Máte
otázku?

Pracovný úväzok a invalidný občan


Online právna poradňa
Oblasť práva: Bratislava

Otázka: Pracovný úväzok a invalidný občan

Dobrý deň, Rada by som sa vás opýtala, či môžem pracovať na plný pracovný úväzok, ak mi priznajú polovičný invalidný dôchodok a môj zdravotný stav mi to umožní. Vopred ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Pracovný úväzok a invalidný občan

Dobrý deň,
áno môžete. Zákon nezakazuje osobám invalidným pracovať. Pokiaľ Vám to stav umožňuje, môžete pracovať aj na plný úvázok. 

Trápi vás "Pracovný úväzok a invalidný občan" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Pracovný úväzok a invalidný občan

Dobrý deň, som na PN a od februára nového roka mám schválený čiastočný invalidný dôchodok. Od novembra, prípadne aj skôr, môžem nastúpiť do práce. Musím dodržať jeden rok PN, aby mi invalidný dôchodok neodobrali? Ďakujem.

Odpoveď: Pracovný úväzok a invalidný občan

(odpoveď odoslaná: 25.12.2024)

Dobrý deň,
ak už raz máte schválený invalidný dôchodok, nie je rozhodujúce, kedy nastúpite do zamestnania po skončení PN. Dôchodok Vám z dôvodu mzdy nezoberú ani nebudú krátiť. Môžete poberať aj dôchodok aj príjem zo zamestnania. Tieto dva príjmy sa navzájom nevylučujú. 

Prácu môžete vykonávať v akomkoľvek rozsahu, pokiaľ Vám to Váš zdravotný stav dovoľuje. Zároveň, ani forma pracovného pomeru nie je obmedzená. Môžete pracovať na dohodu, plný alebo čiastočný úväzok. 

Podľa § 156 Zákonníka práce, "Zabezpečenie zamestnanca pri dočasnej pracovnej neschopnosti pre chorobu, úraz, pri tehotenstve, materstve a rodičovstve, zabezpečenie zamestnanca v starobe, pri invalidite, zabezpečenie pozostalých pri úmrtí zamestnanca a preventívnu a liečebnú starostlivosť upravujú osobitné predpisy."


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Pracovný úväzok a invalidný občan

Dobrý deň, pracujem v chránenej dielni a poberám čiastočný invalidný dôchodok. Mám 8-hodinový pracovný úväzok. Zamestnávateľ od nás začal vyžadovať lekárske potvrdenie, aby sme mohli pracovať na 12-hodinové zmeny. Mne však lekár, vzhľadom na môj zdravotný stav, potvrdil, že môžem pracovať len 8 hodín denne. Môžu mi dať v práci výpoveď, keď ostatní zamestnanci s čiastočným invalidným dôchodkom súhlasili s 12-hodinovými zmenami? Vopred vám veľmi pekne ďakujem za radu.

Odpoveď: Pracovný úväzok a invalidný občan

(odpoveď odoslaná: 15.12.2024)

Dobrý deň,
ak podľa lekárskeho posudku je Váš pracovný limit na 8 hodín denne, tak sa Váš zamestávateľ bude musieť uspokojiť s týmto rozsahom Vašej práce. Doteraz ste stále pracovali na 8 hodinový pracovný úväzok. 

S každou jednou zmenou pracovných podmienok musí zamestnanec súhlasiť. Zamestnávateľ nemôže zamestnancovi jednostranne zmeniť pracovné podmienky (napríklad rozsah pracovného úväzku) bez jeho súhlasu. 

Podľa §  54 Zákonníka práce," Dohodnutý obsah pracovnej zmluvy možno zmeniť len vtedy, ak sa zamestnávateľ a zamestnanec dohodnú na jeho zmene. Zamestnávateľ je povinný zmenu pracovnej zmluvy vyhotoviť písomne a jedno vyhotovenie zmeny pracovnej zmluvy vydať zamestnancovi."

