Si advokát? Chceš napredovať v kariére? Nezmeškaj príležitosť stať sa súčasťou prestížnej advokátskej kancelárie!
Klikni sem pre viac informácií.
Máte
otázku?

Čerpanie dovolenky vo výpovedi


Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Bratislava

Otázka: Čerpanie dovolenky vo výpovedi

Na základe výpovede zo dňa 30.10.2016 a v súlade s ustanovením §67 Zákonníka práce končí môj pracovný pomer 31.12.2016. Od 4.11.2016 do 30.11.2016 som na PN. Dovolenku za kalendárny rok 2016 mám ešte 22 dní. Od 1.12.2016 do 31.12.2016 by som si chcela vyčerpať zostatok dovolenky za kalendárny rok 2016 s cieľom sa zotaviť. Môže mi zamestnávateľ dovoliť čerpať zostatok dovolenky v decembri, ak si ju nechcem dať preplatiť? Ak nebude súhlasiť s vyčerpaním dovolenky, koľko dní môžem čerpať bez jeho súhlasu, aby mi nevznikla absencia? Môžem si určiť termín čerpania ja, alebo termín vždy určuje zamestnávateľ? Dohodu vylučujem. Podľa § 116 ods. 3, za nevyčerpané štyri týždne základnej výmery dovolenky nemôže byť zamestnancovi vyplatená náhrada mzdy, s výnimkou prípadu, keď si zamestnanec túto dovolenku nemohol vyčerpať z dôvodu skončenia pracovného pomeru. Ďakujem za radu - Ina

Odpoveď: Čerpanie dovolenky vo výpovedi

Dobrý deň, v prípade skončenia pracovného pomeru je najčastejšie situácia taká, že zamestnávateľ nechá zamestnanca čerpať zvyšok jeho dovolenky do skončenia výpovednej lehoty. Pokiaľ by Vám zamestnávateľ neumožnil čerpanie dovolenky, potom by Vám musel túto nevyčerpanú dovolenku preplatiť.

 

Čerpanie dovolenky určuje zamestnávateľ. Ak by ste neprišli do práce, mali by ste absenciu, čo môže pri opakovanej absencii byť dôvodom na okamžité skončenie pracovného pomeru.

Trápi vás "Čerpanie dovolenky vo výpovedi" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Čerpanie dovolenky vo výpovedi (Pracovné právo)

Dobrý deň, otázka je, po výpovedi v poslednom odpracovanom mesiaci som čerpal dovolenku, ktorá mi bola nariadená. Môže sa zamestnávateľ rozhodnúť túto dovolenku nezarátať do výplatnej pásky/výplaty?

Odpoveď: Čerpanie dovolenky vo výpovedi

(odpoveď odoslaná: 13.09.2024)

Dobrý deň, odpoveď je nie, zamestnávateľ sa nemôže v tomto smere rozhodnúť podľa svojho uváženia. Vo veci platí ust. § 130 ods. 5 Zákonníka práce :

" Pri vyúčtovaní mzdy je zamestnávateľ povinný zamestnancovi vydať doklad obsahujúci najmä údaje o jednotlivých zložkách mzdy, o jednotlivých plneniach poskytovaných v súvislosti so zamestnaním, o stave účtu konta pracovného času, ak je zavedené konto pracovného času, o vykonaných zrážkach zo mzdy a o celkovej cene práce. Doklad podľa prvej vety sa poskytne v písomnej forme, ak sa zamestnávateľ so zamestnancom nedohodnú na jeho poskytovaní elektronickými prostriedkami. Celkovú cenu práce tvorí mzda vrátane náhrady mzdy a náhrady za pracovnú pohotovosť a osobitne v členení preddavok poistného na zdravotné poistenie, poistné na nemocenské poistenie, poistné na starobné poistenie, poistné na invalidné poistenie, poistné na poistenie v nezamestnanosti, poistné na garančné poistenie, poistné na úrazové poistenie, poistné do rezervného fondu solidarity a príspevok na starobné dôchodkové sporenie, ktoré platí zamestnávateľ. Na žiadosť zamestnanca mu zamestnávateľ predloží na nahliadnutie doklady, na ktorých základe bola mzda vypočítaná."


