POZOR na PODVODNÝ EMAIL: Dostali ste z akoby našej mailovej adresy "kancelaria@ficek.sk" mail s predmetom "URGENTNÉ, OZNÁMENIE O EMBARGU" s nezmyslami o úveroch a dlhoch? Je to podvodná správa, neklikajte na link a ani prílohu. Problém intenzívne riešime.
Máte
otázku?

Čerpanie dovolenky vo výpovedi

Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Bratislava

Otázka: Čerpanie dovolenky vo výpovedi

Na základe výpovede zo dňa 30.10.2016 a v súlade s ustanovením §67 Zákonníka práce končí môj pracovný pomer 31.12.2016. Od 4.11.2016 do 30.11.2016 som na PN. Dovolenku za kalendárny rok 2016 mám ešte 22 dní. Od 1.12.2016 do 31.12.2016 by som si chcela vyčerpať zostatok dovolenky za kalendárny rok 2016 s cieľom sa zotaviť. Môže mi zamestnávateľ dovoliť čerpať zostatok dovolenky v decembri, ak si ju nechcem dať preplatiť? Ak nebude súhlasiť s vyčerpaním dovolenky, koľko dní môžem čerpať bez jeho súhlasu, aby mi nevznikla absencia? Môžem si určiť termín čerpania ja, alebo termín vždy určuje zamestnávateľ? Dohodu vylučujem. Podľa § 116 ods. 3, za nevyčerpané štyri týždne základnej výmery dovolenky nemôže byť zamestnancovi vyplatená náhrada mzdy, s výnimkou prípadu, keď si zamestnanec túto dovolenku nemohol vyčerpať z dôvodu skončenia pracovného pomeru. Ďakujem za radu - Ina

Odpoveď: Čerpanie dovolenky vo výpovedi

Dobrý deň, v prípade skončenia pracovného pomeru je najčastejšie situácia taká, že zamestnávateľ nechá zamestnanca čerpať zvyšok jeho dovolenky do skončenia výpovednej lehoty. Pokiaľ by Vám zamestnávateľ neumožnil čerpanie dovolenky, potom by Vám musel túto nevyčerpanú dovolenku preplatiť.

Čerpanie dovolenky určuje zamestnávateľ. Ak by ste neprišli do práce, mali by ste absenciu, čo môže pri opakovanej absencii byť dôvodom na okamžité skončenie pracovného pomeru.