Si advokát? Chceš napredovať v kariére? Nezmeškaj príležitosť stať sa súčasťou prestížnej advokátskej kancelárie!
Klikni sem pre viac informácií.
Máte
otázku?

Mám nárok na odstupné pri dohode o skončení pracovného pomeru?


Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Prešov

Otázka: Mám nárok na odstupné pri dohode o skončení pracovného pomeru?

Dobrý deň. Zamestnávateľ so mnou ukončil pracovný pomer podľa Zákonníka práce, paragrafu 60. Na ničom sme sa nedohodli. Použil dokument, ktorý som podpísal minulý rok, a dodatočne doplnil dátum. Mám nárok na odstupné a v akej výške? Pracujem tam už viac ako 5 rokov, dôvod ukončenia v dohode nie je uvedený a ja som nič nepodpisoval. Po tomto sa tam vrátiť nechcem, avšak zaujíma ma, či mám nárok na odstupné a za koľko mesiacov? Nerád by som to vlekol po súdoch, zaujíma ma len výška odstupného. Pracovnú zmluvu mám uzatvorenú na dobu neurčitú.

Odpoveď: Mám nárok na odstupné pri dohode o skončení pracovného pomeru?

Dobrý deň, v zmysle § 60 Zákonníka práce (ZP), dohodu o skončení pracovného pomeru zamestnávateľ a zamestnanec uzatvárajú písomne. V dohode musia byť uvedené dôvody skončenia pracovného pomeru, ak to zamestnanec požaduje alebo ak sa pracovný pomer skončil dohodou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 pís. a) až c) ZP. Predmetná dohoda, ktorú bez Vášho vedomia vypracoval váš zamestnávateľ , je však absolutne neplatná pre chýbajúci prejav vôle uzatvoriť tento právny úkon z Vašej strany. Vzhľadom na skutočnosť, že plánujete ignorovať túto podstatnú vadu, do pozornosti Vám dávam znenie § 76 ZP. V zmysle tohto ustanovenia má zamestnanec nárok na odstupné len v prípade, ak s ním zamestnávateľ skončil pracovný pomer dohodou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 pís. a) až c) ZP, alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu alebo z dôvodov, že zamestnanec nesmie vykonávať prácu pre pracovný úraz, chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak na pracovisku dosiahol najvyššiu prípustnú expozíciu určenú rozhodnutím príslušného orgánu verejného zdravotníctva. Keďže predmetná dohoda o skončení pracovného pomeru neobsahuje žiaden dôvod, nemáte nárok na odstupné.

Trápi vás "Mám nárok na odstupné pri dohode o skončení pracovného pomeru?" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Mám nárok na odstupné pri dohode o skončení pracovného pomeru? (Pracovné právo)

Dobrý deň, pracujem na tom istom pracovisku aj v dôchodkovom veku. Majiteľ firmy mi dal teraz výpoveď dohodou. Už som ju podpísala, lebo súril, tak som si neprečítala obsah výpovede. Ponúka mi 2000 eur brutto. Myslím si ale, že by mi mal dať odstupné aj odchodné. Pracujem tam 17 rokov. Priemerný zárobok mám 800 eur. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Mám nárok na odstupné pri dohode o skončení pracovného pomeru?

(odpoveď odoslaná: 07.11.2024)

Dobrý deň,

ak ste podpísali dohodu o skončení pracovného pomeru, zamestnávateľ vám nie je povinný poskytnúť odstupné, ktoré je zvyčajne viazané na výpoveď z dôvodov na strane zamestnávateľa, ako je napríklad nadbytočnosť alebo iné a tiež je viazaný na dĺžku odpracovaných rokov.

Pre odstupné je potrebné, aby tam bol v dohode o skončení pracovného pomeru uvedený konkrétny dôvod pre uplatnenie tohto nároku ibaže by kolektívna zmuva priznáala odstupné aj pre iné dôvody. Nárrok na odstupné upravuje ust. § 76 Zákonníka práce. 

Oproti tomu, na odchodné máte nárok, ak vám bol priznaný starobný dôchodok a žiadosť ste podali pred skončením pracovného pomeru alebo do desiatich dní po jeho skončení. Podmienky pre priznanie nároku upravuje ust. § 76a Zákonníka práce. 


