Si advokát? Chceš napredovať v kariére? Nezmeškaj príležitosť stať sa súčasťou prestížnej advokátskej kancelárie!
Klikni sem pre viac informácií.
Máte
otázku?

Mám nárok na odstupné ?


Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Prešov

Otázka: Mám nárok na odstupné ?

Dobrý deň. Momentálne som na neplatenom pracovnom neschopenku. Dnes som obdržala rozhodnutie od Sociálnej poisťovne, ktoré mi uznalo 45% invalidnú pracovnú neschopnosť. Aktuálne som v pracovnom pomere ako upratovačka na základnej škole. Riaditeľka školy mi oznámila, že pre mňa nemá miesto v prípade zaradenia na ľahšiu prácu a chce, aby som podala výpoveď. Ako by som mala ďalej postupovať? Ak podám výpoveď, mám nárok na odstupné? Na tejto pozícii som odpracovala 14 rokov. Riaditeľka mi tvrdí, že vôbec nemám nárok na odstupné. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Mám nárok na odstupné ?

Dobrý deň, v zmysle § 76 Zákonníka práce, zamestnancovi patrí výpoveď len vtedy, ak s ním zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov, že sa zrušuje alebo premiestňuje, z dôvodu nadbytočnosti alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu. Odstupné patrí zamestnancovi aj vtedy, ak z rovnakých dôvodov sa zo zamestnávateľom dohodne na skončení pracovného pomeru. V takom prípade patrí zamestnancovi odstupné vo výške trojnásobku resp. štvornásobku jeho priemerného mesačného zárobku. Dovoľujem si Vás upozorniť, že Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou alebo dohodou z dôvodov, že zamestnanec nesmie vykonávať prácu pre pracovný úraz, chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak na pracovisku dosiahol najvyššiu prípustnú expozíciu určenú rozhodnutím príslušného orgánu verejného zdravotníctva, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné v sume najmenej desaťnásobku jeho priemerného mesačného zárobku. Zamestnanec preto nemá nárok na odstupné, ak sám skončil pracovný pomer výpoveďou. 

Trápi vás "Mám nárok na odstupné ?" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Mám nárok na odstupné ? (Pracovné právo)

Dobrý deň, ak zamestnávateľ sa sťahuje na iné miesto v tej istej budove, lebo sa prerába budova na obchodné centrum a zároveň bude meniť zamestnancom pracovný čas, a ja ako zamestnanec s tým nebudem súhlasiť, mám nárok na odstupné? Pracujem tu už od roku 2016. Ďakujem.

Odpoveď: Mám nárok na odstupné ?

(odpoveď odoslaná: 28.10.2024)

Dobrý deň,

aby ste mali nárok na odstupné, musel by Vám dať zamestnávateľ výpoveď z dôvodu nadbytočnosti podľa § 63 ods. 1 písm. b) Zákonníka práce. 

Premiestnenie sa do inej kancelárie v rámci tej istej budovy pre Vás nie je veľkou zmenou, keďže cestovanie do práce sa Vám nezmení.

O pracovnom čase nepíšete konkrétnejšie. Ak by išlo o takú zmenu pracovného času, zamestnávateľ by Vám pripravil dodatok k pracovnej zmluve, o ktorom tiež nepíšete. 

Z vyššie uvedeného vyplýva, že ak nebudete súhlasiť so zmenou, nepodpíšete dodatok k pracovnej zmluve a zamestnávateľ Vám dá výpoveď z dôvodu nadbytočnosti, až vtedy Vám vzniká nárok na odstupné podľa § 76 ods. 1 písm. b) ZP.

