Odpoveď: Výpoveď § 71 Zákonníka práce
Dobrý deň,
Zákonník práce neupravuje možnosť dať výpoveď podľa ustanovenia § 71 Zákonníka práce. Ak je totiž pracovná zmluva dohodnutá na dobu určitú, uplynutím tejto doby pracovná zmluva (a pracovný pomer) zaniká s výnimkou ustanovenia § 71 ods. 2 Zákonníka práce. Pre objasnenie tejto Vašej situácie Vám priblížim právnu úpravu ukončenia pracovného pomeru.
Právna úprava výpovede a ochrannej doby
Právnu úpravu výpovede, ktorú dáva zamestnávateľ zamestnancovi upravuje ustanovenie § 63 Zákonníka práce. Zamestnávateľ môže zamestnancovi dať výpoveď len z dôvodov upravených v tomto ustanovení, pričom výpoveď musí mať všetky zákonné náležitosti (písomná forma, uvedenie dôvodu...) a musí byť zamestnancovi doručená.
Iným spôsobom nie je možné dať zamestnancovi výpoveď zo strany zamestnávateľa.
Vo vzťahu k Vašej PN si Vám dovoľujem dať do pozornosti ustanovenie § 64 Zákonníka práce. Toto ustanovenie upravuje tzv. ochranné doby, počas ktorých Vám zamestnávateľ nemôže dať výpoveď podľa ustanovenia § 63 Zákonníka práce s niekoľkými výnimkami.
Podľa ustanovenia § 64 ods. 1 písm. a) Zákonníka práce
Zamestnávateľ nesmie dať zamestnancovi výpoveď v ochrannej dobe, a to
a) v dobe, keď je zamestnanec uznaný dočasne za práceneschopného pre chorobu alebo úraz, ak si túto neschopnosť úmyselne nevyvolal alebo nespôsobil pod vplyvom alkoholu, omamných látok alebo psychotropných látok, a v dobe od podania návrhu na ústavné ošetrovanie alebo od nástupu na kúpeľnú liečbu až do dňa ich skončenia,
Tzn. že v čase Vašej práceneschopnosti Vám zamestnávateľ nemôže dať výpoveď podľa ustanovenia § 63 Zákonníka práce. V prípade, že by Vám bola výpoveď doručená pred tým, než ste boli PN, ustanovenie § 64 ods. 2 Zákonníka práce upravuje spôsob počítania času a plynutie jednotlivých dôb. Podľa tohto ustanovenia ak je zamestnancovi doručená výpoveď pred PN, pracovný pomer sa skončí až uplynutím posledného dňa ochrannej doby, t.j. skončením PN. To neplatí iba v prípade, ak zamestnanec zamestnávateľovi oznámi, že na predĺžení pracovného pomeru (ochrannou dobou) netrvá.
Podľa ustanovenia § 64 ods. 2 Zákonníka práce
Ak je zamestnancovi daná výpoveď pred začiatkom ochrannej doby tak, že by výpovedná doba mala uplynúť v ochrannej dobe, pracovný pomer sa skončí uplynutím posledného dňa ochrannej doby okrem prípadov, keď zamestnanec oznámi, že na predĺžení pracovného pomeru netrvá.
Zákonná úprava skončenia pracovného pomeru uplynutím času
Ustanovenie § 71 Zákonníka práce neupravuje ďalšie dôvody pre výpoveď zo strany zamestnávateľa. Ak Vám zamestnávateľ doručil výpoveď podľa ustanovenia § 71 Zákonníka práce, tento právny úkon je potrebné posúdiť inak než ako výpoveď.
V našom právnom poriadku platí zásada, že každý právny úkon má byť posudzovaný podľa obsahu a nie podľa jeho názvu alebo označenia. Z toho dôvodu, tento právny úkon nie je možné posúdiť ako výpoveď (nakoľko dôvody výpovede ustanovuje iba ustanovenie § 63 Zákonníka práce), ale ako oznámenie podľa ustanovenia § 71 ods. 2 Zákonníka práce.
Podľa ustanovenia § 71 ods. 1 a 2 Zákonníka práce
(1) Pracovný pomer uzatvorený na určitú dobu sa skončí uplynutím tejto doby.
(2) Ak zamestnanec pokračuje po uplynutí dohodnutej doby s vedomím zamestnávateľa ďalej vo výkone práce, platí, že sa tento pracovný pomer zmenil na pracovný pomer uzatvorený na neurčitý čas, ak sa zamestnávateľ nedohodne so zamestnancom inak.
Ak je pracovný pomer dohodnutý na dobu určitú, tento pracovný pomer skončí uplynutím doby bez ohľadom na to, či ste PN alebo nie.
Jedinú výnimku, podľa ktorej pracovný pomer neskončí uplynutím určitej doby upravuje ustanovenie § 71 ods. 2 Zákonníka práce.
Predpokladám, že "výpoveďou podľa ustanovenia § 71 Zákonníka práce", ktorú Vám zamestnávateľ doručil Vám chcel dať jasne najavo, že netrvá na pokračovaní pracovného pomeru, aby sa neuplatnila zákonná úprava ustanovenia § 71 ods. 2 Zákonníka práce.
Ďalšia vec je i tá, že Vám výpoveď bola doručená až dňa 27.10.2017 (podľa informácií uvedených vo Vašej otázke), pričom pracovný pomer skončil uplynutím doby dňa 21.01.2017. Tzn. že výpoveď Vám doručil až po skončení pracovného pomeru, z čoho je možné opäť iba usudzovať, že sa zamestnávateľ chcel poistiť pred možnosťou posúdenia tejto veci podľa ustanovenia § 71 ods. 2 Zákonníka práce.
Zhrnutie
Ak je pracovný pomer dohodnutý na dobu určitú, tento pracovný pomer skončí uplynutím tejto doby, bez ohľadu na to, či je zamestnanec PN alebo nie (ochranná doba sa na ukončenie pracovného pomeru uplynutím dohodnutej doby neuplatňuje). Ustanovenie § 71 Zákonníka práce neupravuje možnosť dať zamestnancovi výpoveď. Z toho dôvodu vzhľadom na zásadu posudzovania právnych úkonov podľa obsahu a nie názvu (označenia) je možné tento právny úkon zamestnávateľa skôr vnímať ako oznámenie podľa ustanovenia § 71 ods. 2 Zákonníka práce (oznámenie o tom, že po uplynutí doby nechce, aby pokračoval Váš pracovný pomer). Tento výklad podporuje i skutočnosť, že výpoveď Vám doručil 6 dní po tom, ako uplynula doba, na ktorú bola pracovná zmluva uzatvorená.