Máte
otázku?

Zmena miesta výkonu práce


Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Žilina

Otázka: Zmena miesta výkonu práce

Dobrý deň, rada by som Vás poprosila o pomoc pri odpovedi na otázku ohľadne zmeny miesta výkonu práce. Pracujem v jednom zariadení už mnoho rokov. Od januára 2024 sa má naše zariadenie spojiť s iným, a preto "hrozí" nám zmena miesta výkonu práce. Moja otázka znie: môže ma zamestnávateľ natrvalo preradiť na iné miesto bez môjho súhlasu? Rozumiem, že v prípade dovoleniek, PN-iek a iných okolností môžem dočasne zastupovať, s čím samozrejme nemám problém. Ide mi len o to, či ma môže natrvalo premiestniť z mesta X do mesta Y? Ďakujem.

Odpoveď: Zmena miesta výkonu práce

Dobrý deň,
bez Vášho súhlasu, Vás nemôže zamestnávateľ premiestniť na iné miesto výkonu práce.

Vy vždy musíte súhlasiť so všetkými pracovnými podmienkami, vrátane miesta výkonu práce. Ak Vám nové miesto výkonu práce nevyhovuje, a nepodpíšete túto zmenu (dodatok k pracovnej zmluve alebo novú pracovnú zmluvu), tak Vám dá zamestnávateľ výpoveď s nárokom na odstupné.

Podľa § 63 ods. 1 písm. a) bod 2. Zákonníka práce, "Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak sa zamestnávateľ alebo jeho časť premiestňuje a zamestnanec nesúhlasí so zmenou dohodnutého miesta výkonu práce."

Vyššie citované ustanovenia sú dôvodom, ktorý by mal byť uvedený vo Vašej výpovedi. Keďže ide o dôvod existujúci na strane zamestnávateľa, máte nárok na odstupné. Výška odstupného sa odvíja od počtu Vašich odpracovaných rokov u daného zamestnávateľa. 

Podľa § 76 ods. 1 Zákonníka práce, "Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a)b) alebo písm. f) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné najmenej v sume 

a) jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dva roky a menej ako päť rokov,  b) dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej päť rokov a menej ako desať rokov,  c) trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej desať rokov a menej ako dvadsať rokov,  d) štvornásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dvadsať rokov."

Trápi vás "Zmena miesta výkonu práce" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Zmena miesta výkonu práce (Pracovné právo)

Dobrý deň, zamestnávateľ mi chce zmeniť miesto môjho výkonu práce (o cca 1 km) od 1. 9. Nedal mi podpísať žiadny nový dodatok o zmene miesta. Ak mi do tohto času nedá nič podpísať a ja osobne nesúhlasím s presunom na inú adresu, môžem podať výpoveď? Ako ju formulovať a ako si vymôcť odstupné, ktoré by mi náležalo, ak by som takýto dodatok nepodpísala? Som zamestnaná viac ako 5 rokov a budem mať 2-mesačnú výpovednú dobu. Ďakujem.

Odpoveď: Zmena miesta výkonu práce

(odpoveď odoslaná: 25.05.2024)

Dobrý deň,
v prípade nesúhlasu s iným miestom výkonu práce a nepodpísania dodatku k pracovnej zmluve, by Vám zamestnávateľ mal dať výpoveď podľa § 63 ods. 1 písm. a) bod 2 Zákonníka práce.

Pri takomto výpovednom dôvode, máte nárok na odstupné vo výške dvojnásobku alebo trojnásobku Vášho priemerného mesačného zárobku. 

Odstupné môže byť určené v prípade ukončenia pracovného pomeru výpoveďou (§ 76 ods. 1 ZP) alebo dohodou s uvedením toho istého vpovedného dôvodu (§ 76 ods. 2). V tom druhom prípade je odstupné vyššie, teda výhodnejšie. Záleží však, aký spôsob skončenia pracovného pomeru Váš zamestnávateľ zvolí. 