Podľa § 63 osd. 1 písm. b) Zákonníka práce, "Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak sa zamestnanec stane nadbytočný vzhľadom na písomné rozhodnutie zamestnávateľa alebo príslušného orgánu o zmene jeho úloh, technického vybavenia alebo o znížení stavu zamestnancov s cieľom zabezpečiť efektívnosť práce alebo o iných organizačných zmenách a zamestnávateľ, ktorý je agentúrou dočasného zamestnávania, aj ak sa zamestnanec stane nadbytočným vzhľadom na skončenie dočasného pridelenia podľa § 58 pred uplynutím doby, na ktorú bol dohodnutý pracovný pomer na určitú dobu."

Podľa § 76 ods. 1 písm. b) Zákonníka práce, "Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a), b) alebo písm. f) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné najmenej v sume dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej päť rokov a menej ako desať rokov."

Zamestnávateľ Vám tiež môže povedať, aby ste výpoveď dali Vy. Vtedy je dobré objasniť zamestnávateľovi, že by malo ísť o určitý kompromis a uzatvoriť dohodu o skončení pracovného pomeru s odstupným, aby sa nemuselo čakať na plynutie výpovednej doby. Ak by s Vami zamestnávateľ uzatvoril dohodou o skončení pracovného pomeru s uvedením dôvodu skončenia, mali by ste nárok na odstupné podľa§ 76 ods. 2 písm. c) ZP.

Podľa § 76 ods. 2 písm. c) ZP, "Zamestnancovi patrí pri skončení pracovného pomeru dohodou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a), b) alebo písm. f) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, odstupné najmenej v sume trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej päť rokov a menej ako desať rokov."

Je tu teda rozdiel vo výške odstupného podľa toho, či sa pracovný pomer skončí dohodou alebo či sa skončí výpoveďou zo strany zamestnávateľa. V prípade výpovede Vám to vychádza dvojmesačné odstupné a v prípade dohody trojmesačné odstupné. Takže dohoda je pre Vás výhodnejšia, ale musí byť v nej uvedený ten výpovedný dôvod nadbytočnosti.  


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Mám nárok na odstupné ? (Pracovné právo)

Dobrý deň, ukončila som PN dňa 15.8 z dôvodu ukončenia podporného obdobia 5.8.2024. Keďže mám dlhodobé zdravotné problémy, požiadala som v máji o prehodnotenie zdravotného stavu. Doteraz mi ešte neprišlo žiadne vyrozumenie od posudkového lekára kvôli invalidnému dôchodku. V práci ma nemôžu preradiť, no firemný lekár mi zakázal pokračovať na pôvodnej pozícii. Personálne oddelenie momentálne nemá pre mňa náhradnú pozíciu, a tak mi hrozí výpoveď. Ako mám postupovať? Ďakujem.

Odpoveď: Mám nárok na odstupné ?

(odpoveď odoslaná: 23.08.2024)

Dobrý deň,

Vaša situácia je komplikovaná, ale je dôležité vedieť, že počas PN (pracovnej neschopnosti) ste chránená ochrannou dobou a zamestnávateľ Vám počas tejto doby nemôže dať výpoveď, iba ak by ste túto neschopnosť úmyselne vyvolali, spôsobila pod vplyvom alkoholu alebo iných omamných látok.

Ak zamestnávateľ nemôže zabezpečiť vhodnú pracovnú pozíciu z dôvodu Vášho zdravotného stavu potvrdeného firemným lekárom, je možné, že pracovný pomer skončí. V takom prípade by ste mali nárok na odstupné, ktoré závisí od dĺžky trvania pracovného pomeru.

Odporúčam informovať zamestnávateľa o svojom zdravotnom stave a situácii, vrátane požiadavky na možnosť preradenia na inú vhodnú pozíciu. Ak nebude možné zabezpečiť novú pozíciu do 15 dní odo dňa predloženia lekárskeho posudku, máte právo skončiť pracovný pomer okamžite.
 

Ak sa neskončí pomer zo strany zamestnávateľa, tak Vám musí naďalej platiť mzdu. 


