Nárok na odstupné a dohodár


Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Bratislavský
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát

Otázka: Nárok na odstupné a dohodár

Dobry den, dostala som vypoved. Pracovala som 4 roky na dohodu a po studiu rok a pol na trvalý pracovný pomer. Kolko rokov sa mi teda rata? Mam pravo na odstupne? Dakujem.

Odpoveď: Nárok na odstupné a dohodár

Dobrý deň,

Podľa § 76 ods. 1 Zákonníka práce platí, že  zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. l písm. a) alebo písm. b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné najmenej v sume

a) jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dva roky a menej ako päť rokov,

b) dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej päť rokov a menej ako desať rokov,

c) trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej desať rokov a menej ako dvadsať rokov,

d) štvornásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dvadsať rokov.

Dohodári nemajú nárok na odstupné a preto sa nebude zarátavať ani čas, keď ste u zamestnávateľa pracovali na dohodu. Z vyššie uvedeného vyplýva, že pri skončení pracovného pomeru výpoveďou zo strany zamestnávateľa by Vám nárok na odstupné nevznikol. Ak by ste sa však dohodli na skončení pracovného pomeru, mohol by Vám vzniknúť tento nárok podľa § 76 ods. 2 písm. a/ Zákonníka práce vo výške 1 mesiaca.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmoPodotázka: Nárok na odstupné a dohodár (Pracovné právo)

Dobrý večer, zamestnávateľ mi chcel dat výpoveď dohodou o ukončení pracovného pomeru s odstupným 3 mesiace, čo mi zo zákona patrí. Žiadala som normálnu výpoveď z dôvodu nadbytočnosti zamestnanca, s čím nesúhlasil lebo pre mňa naďalej prácu nemá, ponúkol mi, že k dohode o výpovedi, kde je uvedené odstupné vo výške 3 násobku priemernej mzdy pripíše 3+2, a, že to bude 5mes. odstupné. Bude tak dohoda platná s týmto údajom? Ďakujem.

Odpoveď: Nárok na odstupné a dohodár

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 05.08.2019)

Dobrý deň prajem,

dôležitý je úmysel zmluvných strán. Vy sa so zamestnávateľom môžete v zásade kedykoľvek dohodnúť na tom, že sa končí pracovný pomer (pričom nemusí byť daný ani žiaden výpovedný dôvod). Na odstupné máte nárok len v 3 situáciách (nadbytočnosť, zdravotné dôvody, zrušenie zamestnávateľa). Zákon však nebráni tomu, aby sa pri skončení prac. pomeru zamestnávateľ a zamestnanec dohodol na tom, že zamestnanec dostane vyššie odstupné než mu priznáva zákon. Ak sa teda rozhodne Vám dať viac, nie je to dôvod neplatnosti. 


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Nárok na odstupné a dohodár (Pracovné právo)

Dobry vecer. Chcem sa opytat ci ma mozu vyhodit z prace pocas pn ak pracujem na dohodu o vykonani prace od januara tohto roku.dakujem za odpoved

Odpoveď: Nárok na odstupné a dohodár

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 04.09.2016)

Dobrý deň,

na dohody sa podľa Zákonníka práce použijú len ustanovenia, ktoré ZP výslovne uvádza. Nakoľko Zákonník práce výslovne neuvádza, že sa na dohodu o vykonaní práce použijú ustanovenia o výpovedi a ochrannej dobe, nemožno ich použiť. Od dohody o vykonaní práce možno odstúpiť za podmienok ustanovených v ZP. Uvádzam aj konkrétne ustanovenie- § 226 ods.3 ZP Pracovná úloha sa musí vykonať v dohodnutej dobe, inak môže zamestnávateľ od dohody odstúpiť. Zamestnanec môže od dohody odstúpiť, ak nemôže pracovnú úlohu vykonať preto, že mu zamestnávateľ neutvoril dohodnuté pracovné podmienky. Zamestnávateľ je povinný nahradiť škodu, ktorá mu tým vznikla.

To znamená, že s Vami môže zamestnávateľ ukončiť dohodu, tým že od nej odstúpi, a to aj počas PN. Môže tak urobiť, len ak sa pracovná úloha nevykonala v dohodnutej dobe.


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:1. Zadanie otázky

2. Výber poradne

3. Dodatočné informácie
Emaily sa musia zhodovať a otázka musí byť vyplnená..
Zadarmo Premium
Online odpoveď
Zrozumiteľná odpoveď
Jednoduché otázky
Zložité otázky
Zaručená odpoveď
Neverejná odpoveď
Poplatok za odpoveď
Doplňujúce otázky
Dokumenty
Odpovedá aj koncipient
Odpovedá výlučne advokát
Chcem zadarmo
viac informácií
Chcem premium
viac informácií
Vyplňte prosím toto políčko..
Vyplňte prosím toto políčko..
Vyplňte prosím toto políčko..
Prosím vyberte svoj kraj..
Prosím vyberte kategóriu..
V bezplatnej poradni nie je zaručená odpoveď, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
V bezplatnej poradni je otázka a odpoveď verejná, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
Vyplňte prosím toto políčko..
Vyplňte prosím toto políčko..

Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
LEXANA - asistentka

Text zprávy
Moje zprava
Text v prvnim tlacitku