Máte
otázku?

Mám nárok na odstupné pri dohode o skončení pracovného pomeru?


Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Prešov

Otázka: Mám nárok na odstupné pri dohode o skončení pracovného pomeru?

Dobry den. Zamestnavatel so mnou rozviazal pracovny pomer podla Zakonika prace, § 60. Na nicom sme sa nedohodli. Pouzil papier, ktory som podpisal minuly rok a dodatocne doplnil datum. Mam narok na odstupne a v akej vyske? Pracujem tam viac ako 5 rokov, dovod v dohode nie je uvedeny a ja som nic nepodpisal. Po tomto sa tam vratit nechcem ale zaujima ma, ci mam narok na odstupne a za kolko mesiacov? Nerad by som to vlacil po sudoch, ide mi len o vysku odstupneho? Pracovnu zmluvu mam na dobu neurcitu.

Odpoveď: Mám nárok na odstupné pri dohode o skončení pracovného pomeru?

Dobrý deň, v zmysle § 60 Zákonníka práce (ZP), dohodu o skončení pracovného pomeru zamestnávateľ a zamestnanec uzatvárajú písomne. V dohode musia byť uvedené dôvody skončenia pracovného pomeru, ak to zamestnanec požaduje alebo ak sa pracovný pomer skončil dohodou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 pís. a) až c) ZP. Predmetná dohoda, ktorú bez Vášho vedomia vypracoval váš zamestnávateľ , je však absolutne neplatná pre chýbajúci prejav vôle uzatvoriť tento právny úkon z Vašej strany. Vzhľadom na skutočnosť, že plánujete ignorovať túto podstatnú vadu, do pozornosti Vám dávam znenie § 76 ZP. V zmysle tohto ustanovenia má zamestnanec nárok na odstupné len v prípade, ak s ním zamestnávateľ skončil pracovný pomer dohodou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 pís. a) až c) ZP, alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu alebo z dôvodov, že zamestnanec nesmie vykonávať prácu pre pracovný úraz, chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak na pracovisku dosiahol najvyššiu prípustnú expozíciu určenú rozhodnutím príslušného orgánu verejného zdravotníctva. Keďže predmetná dohoda o skončení pracovného pomeru neobsahuje žiaden dôvod, nemáte nárok na odstupné.

Trápi vás "Mám nárok na odstupné pri dohode o skončení pracovného pomeru?" a chcete pomôcť?

V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál

JUDr. Patrik Ozimanič



4,9 (3,405)
Všetky recenzie

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:




Podotázka: Mám nárok na odstupné pri dohode o skončení pracovného pomeru? (Pracovné právo)

Dobrý deň, chcem sa spýtať, či mám nárok na odstupné od zamestnávateľa, ak končím pracovnú zmluvu dohodou kvôli zdravotným dôvodom. Nevedia mi dať pozíciu, kde netreba dvíhať ťažké bremena. 

Odpoveď: Mám nárok na odstupné pri dohode o skončení pracovného pomeru?

(odpoveď odoslaná: 17.11.2022)

Dobrý deň, v prípade, že končíte pracovný pomer dohodou z dôvodu, že ste ako zamestnanec  stratili vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, potom máte nárok na odstupné od zamestnávateľa. Uvedené upravuje ust. § 76 ods. 2 Zákonníka práce. Pokiaľ ide o jeho výšku táto závisí od dĺžky trvania vášho pracovného pomeru. 
Musíte rám ale uviesť dôvod skončenia pracovného pomeru, nielen, ze končíte dohodou. 



V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Mám nárok na odstupné pri dohode o skončení pracovného pomeru?" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (3.405)
Všetky recenzie
LEXANA - asistentka

Text zprávy
Moje zprava
Text v prvnim tlacitku