Uvedené, teda nie je dôvod na výpoveď zo strany zamestnávateľa. V opačnom prípade je možné napadnúť výpoveď a jej platnosť žalobou na súde, podanou v lehote dvoch mesiacoch. 


Podotázka: Pracovný úväzok a invalidný občan

Dobrý deň, som invalidná dôchodkyňa po dvoch operáciách chrbtice, kde mi pri druhej operácii museli urobiť spevnenie chrbtice. To znamená, že mám železo v chrbtici. Nastúpila som do práce, ktorá ma baví. Ale chcem sa spýtať, môže mi zamestnávateľ umožniť, aby som pracovala iba na jednu zmenu, ktorá by mne vyhovovala? Nevydržím celý deň na nohách, ak mám bolesti, musím si sadnúť alebo ľahnúť. Teraz mi dali také zmeny, kde z popoludňajších idem na rannú, a to mi robí problémy. Ďakujem.

Odpoveď: Pracovný úväzok a invalidný občan

(odpoveď odoslaná: 06.10.2024)

Dobrý deň,

zákonnou povinnosťou zamestnávateľa je prihliadať na invalidného zamesntnaca. V ustanoveniach § 158 a § 159 Zákonníka práce sú uvedené povinnosti zamestnávateľa, ktorý zamestnáva invalidného zamestnanca.

Pri úprave pracovného času a možnosťou kratšieho pracovného času, Zákonník práce počíta len so zamestnancami, ako je tehotná žena alebo osamelý zamestnanec starajúci sa o dieťa mladšie ako 15 rokov, nie však s invalidným zamestnancom.

Podľa § 158 ods. 1 Zákonníka práce, "Zamestnávateľ je povinný zamestnávať zamestnanca so zdravotným postihnutím na vhodných pracovných miestach a umožňovať mu výcvikom alebo štúdiom získanie potrebnej kvalifikácie, ako aj starať sa o jej zvyšovanie. Ďalej je zamestnávateľ povinný utvárať podmienky, aby zamestnanec mal možnosť pracovného uplatnenia, a zlepšovať vybavenie pracovísk, aby mohol dosahovať, ak je to možné, rovnaké pracovné výsledky ako ostatní zamestnanci a aby mu bola práca čo najviac uľahčená."

Podľa § 164 ods. 1 Zákonníka práce, "Zamestnávateľ je povinný prihliadať pri zaraďovaní zamestnancov do pracovných zmien aj na potreby tehotných žien a žien a mužov starajúcich sa o deti." 

Podľa § 164 ods. 2 Zákonníka práce, "Ak požiada tehotná žena a žena alebo muž trvale sa starajúci o dieťa mladšie ako 15 rokov o kratší pracovný čas alebo o inú vhodnú úpravu určeného týždenného pracovného času alebo v odôvodnených prípadoch o skorší návrat na pôvodný spôsob organizácie práce, zamestnávateľ je povinný ich žiadosti vyhovieť, ak tomu nebránia vážne prevádzkové dôvody. Odmietnutie žiadosti podľa prvej vety musí zamestnávateľ písomne odôvodniť."

Napirek vyššie uvedenému, ak to zamestnávateľovi dovoľuje prevádzka práce, môže Vašej žiadosti vyhovieť a upraviť Vám Vaše pracovné zmeny. 

Zároveň, ak zamestnávateľovi predložíte lekrásky posudok, z ktorého vyplýva, že nemôžete naďalej vykonávať Vašu doterajšiu prácu, je povinný Vás preradiť na inú, pre Vás vhodnú prácu.

Podľa § 55 ods. 2 písm. a) Zákonníka práce, "Zamestnávateľ je povinný preradiť zamestnanca na inú prácu, ak Podľa § 55 ods. 2 písm. a) Zákonníka práce, zamestnanec vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo stratil spôsobilosť naďalej vykonávať doterajšiu prácu, alebo ak ju nesmie vykonávať pre chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak na pracovisku dosiahol najvyššiu prípustnú expozíciu určenú rozhodnutím príslušného orgánu verejného zdravotníctva."
Trápi vás "Pracovný úväzok a invalidný občan" a chcete pomôcť?