Podotázka: Mám nárok na odstupné ? (Pracovné právo)

Dobrý deň, v roku 2021 som odišla do dôchodku a dostala som odstupné. Od 1.4.2022 ma znovu prijali a teraz po 2 a pol roku (od 1.9.2024) som dostala výpoveď. Mám znovu nárok na odstupné od toho istého zamestnávateľa?

Odpoveď: Mám nárok na odstupné ?

(odpoveď odoslaná: 23.08.2024)

Dobrý deň,

vo vašom prípade, kde ste po odchode do dôchodku opäť začali pracovať u toho istého zamestnávateľa a následne dostali výpoveď, mohli by ste mať nárok na odstupné za nové obdobie práce, ktoré začalo 1. apríla 2022 a trvalo do 1. septembra 2024, nakoľko trvalo viac ako dva roky. Dôležité však je, z akého dôvodu ste dostali výpoveď. Podľa Zákonníka práce (§ 76 ods. 1) totiž nárok na odstupné majú zamestnanci, s ktorými zamestnávateľ ukončí pracovný pomer výpoveďou z organizačných dôvodov, ako je nadbytočnosť, zrušenie pracovného miesta či zníženie počtu zamestnancov alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu. AK ste teda dostali výpoveď z niektorého z vyššie opísaných dôvodov, potom vám vznikol nárok na odstupné vo výške vášho priemerného mesačného zárobku. 


Trápi vás "Mám nárok na odstupné ?" a chcete pomôcť?

Podotázka: Mám nárok na odstupné ? (Pracovné právo)

Dobrý deň, po ročnej PN-ke a invalidnom dôchodku som nastúpil do práce. Chcel som zostať vo firme. Jazdím na VZV vozíku a nakladám polystyrén, takže veľa sedím. Prácu nezvládam, mám ešte bolesti po operácii konečníka. Tak budem musieť prerušiť prácu. Šéf mi povedal, nech dám výpoveď. Mám nárok na odstupné? Ďakujem.

Odpoveď: Mám nárok na odstupné ?

(odpoveď odoslaná: 25.07.2024)

Dobrý deň,

podľa Zákonníka práce nárok na odstupné vzniká, ak Vám dá zamestnávateľ výpoveď z dôvodov, ktoré sú na strane zamestnávateľa, ako napríklad zrušenie zamestnávateľa, jeho premiestnenie, nadbytočnosť zamestnanca, zdravotné dôvody. Dôvody sú uvedené v § 63 ods. 1 písm. a) až c) Zákonníka práce. Okrem toho, nárok na odstupné vzniká aj v prípade, ak zamestnanec podľa lekárskeho posudku dlhodobo stratil spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu.

V situácii, ktorú popisujete, ide o zdravotné dôvody, pre ktoré nie ste schopný vykonávať prácu. Ak zamestnávateľ ukončí Váš pracovný pomer výpoveďou z dôvodu straty Vašej zdravotnej spôsobilosti, podľa § 76 Zákonníka práce máte nárok na odstupné.

Ak by ste však podali výpoveď Vy, nárok na odstupné Vám nevzniká, lebo výpoveď musí prísť zo strany zamestnávateľa alebo dohoda musí obsahovať dôvod podľa § 63 ods. 1 písm. c) Zákonníka práce.

Môžete však požiadať zamestnávateľa o skončenie pracovného pomeru dohodou z dôvodu zdravotnej nespôsobilosti na výkon práce a uvedenie tohto dôvodu v dohode o skončení pracovného pomeru s nárokom na odstupné podľa § 76 ods. 2 Zákonníka práce.

Podľa § 63 ods. 1 písm. c) Zákonníka práce, "Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak zamestnanec vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo stratil spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, alebo ak ju nesmie vykonávať pre chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak na pracovisku dosiahol najvyššiu prípustnú expozíciu určenú rozhodnutím príslušného orgánu verejného zdravotníctva." Podľa § 76 ods. 2 Zákonníka práce, "Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a)b) alebo písm. f) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné najmenej v sume  a) jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dva roky a menej ako päť rokov,  b) dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej päť rokov a menej ako desať rokov,  c) trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej desať rokov a menej ako dvadsať rokov,  d) štvornásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dvadsať rokov."

Podotázka: Mám nárok na odstupné ? (Pracovné právo)

Dobrý deň, pracujeme s priateľom v Nemecku už tri roky a sedem mesiacov. Máme prenajatý byt a naša dcéra tu navštevuje školu. V práci sa situácia zhoršila, pretože je menej práce a zvažuje sa prepúšťanie mnohých ľudí. Chcela by som sa informovať, či máme nárok na odstupné. Ďakujem.

Odpoveď: Mám nárok na odstupné ?

(odpoveď odoslaná: 16.03.2024)

Dobrý deň,
všetko záleží, podľa akého práva máte uzatvorenú pracovnú zmluvu, či podľa nemeckého alebo podľa slovenského. 

Ak žijete a pracujete v Nemecku, dá sa predpodkladať, že Váš pracovný pomer sa bude spravovať nemeckým pracovným právom, ktorého obsah mi nepoznáme. V tejto právnej poradni vykladáme len slovenské právo.

Ak by sme mali Váš prípad posúdiť podľa slovenského pracovného práva, mali by ste nárok na odstupné, ak by Vás zamestnávateľ prepustil z dôvodu znižovania stavu. Išlo by o výpoveď podľa § 63 ods. 1 písm. b) Zákonníka práce, a odstupné podľa § 76 ods. 1 písm. a) Zákonníka práce, všetko citované nižšie. 

Podľa § 63 ods. 1 písm. b) Zákonníka práce, "Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak sa zamestnanec stane nadbytočný vzhľadom na písomné rozhodnutie zamestnávateľa alebo príslušného orgánu o zmene jeho úloh, technického vybavenia alebo o znížení stavu zamestnancov s cieľom zabezpečiť efektívnosť práce alebo o iných organizačných zmenách a zamestnávateľ, ktorý je agentúrou dočasného zamestnávania, aj ak sa zamestnanec stane nadbytočným vzhľadom na skončenie dočasného pridelenia podľa § 58 pred uplynutím doby, na ktorú bol dohodnutý pracovný pomer na určitú dobu."

Podľa § 76 ods. 1 písm. a) Zákonníka práce, "Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a)b) alebo písm. f) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dva roky a menej ako päť rokov."


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál



Podotázka: Mám nárok na odstupné ? (Pracovné právo)

Dobrý deň, mám nárok na odstupné, ak som bola zamestnaná cez upratovaciu agentúru na základe dohody o práci? Pracovala som pre firmu, ktorá uskutočnila organizačné zmeny, avšak nie je mojím priamym zamestnávateľom. Ďakujem za vašu informáciu.

Odpoveď: Mám nárok na odstupné ?

(odpoveď odoslaná: 02.03.2024)

Dobrý deň,
ak ste pracovali na dohodu, nemáte nárok na odstupné. Na ustanovenia o dohodách sa nevzťahujú ustanovenia o odstupnom. Dohody sa uzatvárajú spravidla na rok a väčšinou končia uplynutím jedného roka. Nárok na odstupné vzniká zamestnancovi, ktorému dá výpoveď zamestnávateľ z normálneho hlavného pracovného pomeru. 

Dohodami sú dohoda o pracovnej činnosti, dohoda o vykonaní práce a dohoda o brigádnickej práci študentov. Toto sú tri druhy dohôd a každá je samostatne upravená v Zákonníku práce. Napríklad, dohodu o pracovnej činnosti možno ukončiť okamžite, výpoveďou s 15 dňovou výpovednou lehotou alebo aj dohodou. Pri žiadnom z týchto spôsobov však nárok na odstupné nezvniká. 

Podľa § 228a ods. 4 Zákonníka práce, "Dohodu o pracovnej činnosti možno uzatvoriť najviac na 12 mesiacov okrem dohody o pracovnej činnosti na výkon sezónnej práce, ktorú možno uzatvoriť najviac na 8 mesiacov. V dohode možno dohodnúť spôsob jej skončenia. Okamžité skončenie dohody možno dohodnúť len na prípady, v ktorých možno okamžite skončiť pracovný pomer. Ak spôsob skončenia nevyplýva priamo z uzatvorenej dohody, možno ju skončiť dohodou účastníkov k dohodnutému dňu a jednostranne len výpoveďou bez uvedenia dôvodu s 15-dennou výpovednou dobou, ktorá sa začína dňom, v ktorom sa písomná výpoveď doručila."


Trápi vás "Mám nárok na odstupné ?" a chcete pomôcť?

Podotázka: Mám nárok na odstupné ? (Pracovné právo)

Dobrý deň, aká je výška odchodného a odstupného z dôvodu nadbytočnosti pri odchode do dôchodku, ak pracovný pomer trval od 1. júna 2004 do 30. novembra 2023? Ďakujem.

Odpoveď: Mám nárok na odstupné ?

(odpoveď odoslaná: 18.02.2024)

Dobrý deň,
pri skončení pracovného pomeru z dôvodu nadbytočnosti, ide o výpovedný dôvod, kedy má zamestnanec nárok na odstupné podľa počtu odpracovaných rokov. Vo Vašom prípade ide o 19 odpracovaných rokov, a teda máte nárok na odstupné vo výške troch platov a odchodné vo výške jedného platu. Toto sú však minimálne zákonné nároky, ale zamestnávateľ Vám môže dať aj viac.

Podľa § 76 ods. 1 písm. c) Zákonníka práce, "Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a)b) alebo písm. f) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné najmenej v sume trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej desať rokov a menej ako dvadsať rokov. "

Podľa § 63 ods. 1 písm. b) Zákonníka práce, "Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak sa zamestnanec stane nadbytočný vzhľadom na písomné rozhodnutie zamestnávateľa alebo príslušného orgánu o zmene jeho úloh, technického vybavenia alebo o znížení stavu zamestnancov s cieľom zabezpečiť efektívnosť práce alebo o iných organizačných zmenách a zamestnávateľ, ktorý je agentúrou dočasného zamestnávania, aj ak sa zamestnanec stane nadbytočným vzhľadom na skončenie dočasného pridelenia podľa § 58 pred uplynutím doby, na ktorú bol dohodnutý pracovný pomer na určitú dobu."

Podľa § 76a ods. 1 Zákonníka práce, "Zamestnancovi patrí pri prvom skončení pracovného pomeru po vzniku nároku na starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %, odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku, ak požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo do desiatich pracovných dní po jeho skončení."

Upozorňujeme však, že odchod do dôchodku nie je dôvod nadbytočnosti a preto ak sa Váš pracovný pomer končí len z tohto dôvodu, vyššie uvedené nároky na odchodné a odstupné Vám prináležia, iba v prípade výpovede danej zamestnávateľom podľa § 63 ods. 1 písm. b) Zákonníka práce. V opačnom prípade tento nárok nevzniká. 


Podotázka: Mám nárok na odstupné ? (Pracovné právo)

Dobrý deň, chcel by som sa spýtať, či mám nárok na odstupné v prípade, že som pracoval cez obecný úrad na dobu neurčitú a chcú mi teraz dať výpoveď. Ďakujem.

Odpoveď: Mám nárok na odstupné ?

(odpoveď odoslaná: 08.11.2023)

Dobrý deň,
na odstupné budete mať nárok podľa toho, z akého dôvodu dostanete výpoveď a podľa toho, ako dlho ste pracovali u daného zamestnávateľa.

Dôležitý je ten dôvod výpovede (konkrétny paragraf, odsek a písmeno), ktorý v nej bude uvedený.

Podľa § 63 ods. 1 Zákonníka práce, "Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak

a) sa zamestnávateľ alebo jeho časť

1. zrušuje alebo 2. premiestňuje a zamestnanec nesúhlasí so zmenou dohodnutého miesta výkonu práce,   b) sa zamestnanec stane nadbytočný vzhľadom na písomné rozhodnutie zamestnávateľa alebo príslušného orgánu o zmene jeho úloh, technického vybavenia alebo o znížení stavu zamestnancov s cieľom zabezpečiť efektívnosť práce alebo o iných organizačných zmenách a zamestnávateľ, ktorý je agentúrou dočasného zamestnávania, aj ak sa zamestnanec stane nadbytočným vzhľadom na skončenie dočasného pridelenia podľa § 58 pred uplynutím doby, na ktorú bol dohodnutý pracovný pomer na určitú dobu,   c) zamestnanec vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo stratil spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, alebo ak ju nesmie vykonávať pre chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak na pracovisku dosiahol najvyššiu prípustnú expozíciu určenú rozhodnutím príslušného orgánu verejného zdravotníctva,   d)zamestnanec 1. nespĺňa predpoklady ustanovené právnymi predpismi na výkon dohodnutej práce, 2. prestal spĺňať požiadavky podľa § 42 ods. 2, 3. nespĺňa bez zavinenia zamestnávateľa požiadavky na riadny výkon dohodnutej práce určené zamestnávateľom vo vnútornom predpise alebo 4. neuspokojivo plní pracovné úlohy a zamestnávateľ ho v posledných šiestich mesiacoch písomne vyzval na odstránenie nedostatkov a zamestnanec ich v primeranom čase neodstránil,   e) sú u zamestnanca dôvody, pre ktoré by s ním zamestnávateľ mohol okamžite skončiť pracovný pomer, alebo pre menej závažné porušenie pracovnej disciplíny; pre menej závažné porušenie pracovnej disciplíny možno dať zamestnancovi výpoveď, ak bol v posledných šiestich mesiacoch v súvislosti s porušením pracovnej disciplíny písomne upozornený na možnosť výpovede."   Podľa § 76 ods. 1 Zákonníka práce, "Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a), b) alebo písm. f) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné najmenej v sume a) jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dva roky a menej ako päť rokov, b) dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej päť rokov a menej ako desať rokov, c) trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej desať rokov a menej ako dvadsať rokov, d) štvornásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dvadsať rokov."   Napríklad, ak by ste dostali výpoveď podľa § 63 ods. 1 písm. b) ZP (nadbytočnosť), a pracovali by ste u daného zamestnávateľa viac ako 2 roky, mali by ste nárok na odstupné podľa § 76 ods. 1 písm. a) ZP.


Podotázka: Mám nárok na odstupné ? (Pracovné právo)

Dobrý deň, mám nárok na odstupné, ak dostanem od zamestnávateľa hodinovú výpoveď za porušenie pracovnej disciplíny? Ďakujem.

Odpoveď: Mám nárok na odstupné ?

(odpoveď odoslaná: 02.10.2023)

Dobrý deň,
vo vyššie uvedenej veci poznamenávame, že Zákonník práce nepozná pojem hodinová výpoveď ako formu skončenia pracovného pomeru. Zákonník práce pozná len výpoveď z prac. pomeru alebo okamžité skončenia pracovného pomeru zo zákonom stanovených dôvodov.

Ak ste dostali výpoveď alebo vám bolo oznámené skončenie pracovného pomeru z dôvodu porušenia pracovnej disciplíny, možnosťou na vašej strane je podať žalobu o neplatnosť skončenia pracovného pomeru v zmysle ust § 77 Zákonníka práce a to v lehote do 2 mesiacov odo dňa, keď sa mal pracovný pomer skončiť.

Bude vecou posúdenia súdu, či porušenie pracovnej disciplíny, na ktoré sa zamestnávateľ odvoláva je takej intenzity že je daná možnosť skončenia pracovného pomeru. Uvádzame, že súd nie je viazaný právnym názorom zamestnávateľa na porušenie pracovnej disciplíny, ale právny názor si urobí sám.

Odporúčam vo veci kontaktovať advokáta alebo Centrum právnej pomoci vo vašom okrese. Uvádzame tiež, že žaloba musí byť súdu doručená v uvedenej lehote 2 mesiace, teda nie je postačujúce, aby žaloba bola podaná v uvedenej lehote len na poštovú prepravu. Ide o prepadnú lehotu.

Vo veci môžete kontaktovať aj našu advokátsku kanceláriu.


Trápi vás "Mám nárok na odstupné ?" a chcete pomôcť?

Podotázka: Mám nárok na odstupné ? (Pracovné právo)

Dobrý deň, pracujem vo firme 13 rokov, posledné 4 roky som ZŤP. Majiteľ ma oslovil s tým, že chce z našeho pracoviska zriadiť chránenú dielňu. Tá však bude mať iný názov a majiteľ zostáva ten istý. Chcel by, aby som bola prvou osobou na základe ktorej by vytvoril zatiaľ chránené pracovisko pre mňa medzi ostatnými zamestnancami pôvodnej firmy. Plánuje mi dať výpoveď a následne by som podpísala zmluvu s novou, ním založenou firmou. Tvrdí, že sa tým pre mňa nič nemení. Následne plánuje robiť ďalšie kroky so zamestnancami, aby dosiahol vytvorenie chránenej dielne. V podstate by chcel so mnou začať proces. Podľa mňa sa ale veľa zmení. Budem začínať znovu ako nový zamestnanec v novej firme. Celá dielňa je ešte stále pôvodná, len ja budem zamestnaná v druhej. Chcem sa opýtať, či mám nárok na odstupné za tých 14 rokov, hoci mi vytvoria chránené pracovisko, ale v inej firme, ktorá je zastúpená stále tým istým konateľom. Zaujímalo by ma tiež, či IČO a DIČO budú odlišné od pôvodnej firmy.

Odpoveď: Mám nárok na odstupné ?

(odpoveď odoslaná: 22.08.2023)

Dobrý deň, vo vami uvedenom prípade vzhľadom na stav ZŤP platí ust. § 66 Zákonníka práce /citujeme/ :

"(1) Zamestnancovi so zdravotným postihnutím môže dať zamestnávateľ výpoveď len s predchádzajúcim súhlasom príslušného úradu práce, sociálnych vecí a rodiny, inak je výpoveď neplatná. Tento súhlas sa nevyžaduje, ak ide o výpoveď dávanú zamestnancovi, ktorý dosiahol vek určený na nárok na starobný dôchodok, alebo z dôvodov ustanovených v § 63 ods. 1 písm. a) a e). (2) Zamestnávateľ bezodkladne oznámi zamestnancovi so zdravotným postihnutím podanie žiadosti o udelenie predchádzajúceho súhlasu podľa odseku 1 prvej vety."   Uvedené zákonné ustanovenie je jasné a nepotrebuje bližší výklad. Následne platí, že zamestnávateľ vám môže dať výpoveď len zo zákonom stanovených dôvodov, ktoré dôvody musia byť vo výpovedi vyslovene uvedené. Ak by vám dal zamestnávateľ výpoveď z organizačných dôvodov v zmysle ust. § 63 Zákonníka práce /zmena alebo zrušenie zamestnávateľa, zníženie počtu zamestnancov/, potom vám patrí  odstupné v zmysle ust. § 76 ods. 1 písm. c/ Zákonníka práce vo výške trojnásobku priemerného zárobku.    

V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál




V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Mám nárok na odstupné ?" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.