Máte
otázku?

Výpoveď § 71 Zákonníka práce


Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Trnava

Otázka: Výpoveď § 71 Zákonníka práce

Dobrý deň, dnes som našiel vo svojej schránke výpoveď od zamestnávateľa podľa § 71 ZP. Avšak, som práceneschopný od 6. 3. 2017, keďže som bol dlhší čas liečený na trombózu v pravej nohe a minulý týždeň som sa vrátil z operácie prostaty. Očakávam, že budem práceneschopný ešte nejaký čas. Rád by som sa informoval, či je všetko právne v poriadku. Dodám ešte, že mám pracovnú zmluvu podpísanú na dobu určitú, konkrétne do 21. 10. 2017. Ďakujem pekne za odpoveď.

Odpoveď: Výpoveď § 71 Zákonníka práce

Dobrý deň,

 

Zákonník práce neupravuje možnosť dať výpoveď podľa ustanovenia § 71 Zákonníka práce. Ak je totiž pracovná zmluva dohodnutá na dobu určitú, uplynutím tejto doby pracovná zmluva (a pracovný pomer) zaniká s výnimkou ustanovenia § 71 ods. 2 Zákonníka práce. Pre objasnenie tejto Vašej situácie Vám priblížim právnu úpravu ukončenia pracovného pomeru.

 

Právna úprava výpovede a ochrannej doby

 

Právnu úpravu výpovede, ktorú dáva zamestnávateľ zamestnancovi upravuje ustanovenie § 63 Zákonníka práce. Zamestnávateľ môže zamestnancovi dať výpoveď len z dôvodov upravených v tomto ustanovení, pričom výpoveď musí mať všetky zákonné náležitosti (písomná forma, uvedenie dôvodu...) a musí byť zamestnancovi doručená.

 

Iným spôsobom nie je možné dať zamestnancovi výpoveď zo strany zamestnávateľa.

 

Vo vzťahu k Vašej PN si Vám dovoľujem dať do pozornosti ustanovenie § 64 Zákonníka práce. Toto ustanovenie upravuje tzv. ochranné doby, počas ktorých Vám zamestnávateľ nemôže dať výpoveď podľa ustanovenia § 63 Zákonníka práce s niekoľkými výnimkami.

 

Podľa ustanovenia § 64 ods. 1 písm. a) Zákonníka práce

Zamestnávateľ nesmie dať zamestnancovi výpoveď v ochrannej dobe, a to

a) v dobe, keď je zamestnanec uznaný dočasne za práceneschopného pre chorobu alebo úraz, ak si túto neschopnosť úmyselne nevyvolal alebo nespôsobil pod vplyvom alkoholu, omamných látok alebo psychotropných látok, a v dobe od podania návrhu na ústavné ošetrovanie alebo od nástupu na kúpeľnú liečbu až do dňa ich skončenia,

 

Tzn. že v čase Vašej práceneschopnosti Vám zamestnávateľ nemôže dať výpoveď podľa ustanovenia § 63 Zákonníka práce. V prípade, že by Vám bola výpoveď doručená pred tým, než ste boli PN, ustanovenie § 64 ods. 2 Zákonníka práce upravuje spôsob počítania času a plynutie jednotlivých dôb. Podľa tohto ustanovenia ak je zamestnancovi doručená výpoveď pred PN, pracovný pomer sa skončí až uplynutím posledného dňa ochrannej doby, t.j. skončením PN. To neplatí iba v prípade, ak zamestnanec zamestnávateľovi oznámi, že na predĺžení pracovného pomeru (ochrannou dobou) netrvá.

 

Podľa ustanovenia § 64 ods. 2 Zákonníka práce

Ak je zamestnancovi daná výpoveď pred začiatkom ochrannej doby tak, že by výpovedná doba mala uplynúť v ochrannej dobe, pracovný pomer sa skončí uplynutím posledného dňa ochrannej doby okrem prípadov, keď zamestnanec oznámi, že na predĺžení pracovného pomeru netrvá.