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Mám nárok na odstupné pri dohode o skončení pracovného pomeru? (Pracovné právo)

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, či mám nárok na odstupné. Firma nám dala výpovede z pracovného pomeru podľa § 63 ods. 1 písm. b) Zákonníka práce. Dôvodom je zrušenie našej prevádzky. Vo výpovedi bola uvedená trojmesačná výpovedná doba, uplynutím ktorej zanikne pracovný pomer. Zamestnávateľ nám povedal, že ak si počas výpovednej doby nájdeme prácu skôr ako pred uplynutím trojmesačnej výpovednej doby, pustí nás skôr. Ja som si našla prácu za dva týždne s nástupom od prvého októbra. Po oznámení zamestnávateľovi o mojej novej práci mi dal na podpis dohodu o skončení pracovného pomeru podľa § 60 Zákonníka práce. V dohode bolo uvedené, že pracovný pomer sa končí na žiadosť zamestnanca. Áno, túto dohodu som podpísala, ale nám bolo povedané, že ak si nájdeme prácu a vieme sa zamestnať ešte pred tým, kým nám skončí výpovedná lehota. Až potom sme sa dopočuli, že v tomto prípade sme stratili nárok na odstupné. Odpracovala som 19 rokov a 60 dní u tohto zamestnávateľa. Doručili mi aj zápočet rokov, kde mám tiež uvedené: Dôvod skončenia prac. pomeru - zo strany zamestnanca. Spôsob skončenia prac. pomeru - dohodou podľa § 60 ZP. Ale už ústna dohoda nebola, len mi dali podpísať skončenie prac. pomeru. A takto som prišla o odstupné, aj keď som tam pracovala 19 rokov a 60 dní, bez vymeškania, bez PN, bez všetkých priepustiek, čo som za tú dobu vôbec nevyužila. Čo mám teraz robiť? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Mám nárok na odstupné pri dohode o skončení pracovného pomeru?

(odpoveď odoslaná: 26.10.2024)

Dobrý deň,

máte nárok na odstupné, chybou však bolo podpísanie dohody, kde nebolo uvedené odstupné. Zároveň, veta "pracovný pomer sa končí na žiadosť zamestnanca" nie je pre Vás výhodná. 

Ak pôvodný dôvod Vášho skončenia je nadbytočnosť pre zrušenie prevádzky, tak ste mali trvať na tom, aby znenie dohody bolo vo Váš prospech, so štvormesačným odstupným. Aj v dohode o skončení pracovného pomeru je možné uviesť výpovedný dôvod (§ 63 ods. 1 písm. b) ZP) a odstupné sa potom určuje podľa § 76 ods. 2 písm. d) Zákonníka práce.  

Podľa § 76 ods. 2 písm. d) Zákonníka práce, "Zamestnancovi patrí pri skončení pracovného pomeru dohodou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a), b) alebo písm. f) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, odstupné najmenej v sume štvornásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej desať rokov a menej ako dvadsať rokov."

Zamestnávateľ takto využil skutočnosť, že ste si našli rýchlo inú prácu a dal Vám podpísať takúto dohodu, aby Vám nemusel vyplatiť odstupné.

Jedinou možnosťou je odstúpenie od dohody. Od dohody, ktorú ste podpísali Vy ako aj Váš zamestnávateľ, môžete Vy odstúpiť. Napíšete písomnosť s názvom "Odstúpenie od dohody zo dňa ...."  a napíšete dôvod, že je pre Vás nevýhodná. Odstúpenie doručíte zamestnávateľovi, tým pádom dohoda bude zrušená. A nastane stav pred dohodou, teda výpoveď s výpovednou dobou a odstupným. 

Podľa § 49 Občianskeho zákonníka, "Účastník, ktorý uzavrel zmluvu v tiesni za nápadne nevýhodných podmienok, má právo od zmluvy odstúpiť."