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Čerpanie dovolenky vo výpovedi (Pracovné právo)

Dobrý deň, pracujem vo firme tri roky a chcem ukončiť pracovný pomer k 30.09.2024. Zostalo mi však 29 dní nevyčerpanej dovolenky. Chcem byť v práci len do 10.10.2024 a potom čerpať dovolenku počas plynutia výpovednej doby. Môžem oznámiť zamestnávateľovi písomne moje ukončenie pracovného pomeru a čerpanie dovolenky? Nemám záujem o jej preplatenie, ale chcem si ju vyčerpať. Ďakujem

Odpoveď: Čerpanie dovolenky vo výpovedi

(odpoveď odoslaná: 10.09.2024)

Dobrý deň, môžete, ale samoté oznámenie nestačí.

Pracovný pomer sa končí niektorým zo spôsobov uvedených v § 59 ods. 1 Zákonníka práce.

Podľa § 59 ods. 1 Zákonníka práce, "Pracovný pomer možno skončiť a) dohodou, b) výpoveďou, c) okamžitým skončením, d) skončením v skúšobnej dobe."

Ak bude zamestnávateľ s Vaším načasovaním skončenia pracovného pomeru súhlasiť, tak môžete uzatvoriť dohodu o skončení pracovného pomeru k dohodnutému konkrétnemu dňu. 

Ak by nesúhlasil, tak do konca septembra môžete doručiť zamestnávateľovi Vašu výpoveď s tým, že počas výpovednej doby (október, november) si môžete kľudne čerpať dovolenku. Po troch rokoch vo firme budete mať dvojmesačnú výpovednú dobu. 

Zamestnávateľ skôr ocení tento spôsob čerpania dovolenky vo výpovednej doby, ako ju celú preplácať. 

Podľa § 67 Zákonníka páce, "Zamestnanec môže dať zamestnávateľovi výpoveď z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu."

Podľa § 62 ods. 1 Zákonníka práce, "Ak je daná výpoveď, pracovný pomer sa skončí uplynutím výpovednej doby.

Podľa § 62 ods. 6 Zákonníka práce, "Ak výpoveď dáva zamestnanec, ktorého pracovný pomer u zamestnávateľa ku dňu doručenia výpovede trval najmenej jeden rok, výpovedná doba je najmenej dva mesiace."

Podľa § 62 ods. 7 Zákonníka práce, "Výpovedná doba začína plynúť od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po doručení výpovede a skončí sa uplynutím posledného dňa príslušného kalendárneho mesiaca, ak tento zákon neustanovuje inak.


Podotázka: Čerpanie dovolenky vo výpovedi (Pracovné právo)

Dobrý deň, dňa 31.08.2024 mi končí dvojmesačná výpovedná lehota. V tomto kalendárnom roku som čerpala zostatok dovolenky 4 dni za kalendárny rok 2023. Za kalendárny rok 2024 som čerpala 4 dni dovolenky. K vypočítaniu zostatku dovolenky mi zamestnávateľ zarátal čerpanie dovolenky spolu 8 dní. Zarátava sa k výpočtu adekvátnej časti dovolenky aj čerpanie dovolenky za kalendárny rok 2023, čerpanej v tomto kalendárnom roku? Ďakujem.

Odpoveď: Čerpanie dovolenky vo výpovedi

(odpoveď odoslaná: 17.07.2024)

Dobrý deň, nie, dovolenka za minulý rok sa nemôže zarátať do dovolenky za tento rok. 

Pri výpočte dovolenky za kalendárny rok sa zohľadňuje skutočnosť, že dovolenka sa čerpá z nového nároku za súčasný kalendárny rok, a nie z minuloročného. Čerpanie zostatku dovolenky z predchádzajúceho kalendárneho roka (2023) sa teda nemá zohľadňovať pri výpočte vašej aktuálnej (teda adekvátnej) čiastky dovolenky za kalendárny rok 2024. To znamená, že pre výpočet dovolenky za rok 2024 by nemalo byť relevantné, že ste čerpali 4 dni zostatkovej dovolenky z roku 2023. Do výpočtu sa má zahrnúť len to, čo ste čerpali z nároku na rok 2024, teda doterajších 4 dni.