 

Zákonná úprava skončenia pracovného pomeru uplynutím času

 

Ustanovenie § 71 Zákonníka práce neupravuje ďalšie dôvody pre výpoveď zo strany zamestnávateľa. Ak Vám zamestnávateľ doručil výpoveď podľa ustanovenia § 71 Zákonníka práce, tento právny úkon je potrebné posúdiť inak než ako výpoveď.

 

V našom právnom poriadku platí zásada, že každý právny úkon má byť posudzovaný podľa obsahu a nie podľa jeho názvu alebo označenia. Z toho dôvodu, tento právny úkon nie je možné posúdiť ako výpoveď (nakoľko dôvody výpovede ustanovuje iba ustanovenie § 63 Zákonníka práce), ale ako oznámenie podľa ustanovenia § 71 ods. 2 Zákonníka práce.

 

Podľa ustanovenia § 71 ods. 1 a 2 Zákonníka práce

(1) Pracovný pomer uzatvorený na určitú dobu sa skončí uplynutím tejto doby.

(2) Ak zamestnanec pokračuje po uplynutí dohodnutej doby s vedomím zamestnávateľa ďalej vo výkone práce, platí, že sa tento pracovný pomer zmenil na pracovný pomer uzatvorený na neurčitý čas, ak sa zamestnávateľ nedohodne so zamestnancom inak.

 

Ak je pracovný pomer dohodnutý na dobu určitú, tento pracovný pomer skončí uplynutím doby bez ohľadom na to, či ste PN alebo nie.

 

Jedinú výnimku, podľa ktorej pracovný pomer neskončí uplynutím určitej doby upravuje ustanovenie § 71 ods. 2 Zákonníka práce.

 

Predpokladám, že "výpoveďou podľa ustanovenia § 71 Zákonníka práce", ktorú Vám zamestnávateľ doručil Vám chcel dať jasne najavo, že netrvá na pokračovaní pracovného pomeru, aby sa neuplatnila zákonná úprava ustanovenia § 71 ods. 2 Zákonníka práce.

 

Ďalšia vec je i tá, že Vám výpoveď bola doručená až dňa 27.10.2017 (podľa informácií uvedených vo Vašej otázke), pričom pracovný pomer skončil uplynutím doby dňa 21.01.2017. Tzn. že výpoveď Vám doručil až po skončení pracovného pomeru, z čoho je možné opäť iba usudzovať, že sa zamestnávateľ chcel poistiť pred možnosťou posúdenia tejto veci podľa ustanovenia § 71 ods. 2 Zákonníka práce.

 

Zhrnutie

 

Ak je pracovný pomer dohodnutý na dobu určitú, tento pracovný pomer skončí uplynutím tejto doby, bez ohľadu na to, či je zamestnanec PN alebo nie (ochranná doba sa na ukončenie pracovného pomeru uplynutím dohodnutej doby neuplatňuje). Ustanovenie § 71 Zákonníka práce neupravuje možnosť dať zamestnancovi výpoveď. Z toho dôvodu vzhľadom na zásadu posudzovania právnych úkonov podľa obsahu a nie názvu (označenia) je možné tento právny úkon zamestnávateľa skôr vnímať ako oznámenie podľa ustanovenia § 71 ods. 2 Zákonníka práce (oznámenie o tom, že po uplynutí doby nechce, aby pokračoval Váš pracovný pomer). Tento výklad podporuje i skutočnosť, že výpoveď Vám doručil 6 dní po tom, ako uplynula doba, na ktorú bola pracovná zmluva uzatvorená.

Trápi vás "Výpoveď § 71 Zákonníka práce" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Výpoveď § 71 Zákonníka práce (Pracovné právo)

Dobrý deň, v práci sa mi stal pracovný úraz. Všetko bolo zaznamenané. Keď som bol prvý mesiac na PN, volali mi z práce, že mi moju pracovnú zmluvu nepredĺžia. Pracoval som 2 roky. Budem prepustený podľa § 71 Zákonníka práce. Toto je druhý mesiac, čo som na PN. Som legálne prepustený, ak som bol v práci zranený? Ďakujem.