Podľa § 63 ods. 1 písm. a) bod 3 Zákonníka práce, "Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak sa premiestňuje a zamestnanec nesúhlasí so zmenou dohodnutého miesta výkonu práce."

Podľa § 76 ods. 1 písm. b) Zákonníka práce, "Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a)b) alebo písm. f) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné najmenej v sume dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej päť rokov a menej ako desať rokov."

Podľa § 76 ods. 2 písm. c) Zákonníka práce, "Zamestnancovi patrí pri skončení pracovného pomeru dohodou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a)b) alebo písm. f) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, odstupné najmenej v sume trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej päť rokov a menej ako desať rokov."


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Zmena miesta výkonu práce (Pracovné právo)

Dobrý deň, zamestnávateľ plánuje zmeniť miesto výkonu práce zamestnanca, ktorý má približne jeden a pol roka do nároku na starobný dôchodok. Podľa kolektívnej zmluvy nemôže byť zamestnancovi, ktorý u zamestnávateľa odpracoval viac ako 30 rokov, vypovedaný pracovný pomer do dosiahnutia dôchodkového veku. Zdá sa, že zamestnávateľ sa snaží tento predpis obísť prostredníctvom zmeny miesta výkonu práce. Zamestnanec sa tejto situácii môže brániť a má právo požiadať o ukončenie pracovného pomeru dohodou s nárokom na odchodné podľa ustanovení kolektívnej zmluvy. Ďakujem.

Odpoveď: Zmena miesta výkonu práce

(odpoveď odoslaná: 29.04.2024)

Dobrý deň,
zmena miesta výkou práce nie je výpoveď. Preto nevidíme v tomto postupe zamestnávateľa, obchádzanie kolektívnej zmluvy.

Ak zamestnanec nesúhlasí s miestom výkonu práce, a zamestnávateľ mu nemôže dať výpoveď podľa kolektívnej zmluvy, tak sa musia zamestnanec so zamestnávateľom vzájomne dohodnúť a ukončiť pracovný pomer dohodou, s nárokom na určitú odmenu ako kompenzáciu pre zamestnanca za odpracovaného roky u konkrétneho zamestnávateľa.

V dohode sa uvedie výpovedný dôvod (zmena miesta výkonu práce - § 63 ods. 1 písm. a) bod 2 ZP), a tým vznikne zamestnancovi nárok na odstupné podľa odseku 2 § 76 Zákonníka práce. 

Podľa § 76 ods. 2 Zákonníka práce, "Zamestnancovi patrí pri skončení pracovného pomeru dohodou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a)b) alebo písm. f) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, odstupné najmenej v sume  a) jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval menej ako dva roky,  b) dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dva roky a menej ako päť rokov,  c) trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej päť rokov a menej ako desať rokov,  d) štvornásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej desať rokov a menej ako dvadsať rokov,  e) päťnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dvadsať rokov."

Čo sa týka odchodného, na to vzniká nárok pri skončení pracovného pomeru zamestnanca, ktorý odchádza do dôchodku. Presné podmienky vzniku nároku na odchodné sú upravené v § 76a ods. 1 a 2 Zákonníka práce.

Podľa § 60 ods. 1 Zákonníka práce, "Ak sa zamestnávateľ a zamestnanec dohodnú na skončení pracovného pomeru, pracovný pomer sa skončí dohodnutým dňom."

Podľa § 76a ods. 1 Zákonníka práce, "Zamestnancovi patrí pri prvom skončení pracovného pomeru po vzniku nároku na starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %, odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku, ak požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo do desiatich pracovných dní po jeho skončení."

Podľa § 76a ods. 2 Zákonníka práce, "Zamestnancovi patrí pri skončení pracovného pomeru odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku, ak mu bol priznaný predčasný starobný dôchodok na základe žiadosti podanej pred skončením pracovného pomeru alebo do desiatich dní po jeho skončení."



V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Zmena miesta výkonu práce" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.