Podľa § 113 ods. 2 Zákonníka práce,"Ak si zamestnanec nemôže vyčerpať dovolenku v kalendárnom roku preto, že zamestnávateľ neurčí jej čerpanie, alebo pre prekážky v práci na strane zamestnanca, zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi dovolenku tak, aby sa skončila najneskôr do konca nasledujúceho kalendárneho roka. Ak zamestnávateľ neurčí zamestnancovi čerpanie dovolenky najneskôr do 30. júna nasledujúceho kalendárneho roka tak, aby zamestnanec vyčerpal dovolenku do konca tohto kalendárneho roka, čerpanie dovolenky si môže určiť zamestnanec. Toto čerpanie dovolenky je zamestnanec povinný oznámiť zamestnávateľovi písomne, najmenej 30 dní vopred; uvedená lehota môže byť so súhlasom zamestnávateľa skrátená."

Podľa ustanovení Zákonníka práce je zamestnávateľ povinný umožniť čerpanie zostatkovej dovolenky za predchádzajúci rok do konca nasledujúceho kalendárneho roka. Dovolenka, ktorú ste nevyčerpali do konca roka 2023, mala byť podľa zákona čerpaná v priebehu roka 2024. Táto čerpaná dovolenka sa teda nemá zohľadňovať vo výpočte novej dovolenky za rok 2024.


Trápi vás "Čerpanie dovolenky vo výpovedi" a chcete pomôcť?

Podotázka: Čerpanie dovolenky vo výpovedi (Pracovné právo)

Dobrý deň, dňa 1. júla mi začala plynúť dvojmesačná výpovedná doba. Dôvodom výpovede je zrušenie môjho pracovného miesta, takže do práce nechodím, lebo je tam prekážka zo strany zamestnávateľa. Zostalo mi 15 dní dovolenky a zamestnávateľ ma núti podpísať súhlas s čerpaním celej dovolenky od začiatku júla. Má na to právo? Nie je prekážka zo strany zamestnávateľa prednejšia ako nariadenie dovolenky? Ďakujem.

Odpoveď: Čerpanie dovolenky vo výpovedi

(odpoveď odoslaná: 09.07.2024)

Dobrý deň, áno, zamestnávateľ má právo Vám nariadiť čerpanie dovolenky počas výpovednej doby.

Čerpanie dovolenky počas výpovednej doby je bežným postupom, najmä za situácie, ak zamestnávateľ už nemá žiadnu prácu, ktorú by Vám pridelil. 

V Zákonníku práce nie sú uvedené inštitúty, ktoré by mali prednosť pre čerpaním dovolenky alebo ktoré by boli druhoradé. Každý jeden nárok, či inštitút je špecifický a má aj špecifický účel pre ktorý sa uplatní. 

Zároveň, ani nie je v zmysle ustanovení Zákonníka práce zakázané, počas prekážok na strane zamestnávateľa nariadiť čerpanie dovolenky. V súvislosti s prekážkami na strane zamestnávateľa je riešená len náhrada mzdy zamestnaca. Pri ktorých prekážkach patrí zamestnancovi náhrada mzdy. 

Podľa § 142 ods. 1 Zákonníka práce, "Ak zamestnanec nemôže vykonávať prácu pre prechodný nedostatok spôsobený poruchou na strojovom zariadení, v dodávke surovín alebo pohonnej sily, chybnými pracovnými podkladmi alebo inými podobnými prevádzkovými príčinami (prestoj) a nebol po dohode preradený na inú prácu, patrí mu náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku."

Podľa § 142 ods. 2 Zákonníka práce, "Ak zamestnanec nemohol vykonávať prácu pre nepriaznivé poveternostné vplyvy, poskytne mu zamestnávateľ náhradu mzdy najmenej 50 % jeho priemerného zárobku."

Podľa § 142 ods. 3 Zákonníka práce, "Ak nemohol zamestnanec vykonávať prácu pre iné prekážky na strane zamestnávateľa, ako sú uvedené v odsekoch 1 a 2, zamestnávateľ mu poskytne náhradu mzdy v sume jeho priemerného zárobku."