Podotázka: Mám nárok na odstupné pri dohode o skončení pracovného pomeru? (Pracovné právo)

Dobrý deň, zamestnávateľ so mnou ukončil pracovný pomer dohodou. V dohode je napísané, že "Bez dôvodu". Dňa 30.9. to budú 2 roky, čo som u nich pracoval. Po zmluve (podpísal som ju 1. augusta) zostanem vo firme ešte 2 mesiace. Dostanem odstupné alebo odškodné? Nikde som nenašiel jednoznačnú odpoveď, len odkazy na rôzne paragrafy. Ďakujem.

Odpoveď: Mám nárok na odstupné pri dohode o skončení pracovného pomeru?

(odpoveď odoslaná: 02.09.2024)

Dobrý deň,
pri skončení pracovného pomeru dohodu má zamestnávateľ povinnosť Vám vyplatiť odstupné iba v nasledovných prípadoch. Podľa ust. § 76 ods. 2: 

(2) Zamestnancovi patrí pri skončení pracovného pomeru dohodou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a), b) alebo písm. f) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, odstupné najmenej v sume

a) jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval menej ako dva roky,

b) dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dva roky a menej ako päť rokov,

Ust. § 63 ods. 1 písm. a), b):

(1) Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak

a) sa zamestnávateľ alebo jeho časť

1. zrušuje alebo

2. premiestňuje a zamestnanec nesúhlasí so zmenou dohodnutého miesta výkonu práce,

b) sa zamestnanec stane nadbytočný vzhľadom na písomné rozhodnutie zamestnávateľa alebo príslušného orgánu o zmene jeho úloh, technického vybavenia alebo o znížení stavu zamestnancov s cieľom zabezpečiť efektívnosť práce alebo o iných organizačných zmenách a zamestnávateľ, ktorý je agentúrou dočasného zamestnávania, aj ak sa zamestnanec stane nadbytočným vzhľadom na skončenie dočasného pridelenia podľa § 58 pred uplynutím doby, na ktorú bol dohodnutý pracovný pomer na určitú dobu,

Odstupné by Vám patrilo iba vtedy, ak by  šlo o prípady, že dohoda bola uzatvorená vzhľadom na skutočnosť podľa písm. a) alebo b) ustanovenia vyššie. 

Odstupné by Vám tiež patrilo podľa ust. § 76 ods. 3 Zákonníka práce: 

Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou alebo dohodou z dôvodov, že zamestnanec nesmie vykonávať prácu pre pracovný úraz, chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak na pracovisku dosiahol najvyššiu prípustnú expozíciu určenú rozhodnutím príslušného orgánu verejného zdravotníctva, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné v sume najmenej desaťnásobku jeho priemerného mesačného zárobku; to neplatí, ak bol pracovný úraz spôsobený tým, že zamestnanec svojím zavinením porušil právne predpisy alebo ostatné predpisy na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, alebo pokyny na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, hoci s nimi bol riadne a preukázateľne oboznámený a ich znalosť a dodržiavanie sa sústavne vyžadovali a kontrolovali, alebo pracovný úraz si spôsobil zamestnanec pod vplyvom alkoholu, omamných látok alebo psychotropných látok a zamestnávateľ nemohol pracovnému úrazu zabrániť.

Ak nejde o vyššie uvedené prípady, tak podľa zákonníka práce zamestnávateľ má iba možnosť a nie povinnosť Vám odstupné vyplatiť. 

 


Trápi vás "Mám nárok na odstupné pri dohode o skončení pracovného pomeru?" a chcete pomôcť?

Podotázka: Mám nárok na odstupné pri dohode o skončení pracovného pomeru? (Pracovné právo)

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať, či mám nárok na odstupné, keď dám výpoveď z práce ja. Vo firme pracujem 3 roky a mám zmluvu na neurčito. Predtým som mal zmluvu na dobu určitú, ale potom ma trikrát vyhodili a vzali späť s novou zmluvou. Ďakujem.

Odpoveď: Mám nárok na odstupné pri dohode o skončení pracovného pomeru?

(odpoveď odoslaná: 17.08.2024)

Dobrý deň,
ak dáva výpoveď zamestnanec podľa ustanovenia § 67 Zákonníka práce, tak mu nárok na odstupné nezvniká. 