Odpoveď: Výpoveď § 71 Zákonníka práce

(odpoveď odoslaná: 21.10.2024)

Dobrý deň,
skončenie Vášho pracovného pomeru nie je z dôvodu Vášho úrazu a Vašej PN ale z dôvodu, že Vám uplynula doba dvoch rokov Vášho pracovného pomeru. Pracovnú zmluvu ste mali uzatvorenú na dobu určitú a táto doba určitá Vám uplynula. Rovnako Váš pracovný úraz nebráni skončeniu Vášho pracovného pomeru. 

Podľa § 71 ods. 1 Zákonníka práce, "Pracovný pomer uzatvorený na určitú dobu sa skončí uplynutím tejto doby. "

Váš zamestnávateľ Vám pred uplynutím doby oznámil, že s Vami nechce pokračovať a teda Vám legálne skončí pracovný pomer. 

Čo sa týka Vášho pracovného úrazu môžete si u Vášho zamestnávateľ uplatňovať určité dávky, o ktorých sa môžete informovať v Sociálnej poisťovni, a to aj po skončení pracovného pomeru. Dôležité je, že pracovný úraz bol zaevidovaný. 


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Výpoveď § 71 Zákonníka práce (Pracovné právo)

Dobrý deň, pracovný pomer som mala na dobu určitú a chcem vedieť, či je v poriadku, že zamestnávateľ mi neoznámil dopredu, že mi zmluvu nepredlžuje a len v deň ukončenia pracovného pomeru mi dal podpísať ukončenie. Ďakujem.

Odpoveď: Výpoveď § 71 Zákonníka práce

(odpoveď odoslaná: 10.10.2024)

Dobrý deň,

podľa platnej právnej úpravy pracovný pomer na dobu určitú končí uplynutím dohodnutej doby bez toho, aby bola potrebná akákoľvek predchádzajúca notifikácia zamestnávateľa voči zamestnancovi. Zákonník práce nevytvára zamestnávateľovi povinnosť oznámiť zamestnancovi ukončenie pracovného pomeru na dobu určitú v predstihu. Preto je úplne v súlade so zákonom, ak zamestnávateľ oznámi nepredĺženie pracovného pomeru v deň jeho skončenia. Pozor treba dávať na to, že ak by ste pokračovali vo výkone práce po uplynutí doby určenej v zmluve s vedomím zamestnávateľa, váš pracovný pomer by sa zmenil na pracovný pomer na neurčitý čas.


Podotázka: Výpoveď § 71 Zákonníka práce (Pracovné právo)

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, ako to je, keď zamestnávateľ ukončí pracovnú zmluvu podľa § 71 Zákonníka práce a ja mám ešte nárok na 6 dní dovolenky. Zaujímalo by ma, či mi tento zostatok prepadá, alebo mi musia vyplatiť finančnú kompenzáciu za neužitú dovolenku. Ďakujem.

Odpoveď: Výpoveď § 71 Zákonníka práce

(odpoveď odoslaná: 16.11.2023)

Dobrý deň, ak váš pracovný pomer skončil podľa § 71 Zákonníka práce, potom bol pracovný pomer uzatvorený na dobu určitú. Ak vám zostala nevyčerpaná dovolenka, zamestnávateľ vám musí vyplatiť náhradu mzdy v súlade s ust. § 116 Zákonníka práce :

"(1) Zamestnancovi patrí za vyčerpanú dovolenku náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku. (2) Za časť dovolenky, ktorá presahuje štyri týždne základnej výmery dovolenky, ktorú zamestnanec nemohol vyčerpať ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka, patrí zamestnancovi náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku. (3) Za nevyčerpané štyri týždne základnej výmery dovolenky nemôže byť zamestnancovi vyplatená náhrada mzdy, s výnimkou, ak si túto dovolenku nemohol vyčerpať z dôvodu skončenia pracovného pomeru."


Trápi vás "Výpoveď § 71 Zákonníka práce" a chcete pomôcť?

Podotázka: Výpoveď § 71 Zákonníka práce (Pracovné právo)

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať, ako postupovať v prípade, že mám zamestnanecký pomer na dobu neurčitú a chcem podať výpoveď, pretože už tri mesiace nedostávam plat. Pokiaľ podám výpoveď, budem mať nárok na odstupné, alebo o ne prídem? Rád by som vedel, ako mám postupovať v situácii, ktorá sa nezdá byť perspektívna. Prosím o radu. Ďakujem.

Odpoveď: Výpoveď § 71 Zákonníka práce

(odpoveď odoslaná: 30.07.2018)

Dobrý deň,

predkladáme nasledovnú odpoveď :

1./ Podľa Zákonníka práce zamestnanec môže dať výpoveď z prac. pomeru s uvedením ale aj bez uvedenia dôvodu.

2./ V otázke uvádzate, že ste nedostali mzdu už 3 mesiace, čo je dôvod na okamžité skončenie prac. pomeru zo strany zamestnanca.

Podľa ust. § 69 a 70 Zákonníka práce platí :

"§ 69 : 

(1) Zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak

a) podľa lekárskeho posudku nemôže ďalej vykonávať prácu bez vážneho ohrozenia svojho zdravia a zamestnávateľ ho nepreradil do 15 dní odo dňa predloženia tohto posudku na inú pre neho vhodnú prácu,

b) zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu, náhradu mzdy, cestovné náhrady, náhradu za pracovnú pohotovosť, náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca alebo ich časť do 15 dní po uplynutí ich splatnosti,

c) je bezprostredne ohrozený jeho život alebo zdravie.

(2) Mladistvý zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer aj vtedy, ak nemôže vykonávať prácu bez ohrozenia svojej morálky.

(3) Zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer iba v lehote jedného mesiaca odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie pracovného pomeru dozvedel.

(4) Zamestnanec, ktorý okamžite skončil pracovný pomer, má nárok na náhradu mzdy v sume svojho priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu dvoch mesiacov.

§ 70 : 

Okamžité skončenie pracovného pomeru musí zamestnávateľ aj zamestnanec urobiť písomne, musia v ňom skutkovo vymedziť jeho dôvod tak, aby ho nebolo možné zameniť s iným dôvodom, a musia ho v ustanovenej lehote doručiť druhému účastníkovi, inak je neplatné. Uvedený dôvod sa nesmie dodatočne meniť."

 

Z uvedeného vyplýva, že môžete okamžite skončiť prac. pomer doporučeným listom na adresu zamestnávateľa, kde uvediete dôvod.

Aj keď mzda nebola vyplatená už tri mesiace, ako dôvod na okamžité skončenie prac. pomeru môžete uviesť len posledný mesiac nevyplatenej mzdy, keďže podľa ZP "zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer iba v lehote jedného mesiaca odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie pracovného pomeru dozvedel .

Príklad :

Mzda za mesiac máj 2018 splatná 15.6.2018, omeškanie 15 dní = 30.6.2018 , lehota na okamžité skončenie PP bola do 30.7.2018.

Mzda za mesiac jún 2018 splatná 15.7.2018, omeškanie 15 dní  =  30.7.2018, lehota na okamžité skončenie PP je  30.8.2018.

Dnes teda môžete okamžite skončiť prac. pomer len pre nevyplatenie mzdy za mesiac jún 2018 do 30.8.2018. Okamžité skončenie PP môžete doručiť zamestnávateľovi aj osobne proti podpisu do uvedeného dňa. Nevyplatenie mzdy zakladá aj dôvod na podanie trestného oznámenia, prípadne aj oznámenie pre prísl. inšpektorát práce. Budete mať tiež nárok na náhradu mzdy v sume svojho priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu dvoch mesiacov.

 

 



V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Výpoveď § 71 Zákonníka práce" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.