Výpovedná doba slúži na dva hlavné účely:

Prvý účelom je dostatok času na hľadanie si zamestnanca v prípade ak zamestnanec dá výpoveď alebo ak ide o výpoveď danú zamestnancovi, tak aby si zamestnanec mohol za ten čas nájsť iné zamestnanie.

Druhým účelom je vysporiadanie všetkých nárokov zamestnanca vyplývajúcich mu z jeho pracovného pomeru. Dočerpanie si zostávajúcej dovolenky je najbežnejší postup uplatňujúci sa počas výpovednej doby.

Čerpanie dovolenky nariaďuje zamestnávateľ podľa § 111 ods. 1 Zákonníka práce. 

Podľa § 111 ods. 1 Zákonníka práce, "Čerpanie dovolenky určuje zamestnávateľ po prerokovaní so zamestnancom podľa plánu dovoleniek určeného s predchádzajúcim súhlasom zástupcov zamestnancov tak, aby si zamestnanec mohol dovolenku vyčerpať spravidla vcelku a do konca kalendárneho roka. Pri určovaní dovolenky je potrebné prihliadať na úlohy zamestnávateľa a na oprávnené záujmy zamestnanca. Zamestnávateľ je povinný určiť zamestnancovi čerpanie aspoň štyroch týždňov dovolenky v kalendárnom roku, ak má na ne nárok, a ak určeniu čerpania dovolenky nebránia prekážky v práci na strane zamestnanca."


Podotázka: Čerpanie dovolenky vo výpovedi (Pracovné právo)

Dobrý deň, môže mi zamestnávateľ nariadiť čerpanie dovolenky vo výpovednej dobe, aj keď s tým nesúhlasím? Len aby sa vyhol preplateniu dovolenky? Ďakujem.

Odpoveď: Čerpanie dovolenky vo výpovedi

(odpoveď odoslaná: 07.07.2024)

Dobrý deň, áno, môže.

V zmysle ustanovení Zákonníka práce, čerpanie dovolenky nariaďuje zamestnávateľ. Je to priam jeho povinnosťou, aby vysporiadal všetky nároky vyplývajúce z pracovného pomeru zamestnanca, s ktorým ukončuje pracovný pomer. A aj na to, okrem iného, slúži výpovedná doba.

Podľa § 111 ods. 1 Zákonníka práce, "Čerpanie dovolenky určuje zamestnávateľ po prerokovaní so zamestnancom podľa plánu dovoleniek určeného s predchádzajúcim súhlasom zástupcov zamestnancov tak, aby si zamestnanec mohol dovolenku vyčerpať spravidla vcelku a do konca kalendárneho roka. Pri určovaní dovolenky je potrebné prihliadať na úlohy zamestnávateľa a na oprávnené záujmy zamestnanca. Zamestnávateľ je povinný určiť zamestnancovi čerpanie aspoň štyroch týždňov dovolenky v kalendárnom roku, ak má na ne nárok, a ak určeniu čerpania dovolenky nebránia prekážky v práci na strane zamestnanca."

Podľa § 111 ods. 1 Zákonníka práce, "Za nevyčerpané štyri týždne základnej výmery dovolenky nemôže byť zamestnancovi vyplatená náhrada mzdy, s výnimkou, ak si túto dovolenku nemohol vyčerpať z dôvodu skončenia pracovného pomeru."


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál



Podotázka: Čerpanie dovolenky vo výpovedi (Pracovné právo)

Dobrý deň, pracujem v školstve a dňa 24.06.2024 podávam výpoveď. Výpovedná doba začína plynúť od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po doručení výpovede a skončí uplynutím posledného dňa príslušného kalendárneho mesiaca, t.j. 31. augusta 2024. Mám 47,5 dňa dovolenky, ktorú som ešte nečerpal(a). Je možné čerpať celú dovolenku, alebo už len jej alikvótnu časť? Ďakujem.