Podľa §  67 Zákonníka práce, "Zamestnanec môže dať zamestnávateľovi výpoveď z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu."

Odstupné je viazané na výpoveď zo strany zamestnávateľa. Skutočnosť, či máte pracovnú zmluvu na dobu určitú alebo na dobu neurčitú, neovplyvní odstupné pri výpovedi. 

Výpoveď musí byť písomná a doručená, inak je neplatná.

Podľa § 61 ods. 1 Zákonníka práce, "Výpoveďou môže skončiť pracovný pomer zamestnávateľ aj zamestnanec. Výpoveď musí byť písomná a doručená, inak je neplatná."

Výpoveď je spojená s plynutím výpovednej doby, po uplynutí ktorej, pracovný pomer zanikne. Vaša výpovedná doba bude trvať dva mesiace. Ak napríklad podáte výpoveď do konca augusta, tak počas septembra a októbra bude plynuť výpovedná doba. Váš pracovný pomer by sa potom skončil posledným októbrovým dňom. Ak podáte výpoveď neskôr, tak sa to celé posunie o mesiac. Spôsobuje to skutočnosť, že výpovedná doba vždy začína plynúť prvý deň v mesiaci a končí posledným dňom príslušného mesiaca.

Podľa § 62 ods. 1 Zákonníka práce, "Ak je daná výpoveď, pracovný pomer sa skončí uplynutím výpovednej doby.

Podľa § 62 ods. 6 Zákonníka práce, "Ak výpoveď dáva zamestnanec, ktorého pracovný pomer u zamestnávateľa ku dňu doručenia výpovede trval najmenej jeden rok, výpovedná doba je najmenej dva mesiace."

Podľa § 62 ods. 6 Zákonníka práce, "Výpovedná doba začína plynúť od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po doručení výpovede a skončí sa uplynutím posledného dňa príslušného kalendárneho mesiaca, ak tento zákon neustanovuje inak."


Podotázka: Mám nárok na odstupné pri dohode o skončení pracovného pomeru? (Pracovné právo)

Dobrý deň, môj zamestnávateľ mi povedal, že dostanem dvojmesačné odstupné plus výplatu za odpracovaný mesiac. Dnes, 10. mája, som dostal vyplatenú výplatu, no prijala mi iba jedna suma. Mali by mi peniaze prísť neskôr, alebo mali byť vyplatené všetky naraz? V dohode o skončení pracovného pomeru nemám uvedený dôvod, z akého dôvodu končí môj pracovný pomer.

Odpoveď: Mám nárok na odstupné pri dohode o skončení pracovného pomeru?

(odpoveď odoslaná: 10.05.2024)

Dobrý deň, vo veci uvádzame, že ak v dohode o skončení pracovného pomeru nie je uvdeený dôvod jeho skončenia, potom nárok na odstupné nemáte.

V otázke však uvádzate, že zamestnávateľ Vám sľúbil vyplatenie odstupného vo výške dvoch priemerných zárobkov, čo sa však nestalo. Odstupné sa vyplýca v zmysle ust. 76 ods.  6 Zákonníka práce "odstupné vypláca zamestnávateľ po skončení pracovného pomeru v najbližšom výplatnom termíne určenom u zamestnávateľa na výplatu mzdy, ak sa zamestnávateľ nedohodne so zamestnancom inak."

Uvádzame, že podľa ust. § 60 ods. 2 Zákonníka práce platí :

"Dohodu o skončení pracovného pomeru zamestnávateľ a zamestnanec uzatvárajú písomne. V dohode musia byť uvedené dôvody skončenia pracovného pomeru, ak to zamestnanec požaduje alebo ak sa pracovný pomer skončil dohodou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) až c) a f)."

Z uvedeného zákonného ustanovenia vyplýva, že ak dôvodom skončenia Vášho pracovného pomeru aj na základe dohody o skončení pracovného pomeru boli organizačné zmeny na strane zamestnávateľa /zníženie poštu zamestnancov/, potom bolo povinnosťou zamestnávateľa tento dôvod v dohode o skončení pracovného pomeru uviesť povinne v zmysle vyššie uvedeného zákonného ustanovenia. Nie je teda na uvážení zamestnávateľa či toto v dohode o skončení pracovného pomeru uvedie alebo nie, je to jeho zákonná povinnosť.

