskej dovolenky, tak by Vás na to po oznámení Vášho návratu, upozornil. Z toho dôvodu neodporúčame počítať s výpoveďou zo strany zamestnávateľa. Rovnako to platí aj o odstupnom.
Ak svoje rozhodnutie o návrate z rodičovskej dovolenky zmeníte, môžete so zamestnávateľom uzatvoriť dohodu o skončení Vášho pracovného pomeru. Je však potrebné o tom zamestnávateľa čo najskôr oboznámiť, najneskôr 1 mesiac pred skončením rodičovskej dovolenky. Pošlete oznámenie o skončení rodičovskej dovolenky spolu so žiadosťou o skončenie pracovného pomeru dohodou, k tomu istému dňu. Oznámenie nestačí mailom ale písomne.
V prípade skončenia pracovného pomeru dohodou, neplynie výpovedná doba, nie je nárok na odstupné. Je možné preplatenie dovolenky a nie, nemusíte byť ani jeden deň v práci.
Podľa § 166 ods. 3 Zákonníka práce, "Žena a muž písomne oznámia zamestnávateľovi najmenej jeden mesiac vopred predpokladaný deň nástupu na materskú dovolenku, otcovskú dovolenku a rodičovskú dovolenku, predpokladaný deň ich prerušenia, skončenia a zmeny týkajúce sa nástupu, prerušenia a skončenia materskej dovolenky, otcovskej dovolenky a rodičovskej dovolenky."
Podľa § 60 ods. 1 Zákonníka práce, "Ak sa zamestnávateľ a zamestnanec dohodnú na skončení pracovného pomeru, pracovný pomer sa skončí dohodnutým dňom."
Podľa § 116 ods. 2 Zákonníka práce, "Za časť dovolenky, ktorá presahuje štyri týždne základnej výmery dovolenky, ktorú zamestnanec nemohol vyčerpať ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka, patrí zamestnancovi náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku."