Nárok na odstupné a dohodár

Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Bratislava

Otázka: Nárok na odstupné a dohodár

Dobrý deň, dostala som výpoveď. Pracovala som štyri roky na dohodu a po štúdiu rok a pol na trvalý pracovný pomer. Koľko rokov sa mi teda ráta? Mám právo na odstupné? Ďakujem.

Odpoveď: Nárok na odstupné a dohodár

Dobrý deň,

Podľa § 76 ods. 1 Zákonníka práce platí, že  zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. l písm. a) alebo písm. b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné najmenej v sume

a) jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dva roky a menej ako päť rokov,

b) dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej päť rokov a menej ako desať rokov,

c) trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej desať rokov a menej ako dvadsať rokov,

d) štvornásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dvadsať rokov.

Dohodári nemajú nárok na odstupné a preto sa nebude zarátavať ani čas, keď ste u zamestnávateľa pracovali na dohodu. Z vyššie uvedeného vyplýva, že pri skončení pracovného pomeru výpoveďou zo strany zamestnávateľa by Vám nárok na odstupné nevznikol. Ak by ste sa však dohodli na skončení pracovného pomeru, mohol by Vám vzniknúť tento nárok podľa § 76 ods. 2 písm. a/ Zákonníka práce vo výške 1 mesiaca.