Možnosťou na Vašej strane je podať žalobu o neplatnosť skončenia pracovného pomeru podľa ust. § 77 Zákonníka práce a to v lehote do 2 mesiacov odo dňa kedy sa mal pracovný pomer skončiť.

Odporúčam vo veci kontaktovať advokáta.


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál



Podotázka: Mám nárok na odstupné pri dohode o skončení pracovného pomeru? (Pracovné právo)

Dobrý deň, predložila som zamestnávateľovi lekársky posudok, ktorý uvádza, že dlhodobo nie som schopná vykonávať súčasnú prácu. Momentálne som na práceneschopnosti (PN) a podporné obdobie mi končí 11.5. Spolu s posudkom som zamestnávateľovi odovzdala aj vlastné vyjadrenie, kde som naznačila možnosť ukončenia pracovného pomeru dohodou. Keďže mi zamestnávateľ nemôže podľa pracovnej zmluvy ponúknuť inú prácu a mám priznaný invalidný dôchodok vo výške viac ako 70%, navrhla som dohodnutie ukončenia pracovného pomeru, po ktorom by som nastúpila na invalidný dôchodok. Zamestnávateľ mi následne poslal vzor žiadosti, ktorou by som mala požiadať o ukončenie pracovného pomeru dohodou z dôvodu zdravotného stavu podľa § 60 ZP. Chcela by som sa opýtať, či ma pri podaní tejto žiadosti čaká nárok na odstupné a zároveň na odchodné pri prechode na invalidný dôchodok. Mala som dojem, že by zamestnávateľ mal ukončenie pracovného pomeru navrhnúť on sám. Ďakujem

Odpoveď: Mám nárok na odstupné pri dohode o skončení pracovného pomeru?

(odpoveď odoslaná: 29.04.2024)

Dobrý deň,
áno, ak Vy požiadate zamestnáteľa o skončenie pracovného pomeru dohodou, tak on Vám pripraví dohodu. Dohodou o skončení pracovného pomeru, Vás pracovný pomer zanikne ku dňu dohodnutému v dohode. 

Nárok na odstupné Vám nevznikne, ale vznikne vám nárok na odchodné. Na odstupné by ste totiž mali nárok len vtedy, ak by Vám dal zamestnávateľ výpoveď, čo nie je Váš prípad.  

Podľa § 60 ods. 1 Zákonníka práce, "Ak sa zamestnávateľ a zamestnanec dohodnú na skončení pracovného pomeru, pracovný pomer sa skončí dohodnutým dňom."

Podľa § 60 ods. 2, 3 Zákonníka práce,"Dohodu o skončení pracovného pomeru zamestnávateľ a zamestnanec uzatvárajú písomne. V dohode musia byť uvedené dôvody skončenia pracovného pomeru, ak to zamestnanec požaduje alebo ak sa pracovný pomer skončil dohodou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) až c)a f). Jedno vyhotovenie dohody o skončení pracovného pomeru vydá zamestnávateľ zamestnancovi."

Podľa § 76a ods. 1 Zákonníka práce, "Zamestnancovi patrí pri prvom skončení pracovného pomeru po vzniku nároku na starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %, odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku, ak požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo do desiatich pracovných dní po jeho skončení."


Trápi vás "Mám nárok na odstupné pri dohode o skončení pracovného pomeru?" a chcete pomôcť?

Podotázka: Mám nárok na odstupné pri dohode o skončení pracovného pomeru? (Pracovné právo)

Dobrý deň, v januári som požiadala o starobný dôchodok Sociálnu poisťovňu. Pracujem ako učiteľka na základnej škole a oznámila som zriaďovateľovi, že chcem ukončiť pracovný pomer ku koncu školského roka, teda k 30. júnu. Ako mám napísať žiadosť o ukončenie pracovného pomeru dohodou? Mám po 30 rokoch odpracovaných u jedného zamestnávateľa nárok na odchodné alebo odstupné? Ďakujem.