Podotázka: Pracovný úväzok a invalidný občan

Dobrý deň, podala som si papiere na invalidný dôchodok, mala som cievnu príhodu a ešte som PN do začiatku novembra. Po roku chcem ísť vyskúšať začleniť sa do práce, aby som zistila, či to budem zvládať. Robíme krátky a dlhý týždeň a som stále zamestnaná na zmluvu na plný úväzok. Bude sa dať ísť do práce, aby som neprišla o čiastočný invalidný dôchodok?

Odpoveď: Pracovný úväzok a invalidný občan

(odpoveď odoslaná: 28.09.2024)

Dobrý deň,

prácu môžete vykonávať aj popri invalidnom dôchodku. Zákonník práce nezakazuje osobám s priznaným invalidným dôchodkom pracovať, pokiaľ im to zdravotný stav umožňuje. Takže môžete pokračovať vo Vašom zamestnaní na plný úväzok a skúsiť pracovať v režime krátkeho a dlhého týždňa, ak sa budete cítiť na to fyzicky a zdravotne schopná.

Invalidný dôchodok nie je viazaný na to, aby ste úplne prestali pracovať. Ak však nastanú zmeny vo Vašom zdravotnom stave alebo zamestnaní, mali by ste túto skutočnosť oznámiť Sociálnej poisťovni.


Podotázka: Pracovný úväzok a invalidný občan

Dobrý deň, som plne invalidný a chcem vedieť, či môžem pracovať na TPP alebo živnosť a vykonávať zárobkovú činnosť v hocijakom rozsahu. Môžem zarobiť aj viac, či to má nejaké obmedzenia na zárobku v percentách? Ďakujem.

Odpoveď: Pracovný úväzok a invalidný občan

(odpoveď odoslaná: 21.08.2024)

Dobrý deň,

ako plne invalidný dôchodca môžete vykonávať zárobkovú činnosť na trvalý pracovný pomer (TPP) alebo ako samostatne zárobkovo činná osoba (SZČO, živnosť). Zákon nezakazuje osobám poberajúcim invalidný dôchodok pracovať, pokiaľ im to zdravotný stav umožňuje .

Výška vášho zárobku nie je obmedzená žiadnym právnym predpisom špecifickým pre invalidných dôchodcov, čo znamená, že môžete zarobiť ľubovoľnú sumu bez stratu nároku na váš invalidný dôchodok. Dôležité je však sledovať pravidlá sociálneho poistenia, pretože určité limity môžu platiť v závislosti na vašej pracovnej kapacite a odvodovej povinnosti .

V prípade akýchkoľvek ďalších otázok týkajúcich sa možností zamestnania alebo podnikania na živnosť je odporúčané skontaktovať sa so sociálnou poisťovňou alebo daňovým poradcom, ktorí Vám poskytnú špecifické informácie podľa vašej individuálnej situácie.

Prajeme Vám veľa úspechov vo Vašej zárobkovej činnosti!


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál



Podotázka: Pracovný úväzok a invalidný občan

Dobrý deň, môžem sa opýtať, či môžem popri invalidnom dôchodku pracovať 12-hodinové služby a či môžem vykonávať aj nočné? Ďakujem.

Odpoveď: Pracovný úväzok a invalidný občan

(odpoveď odoslaná: 19.07.2024)

Dobrý deň,

zákonom nie je obmedzené popri invalidnom dôchodku pracovať. Invalidný dôchodca môže pracovať, ak mu to jeho zdravotný stav umožňuje, nie sú vylúčené ani nočné ani 12 hodinové služby. Prácu môžete vykonávať na trvalý pracovný pomer, ako aj na dohodu o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru. 


Trápi vás "Pracovný úväzok a invalidný občan" a chcete pomôcť?

Podotázka: Pracovný úväzok a invalidný občan

Dobrý deň, započítajú sa odpracované roky do dôchodku, aj keď sa poberá invalidný dôchodok? A aj keď sa invalidný dôchodok nepoberá? A ako je to, keď dajú v práci absenciu v obidvoch prípadoch? Ďakujem.