Odpoveď: Čerpanie dovolenky vo výpovedi

(odpoveď odoslaná: 21.06.2024)

Dobrý deň,

výpovedná doba začne plynúť od 1. júla 2024 a skončí sa 31. augusta 2024, takže Váš pracovný pomer skončí 31. augusta 2024. Dovolenka sa podľa Zákonníka práce čerpá v súlade s plánom dovoleniek určeným zamestnávateľom, pričom zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi aspoň štyri týždne dovolenky, ak na ne má nárok. V prípade, že si celú dovolenku nevyčerpáte, nevyčerpané dni dovolenky by mali byť preplatené. Náhrada za nevyčerpanú dovolenku sa vypláca len v prípade skončenia pracovného pomeru.

Podľa § 111 ods. 1 Zákonníka práce, "Čerpanie dovolenky určuje zamestnávateľ po prerokovaní so zamestnancom podľa plánu dovoleniek určeného s predchádzajúcim súhlasom zástupcov zamestnancov tak, aby si zamestnanec mohol dovolenku vyčerpať spravidla vcelku a do konca kalendárneho roka. Pri určovaní dovolenky je potrebné prihliadať na úlohy zamestnávateľa a na oprávnené záujmy zamestnanca. Zamestnávateľ je povinný určiť zamestnancovi čerpanie aspoň štyroch týždňov dovolenky v kalendárnom roku, ak má na ne nárok, a ak určeniu čerpania dovolenky nebránia prekážky v práci na strane zamestnanca."

Odporúčame komunikovať so zamestnávateľom o možnosti vyčerpanie dovolenky pred skončením pracovného pomeru. Ak nebudete môcť čerpať dovolenku, zamestnávateľ Vám bude musieť poskytnúť náhradu mzdy za nevyčerpané dni.

Podľa § 116 ods. 3 Zákonníka práce, "Za nevyčerpané štyri týždne základnej výmery dovolenky nemôže byť zamestnancovi vyplatená náhrada mzdy, s výnimkou, ak si túto dovolenku nemohol vyčerpať z dôvodu skončenia pracovného pomeru."


Trápi vás "Čerpanie dovolenky vo výpovedi" a chcete pomôcť?

Podotázka: Čerpanie dovolenky vo výpovedi (Pracovné právo)

Dobrý deň, ako odmietnuť zamestnávateľom navrhnutú odmenu v zmysle § 20 ods. 1 písm. a) zákona č. 553/2003 Z. z. o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov? Postačuje, ak k výpovedi priložím sprievodný list, kde napíšem, že odmietam túto navrhnutú odmenu, aby nebola vyplatená? Ďakujem.

Odpoveď: Čerpanie dovolenky vo výpovedi

(odpoveď odoslaná: 21.06.2024)

Dobrý deň,

v prípade odmietnutia odmeny navrhnutej zamestnávateľom podľa § 20 ods. 1 písm. a) zákona č. 553/2003 Z. z. o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme (ďalej len "zákon"), je potrebné vykonať písomné odmietnutie.

Podľa § 20 ods. 1 písm. a) zákona, "Zamestnávateľ môže poskytovať zamestnancovi odmenu za kvalitné vykonávanie pracovných činností alebo za vykonanie práce presahujúcej rámec pracovných činností vyplývajúcich z dohodnutého druhu práce."

Formálne náležitosti, ako by malo vyzerať presne odmietnutie, zákon priamo neupravuje. Avšak odporúčam, aby ste zamestnávateľovi doručili sprievodný list, v ktorom stručne a jasne vyjadrujete, že odmietate navrhnutú odmenu a nechcete, aby bola vyplatená.

Sprievodný list by mal obsahovať:
1. Vaše identifikačné údaje a údaje zamestnávateľa,
2. Dátum a miesto spísania sprievodného listu,
3. Presné vyjadrenie, že odmietate navrhnutú odmenu podľa konkrétneho ustanovenia zákona,
4. Váš podpis.

Dôležité je, aby ste list doručili zamestnávateľovi tak, aby ste mali doklad o doručení (osobne s potvrdením prevzatia alebo poštou doporučene). Odporúčame Vám, aby ste odovzdanie listu konzultovali aj so zástupcom zamestnancov, ak u vás pôsobí, a ponechali si kópiu so záznamom o doručení.