Odpoveď: Mám nárok na odstupné pri dohode o skončení pracovného pomeru?

(odpoveď odoslaná: 14.04.2024)

Dobrý deň,
pri odchode do dôchodku máte nárok na odchodné, nie na odstupné.

V dohode musíte byť uvedená Vy, ako zamestnanec (Vaše identifikačné údaje) a identifikačné údaje zamestnávateľa. Kedy vznikol Váš pracovný pomer a Vašu pracovnú pozíciu. Ďalej uvediete, že chcete skončiť Váš pracovný pomer "dohodou podľa § 60 Zákonníka práce" ku koncu júna tohto roka. Ako dôvod uvediete, že odchádzate do dôchodku, kedy ste oň požiadali, a že si uplatňujete nárok na odchodné. Na konci dohody musí byť uvedený dátum a miesto podpisu a samozrejme miesto na Váš podpis a podpis zamestnávateľa. Dohoda môže byť podpísaná a dátovaná skôr, ako je dátum skončenia pracovného pomeru.

Odstupné sa vypláca iba v prípade ak zamestnávateľ dá zamestnancovi výpoveď, čo však nie je Váš prípad.

Podľa § 60 ods. 1 Zákonníka práce, "Ak sa zamestnávateľ a zamestnanec dohodnú na skončení pracovného pomeru, pracovný pomer sa skončí dohodnutým dňom."

Podľa § 76a ods. 1 Zákonníka práce,"Zamestnancovi patrí pri prvom skončení pracovného pomeru po vzniku nároku na starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %, odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku, ak požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo do desiatich pracovných dní po jeho skončení."

Výška nároku na odchodné v zmysle Zákonníka práce je zárobok minimálne za jeden mesiac, ale zamestnávateľ Vám samozrejme môže vyplatiť aj viac. Najprv sa s ním dohodnite o výške odchodného ústne a potom to zapracujte aj do textu dohody. 


Podotázka: Mám nárok na odstupné pri dohode o skončení pracovného pomeru? (Pracovné právo)

Dobrý deň, chcela by som ukončiť rodičovskú dovolenku a vrátiť sa do práce. Na mojom mieste v súčasnosti pracuje iná zamestnankyňa (moje miesto nebolo zrušené). Zamestnávateľ mi ponúkol inú prácu v zmysle § 157 ods. 2, avšak táto práca bola na úplne inú pozíciu a pracovnú náplň, než mám v pracovnej zmluve. Túto ponuku som odmietla. Následne mi zamestnávateľ poslal sprievodný list, v ktorom uvádza, že keďže som jeho ponuku odmietla, ponúka mi možnosť uzavrieť dohodu o skončení pracovného pomeru na základe § 63 ods. 1 písm. b), s odstupným podľa § 76. Avšak dohoda o skončení je napísaná podľa § 60 a organizácie zmeny tam nie sú uvedené. Som rozhodnutá túto dohodu podpísať, ale obávam sa, či mi zamestnávateľ zaplatí všetko a v správnej výške. Zaujíma ma teda, či je v prípade akýchkoľvek pochybností možné napadnúť jeho konanie v súvislosti s tým, že ma dohodou mohol priviesť do omylu, a že som mala právo vrátiť sa do práce na pôvodné miesto.

Odpoveď: Mám nárok na odstupné pri dohode o skončení pracovného pomeru?

(odpoveď odoslaná: 25.02.2024)

Dobrý deň, dohodu predloženú zamestnávateľom podľa § 60 Zákonníka práce, v ktorej nie je uvedený dôvod skončenia pracovného pomeru zo strany zamestnávateľa - organizačné zmeny na jeho strane, nepodpisujte. Treba zamestnávateľa žiadať, aby dohoda bola doplnená o to,že pracovný púomer sa končí z dôvodu na strane zamestnávateľa - org. zmeny podľa  § 63 Zákonníka práce, keďže ak ide o org. zmeny na strane zamestnávateľa táto skutočnosť musí byť povinne v zmysle ust. § 60 Zákonníka práce uvedená v samotnej dohode. Nie je to o tom, či zamestnávateľ chce alebo nechce toto uviesť v dohode o skončení prac. pomeru.