Odpoveď: Pracovný úväzok a invalidný občan

(odpoveď odoslaná: 03.07.2024)

Dobrý deň,
ak zamestnanec stále pracuje, aj popri poberaní invalidného dôchodku, tak sa mu započítávajú takto odpracované roky. Ak invalidný dôchodok nepoberá a pracuje, tak sa mu tiež započítávajú takto odpracované roky. Absencie zamestnanca v práci nemajú vplyv na poberanie invalidného dôchodku ale tieto dni sa nezapočítajú do odpracovaných rokov. 

V prípade absencie v práci, je dôležitá skutočnosť, či táto absencia je ospravedlnená alebo nie. Ak nie je ospravedlnená, tak dôsledkom je krátenie dovolenky podľa § 109 ods. 3 Zákonníka práce. 

Podľa § 109 ods. 3 Zákonníka práce, "Za každú neospravedlnene zameškanú zmenu (pracovný deň) môže zamestnávateľ krátiť zamestnancovi dovolenku o jeden až dva dni. Neospravedlnené zameškania kratších častí jednotlivých zmien sa sčítajú."

Väčšý rozsah absencií v práci, alebo dlhšie trvajúci rozsah absencií zamestnanca v práci, môže zamestnávateľ posúdiť ako závažné porušenie pracovnej disciplíny, čo môže mať za následok skončenie pracovného pomeru

Podľa § 68 ods. 1 písm. b) Zákonníka práce, "Zamestnávateľ môže okamžite skončiť pracovný pomer výnimočne a to iba vtedy, ak zamestnanec porušil závažne pracovnú disciplínu."

Podotázka: Pracovný úväzok a invalidný občan

Dobrý deň, priznali mi invalidný dôchodok 50 %. Doteraz som pracovala na plný pracovný úväzok. Chcem požiadať o skrátenie pracovnej doby z 8 hodín denne na 6 hodín. Môže mi to zamestnávateľ odmietnuť? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Pracovný úväzok a invalidný občan

(odpoveď odoslaná: 26.06.2024)

Dobrý deň, áno, môže Vám to zamestnávateľ odmietnuť. 

Status invalidného zamestnanca nestavia tohto zamestnanca do ochrannej pozície tak, ako je napríklad tehotná žena alebo zamestnanec so zdravotným postihnutím, ktorí sú viac chránení pri určovaní pracovných podmienok.

Podľa § 40 ods. 8 Zákonníka práce, "Zamestnanec so zdravotným postihnutím na účely tohto zákona je zamestnanec uznaný za invalidného podľa osobitného predpisu, ktorý svojmu zamestnávateľovi predloží rozhodnutie o invalidnom dôchodku."

V súvislosti s invaliditou je v § 156 Zákonníka práce uvedené, že, "Zabezpečenie zamestnanca pri dočasnej pracovnej neschopnosti pre chorobu, úraz, pri tehotenstve, materstve a rodičovstve, zabezpečenie zamestnanca v starobe, pri invalidite, zabezpečenie pozostalých pri úmrtí zamestnanca a preventívnu a liečebnú starostlivosť upravujú osobitné predpisy."

Váš zamestnávateľ môže, ale nemusí vyhovieť Vašej žiadosti, ak by Vás potreboval na plný úväzok, a neuškodilo by to Vášmu zdravotného stavu.

Všetko závisí na Vašom konkrétnom zdravotnom probléme, z dôvodu ktorého ste sa stali napolovicu invalidnou a od potrieb a rozhodnutia Vášho zamestnávateľa.


Podotázka: Pracovný úväzok a invalidný občan

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, či môže človek pracovať na trvalý pracovný pomer (TPP) na 8 hodín denne a popritom dostávať plný invalidný dôchodok, ak vykonáva ľahšiu pracovnú činnosť? Ďakujem.

Odpoveď: Pracovný úväzok a invalidný občan

(odpoveď odoslaná: 26.05.2024)

Dobrý deň, áno, môže.
Poberanie invlidného alebo akéhokoľvek iného dôchodku nebráni práci na plný úväzok, na trvalý pracovný pomer. Ak takáto osoba dokáže takto pracovať aj 8 hodín denne, tak je to v poriadku. Príjem zo zamestnania dostáva táto osoba od zamestnávateľa a dôchodok dostáva zo sociálnej poisťovne. Tieto dva príjmy sa navzájom nevylučujú a môžu existovať popri sebe vzájomne.

Zamestnávateľ takéhoto zamestnanca, ktorý poberá plný invalidný dôchodok, nemusí ani o tejto skutočnosti vedieť. Takýto zamestnanec nemôže byť akokoľvek znevýhodnený. V opačnom prípade by mohlo ísť o priamu diskrimináciu, ktorá je v zmysle zásad pracovného práva zakázaná. 

Podľa čl. 1 Zákonníka práce, "Fyzické osoby majú právo na prácu a na slobodnú voľbu zamestnania, na spravodlivé, uspokojivé, transparentné a predvídateľné pracovné podmienky a na ochranu proti svojvoľnému prepusteniu zo zamestnania v súlade so zásadou rovnakého zaobchádzania ustanovenou pre oblasť pracovnoprávnych vzťahov osobitným zákonom o rovnakom zaobchádzaní v niektorých oblastiach a o ochrane pred diskrimináciou a o zmene a doplnení niektorých zákonov (antidiskriminačný zákon). Tieto práva im patria bez akýchkoľvek obmedzení a diskriminácie z dôvodu pohlavia, manželského stavu a rodinného stavu, sexuálnej orientácie, rasy, farby pleti, jazyka, veku, nepriaznivého zdravotného stavu alebo zdravotného postihnutia, genetických vlastností, viery, náboženstva, politického alebo iného zmýšľania, odborovej činnosti, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo etnickej skupine, majetku, rodu alebo iného postavenia s výnimkou prípadu, ak rozdielne zaobchádzanie je odôvodnené povahou činností vykonávaných v zamestnaní alebo okolnosťami, za ktorých sa tieto činnosti vykonávajú, ak tento dôvod tvorí skutočnú a rozhodujúcu požiadavku na zamestnanie pod podmienkou, že cieľ je legitímny a požiadavka primeraná."


Trápi vás "Pracovný úväzok a invalidný občan" a chcete pomôcť?

Podotázka: Pracovný úväzok a invalidný občan

Dobrý deň, som ZŤP a zamestnávateľ mi chce zmeniť môj plný úväzok na polovičný. Zatiaľ nie som ani invalidným dôchodcom, ale mám podanú žiadosť o invalidný dôchodok. Môže zamestnávateľ urobiť túto zmenu bez môjho súhlasu? Pracujem ako majsterka OV v Strednej odbornej škole. Ako je to s preradením na inú pozíciu? Klesla by som o jednu platovú triedu. Čo mám robiť? Ďakujem.

Odpoveď: Pracovný úväzok a invalidný občan

(odpoveď odoslaná: 25.05.2024)

Dobrý deň,
zníženie pracovného úväzku je jedna zmena a preradenie na inú pozíciu je zase iná zmena.

Na začiatku otázky píšete o znížení pracovného úväzku na polovičný. Na túto zmenu nie sú uvedené žiadne konkrétne dôvody zamestnávateľa v Zákonníku práce, keďže ich môže byť viac. Každopádne, to vyplýva z potreby zamestnávateľa tej práce, ktorú vykonáva daný zamestnanec. Zamestnávateľ riadi organizáciu práce. 

Ak by ste nesúhlasili a nepodpísali by ste dodatok k pracovnej zmluve o znížení pracovnoho úväzku, išlo by o dôvod skončenia Vášho pracovného pomeru. 

Čo sa týka dôvodov preradenia na inú prácu, tie sú uvedené v § 55 Zákonníka práce. 

