Dobrý deň,
zákonnou povinnosťou zamestnávateľa je prihliadať na invalidného zamesntnaca. V ustanoveniach § 158 a § 159 Zákonníka práce sú uvedené povinnosti zamestnávateľa, ktorý zamestnáva invalidného zamestnanca.
Pri úprave pracovného času a možnosťou kratšieho pracovného času, Zákonník práce počíta len so zamestnancami, ako je tehotná žena alebo osamelý zamestnanec starajúci sa o dieťa mladšie ako 15 rokov, nie však s invalidným zamestnancom.
Podľa § 158 ods. 1 Zákonníka práce, "Zamestnávateľ je povinný zamestnávať zamestnanca so zdravotným postihnutím na vhodných pracovných miestach a umožňovať mu výcvikom alebo štúdiom získanie potrebnej kvalifikácie, ako aj starať sa o jej zvyšovanie. Ďalej je zamestnávateľ povinný utvárať podmienky, aby zamestnanec mal možnosť pracovného uplatnenia, a zlepšovať vybavenie pracovísk, aby mohol dosahovať, ak je to možné, rovnaké pracovné výsledky ako ostatní zamestnanci a aby mu bola práca čo najviac uľahčená."
Podľa § 164 ods. 1 Zákonníka práce, "Zamestnávateľ je povinný prihliadať pri zaraďovaní zamestnancov do pracovných zmien aj na potreby tehotných žien a žien a mužov starajúcich sa o deti."
Podľa § 164 ods. 2 Zákonníka práce, "Ak požiada tehotná žena a žena alebo muž trvale sa starajúci o dieťa mladšie ako 15 rokov o kratší pracovný čas alebo o inú vhodnú úpravu určeného týždenného pracovného času alebo v odôvodnených prípadoch o skorší návrat na pôvodný spôsob organizácie práce, zamestnávateľ je povinný ich žiadosti vyhovieť, ak tomu nebránia vážne prevádzkové dôvody. Odmietnutie žiadosti podľa prvej vety musí zamestnávateľ písomne odôvodniť."
Napirek vyššie uvedenému, ak to zamestnávateľovi dovoľuje prevádzka práce, môže Vašej žiadosti vyhovieť a upraviť Vám Vaše pracovné zmeny.
Zároveň, ak zamestnávateľovi predložíte lekrásky posudok, z ktorého vyplýva, že nemôžete naďalej vykonávať Vašu doterajšiu prácu, je povinný Vás preradiť na inú, pre Vás vhodnú prácu.
Podľa § 55 ods. 2 písm. a) Zákonníka práce,
"Zamestnávateľ je povinný preradiť zamestnanca na inú prácu, ak Podľa § 55 ods. 2 písm. a) Zákonníka práce, zamestnanec vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo stratil spôsobilosť naďalej vykonávať doterajšiu prácu, alebo ak ju nesmie vykonávať pre chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak na pracovisku dosiahol najvyššiu prípustnú expozíciu určenú rozhodnutím príslušného orgánu verejného zdravotníctva."