Citujeme ust. § 60 Zákonníka práce :

"Dohoda o skončení pracovného pomeru

(1) Ak sa zamestnávateľ a zamestnanec dohodnú na skončení pracovného pomeru, pracovný pomer sa skončí dohodnutým dňom. (2) Dohodu o skončení pracovného pomeru zamestnávateľ a zamestnanec uzatvárajú písomne. V dohode musia byť uvedené dôvody skončenia pracovného pomeru, ak to zamestnanec požaduje alebo ak sa pracovný pomer skončil dohodou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) až c) a f). (3) Jedno vyhotovenie dohody o skončení pracovného pomeru vydá zamestnávateľ zamestnancovi."


Podotázka: Mám nárok na odstupné pri dohode o skončení pracovného pomeru? (Pracovné právo)

Dobrý deň, chcela by som sa informovať, či mám nárok na odstupné v prípade, že zamestnávateľ si praje ukončiť môj pracovný pomer dohodou počas trvania mojej pracovnej neschopnosti (PN). Ďakujem.

Odpoveď: Mám nárok na odstupné pri dohode o skončení pracovného pomeru?

(odpoveď odoslaná: 28.01.2024)

Dobrý deň,
pri skončení pracovného pomeru dohodou, zamestnancovi nevzniká nárok na odstupné

Nárok na odstupné vzniká len v prípadoch, kedy dáva výpoveď zamestnávateľ zamestnancovi a to tiež len z dôvodov existujúcich na strane zamestnávateľa. Ide o dôvody, kedy sa zamestnávateľ alebo jeho časť zrušuje, premiestňuje a zamestnancovi nevyhovuje iné miesto výkonu práce, alebo ak sa stane zamestnanec nadbytočný pre zamestnávateľa z dôvodu organizačnej zmeny u zamestnávateľa, alebo zo zdravotných dôvodov zamestnanca. 

Podľa § 60 ods. 1 Zákonníka práce, "Ak sa zamestnávateľ a zamestnanec dohodnú na skončení pracovného pomeru, pracovný pomer sa skončí dohodnutým dňom."

Podľa § 63 ods. 1 písm. a) až c) Zákonníka práce, "Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak

a) sa zamestnávateľ alebo jeho časť 1. zrušuje alebo 2. premiestňuje a zamestnanec nesúhlasí so zmenou dohodnutého miesta výkonu práce, b) sa zamestnanec stane nadbytočný vzhľadom na písomné rozhodnutie zamestnávateľa alebo príslušného orgánu o zmene jeho úloh, technického vybavenia alebo o znížení stavu zamestnancov s cieľom zabezpečiť efektívnosť práce alebo o iných organizačných zmenách a zamestnávateľ, ktorý je agentúrou dočasného zamestnávania, aj ak sa zamestnanec stane nadbytočným vzhľadom na skončenie dočasného pridelenia podľa § 58 pred uplynutím doby, na ktorú bol dohodnutý pracovný pomer na určitú dobu,  c) zamestnanec vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo stratil spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, alebo ak ju nesmie vykonávať pre chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak na pracovisku dosiahol najvyššiu prípustnú expozíciu určenú rozhodnutím príslušného orgánu verejného zdravotníctva."   Podľa § 76 ods. 1 Zákonníka práce, "Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a)b) alebo písm. f) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné najmenej v sume  a) jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dva roky a menej ako päť rokov,  b) dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej päť rokov a menej ako desať rokov,  c) trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej desať rokov a menej ako dvadsať rokov,  d) štvornásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dvadsať rokov."

Môže ísť však o prípad, kedy skutočný dôvod ukončenia Vášho pracovného pomeru je vlastne niektorým z vyššie uvádzaných výpovedných dôvodov. V prípade klasickej výpovede, by ste mali nárok na odstupné, ale nakoľo ste momentálne PN, počas ktorej Vám zamestnávateľ nemôže dať výpoveď, tak uzatvoríte dohodu, v ktorej uvediete výpovedný dôvod (§ 63 ods. 1 písm. a) až c) ZP). V tom prípade by ste mali nárok na odstupné vo výške, podľa odpracovaných rokov u tohto zamestnávateľa podľa § 76 ods. 2 ZP.

