Nárok na odstupné, odchodné?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Bratislava

Otázka: Nárok na odstupné, odchodné?

Dobrý deň. Moja manželka je od 1. 11. 2010 zamestnaná ako upratovačka v štátnej materskej škôlke. Od 16. 11. 2015 je na neprerušenej pracovnej neschopnosti po kolapse pľúc, podstúpila dve operácie a je v stálej starostlivosti špecialistu. Na jeho odporúčanie požiadala Sociálnu poisťovňu o invalidný dôchodok, ktorý jej bol priznaný od 4. 11. 2016 vo výške 60 %. Podľa vyjadrenia pracovníčok oddelenia pre prácu a mzdy pre ňu nemajú vhodnú prácu a navrhujú jej podať výpoveď. Upozornili ju však na to, že nebude mať nárok na odchodné, pretože nedisponuje invaliditou viac ako 70 %. Na druhej strane, pracovníčky Sociálnej poisťovne jej oznámili, že má nárok na odškodnenie, ak ju po ukončení pracovnej neschopnosti prepustí zamestnávateľ z dôvodov týkajúcich sa zdravia. Mohli by ste mi poradiť, ako v takejto situácii postupovať?

Odpoveď: Nárok na odstupné, odchodné?

Dobrý deň, pri skončení pracovného pomeru je potrebné rozlišovať odchodné a odstupné. Odchodné je upravené v ustanovení § 76a Zákonníka práce. Toto ustanovenie naozaj upravuje, že má zamestnanec právo na odchodné, ak je pokles schopnosti vykonávať pracovnú činnosť viac ako 70 %. Z toho dôvodu Vaša manželka nárok na odchodné nemá. Následne treba rozlišovať tzv. odstupné upravené v ustanoveniach § 76 Zákonníka práce. Zamestnancovi patrí za splnenia zákonných podmienok nárok na odstupné vo výške určenej v zákone podľa odpracovaných rokov na danom pracovisku. Výška odstupného závisí aj od toho, či dôjde k výpovedi zo strany zamestnávateľa alebo bude pracovný pomer ukončený dohodou. Zákonná výška odstupného je iba minimálnou výškou, tzn. že zamestnávateľ môže poskytnúť aj vyššie odstupné.