Podotázka: Čerpanie dovolenky vo výpovedi (Pracovné právo)

Dobrý deň, nachádzam sa vo výpovednej lehote. Môže ma zamestnávateľ nútiť vyčerpať si dovolenku? Ďakujem.

Odpoveď: Čerpanie dovolenky vo výpovedi

(odpoveď odoslaná: 23.05.2024)

Dobrý deň, áno, vo výpovednej dobe by ste si mali vyčerpať Vašu zostávajúcu dovolenku.

Čerpanie dovolenky určuje zamestnávateľ. Za účelom zefektívnenia vyporiadania všetkých nárokov zamestnanca, zamestnávateľ určí zamestnancovi čerpanie dovolenky.

Podľa § 111 ods. 1 Zákonníka práce, "Čerpanie dovolenky určuje zamestnávateľ po prerokovaní so zamestnancom podľa plánu dovoleniek určeného s predchádzajúcim súhlasom zástupcov zamestnancov tak, aby si zamestnanec mohol dovolenku vyčerpať spravidla vcelku a do konca kalendárneho roka. Pri určovaní dovolenky je potrebné prihliadať na úlohy zamestnávateľa a na oprávnené záujmy zamestnanca. Zamestnávateľ je povinný určiť zamestnancovi čerpanie aspoň štyroch týždňov dovolenky v kalendárnom roku, ak má na ne nárok, a ak určeniu čerpania dovolenky nebránia prekážky v práci na strane zamestnanca."

Podľa § 116 ods. 3 Zákonníka práce, "Za nevyčerpané štyri týždne základnej výmery dovolenky nemôže byť zamestnancovi vyplatená náhrada mzdy, s výnimkou, ak si túto dovolenku nemohol vyčerpať z dôvodu skončenia pracovného pomeru."

Takže, aspoň to, čo stihnete vyčerpať počas výpovednej doby, si vyčerpáte. Ak Vám ešte nejaká dovolenka zostane, tak Vám ju zamestnávateľ preplatí. 


Podotázka: Čerpanie dovolenky vo výpovedi (Pracovné právo)

Dobrý deň, rád by som sa opýtal, ako to je s krátením dovolenky počas výpovednej lehoty. Vo firme som zamestnaný približne tri roky a od 1. februára 2024 mi začala plynúť dvojmesačná výpovedná lehota, ktorá končí 30. apríla 2024 (31. apríl neexistuje). Z roku 2023 mi zostalo nenárokových 6,5 dňa dovolenky a ak počítam správne, do konca apríla by mi mal vzniknúť nárok na ďalších 8,5 dňa, čo dohromady tvorí 15 dní dovolenky. V marci som bol na pracovnej neschopnosti 18 pracovných dní (od 4. do 28. marca). Napriek tomu mi zamestnávateľ oznámil, že nemám nárok na celkovo 15 dní dovolenky, ale že mi bude dovolenka krátená o tri dni – teda budem mať nárok iba na 12 dní. Nech počítam akokoľvek, nerozumiem, na základe čoho to vyrátali. Keďže som v výpovednej lehote, odmietajú so mnou komunikovať. Môžete mi poradiť, čo mám robiť? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Čerpanie dovolenky vo výpovedi

(odpoveď odoslaná: 05.04.2024)

Dobrý deň,
krátenie dovolenky upravuje ust. § 109 Zákonníka práce :

"Zamestnancovi, ktorý splnil podmienku odpracovania aspoň 60 dní v kalendárnom roku, za ktorý sa dovolenka poskytuje, môže zamestnávateľ krátiť dovolenku za prvých 100 zameškaných pracovných dní o jednu dvanástinu a za každých ďalších 21 zameškaných pracovných dní rovnako o jednu dvanástinu, ak v tomto kalendárnom roku nepracoval z dôvodu

a) výkonu mimoriadnej služby v období krízovej situácie alebo alternatívnej služby v čase vojny a vojnového stavu,

b) čerpania rodičovskej dovolenky podľa § 166 ods. 2,

c) dlhodobého uvoľnenia na výkon verejnej funkcie a na výkon odborovej funkcie podľa § 136 ods. 2,

d) dôležitých osobných prekážok v práci podľa § 141 ods. 1 a ods. 3 písm. c)."