Podľa § 76 ods. 2 Zákonníka práce, "Zamestnancovi patrí pri skončení pracovného pomeru dohodou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a)b) alebo písm. f) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, odstupné najmenej v sume 

a) jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval menej ako dva roky,  b) dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dva roky a menej ako päť rokov,  c) trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej päť rokov a menej ako desať rokov,  d) štvornásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej desať rokov a menej ako dvadsať rokov,  e) päťnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dvadsať rokov."


Trápi vás "Mám nárok na odstupné pri dohode o skončení pracovného pomeru?" a chcete pomôcť?

Podotázka: Mám nárok na odstupné pri dohode o skončení pracovného pomeru? (Pracovné právo)

Dobrý deň, mám nárok na odstupné pri dohode o skončení pracovného pomeru podľa § 60 Zákonníka práce? Na pracovisku som odpracovala plných 10 rokov. Celkovo mám odpracovaných 45 rokov ako učiteľka matematiky a fyziky. (Chcú mi vyplatiť len odchodné). Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Mám nárok na odstupné pri dohode o skončení pracovného pomeru?

(odpoveď odoslaná: 23.08.2023)

Dobrý deň,
pri ukončení pracovného pomeru dohodou (bez uvedenia dôvodu výpovede), nárok na odstupné nevzniká.

Nárok na odstupné zamestnancovi vzniká, len pri výpovedi zo strany zamestnávateľa, a to len z dôvodov na strane zamestnávateľa. Keď sa zamestnávateľ zrušuje alebo premiestňuje a zamestnanec nesúhlasí s iným miestom výkonu práce, alebo keď sa stane zamestnanec pre zamestnávateľa nadbytočným z dôvodu organizačných zmien. 

Podľa § 63 ods. 1 písm. a), b), c) Zákonníka práce, "Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak

a) sa zamestnávateľ alebo jeho časť 1. zrušuje alebo 2. premiestňuje a zamestnanec nesúhlasí so zmenou dohodnutého miesta výkonu práce,

b) sa zamestnanec stane nadbytočný vzhľadom na písomné rozhodnutie zamestnávateľa alebo príslušného orgánu o zmene jeho úloh, technického vybavenia alebo o znížení stavu zamestnancov s cieľom zabezpečiť efektívnosť práce alebo o iných organizačných zmenách a zamestnávateľ, ktorý je agentúrou dočasného zamestnávania, aj ak sa zamestnanec stane nadbytočným vzhľadom na skončenie dočasného pridelenia podľa § 58 pred uplynutím doby, na ktorú bol dohodnutý pracovný pomer na určitú dobu,

c) zamestnanec vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo stratil spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, alebo ak ju nesmie vykonávať pre chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak na pracovisku dosiahol najvyššiu prípustnú expozíciu určenú rozhodnutím príslušného orgánu verejného zdravotníctva."

Podľa § 76 ods. 1 Zákonníka práce, "Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a)b) alebo písm. f) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné najmenej v sume

a) jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dva roky a menej ako päť rokov,

b) dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej päť rokov a menej ako desať rokov,

c) trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej desať rokov a menej ako dvadsať rokov,

d) štvornásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dvadsať rokov."    

Poprípade, ak by ste so zamestnávateľom uzatvorili dohodu o skončení pracovného pomeru s uvedením konkrétnych výpovedných dôvodov podľa § 63 ods. 1 písm. a) a b) Zákonníka práce, tak Vám tiež nárok na odstupné vznikne.

Podľa § 76 ods. 2 Zákonníka práce, "Zamestnancovi patrí pri skončení pracovného pomeru dohodou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a)b) alebo písm. f) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, odstupné najmenej v sume a) jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval menej ako dva roky, b) dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dva roky a menej ako päť rokov, c) trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej päť rokov a menej ako desať rokov, d) štvornásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej desať rokov a menej ako dvadsať rokov, e)      päťnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval                       najmenej dvadsať rokov. " 


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál




V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Mám nárok na odstupné pri dohode o skončení pracovného pomeru?" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.