Podľa § 55 ods. 1 Zákonníka práce, "Vykonávať práce iného druhu alebo na inom mieste, ako boli dohodnuté v pracovnej zmluve, je zamestnanec povinný len výnimočne, a to v prípadoch ustanovených v odsekoch 2 a 4."   Podľa § 55 ods. 2 Zákonníka práce, "Zamestnávateľ je povinný preradiť zamestnanca na inú prácu, ak a) zamestnanec vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo stratil spôsobilosť naďalej vykonávať doterajšiu prácu, alebo ak ju nesmie vykonávať pre chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak na pracovisku dosiahol najvyššiu prípustnú expozíciu určenú rozhodnutím príslušného orgánu verejného zdravotníctva,  b) tehotná žena, matka do konca deviateho mesiaca po pôrode a dojčiaca žena vykonáva prácu, ktorou sa nesmú tieto ženy zamestnávať alebo ktorá podľa lekárskeho posudku ohrozuje jej tehotenstvo alebo materské poslanie,  c) je to nevyhnutné podľa lekárskeho posudku alebo rozhodnutia orgánu verejného zdravotníctva v záujme ochrany zdravia iných osôb pred prenosnými chorobami (ďalej len „karanténne opatrenie"),  d) je to nevyhnutné podľa právoplatného rozhodnutia súdu alebo iného príslušného orgánu, e) zamestnanec pracujúci v noci na základe lekárskeho posudku je uznaný za nespôsobilého na nočnú prácu,  f) tehotná žena, matka do konca deviateho mesiaca po pôrode a dojčiaca žena pracujúca v noci požiada o preradenie na dennú prácu."   Podľa § 55 ods. 3 Zákonníka práce, "Ak nemožno dosiahnuť účel preradenia podľa odseku 2 preradením zamestnanca v rámci pracovnej zmluvy, môže zamestnávateľ preradiť zamestnanca v týchto prípadoch po dohode aj na prácu iného druhu, ako bol dohodnutý v pracovnej zmluve."   Podľa § 55 ods. 5 Zákonníka práce, "Práca, na ktorú zamestnávateľ preraďuje zamestnanca podľa odseku 3, musí zodpovedať zdravotnej spôsobilosti zamestnanca na prácu. Zamestnávateľ je povinný prihliadnuť aj na to, aby táto práca bola pre zamestnanca vhodná vzhľadom na jeho schopnosti a kvalifikáciu."

V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál




V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Pracovný úväzok a invalidný občan" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:
  • Pracovný pohovor a invalidný občan.

    Otázka: Pracovný pohovor a invalidný občan. Dobrý deň, som absolvent VŠ, chystám sa na pohovor. A som polovičný invalidný dôchodca.

  • Overenaspolocnost.sk Maroš Hrubčina

    Som invalidný dôchodca, mám plný invalidný dôchodok, avšak pracujem a mám ... (2) Mladistvý zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer aj vtedy, ...

  • Výpoveď zo skráteného pracovného úväzku

    som invalidný dôchodca na 45%. Od augusta 2020 pracujem ako predavač na 4 hodinový pracovný úväzok. Od 1. 1. 2022 majiteľ ide zrušiť prevádzku.

  • Vypoved z dovodu odchodu do dochodku

    Dobrý deň, pracovný pomer môže skončiť okrem výpovede aj dohodou. ... Ako invalidný dôchodca môžete rovnako tak pracovať ako iný dôchodcovia, ...

  • Nárok na odstupné, odchodné?

    Výška odstupného závisí aj od toho, či dôjde k výpovedi zo strany zamestnávateľa alebo bude pracovný pomer ukončený dohodou. Zákonná výška odstupného je iba ...

  • Je možný súbeh odstupného a odchodného

    a) jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval ... pracovného pomeru po vzniku nároku na starobný dôchodok alebo invalidný ...

  • Výpoveď počas PN dohodou

    (1) Ak sa zamestnávateľ a zamestnanec dohodnú na skončení pracovného pomeru, pracovný pomer sa skončí dohodnutým dňom. (2) Dohodu o skončení pracovného pomeru ...




najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.