 

V otázke uvádzate, že v mesiaci marec 2024 ste boli práceneschopný 18 pracovných dní. V zmysle vyššie uevdneého zákonného ustanovenia zo strany zamestnávateľa nie je splnená podmienka na krátenie dovolenky, a preto túto nemôže krátiť. Výpovedná doba nie je dôvodom na krátenie dovolenky.

Počkajte na uplynutie výpovednej doby a skončenie pracovného pomeru, následne vo výplatnom termíne uvidíte, či vám nevyčerpaná dovolenka bola preplatená alebo nie. Pre preplatenie dovolenky v prípade nemožnosti jej vyčerpania z dôvodu skončenia pracovného pomeru platí ust. § 116 Zákonníka práce :

"(1) Zamestnancovi patrí za vyčerpanú dovolenku náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku.

(2) Za časť dovolenky, ktorá presahuje štyri týždne základnej výmery dovolenky, ktorú zamestnanec nemohol vyčerpať ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka, patrí zamestnancovi náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku.

(3) Za nevyčerpané štyri týždne základnej výmery dovolenky nemôže byť zamestnancovi vyplatená náhrada mzdy, s výnimkou, ak si túto dovolenku nemohol vyčerpať z dôvodu skončenia pracovného pomeru."

 

Následne ak vám dovolenka preplatená nebude, pošlite zamestnáavteľovi výzvu k úhrade. Ak k úhrade nedôjde, budete musieť vo veci podať žalobu na súd.

Vo veci môžete kontaktovať našu advokátsku kanceláriu.


Trápi vás "Čerpanie dovolenky vo výpovedi" a chcete pomôcť?

Podotázka: Čerpanie dovolenky vo výpovedi (Pracovné právo)

Dobrý deň, momentálne som vo výpovednej dobe, ktorá mi končí 30.4.2024. Na základe toho mám nárok na 11 dní dovolenky - 7 dní za kalendárny rok 2023 a 4 dni za kalendárny rok 2024. Môže mi zamestnávateľ odmietnuť poskytnúť dovolenku, ak si ju želám vyčerpať pred koncom výpovednej lehoty? Ďakujem za vašu odpoveď.

Odpoveď: Čerpanie dovolenky vo výpovedi

(odpoveď odoslaná: 24.03.2024)

Dobrý deň,
zamestnávateľ by Vám nemal brániť čerpať si dovolenku. Je v jeho záujme, aby ste si ju vyčerpali, nakoľko potom by Vám ju musel preplatiť. 

Zákonník práce hovorí, že dovolenku nariaďuje zamestnávateľ. Ale zároveň, zákon neprikazuje zamestnávateľovi, aby nedovolil zamestnancovi si dočerpať dovolenku pred skončením jeho pracovného pomeru.

Museli by v tom zamestnávateľovi brániť vážne prevádzkové dôvody, ako napríklad by mal málo ľudí na pracovisku, alebo Vy by ste mali zaúčať nového zamestnanca, ktorý nastupuje namiesto Vás.

Podľa § 116 ods. 3 Zákonníka práce, "Za nevyčerpané štyri týždne základnej výmery dovolenky nemôže byť zamestnancovi vyplatená náhrada mzdy, s výnimkou, ak si túto dovolenku nemohol vyčerpať z dôvodu skončenia pracovného pomeru."

Podľa § 111 ods. 1 Zákonníka práce, "Čerpanie dovolenky určuje zamestnávateľ po prerokovaní so zamestnancom podľa plánu dovoleniek určeného s predchádzajúcim súhlasom zástupcov zamestnancov tak, aby si zamestnanec mohol dovolenku vyčerpať spravidla vcelku a do konca kalendárneho roka. Pri určovaní dovolenky je potrebné prihliadať na úlohy zamestnávateľa a na oprávnené záujmy zamestnanca. Zamestnávateľ je povinný určiť zamestnancovi čerpanie aspoň štyroch týždňov dovolenky v kalendárnom roku, ak má na ne nárok, a ak určeniu čerpania dovolenky nebránia prekážky v práci na strane zamestnanca."


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál




V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Čerpanie dovolenky vo výpovedi" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.