Mám nárok na odstupné pri dohode o skončení pracovného pomeru?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Prešov

Otázka: Mám nárok na odstupné pri dohode o skončení pracovného pomeru?

Dobrý deň. Zamestnávateľ so mnou ukončil pracovný pomer podľa Zákonníka práce, paragrafu 60. Na ničom sme sa nedohodli. Použil dokument, ktorý som podpísal minulý rok, a dodatočne doplnil dátum. Mám nárok na odstupné a v akej výške? Pracujem tam už viac ako 5 rokov, dôvod ukončenia v dohode nie je uvedený a ja som nič nepodpisoval. Po tomto sa tam vrátiť nechcem, avšak zaujíma ma, či mám nárok na odstupné a za koľko mesiacov? Nerád by som to vlekol po súdoch, zaujíma ma len výška odstupného. Pracovnú zmluvu mám uzatvorenú na dobu neurčitú.

Odpoveď: Mám nárok na odstupné pri dohode o skončení pracovného pomeru?

Dobrý deň, v zmysle § 60 Zákonníka práce (ZP), dohodu o skončení pracovného pomeru zamestnávateľ a zamestnanec uzatvárajú písomne. V dohode musia byť uvedené dôvody skončenia pracovného pomeru, ak to zamestnanec požaduje alebo ak sa pracovný pomer skončil dohodou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 pís. a) až c) ZP. Predmetná dohoda, ktorú bez Vášho vedomia vypracoval váš zamestnávateľ , je však absolutne neplatná pre chýbajúci prejav vôle uzatvoriť tento právny úkon z Vašej strany. Vzhľadom na skutočnosť, že plánujete ignorovať túto podstatnú vadu, do pozornosti Vám dávam znenie § 76 ZP. V zmysle tohto ustanovenia má zamestnanec nárok na odstupné len v prípade, ak s ním zamestnávateľ skončil pracovný pomer dohodou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 pís. a) až c) ZP, alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu alebo z dôvodov, že zamestnanec nesmie vykonávať prácu pre pracovný úraz, chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak na pracovisku dosiahol najvyššiu prípustnú expozíciu určenú rozhodnutím príslušného orgánu verejného zdravotníctva. Keďže predmetná dohoda o skončení pracovného pomeru neobsahuje žiaden dôvod, nemáte nárok na odstupné.